Війна з Росією: у 1919 році було набагато гірше, ніж зараз
Сили Української народної республіки опинилися у трикутнику смерті
Ми вже ніколи і не дізнаємося, можливо, чи це випадковий збіг, чи так було задумано. Рівно 30 років тому, шостого грудня 1991 року, Верховна Рада ухвалила закон про Збройній сили України. І одночасно цей день – це початок Першого зимового походу Армії УНР у 1919 році.
Сказати, що у 1919 було набагато гірше, ніж зараз – не сказати нічого. Відступаючи під ударами білогвардійців, яким допомагав Захід, і більшовиків, які контролювали більшість ресурсів колишньої імперії, сили УНР опинилися у трикутнику смерті. Це територія частини Поділля і Східної Волині, зусібіч оточена «білими» й «червоними» арміями росіян і польським військом.
Армія УНР танула на очах через:
- нестачу ресурсів і зброї,
- страшну епідемію висипного тифу, що косила українських воїнів тисячами,
- небажання Заходу допомагати навіть медикаментами,
- ефективну за таких умов більшовицьку пропаганду.
Наближалася катастрофа, і шостого грудня на військовій нараді під головуванням головного отамана військ УНР Симона Петлюри українські командувачі ухвалили радикальне рішення: ліквідувати фронт, всі актуальні сили перегрупувати й відправити в партизанський рейд тилами «білих» і «червоних» росіян.
Армія УНР на чолі з генералом Михайлом Омеляновичем-Павленком, що вирушила у Зимовий похід 1919 року, мала чисельність не більше 10 тисяч чоловік. При цьому реальне бойове ядро складалося лише з трьох тисяч бійців (тисяча кіннотників, дві тисячі піхотинців) і 14 гармат.
Рейд на схід починали в жахливих умовах, але ворогів били нещадно, здобуваючи в боях амуніцію та інші необхідні ресурси. Для денікінців, які й так відступали після невдалого походу на Москву, це стало справжнім сюрпризом. «Разбитая нами Украинская армия оказалась у нас в тылу», – невдовзі телеграфували вони, геть збиті з пантелику.
Невдовзі після старту операції, 17 грудня, українським воїнам мало не потрапив до рук генерал Ніколай Брєдов, який у серпні того року зі своєю дивізією перехопив Київ у бійців Української галицької армії, які вже звільнили місто від «червоних».
Тепер настав час Брєдова відступати, ще й вельми поспішно – він ледь уник полону, тікаючи від українських військ на автомобілі. Російському генералу пощастило з густим туманом. Однак бійці УНР полонили чотири десятки його офіцерів, а також взяли чималі припаси штабу.
Завдяки активним діям Армії УНР «білі» імперці покотилися на південь ще швидше – уже невдовзі українські воїни билися вже проти радянських загарбників.
Загалом Армія УНР пройшла з боями понад 2 500 км, повернувши під українську владу хоч на певний час купу населених пунктів, включно з Уманню, Каневом, Смілою та Черкасами.
Населення, яке раніше ще могло вірити пропаганді «совєтів» чи «білих», зустрічало повернення українських національних сил із радістю, допомагаючи нашим військам.
Ця неординарна операція завершилася успіхом 6 травня 1920-го. Тоді частини Армії УНР зустрілися під Ямполем з однією з українських дивізій, які в складі союзницької польської армії вже вели наступ на «червоних».
Значна військова активність української армії в несприятливих умовах певним чином посилила позиції уряду Симона Петлюри в переговорах з поляками.
Це була відчайдушна спроба врятувати українську державність від наступу більшовизму – для УНР був життєво необхідний дієвий союзник у війні проти росіян, який міг допомогти боєприпасами та зброєю. Договір між державами було підписано 21 квітня 1920 року. Умови його були важкими для українців, але могли б бути ще гіршими: дипломатичні дискусії проходять тим легше, чим більшу військову силу ти маєш.
Перший зимовий похід не лише підняв дух військових УНР, але й надихнув на активнішу боротьбу широкі верстви населення України – аж до початку 1930-х воно вибухало селянськими повстаннями. Посилення патріотизму змусило більшовиків пригальмувати з русифікацією.
Боротьба – завжди має сенс!
Всіх українських воїнів – зі святом, побратими!
- Герой України Да Вінчі: Наші території треба звільняти силовим способом. Не бачу іншого шляху
- Україні загрожує небезпека з Криму
- Посольство США попереджає про військову активність Росії на кордоні з Україною
- Чи буде взимку широкомасштабна війна?
- Якщо завтра наступ на Україну? США озвучили чітке попередження Росії
Коментарі — 0