рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  «Нові обличчя» без нових смислів – завжди зло

  • Тарас Чорновіл

   Журналіст, політичний діяч

  • Розсилка
  З'їзд партії <span>&laquo;Слуга народу&raquo;</span>, 9 червня 2019 року - «Нові обличчя» без нових смислів – завжди зло
  З'їзд партії «Слуга народу», 9 червня 2019 року
  Фото: Станіслав Груздєв, Главком

  Спробуйте колись такий простий психологічний експеримент, який я для дещо іншої мети придумав купу років назад, коли ще трохи практикувався в психології

  Коли вам доведеться дискутувати з людиною, яка фетишизує поняття «нові обличчя», «нові лідери», раптово й ніби в невпопад задайте питання: «Скільки можна натщесерце (на порожній шлунок) з’їсти яєць»? Правильна відповідь: Одне. Бо наступне вже не буде натщесерце.

  Так і з новими обличчями. Вони автоматично перестануть бути для вас такими в ту саму мить, коли зайдуть у Раду чи займуть посади. Новизна для вас – це ніби те перше яйце, а далі все, як і завжди: нові обличчя закінчаться, а за ними виявляться некомпетентність, хамство, олігархічні зв’язки... Хоча, можливо, хтось один на сотню раптом стане приємною несподіванкою. Але це вже «російська рулетка».

  Тому розрахунок на ефект новизни – найтупіший спосіб вибору. Чи можна пріоритетом для себе робити ставку на людей, які раніше не були в парламенті чи уряді? Теоретично – так, хоча механічний підхід завжди є свідченням не дуже високого інтелекту. Але шукати новизну в тому, що люди ніде й ніколи ні в якій суспільній діяльності не відзначилися – це вже безумовний шлях до програшу. А саме на такому принципі побудоване наповнення партії Зеленського. Та й «Голос» Вакарчука, на жаль, теж цим грішить.

  От візьміть типову персону, яка в списку кандидатів числиться директором ІТ-компанії, менеджером якоїсь фірми, юристом великої адвокатської контори. Їх, таких там не менше половини. І нам абсолютно чесно кажуть, що вони – нові обличчя, які ніколи не були в політиці. І це дійсно так. А ще вам скажуть, що вони першокласні спеціалісти в своїй галузі. І це переважно також виявиться правдою. І вас зовсім не насторожить те, що погугливши їхні прізвища, ви знайдете лише посилання на реєстрації юридичних осіб та якісь відомості зі сплати податків. Попри Революцію Гідності, 5 років війни ці персонажі себе ні разу ні в чому яскраво не проявили, не попали в поле зору журналістів, не ініціювали жодного почину чи волонтерської акції. Вони добре й якісно працювали на своїх посадах.

  Якби була анкета з такою графою: «Ваша суспільна й громадсько-політична діяльність», першим пунктом у ній стали б слова: «2019 рік – кандидат в народні депутати України». І в наступній Верховній Раді вони теж продовжать добре й плідно та якісно працювати, як вам обіцяють їхні партійні лідери. Це справді так. Але чому ви вирішили, що вони будуть там працювати на вас, на Україну? З якого б то дива? Ці хороші юристи будуть і далі вміло та ефективно обслуговувати інтереси своїх постійних клієнтів, тільки тепер уже на вищому рівні й за зовсім інші гонорари. Вправні менеджери так само просуватимуть видатні проекти своїх олігархів, до афільованих партнерів яких належать їхні фірми. І аж надто часто ці всі інтереси будуть не за рахунок зростання загального ресурсу країни – це надто повільний процес для наших бізнесюків-скоробагатьків. І не за рахунок перерозподілу олігархічних капіталів – вони рано чи пізно завжди між собою порозуміються. А за рахунок нас з вами.

  Хтось, як Коломойський, заводить кілька десятків своїх людей через «Слугу народу», щоб мати змогу поставити вигідних собі міністрів, а головне позбутися невигідного голови Нацбанку. Йому треба, для початку, забрати з бюджету країни 2 млрд доларів. А це приблизно розмір усіх пенсій в країні за два місяці. А далі знову забрати в управління Приватбанк без повернення викрадених активів. А ще олігарх навіть не приховує, що мріє про дефолт, коли країна миттю стане дешевим лотом на валютному аукціоні. Це ж напряму з наших кишень і за нашої ж електоральної підтримки!  Інший олігарх не так відверто, але все ж контролює вже іншу, дуже позитивну партію й заводить туди не таких явних, але афільованих зі собою людей. Адже він також має свої побажання, які дуже далекі від наших, у цьому випадку безпекових інтересів. Йому треба продавати труби в Росію. А для цього треба зробити Путіну приємно. І вже на виборчу кампанію накладаються фоновою озвучкою слова з пісні першого номера: «Це не твоя війна...» Ні, тут не буде аж так відверто й вульгарно, буде завуальовано й милозвучно, що ви навіть не зразу зрозумієте, що вас уже ґвалтують. Але все одно ж буде.

  І проводити ці неблаговидні дії якраз будуть руками «нових облич». Саме їх. Відомі персоналії можуть до таких дій приєднуватися чи від них відмовлятися й навіть висловлювати «глибоку стурбованість» – їм є що втрачати, адже хороше реноме й добре ім’я – це теж непоганий капітал. А «новим обличчям» втрачати взагалі нема що. Вони й створять основну масу при ухваленні рішень фракцій, розмиють відповідальність та забезпечать результат.

  Тому «нові обличчя» без нових смислів – це завжди зло і жодних варіантів тут бути не може. А нові смисли несуть лише ті, хто вже до висунення в Раду себе якось проявляв, пробував до нас донести якусь позицію тощо. Чи вони будуть тими, кого ми вже бачили на високих посадах, чи тими, хто проявив себе в інших сферах діяльності – особливого значення не має, тут, як і скрізь, найдоречніший здоровий баланс. Але які ж у біса «нові обличчя» ті, про кого ми регулярно чуємо всі ці роки, ким гордимося, на кого орієнтуємося? А анонімні «нові обличчя» – це звичні «подаруночки» від олігархів. І нічого більше.

  Джерело: zik.ua

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Роман Офіцинський
  Роман Офіцинський

  Доктор історичних наук

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Ігор Ейдман
  Ігор Ейдман

  Соціолог

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Павло Кишкар
  Павло Кишкар

  Начальник виробничо-технічного управління РГК

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ