рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Що робити з російськими паспортами українців?

  • Богдан Петренко

   Заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму

  • Розсилка
  Що робити з російськими паспортами українців?

  Ми переможемо. Якщо гратимемо за своїми правилами. А не розпускатимемо нюні і відмовлятимемось від Донбасу чи Криму

  Позбавити українського громадянства – ледь не єдина відповідь на роздачу російських паспортів на Донбасі. Відповідь, яка більш-менш знаходить підтримку в суспільстві.

  Але, відібрати громадянство – це крок викликаний бажанням покарати. І крок передбачуваний. Фактично це емоційна відповідь на довгострокову раціональну гру Кремля. Ми граємо за правилами противника і передбачувано для нього. А тому граємо йому на руку.

  Мета Росії – отримати слабку Україну, якою легко маніпулювати. Шлях до цього – перетворення війни на Сході України в громадянську. Це коли ми визнаємо, що в окупації уже нікого не лишилось з проукраїнськими поглядами. Коли ми заявляємо, що позбавимо їх усіх українського громадянства. Коли ми демонструємо ненависть до них, а не до тих, хто дійсно розпочав війну. І це – перший крок до того, щоб визнати втрату Донбасу. Визнати те, що ми програли війну за нього. І визнати те, що війна на Сході - громадська.

  А тепер повернемось до паспортів. Коли ми говоримо про те, щоб позбавляти громадянства тих, хто отримує російський паспорт, ми протистоїмо наслідкам, а не причинам. Це як позиція ящірки, яка у випадку небезпеки відкидає хвоста. Відмінність лише у тому, що суспільство – не ящірка. Інший Донбас у нас не виросте. Та і кремлівському хижаку потрібен не просто Донбас з Кримом. Йому потрібна вся Україна. Тому невідомо, що наступне за Донбасом нам доведеться добровільно ампутувати – підігруючи стратегії Росії.

  Тому треба бути раціональним і діяти всупереч сподіванням.  Перше. Формування недовіри у росіян щодо українців з Донбасу. Лінія розколу має лежати не по лінії фронту, а по лінії українського кордону. Тому кожен росіянин повинен розуміти, що паспорти для жителів ДНР і ЛНР – це тиск і на ринок праці (збиватимуть зарплати), і на пенсійний фонд (не важливо як воно буде насправді – а підвищення пенсійного віку зараз якраз «горить» росіянам).

  Друге. Підігрування теми українських паспортів для самих жителів ОРДЛО. Мовляв їдьте і отримуйте пенсії в Росії. Проблема у тому, що ніяких пенсій їм не світить (не вірите – спитайте у абхазьких пенсіонерів, які мають російські паспорти). Але коли відчуваєш, що тебе кидають на своєму досвіді, то це гостріше сприймаєш. Тому – треба пришвидшити розчарування в РФ серед людей в окупації – особливо у тих, хто ще вірить у «братську» Росію.

  Третє – працювати з сателітами РФ, яким вона колись пообіцяла паспорти та так і не дала (привіт, Абхазія, Придністров’я та Південна Осетія). Чому українцям так, а їм ні? – питання яке знизить довіру до Росії і там.

  Четверте. Паспорти – це «тєма» Суркова. Тому необхідно штучно підігрувати його «впливовості». Зокрема, знову агітувати за відновлення діяльності формату «Сурков-Волкер». Можете не сумніватись, що зростання ролі Сукова не дуже сподобається іншим баштам Кремля. І конкуренти з боку ФСБ швидко потоплять і його, і його ідею з паспортами.

  Ми переможемо. Якщо гратимемо за своїми правилами. А не розпускатимемо нюні і відмовлятимемось від Донбасу чи Криму.

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Костянтин Машовець
  Костянтин Машовець

  Координатор групи «Информационное сопротивление»

  Віктор Каспрук
  Віктор Каспрук

  політолог

  Світлана Пиркало
  Світлана Пиркало

  Журналістка

  Анатолій Матвійчук
  Анатолій Матвійчук

  Народний артист

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ