Віктор Балога про події в Мукачевому: Упевнений, що цією операцією керував Аваков

Віктор Балога про події в Мукачевому: Упевнений, що цією операцією керував  Аваков

«Поки що з прокуратури зі мною не зв'язувалися»

Конфлікт в Мукачевому, за яким країна слідкувала всі вихідні, дехто називає ледь не ключовим для нинішньої влади – або держава доведе своє ексклюзивне право на насилля, або ризикує перетворитися на Сомалі у центрі Європи. Нагадаємо, що в суботу в Мукачевому сталася стрілянина, в якій брали участь бійці «Правого сектору» та люди з оточення народного депутата Михайла Ланьо, які зібралися на «стрілку» на території спорткомплексу «Антарес». У наслідку двох представників «ПС» було вбито, ще четверо отримали поранення. Дісталося і міліції, яка почала переслідування «правосеків» – у результаті перестрілки поранено шістьох міліціонерів (одному відірвало три пальці, кілька отримали поранення в руки та ноги) та трьох цивільних, які випадково опинились на місці бою. Три міліцейських автомобіля було підірвано.

Влагодженням ситуації займаються всі-всі-всі – Президент, МВС, СБУ, особисто лідер «ПС» Дмитро Ярош, який веде перемовини. Бійці «Правого сектору» передали свої вимоги та ховаються по лісах. До перемовин з ними зокрема долучився нардеп Віктор Балога, якого називають господарем Закарпаття.

Балога повністю заперечує свою причетність до стрілянини, проте той же Ланьо заявив, що саме Балога фінансує «Правий сектор» на Закарпатті і фактично був замовником нападу. Одна з версій конфлікту – розборки між колишніми соратниками та бізнес-партнерами Ланьо та Балогою навколо контрабанди цигарок, у якій один задіяв «тітушок», а інший – «Правий сектор». В усякому разі, прем’єр Арсеній Яценюк вже звільнив все керівництво закарпатської митниці. Балога запевняє, що здивований такими закидами і звинувачує в інциденті керівника місцевої міліції Сергія Шаранича, який нібито спеціально підставив бійців «ПС» під кулі.

Перший заступник мера Ужгорода Іван Волошин, який давно конфліктує з Балогою, в коментарі «Главкому» пояснює ситуацію так: обласне МВС – єдиний силовий орган, який є непідконтрольним Балозі, а Шаранич є його особистим ворогом: «Діючий керівник міліції колись заарештував літак Балоги, коли той був ще головою Секретаріату Президента. Також він відправляв повістку у справі про замовне вбивство, в кому підозрювався Балога. І він не комплексував абсолютно, що той – голова Секретаріату президента. Якщо ж брати, наприклад, СБУ, то голова місцевого СБУ – сват Балоги, місцевий прокурор також корумпований Балогою. Це і пояснює те, чому він звинувачує Шаранича. Що ж до ситуації в Мукачевому – Балога просто накрутив молодих хлопців, яких я прекрасно знаю. Той же комбат Роман Стойка неодноразово мені казав, що Балога їм допомагає. Їхніми руками Балога хотів залякати свого політичного опонента в регіоні, але ситуація вийшла з-під контролю. Звісно, що Балога не визнає, що це його «тема».

Балога і дійсно не визнає, нарікаючи, що з ним по інерції пов’язують все, що відбувається в Мукачевому. Проте, хоча він не пов'язаний безпосередньо зі стріляниною, його допит вже анонсований головою МВС Арсеном Араковим. Свою версію резонансних подій, що відбулися в рідному місті, Балога виклав у розмові з «Главкомом».

В інтерв’ю одному з телеканалів ви сказали, що сценаристом конфліктної ситуації є начальник УМВС в Закарпатській області пан Шаранич. Звідки у вас ця інформація? Чому саме він був зацікавлений в конфлікті?

Буду з вами відвертим, про це я дізнався від міського голови Мукачевого. Йому доповів начальник міліції міста про те, що Ланьо запросив в гості «Правий сектор» і будуть нібито якісь розборки.

Я був категорично проти, щоб озброєні люди їхали на ці розборки. Мер Мукачевого зустрівся з начальником міліції і сказав, що вони повинні забезпечити безпеку і в ніякому разі не давати двом сторонам зійтись. В п’ятницю я отримав безліч повідомлень, зокрема , з СБУ, що ця зустріч пройде, і звернувся до начальника міліції, щоб її не допустити. Я взагалі виїхав з міста. А коли дізнався в суботу, що там йде стрільба, був шокований і повернувся назад.

Чому чотирьом джипам з озброєними людьми дали проїхати? Чому зібралися стільки людей з боку депутата Ланьо? Відповідь на це ніхто не захотів давати, але в мене склалося враження, що була задача спіймати в пастку і Ланьо, і «Правий сектор» і знищити останніх.

Мені здається, що там якісь суб’єктивні стосунки між обласним начальником міліції і «Правим сектором». Але чому на цю наживку клюнув Ланьо? Я не розумію. Напевне, думали, що «правосеків» оточать і просто знищать.

Пан Аваков, на вашу думку, був в курсі такого плану?

Упевнений, що він цією операцією керував. Не могло бути, щоб він про це не знав. Просто і Ланьо дуркуватий, і хлопці з «Правого сектору» дуркуваті – тож розраховували, що вони підуть на самознищення. Сто відсотків.

А що ж тоді пішло не так?

Міліція мала їх знищити прямо біля будівлі Ланьо, але далі все пішло не по плану.

Ви написали в «фейсбуці», що, в принципі, конфлікт вичерпаний. Що дає вам підстави так казати?

СБУ попрацювала – тут на місці сотні спеців, броньована техніка… Місцеве населення каже, що вже нема нікого – ані хлопців з «Правого сектору», ані зброї. Село пусте.

А куди всі поділися? Казали ж про оточення…

Це треба в них питати, але там нікого немає. Я вважаю, треба зробити фільтрацію, обійти всі хати і приступити до нормального життя. А у нас два дні поспіль то (нардеп Антон) Геращенко, то прес-служба СБУ заявляють, що якщо вони не здадуться, то будуть штурмувати. Кого штурмувати, коли нікого нема? Вчора я довго розмовляв з Ярошем – вони з владою домовились, що їм віддадуть «трьохсотих». Хлопці з київського «Правого сектора» поїхали туди, взяли двох поранених і передали в СБУ, щоб їх передали у лікарні.

Пан Ланьо стверджує, що саме ви платили «Правому сектору» в регіоні, а Ярош взагалі не має впливу на нього. І, по суті, цей конфлікт фактично відбувається між вами та Ланьо.

Приїхавши в Закарпаття, Ярош одразу зустрівся зі мною. Ми переговорили і оцінили ситуацію. Я не хочу коментувати ці заяви, тому що все, що відбувається в Закарпатті, обов’язково пов’язують зі мною. Зараз я нібито фінансую «Правий сектор» – ну хай буде так, по його версії. Але я не розумію, про що розмова.

Але ви ж самі кажете, що зустрічались з Ярошем. Чому саме ви вели переговори між сторонами конфлікту, у якому статусі?

По гарячих слідах комбат Стойка подзвонив в СБУ і сказав, що хоче говорити зі своїм батьком, який є «сбушником» у відставці, і з Балогою, бо він мене знає. Я просто не міг не піти, бо сказали бо я відповідальна людина.

Кому саме з керівництва держави ви передавали вимоги хлопців з «Правого сектору»?

Я розмовляв з Президентом, якому передавав їхні вимоги. Хлопці, зрозуміло, були збуджені і психологічно неврівноважені. Коли я був на переговорах, дзвонив Грицак і просив здати зброю, але вони очікували команди Яроша, який на той час її не давав.

Цей скандал має «контрабандний» шлейф. Чому він відбувся саме зараз? Це просто випадковість чи він кимось був спланований, враховуючи, що ви заявляєте про плани деяких пропутінських сил?

Начальник обласного управління міліції, можливо, і не розумів, що робить, але він знаходиться в дуже хороших стосунках з паном Медведчуком. Це не секрет. Можливо, той йому щось підказав. Можливо, Шаранич не розумів, що робить. Можливо, Аваков, коли давав добро на цю операцію, цього також не розумів. Ланьо та дурні з «Правого сектора» теж не розуміли. Тож цим скористалися люди, які спілкуються з начальником УМВС.

Тобто ви натякаєте на роль Медведчука та його соратника Шуфрича в цьому конфлікті?

Не думаю, що Шуфрич там щось вирішував. Кажу тільки про давні стосунки Медведчука та Шаранича. Останній по своїй розумовій відсталості пішов на це, а Аваков затвердив, не розуміючи наслідків.

Губернатор Закарпаття в прямому ефірі сказав, що «перерозподіл контрабандних потоків має йти законним шляхом». Він має відношення до цієї ситуації?

Може, оговорився хлопець (сміється). Слухайте – де губернатор, а де оці речі.

Які у вас зараз стосунки з Ланьо?

Після того, як він надавав купу інтерв’ю про мене, я тихо посміхаюсь і не розумію, від чого всі ці «гівномети». Я так розумію, що людина захищається. Послухайте, в рамках кримінального провадження всі дзвінки з телефонів відновлять і легко буде побачити по розмовах двох-трьох місяців, хто з ким спілкувався. В тому числі, спливуть стосунки «Правого сектору» із Ланьо. І тоді буде все ясно.

Після цієї резонансної історії якось вирішиться проблема контрабанди на Закарпатті?

Проблеми контрабанди, корупції і наркотиків лежать у площині ефективної роботи органів центральної влади. Якщо вона буде і далі закривати на це очі, нічого не зміниться.

Арсеній Аваков на своїй сторінці в Фейсбук анонсував ваш допит в ГПУ.

Поки що з прокуратури зі мною не зв'язувалися. Але якщо в цьому буде необхідність, я, звичайно ж, піду на допит і як законослухняний громадянин буду всіляко сприяти слідству. Благо, мені приховувати нічого.

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: