Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Гаранти безпеки чи селфі-поліція?

  • Руслан Сольвар

   Народний депутат України 7-го та 8-го скликань

  • Розсилка
  Гаранти безпеки чи селфі-поліція?

  Розслідування у справі патрульного поліцейського Сергія Олійника, якого підозрюють у навмисному вбивстві пасажира резонансного BMW, стало предметом широких публічних дискусій.

  Розслідування у справі патрульного поліцейського Сергія Олійника, якого підозрюють у навмисному вбивстві пасажира резонансного BMW, стало предметом широких публічних дискусій. Щораз тема обростає новими деталями щодо особи правоохоронця, його біографії, минулих «гріхів» і т.д. В соцмережах активізувалось ціле співтовариство «експертів», знань яких у сфері балістики могло б вистачити для формування професійної бригади снайперів для АТО. Словом, наявні всі подробиці, окрім єдиних – конкретних результатів професійного слідства.

  Оскільки цей інцидент, безумовно, «підмочує» репутацію новоствореної поліції і заважає зміцненню довіри до неї з боку суспільства, подібне затягування у справі є неприпустимим. Це далеко не в інтересах всієї правоохоронної системи, тому під черговим ударом ризикує опинитися не тільки Нацполіція, а й прокуратура, суд, служба внутрішньої безпеки тощо. Міжвідомча війна в таких питаннях не може бути виправданою за жодних обставин, тим більше, за умов, коли рейтинг правоохоронців у суспільстві близький до нуля.

  Ефект від зазначеної справи в будь-якому разі буде тривалим і серйозним за наслідками. Враховуючи те, що ця справа перша в нових умовах і резонансна за відгуками, ухвалене в ній рішення стане важливим прецедентом для подібних випадків. Інакше кажучи, алгоритм розслідування та вироку у справі Олійника буде своєрідним шаблоном для усіх подібних справ у майбутньому. Даний прецедент визначатиме міру і спосіб відповідальності поліцейських за дії, вчинені в екстраординарних ситуаціях. І справа далеко не тільки у процедурних аспектах проблеми.

  Стосунки громадянського суспільства і правоохоронної системи, яка є втіленням права держави на монопольний примус, в жодній країні світу не є простими. Ба більше, чим краще в державі розвинені демократичні традиції, тим вищі вимоги і настороженість громади до поліцейських. Тому досягти рівноваги, за якої блюстителі правопорядку зможуть ефективно виконувати свої професійні обов’язки і водночас не порушуватимуть базові права громадян – непросте завдання навіть у межах досконалих правових систем. Адже поліцейський для запобігання злочину часто вимушений діяти дискреційно, тобто виходячи із конкретної ситуації. Відтак сьогодні, по суті, вирішується питання, чи зможе нова поліція дієво і впевнено гарантувати безпеку громадян, чи, притлумлена жорстким рішенням суду, виконуватиме декоративні функції, панічно боячись застосувати силу у виправданих рамках.

  Так чи інакше, все залежить від об’єктивного і професійного розслідування. І першим, хто має бути зацікавлений у забезпеченні такого, є українське суспільство. Адже від його уваги і контролю залежатиме міра захищеності його власної безпеки.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Дмитро Орєшкін
  Дмитро Орєшкін

  Російський політолог

  Мустафа Найєм
  Мустафа Найєм

  Народний депутат

  Микола Сунгуровський
  Микола Сунгуровський

  Директор військових програм Центру Разумкова

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Аркадій Бабченко
  Аркадій Бабченко

  Журналіст

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ