Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  В єгипетській гробниці знайшли найдавнішу карту загробного світу

  • Розсилка
  В єгипетській гробниці знайшли найдавнішу карту загробного світу
  Фото: Harco Willems / The Journal of Egyptian Archaeology

  Напис являє собою поєднання ієрогліфів і символів

  У Єгипті виявили найдавнішу відому «карту» загробного світу, вік якої оцінили приблизно в чотири тисячі років. Загадкові знаки збереглися на дошках труни в похоронній шахті некрополя Дейр-ель-Берш.

  Археологи встановили, що труна належала знатній жінці на ім’я Анк, яка жила на початку періоду Середнього царства (2050 – 1710 роки до нашої ери), повідомляє The Journal of Egyptian Archaeology.

  Напис являє собою поєднання ієрогліфів і символів, відомих в Стародавньому Єгипті як «Книга двох шляхів» – це своєрідна «ілюстрація» подорожі померлого через потойбічний світ. Вона є попередницею «Книги мертвих», яка з’явилася в епоху Нового царства.


  462c82dbb04f4e4a8fed0607489a5b35

  Невідомий автор зобразив дві зигзагоподібні лінії – два маршрути, за якими мертві можуть дістатися до володінь Осіріса. У давньоєгипетській міфології він вважався царем загробного світу і суддею душ покійних. Текст також включав заклинання, що допомагають відігнати демонів.

  «По суті, «Книгу двох шляхів» можна вважати першою ілюстрованою книгою в історії», – зазначив експерт по Стародавньому Єгипту доктор Фой Скалф із Чиказького університету.

  Археологи відзначили, що гробницю Анк розграбували декілька століть назад, і дерев’яні дошки з ієрогліфами – одні з небагатьох артефактів, які вціліли до наших днів. Але вони становлять велику цінність для науки.

  Гробницю датували, спираючись на вирізані всередині написи. Так, в них згадується номарх Джехутінахт, що жив в Єгипті в XXI-XX століттях до нашої ери. Якщо тексти з «Книги двох шляхів» були створені в той же час, то вони на 500 років старше найдавніших відомих на сьогоднішній день примірників.

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ