Ілія Куса експерт Українського інституту майбутнього

Чому не треба дивуватись через відставку Елізабет Трасс

Британська прем’єрка Ліз Трасс пробула на посаді прем'єр-міністра усього лише 45 днів
фото: AP

Найближчим часом у Британії або будуть оголошені вибори, або партія знову обере прем'єра

Ну що ж, Елізабет Трасс пішла у відставку.

З рейтингом у 12%, бунтуючою партією, фінансовою кризою, відкритим конфліктом з Банком Англії та міністрами, які один за одним йдуть у далечінь.

Десь на задньому плані має сміятися Борис Джонсон, завдяки якому вона стала прем'єром і частково через спадщину якого її кабінет звалився.

Ця відставка не була такою драматичною, як у Терези Мей чи такою фантасмагоричною, як у Джонсона. Все сталося очікувано та швидко, удар був сильним та важким. Однак збитки партії завдано колосальні. Після Джонсона і Траса консерватори втратили значну частину підтримки населення, навіть у своїх електоральних фортецях.

Якби вибори відбулися зараз, консерватори втратили б до 70% своїх місць у парламенті. У цьому полягає політична трагедія моменту.

Найближчим часом або будуть оголошені вибори, або партія знову обере прем'єра, готового зайти на другий раунд і спробувати провести цей корабель через шторм майбутньої зими, фінансових негараздів та економічної кризи.

Перший варіант поганий тим, що проводити вибори перед початком зимового періоду в розпал війни в Європі – це, м'яко кажучи, не вдалий час. З іншого боку, є шанс перезапустити систему та відповісти на запит електорату.

Другий варіант поганий тим, що не гарантує виходу з кризи, тому що у будь-якому випадку Британію треба вести через зиму, і проводити хоч якусь «шокову терапію» для вирішення економічних проблем. А отже, будь-який новий лідер партії та прем'єр-міністр стартуватиме у вкрай складному та політично токсичному середовищі, на мінімалках і з розмитим екраном, так би мовити. З іншого боку, у разі успіху консерватори можуть відіграти втрачені позиції до виборів 2024 року.

Іронічно, що Елізабет Трасс і Борис Джонсон, по суті, стали жертвами відкладених ефектів Brexit, який вони просували до самого кінця, але який потрапив на дуже невдалий час, і не дав того, на що всі розраховували. Пандемія Covid-19, наслідки війни в Україні, енергетична криза та ефекти Бориса Джонсона стали завершальними ударами.

Читайте також: Відставка Ліз Трасс. Що означає ця політична катастрофа для Британії та України?
Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: