Система надання притулку в Україні демонструє цілий комплекс системних порушень прав людини - правозахисник

Система надання притулку в Україні демонструє цілий комплекс системних порушень прав людини - правозахисник

Україна не розглядається як «безпечна третя країна». За останні роки маємо багато випадків вбивств, насильницьких зникнень в Україні й викрадень з території України. ПРО це розповів правозахисник Харківської правозахисної групи Борис Захаров під час прес-конференції в прес-центрі «Главком».

За словами правозахисника, система надання притулку в Україні демонструє цілий комплекс системних порушень прав людини. «Україна не розглядається як «безпечна третя країна». І система надання притулку демонструє низку системних порушень прав людини, а саме: викрадення і незаконна видача в країну походження; відмова у можливості подати заяву про притулок в Україні та зловживання з процедурою подачі заяви; передача конфіденційної інформації державним органам країни походження; безпідставна відмова у наданні притулку; порушення процедури оскарження; невиконання рішень суду і багатократні оскарження судових рішень з боку ДМСУ; порушення права на свободу та особисту недоторканність в екстрадиційних справах через безальтернативність тимчасового арешту, застосування практики повторних арештів, незаконного збільшення терміну екстрадиційного арешту», - розповідає Захаров.

Він також звертає увагу, що за останні роки в Україні є багато випадків вбивств, насильницьких зникнень й викрадень з території України, а також катувань осіб, зокрема, яких переслідує РФ.

Правозахисник стурбований, що проглядається у цій ситуації неформальна співпраця спецслужб. «Серед старшого покоління співробітників СБУ більшість генералітету закінчили Вищу школу КДБ ім. Дзержинського. Після розпаду Радянського Союзу між спецслужбами країн колишнього СРСР зберігалися міцні зв’язки, як на робочому, так і особистому рівнях. У нашому розпорядженні є численні непрямі докази неформальної співпраці спецслужб колишнього СРСР», - каже Захаров.

Окрім того, представник Харківської правозахисної групи звертає увагу на ймовірні корупційні чинники. «Немає жодних доказів, що співробітники СБУ беруть хабарі за видачу особи, підозрювану в тероризмі або участі в незаконних збройних формуваннях. Проте, серед мусульман, яких переслідує РФ за цими статтями, а також у середовищі російських адвокатів, які їх захищають, поширена думка, що за кожну «голову» ФСБ надає значну винагороду. Оскільки діяльність спецслужб є закритою, а зацікавленість є доведеною, неможна відкидати і корупційну складову в екстрадиційних справах. Крім того, вже розслідуються справи про хабарництво в СБУ у безпосередньо пов’язаній сфері – щодо надання притулку в Україні», - зазначив Захаров.

Правозахисник навів нещодавню подію як приклад, що трапилася в Києві 18 червня 2019 року з білоруським політичним біженцем Олександром Францкевичем. «Увечері 18 червня Олександр пішов до Державної міграційної служби, щоб продовжити посвідку на тимчасове проживання в Україні. Про те, що було далі, чоловік розповів журналісту білоруського бюро Радіо Свобода – вже в Мінську. На виході з установи Францкевича перестріли співробітники СБУ. Не називаючи своїх прізвищ, вони показали йому «Рішення про примусове повернення з України», - розповів Захаров.

Переглянути запис прес-конференції

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: