Партійна каса Тимошенко: «новий курс» старими шляхами

Золото партії
Партійна каса Тимошенко: «новий курс» старими шляхами
Юлія Тимошенко

Держава профінансувала «Батьківщину» у минулому році майже на 30 млн грн. Спонсори партії дали у 12 разів менше

Фінансовий звіт за 2017 рік для Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» –  це вже другий підсумковий річний звіт, що його подала партія до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Цей документ містить інформацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру і подається відповідно до закону про запобігання політичній корупції. Аналіз інформації і порівняння її з аналітикою за 2016 рік наочно показує тенденції і зміни, які відбулися у «Батьківщині» за останні два роки.

Нагадаємо, аналіз звітності за 2016 рік виявив низку порушень і упущень ВО «Батьківщина», на основі яких Центр «Ейдос» розробив рекомендації, направлені не тільки на їхнє усунення, а й на сприяння більшій прозорості і демократизму партійного життя. Ключовими стали рекомендації щодо:

 • забезпечення належного доступу громадськості до інформації (в тому числі через офіційний сайт партії);
 • налагодження взаємодії між партією і громадянами;
 • забезпечення належного функціонування партійних осередків, секретаріату тощо.

Відштовхуючись саме від цих рекомендацій, спробуємо оцінити, як функціонувала партія протягом 2017 року і чи провела вона роботу над помилками.

Почнемо з того, що 2017 рік зберіг позитивну тенденцію щодо своєчасного подання звітів партією на перевірку до НАЗК. Крім того були усунуті технічні описки, які супроводжували партійну звітність увесь 2016 рік.

Завдяки Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції», вже два роки поспіль ми маємо змогу аналізувати фінансову та господарську діяльність політичних партій. Здійснюваний Центром «Ейдос» у 2017 році аналіз фінансових звітів партій за 2016 рік став підґрунтям для формування і передачі пропозицій щодо усунення виявлених порушень та приведення їхньої діяльності у відповідність до вимог закону. Наразі під прицілом 2017 рік. Аналітики продовжують вивчати фінансові звіти і діяльність  партій, а також інформувати суспільство про поступ у реформі партійних фінансів.

Надалі проведений аналіз викладемо у формі окремих блоків.

Загальна інформація – «ДНК» партії

«Батьківщина» одна із партій з найбільш розгалуженою мережею партійних осередків. Всього їх 624, але 386 з них досі не мають відкритого рахунку у банку, що, з одного боку, є позитивною тенденцією, адже у 2016 році їх не мало – 499 осередків. Проте це досі пряме порушенням ст. 14 Закону «Про політичні партії в Україні», яке так і не було відображене у висновках про результати аналізу звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, підготовлених НАЗК за результатами аналізу щоквартальних звітів за 2017 рік.

У секретаріаті партії трудяться 74 особи. Для порівняння у попередньому році цей показник складав 64 особи.

Партія продовжує користуватись послугами «Укргазбанку», «Фідобанку»,  «Мегабанку».

Рахунок у «Мегабанку» ще з середини 2016-го продовжує бути основним і саме із нього здійснюються партійні платежі і на нього надходять бюджетні кошти. Власником «Мегабанку» є генеральний директор ПАТ «Турбоатом» Віктор Суботін.

Майно партії або золотий фонд

Щодо майна партії, то БЮТ надалі посідає одну із лідируючих позицій за кількістю автівок у партійному автопарку: у січні 2017 року партією було придбано дві нові Skoda Octavia A7 на загальну суму 855,4 тис. грн. Станом на кінець звітного періоду у власності партії перебувало 27 автомобілів, ще один –  Mercedes-Benz S600 – партія продовжує орендувати у ТОВ «Інтернаціональні Індустріальні Проекти», засновниками якої є Карнюшин Ю. О. та Брітіко Продукт С.Р.О., за юридичною адресою якого зареєстровано ТОВ «Геофорс», засновниками його є донька та чоловік Юлії Тимошенко.

У власності «Батьківщини» продовжує перебувати лише одне приміщення, яке за розміром відповідає невеликій однокімнатній квартирі і знаходиться у м. Мукачеве Закарпатської обл., проте за останній рік, якщо вірити інформації, вказаній у звіті, воно дещо збільшилось у розмірі: з 33.4 кв. м (річний звіт за 2016) до 47 кв. м.

На праві користування, як і в 2016 році, перебуває чотири офісні приміщення у Києві. Всі вони розташовані на вул. Турівській та належать ТОВ «МЦ Файнанс» і ТОВ «Екотехпром», засновником яких є Олександр Абдуллін заступник голови партії.

Також партія користується тими ж гаражами та складськими приміщеннями загальною площею 261 кв.  м, що належать ТОВ «СК «Антстрой» та ПАТ «Комплекс Либідський».

Доходи партії

2017 рік приніс до гаманця «Батьківщини» 29,18 млн грн (державне фінансування), ще 2,39 млн грн партія отримала завдяки внескам від фізичних та юридичних осіб.

Із загальної суми внесків 967,6 тис. довелось повернути, оскільки юридичні особи, що здійснили внесок, підпадали під обмеження, визначені у ст. 15 Закону «Про політичні партії в Україні», а саме заборона на здійснення фінансування партії юридичною особою, кінцевим бенефіціарним власником якої є іноземець. Кошти були повернуті п’ятьом товариствам із обмеженою відповідальністю, які об’єднує не лише їхнє бажання підтримувати українську політичну силу, а й спільні імена власників - Лі Іші (Китайська Народна Республіка), Шейх Анвар Хуссейн (Республіка Індія), Ерік Чарльз Далгрена, (Сполучені Штати Америки).

Лі Іші та Ерік Чарльз Далгрена вже не вперше намагаються допомогти партії Тимошенко: так у другому кварталі 2016 року від їхнього імені ТОВ «Рейтар» і ТОВ «Експалайт-2004» було внесено 170 тис. на рахунок партії, 80 тис. всупереч вимогам закону так повернуті і не були.

 Найщедрішими благодійниками у 2017 році стали:

 • ТОВ «Марбург Рент» - 610 тис.;
 • ТОВ «Агроконтракт» - 445 тис.;
 • ТОВ «Квік-Принт» - 398 тис.;
 • ТОВ «ГК «Форкіада» - 149 950 грн.;
 • ТОВ «Іліор» - 147 тис.

Дані товариства також об’єднує низка зв’язків або ланцюжок випадковостей: керівницею ТОВ «Агроконтракт» із 2014 року є Тараненко С. В. Вона – засновниця ще одного спонсора партії –  ТОВ «Квік-Принт», яке за дивним збігом обставин зареєстроване на тій самій вулиці, що і ТОВ «ГК «Форкіада», що до 2013 року очолювала все та ж Тараненко С. В. Ця жінка –  колишній помічник депутата від БЮТ Костянтина Бондарєва (6, 7 скликання). І це не єдиний колишній помічник Бондарєва, який вирішив довести «вірність» партії гаманцем. Так, ТОВ «Іліор», яке не пошкодувало для «Батьківщини» майже 150 тисяч, очолює Капшук М. М. –  з 2014 року керівник ТОВ «Арабексале», що входить у зазначену вище «чудову п’ятірку» спонсорів-юридичних осіб, яким кошти були повернуті.

Щодо внесків фізосіб, то вони переказувались лише у січні 2017 року і збагатили партію на 630,3 тис. грн. Тут «Батьківщина» також вирішила іти вже відомими із 2016 року шляхами і обмежилась внесками лише від мешканців Києва і Київської області, які у партії курує вже згаданий Бондарєв.

2017 рік приніс до гаманця «Батьківщини» Тимошенко 29,18 млн грн (державне фінансування), ще 2,39 млн грн партія отримала завдяки внескам від фізичних та юридичних осіб2017 рік приніс до гаманця «Батьківщини» Тимошенко 29,18 млн грн (державне фінансування), ще 2,39 млн грн партія отримала завдяки внескам від фізичних та юридичних осіб

Куди «пішли» гроші?

Всього за звітний період партія витратила 30,51 млн грн.

ТОП-5 видатків, як і раніше, складають:

 • оренда офісних приміщень і іншого нерухомого майна;
 • оренда і утримання автопарку;
 • пропаганда;
 • видатки на Секретаріат;
 • матеріальні витрати.

Власним коштом партії, а саме на 1,29 млн грн, були профінансовані витрати на соціальні виплати, такі як матеріальна допомога у зв’язку із вагітністю та пологами, оренда приміщення, банківське обслуговування, дизайн-проект, ремонт і купівля авто, оплата харчування та кави-брейку, оренда звукозаписуючого і світлового обладнання тощо. Найбільш вагомим джерелом витрат стала купівля у розстрочку автомобіля Skoda у ТОВ «Автоцентр Прага Авто на Кільцевій» на загальну суму 240 тис. грн (це не єдині витрати на автопарк) та оплата оренди приміщення у підприємства федерації профспілок України «Міжнародний центр культури і мистецтв профспілок України» на суму 145 тис. грн.

Досить цікавими є статті витрат бюджетних коштів. Так, зокрема, 6,05 млн грн від держави отримали вже згадані вище ТОВ «МЦ Файнанс» і ТОВ «Екотехпром» (засновник обох нардеп Абдуллін) за здачу в оренду партії власного нерухомого майна. За оренду гаражів і складських приміщень «Батьківщина» віддала 102,4 тис. грн.

Утримання автопарку партії Тимошенко обійшлося платникам податків у 3,18 млн грн. Йдеться про витрати на пальне, мастила, ремонт і обслуговування автівок. Оренда згаданого вище Mercedes-Benz S600 у юридичної особи, наближеної до родини лідерки партії обійшлась бюджету у 920,2 тис. грн. Трошки більше півмільйона заробила на ремонті автомобілів ФОП Шинкарьова Л. Л.

3,98 млн грн витрачено партією на утримання Секретаріату, із них 253,9 тис. грн пішли на премії, решта – заробітна плата, що в середньому складає 3,9 тис. грн у місяць на одного працівника (без врахування премії). Нагадуємо, що середня зарплата в Україні, за даними
держкомстату в кінці 2017 року становила – 8 777 грн.

1,24 млн витрачено у 2017 році «Батьківщиною» на оплату туристичних послуг: бронювання готелів, авіаквитків, оренду ВІП-залів. Відповідальними за відпочинок бютівців стали ТОВ «Вел Тревел» і ТОВ «Велл-Тревел», які мають настільки співзвучні назви, що особа відповідальна за заповнення звіту їх постійно плутала, тож під час аналізу доводилось орієнтуватись виключно на ідентифікаційні коди. Та це не єдина деталь, яка пов’язує ці структури.  Фірми також мають одну і ту ж юридичну адресу та перелік засновників: Середенко М. М., Веретенникова О. М., Немирович Т. І. Ці особи, очевидно, знають все про тонкощі туризму партійних функціонерів. Одна зі співзасновників –  Немирович Т. І. – також значиться у переліку засновників Громадської організації «Змінимо село разом» та ТОВ «Укрпапірінвест», яке зареєстроване у Харкові.

510 тис. було виплачено ТОВ «БДО» та 191,8 тис. грн ТОВ «Грант Торнтон Легіс» за проведення аудитів.

Понад 10 млн витратили на оплату виступів представників партії на вітчизняних телеканалах («Інтер», «ICTV», «Новий канал», «СТБ» тощо).

Інші витрати: оплата системи супутникового відеоспостереження, виготовлення GPS-навігації, купівля канцелярських товарів, страхування, оплата програмного забезпечення, води, електроприладів, оплата обслуговування заходів, проведення соціологічних досліджень тощо.

Доступність партії або все для народу

«Батьківщина» продовжує сумлінно друкувати у себе на сторінках офіційного сайту фінансові звіти партії. Регіональні осередки не мають окремих сайтів, проте інформація щодо них публікується на загальному сайті. 

Таким чином, підсумок другого року звітування ВО «Батьківщина» показав, що проголошення «Нового курсу» не завжди означає уникнення старих проблем, проте окремі позитивні кроки ми все ж спостерігаємо.

Заміра Саідова, Центр «Ейдос»

Публікація видана за підтримки Європейського союзу і Центру демократії та верховенства права (проект «Посилення коаліції РПР») в рамках виконання проекту «Підвищення обізнаності громадян щодо фінансування політичних партій як запорука зменшення політичної корупції в Україні», який впроваджується Центром «Ейдос». Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Центру «Ейдос» і в жодному разі не відображає погляди Європейського союзу чи Центру демократії та верховенства права.

Матеріал підготовлено через  аналітичну систему YouControl.

Читайте також: Зняла косу та вдягла окуляри. Як Тимошенко намацує «новий курс»

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: