Нацбанк витрачає золотовалютні резерви, щоб утримати гривню. Що відбудеться з курсом долара

Нацбанк витрачає золотовалютні резерви, щоб утримати гривню. Що відбудеться з курсом долара
Нацбанку так і не вдалося стримати падіння гривні, викликане поєднанням ряду негативних чинників

Фінансисти кажуть, що курс закріпиться на рівні 28 гривень за долар

Тиждень, що минає, боляче вдарив по українцях, які бережуть свої заощадження в гривні, – нацвалюта продовжила стрімко девальвувати, впавши до п’ятниці до 28,46 грн / долар за готівковим курсом. Акція «дешевий долар», що тривала три місяці, раптово закінчилася, за три дні перекривши показники листопада 2018 року, – тоді курс був 28,36 грн / долар. Але перед вихідними долар зупинив зліт.

Фінансисти – член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко – роз’яснили причини такої поведінки долара і оцінили можливі тренди на наступний тиждень, повідомляє «Сьогодні».

Що сталося з курсом за тиждень

Знецінюватися готівкова гривня почала з суботи, 14 березня, хоча зазвичай на вихідних курс буває стабільний. Ось і не вір після цього в «п’ятницю, 13-те»! Уже в неділю середній курс був 27,2 грн / долар (+55 копійок за два дні). А з понеділка по п’ятницю, 20 березня, він виріс з 26,81 до 28,46 грн / долар, тобто гривня пішла в піке, знецінившись на 1,65 грн / долар. І це при тому, що тижнем раніше девальвація була ще більша – 1,7 грн / долар. Разом – 3,15 грн / долар. Причому за одну добу, з 16 по 17 березня, курс долара піднявся більш ніж на гривню, до середніх 28,56 грн / долар у продажу, але потім знизився до 28,46.

Офіційний курс НБУ спершу на гривню, потім майже на дві гривні відставав від середнього курсу продажу готівкової валюти. Лише до п’ятниці розрив скоротився до 66 копійок: регулятор установив курс 27,80 грн / долар, курс продажу був 28,46, курс купівлі – 27,60. До речі, спред (різниця між курсами продажу і купівлі), який 17 березня, у день найбільшого зростання курсу, становив більше за дві гривні (2,05 грн на кожному доларі) 20 березня зменшився до 86 копійок. Що побічно говорить про можливу стабілізацію курсу на нових «рубежах». На понеділок, 23 березня, Нацбанк знизив офіційний курс на 6 копійок – до 27,74 грн / долар, даючи зрозуміти: стабільність досягнута, тренд вдалося розвернути вниз.

Головні причини змін

За словами Андрія Шевчишина, збулися найпесимістичніші його прогнози: Нацбанку так і не вдалося стримати падіння гривні, викликане поєднанням ряду негативних чинників.

«Це і падіння фондових ринків, і припинення аукціонів з продажу облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП), бо в Мінфіні з’ясували: інтерес нерезидентів відсутній, навпаки, вони готові продавати ОВДП, – говорить Андрій Шевчишин. Плюс 11 березня – платіж за ОЗДП на 950 млн грн, 13 березня – виплата МВФ 407 млн доларів. Ну і подальше поширення коронавірусу, оголошений карантин, який змусив населення ажіотажно купувати валюту. В підсумку курс продовжив пікірувати».

Щоб стримати падіння курсу гривні, Нацбанк за 17 березня продав із золотовалютних резервів відразу 300 млн доларів, але цього виявилося мало, і регулятор продовжив інтервенції.

«За тиждень регулятор продав 1,2 млрд доларів для стабілізації курсу гривні, але не досяг потрібного ефекту, вдалося лише зупинити подальше зростання курсу і відкотити його на 10 копійок, – зазначив Олег Пендзин. – Але головне – паніка була спровокована відсутністю в умовах підвищеного попиту достатньої кількості готівкової гривні, і цим відразу скористалися валютні спекулянти, які роздули курс. Нацбанк на хвилиночку «забув», що через карантин скасовані авіарейси, і не зміг завезти стільки «кешу», щоб його вистачило всім охочим».

Це, до речі, визнав і заступник голови правління НБУ Олег Чурій, пообіцявши, що ситуацію виправляють і на початку наступного тижня комерційним банкам продадуть стільки готівкової валюти, скільки вони захочуть.

Олександр Охріменко відзначив рішучі дії регулятора, який почав оперативно виправляти власні помилки щодо відсутності достатньої кількості валюти та інформувати про це громадськість.

«Це до кінця тижня істотно знизило попит на валюту, найбільші панікери купили і заспокоїлися, решта вирішили утриматися від вкладення в долари, бачачи, що курс зупинився і почав відкочуватися», – зазначив Охріменко.

Чого очікувати наступного тижня

Андрій Шевчишин підтвердив свій недавній прогноз про те, що паніка поступово спадає і ринок шукає точку рівноваги.

«На початок наступного тижня більш імовірний прогноз, що ринок продовжить заспокоюватися, особливо якщо в банках з’явиться готівкова валюта, як обіцяли в Нацбанку, – розповів нам Андрій Шевчишин. – Але поки складно говорити про тренд на весь тиждень. Найімовірніше, курс готівкової гривні буде коливатися в коридорі 27,5-28,5 грн / долар».

Схожий прогноз дав і Олександр Охріменко, який заявив, що ймовірність затримки курсу на позначці максимум 28,5 грн / долар набагато вище, ніж подальша девальвація гривні.

Олег Пендзин оцінює ситуацію інакше.

«Продані НБУ на міжбанку 1,2 млн доларів за три дні не змогли погасити попит на валюту, – зазначив Пендзин. – Тому, якщо Нацбанк продасть ще вдвічі більше валюти, ніж він продав, можна говорити про досягнення стабілізації курсу на 28 грн / долар».

Але експерт зазначив продовження тиску на курс такого непередбачуваного чинника, як дії нерезидентів-власників українських ОВДП, яких у них на руках на суму близько 100 млрд гривень. Олег Пендзин сподівається, що наступного тижня нерезиденти не будуть масово продавати цінні папери, хоча така тенденція посилюється: облігації зараз нерезиденти продають навіть з істотним дисконтом до їхнього номіналу.

Також експерти кажуть, що курс долара вдарить по цінах – найбільше подорожчають ліки.

Продавати або купувати валюту

Всі експерти радять наступного тижня взяти паузу і не купувати і не продавати долари без особливої потреби.

«Скуповувати валюту вже пізно, продавати – ще рано, тому громадянам найкраще поки утриматися від будь-яких обмінних операцій», – говорить Андрій Шевчишин.

Здавати наявну валюту без особливої потреби аналітики не радять – тільки під конкретні негайні витрати в гривні.

«Купувати чи продавати тільки в разі, якщо валюта або гривня потрібні просто зараз, для розрахунків, а не для накопичення», – уточнив Олександр Охріменко.

Читайте також:

 

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: