рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Що коїться у сфері державної реєстрації прав на майно і як виправити цю катастрофу

  • Руслан Сокол

   Юрист-дорадник

  • Розсилка
  Що коїться у сфері державної реєстрації прав на майно і як виправити цю катастрофу

  Сьогодні, у день голосування без перебільшення революційних законопроектів щодо децентралізації, анонсованих нещодавно Мін’юстом, хочеться привернути увагу громадськості зокрема до проекту закону №2982 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яких давно зачекалася як громадяни, так і бізнес.

  Сьогодні, у день голосування без перебільшення революційних законопроектів щодо децентралізації, анонсованих нещодавно Мін’юстом, хочеться привернути увагу громадськості зокрема до проекту закону №2982 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яких давно зачекалася як громадяни, так і бізнес.

  Будемо сподіватися, що анонсоване голосування відбудеться, адже кожен день суспільство потерпає від діяльності управлінь державної реєстрації.

  Державні реєстратори повністю дискредитували себе у галузі держреєстрації нерухомості: або відверто ігнорують норми чинного законодавства з корупційною метою, або у зв’язку з елементарною некомпетентністю не здатні належним чином оцінити документи, вірно сформувати заяви, визначити відповідних суб’єктів права, як результат - реєстр наповнюється недостовірними даними, що призводить до негативної практики, робить об’єкти нерухомого майна проблемними для подальшої роботи з ними, зокрема переходу, припинення прав, внесення змін до записів про права, тощо.

  Керівники служб на місцях не займаються вивченням нормативно-правових актів у сфері держреєстрації, не володіючи законодавством, не докладають жодних зусиль з донесення необхідної інформації до реєстраторів. Більше того, вони самі є лише посередниками у сумнозвісних корупційних схемах і збиранні хабарів на місцях!

  Зазначені дії та бездіяльність спричиняють дуже негативні наслідки для країни, а головне соціальну напруженість серед громадян, ускладнюють та гальмують ведення бізнесу, перевантажують суди.

  Після утворення у першій половині 2015 року фронт та бек-офісів, спостерігаються масові випадки відвертого саботажу реформи держреєстрації прав, самими ж реєстраторами виносяться відмови у реєстрації прав за надуманими причинами, невірно формуються заяви з метою заблокувати прийняття рішення щодо реєстрації прав, тощо, що є грубим порушенням чинного законодавства і саме головне, що ніякої відповідальності ні реєстратори ні їх керівники не несуть.

  Нещодавно Міністр юстиції Павло Петренко у ході круглого столу щодо децентралізації та демонополізації послуг з державної реєстрації анонсував дату розгляду відповідних законопроектів у комітетах ВРУ та день голосування 12 листопада 2015 року, зокрема щодо реєстрації прав на нерухомість (№ 2982).

  Так, вперше в системі державної реєстрації прав пропонується запровадити можливість оскарження рішень дій та бездіяльності органів державної реєстрації прав в адміністративному порядку.

  Міністр впевнений: перший, хто покаже клас у сфері децентралізації, – це нотаріуси. Нотаріальна спільнота не підведе, адже нотаріуси в Україні - це високопрофесійні юристи, понад 2 роки реєструють нерухомість при вчиненні нотаріальних дій, мають доступ та навички роботи з відповідними реєстрами. Дана реформа не призведе до здорожчання послуги, оскільки 60% адмінзбору залишатиметься у реєстратора-нотаріуса.

  Це дозволить повністю позбутися корупції у сфері державної реєстрації, створення конкурентних умов (демонополізація), адже ці функції нададуть нотаріусам, за кількістю яких Україна посідає друге місце після Китаю.

  Особливістю законопроекту є те, що зміни запрацюють одразу ж у день набрання чинності закону, і громадяни це відчують відразу!

  Хочеться зазначити, що оптимізм міністра юстиції щодо нових повноважень нотаріусів, котрі мають врятувати надскладну ситуацію у царині реєстраціїї речових прав на нерухоме майно, вселяє надію на наведення порядку у цій сфері.

  Тільки от де набрати нам «нотаріусів» у Держгеокадастр, у органи архітектури, фіскальні органи, міграційну службу, де ситуація не менш катастрофічна!

  Самі нотаріуси просто не можуть врятувати країну від корупції у всіх галузях, хоча без сумніву мають вищий рівень професіоналізму ніж очільники згадуваних служб, і це - катастрофа!

  Уряду необхідно негайно комплексно підійти до реформ, адже згадувані сфери державного управління впливають як на життя наших громадян, так і на бізнесовий та інвестиційний клімат.

  Автор - Руслан Сокол, юрист-дорадник

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Денис Казанський
  Денис Казанський

  Журналіст

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Леонід Ємець
  Леонід Ємець

  Народний депутат 7 і 8 скликань

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ