Перевірка пожежної безпеки у торговельних центрах України: «система хороша, але вона ж вимкнена»
Перевірено на готовність до пожежі два торговельно-розважальних центри у Вінниці. В одному з них вже була велика пожежа кілька років тому. Інший — відкрився нещодавно.
Кілька днів тому у російському місті Кемерово спалахнув торговельно-розважальний центр. У вогні загинули десятки людей, серед яких більша частина — діти. Якби у центрі спрацювала пожежна сигналізація, якби не були зачиненими двері у кінозалі, де малі дивилися мультфільм, якби організовано проводили евакувацію, а пожежні виходи були відчиненими — жертв могло бути значно менше.
У Вінниці теж є такі центри, де бавляться діти, де облаштовані кінозали і завжди багато людей. Ми вирішили перевірити, як у наших міських великих торговельно-розважальних закладах дбають про пожежну безпеку. Тому вирушили у рейд спільно з активістами громадської організації «Ревізія влади».
Разом з журналістами та активістами був працівник обласної служби порятунку Євген Фаліштинський. Він, знаючи спеціальні протипожежні норми, одразу на місці пояснював, які моменти були позитивними, а на які працівникам центрів потрібно звернути увагу і виправити помилки.
Детальніше про те, як проходив рейд, можна подивитися у відео нижче:
«Plaza Park»
У 2010-му році у цьому закладі сталася масштабна пожежа. Загоряння сталося на підземному паркінгу, спалахнув автомобіль «Газель». Автівки, які знаходилися на тій парковці, почали почергово вибухати. А дим розійшовся по всій території центру. Пожежу гасили вісім десятків рятувальників. Внаслідок неї постраждали двоє людей.
Той підземний паркінг не використовується і дотепер.
Зараз «Plaza Park» має площу понад 14 тисяч квадратних метрів. А ще три виходи для евакуації на додачу до двох центральних. Закриті двері, які на входах-виходах дублюють автоматичні. Інспектор Євген Фаліштинський зазначив, що у разі пожежі, автоматичні двері можуть не спрацювати, для того поряд завжди залишають відчиненими звичайні.
Один з аварійних виходів, які нам показала менеджер з регіонального розвитку «Plaza Park» Тетяна Макаренко, захаращений різними речами, бо він зараз використовується як той, де можна щось привезти-відвантажити.
Ще деякі виходи, ймовірно, планувалися як пожежні, але зараз вони повністю заблоковані.
На стінах майже немає вказівників, які б показували, куди бігти та де шукати вогнегасники у разі небезпеки. Але самі вогнегасники де-не-де висять на стінах, і вони, навіть, справні.
Також варто зазначити, що у приміщенні рідко зустрічаються плани евакуації, але кнопки пожежної сигналізації облаштовані на стінах часто.
Перевіряти раптово — заборонено
Євген Фаліштинський розповів, що зараз закон забороняє пожежним інспекторам проводити раптові перевірки. Такі норми прийняли, щоб ті не зловживали службовим становищем.
Планові перевірки залишилися, але тільки для державних закладів та закладів підвищеної небезпеки (торговельні центри часто входять у перелік таких місць). Проте, щоб провести перевірку, потрібно попереджувати адміністрацію про візит за десять днів.
«Мир» з новим кінозалом
Торговельно-розважальний центр «Мир» відкрився після капітальної реконструкції кілька місяців тому. Зараз там функціонує кінотеатр з найбільшими кінозалами у місті. Двері під час сеансу не зачиняють.
Центр оснащений сучасною протипожежною системою. На неї витратили стільки грошей, що «можна було б ще пів-«Миру» побудувати» — так сказав директор комплексу Володимир Швець.
Справді, стеля центру рясно всіяна розприскувачами води, у стінах — пожежні шланги. Є датчики диму та система димовідведення. Є аварійні виходи, щоправда, один з них на час нашого візиту був закритий. Плани евакуації можна зустріти часто.
Все було б добре, але… станом на 27 березня — день нашого рейду — уся ця дорога система була просто вимкнена. Ніякі датчики не зафіксували б дим, сигналізація автоматично не спрацювала б. Про це сказав Євген Фаліштинський, коли зайшов у кімнату, звідки уся ця система керується.
«Сигналізація кричить дуже голосно, але первіряти не будемо», — казав керівник технічної частини «Миру».
«Перепрошую, система хороша, але вона ж вимкнена», — відповів рятувальник Євген.
Пан Швець відповів, що сигналізація спрацює, але її треба увімкнути вручну. Тобто якщо станеться пожежа, потрібно, щоб хтось сказав про це адміністратору, який вже самостійно увімкне сигналізацію. А зараз автоматика не увімкнена, бо система ще не прийнята в експлуатацію. Але ж від відкриття «Миру» вже пройшов не один місяць...
Як поводитися під час пожежі, якщо ви у громадському місці
-
Почувши крики: «Пожежа!», зберігайте спокій і закликайте до цього оточуючих;
-
Оцініть обстановку, переконайтесь у наявності реальної небезпеки;
-
Стоячи на місці, уважно подивіться навколо. Побачивши телефон або кнопку пожежної сигналізації, повідомте про реальну пожежу в пожежну охорону (не сподівайтесь, що це хтось зробить за вас) і починайте спокійно рухатися до найближчого виходу;
-
Якщо є можливість впоратися з вогнем, використовуючи засоби пожежогасіння та підручні засоби, загасіть пожежу, залучаючи на допомогу людей, які знаходяться поруч;
-
При заповненні приміщення димом або відсутності освітлення, йдіть до виходу, тримаючись за стіни або поручні;
-
Дихайте через носову хустку або рукав одягу;
-
Не входьте туди, де є велика концентрація диму;
-
Ведіть дітей поперед себе, тримаючи їх за плечі;
-
Зберігайте витримку, не давайте розповсюджуватися паніці;
-
Допоможіть тим, хто скутий страхом, розмовляйте з ними спокійно та виразно;
-
Опинившись у тисняві, зігніть руки в ліктях та притисніть їх до боків, стиснувши кулаки, захищайте боки від тиску. Нахиліть корпус назад, вперши ноги спереду і спробуйте стримувати натиск спиною;
-
Намагайтеся всіма силами втриматися на ногах;
-
Допомагайте підніматися збитим з ніг людям. Якщо вас збили з ніг, намагайтеся встати на коліно і, спираючись об підлогу руками, ривком випряміть тіло, піднімаючись по ходу руху натовпу;
-
При неможливості вийти назовні, відступіть у незайняті вогнем приміщення і там чекайте на допомогу пожежних;
-
Вибравшись з натовпу, надайте допомогу постраждалим, перенесіть їх на свіже повітря, розстібніть одяг, викличте «Швидку допомогу».
Коментарі — 0