рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Давайте без Хржановського в Меморіалі «Бабин Яр»...

  • Сергій Тихий

   Журналіст

  • Розсилка
  Російський режисер Ілля Хржановський раніше керував скандальним проєктом «ДАУ» - Давайте без Хржановського в Меморіалі «Бабин Яр»...
  Російський режисер Ілля Хржановський раніше керував скандальним проєктом «ДАУ»

  В Україні нема людей, які, спираючись на світовий досвід, здатні запропонувати свою, правдиву і пронизливу концепцію Меморіалу?

  Прочитав на «УП» інтерв’ю режисера Іллі Хржановського. Ще більше утвердився в думці, що цю особу й близько не можна підпускати до розробки й реалізації концепції Меморіалу «Бабин Яр». Про сам фільм «Дау», якого я не бачив ( а тепер і бачити не хочу), мені нема чого сказати. Крім одного. Опустимо кримінальну складову, хоча це й на голову не налазить: як таке могло в Україні бути ще 9 років тому і за це досі ніхто не відповів. Інтерв’ю, це хржанівське «не знаю», «не помню», «надо спросить», «а что тут такого» - зайвий раз підкреслює очевидне: це говорить людина, у якої серйозні проблеми – або з мораллю, або з психікою.

  Але я про інше. Наскільки я розумію, «Дау» - це кіно експериментальне, авторське. Як правило, такі стрічки не розраховані на масову аудиторію. Їх типовий шлях – підкреслена «антикомерція» - маленькі зали й домашні перегляди, а обговорення (щирі, а частіше НЕщирі) серед фахівців і снобів. І я не проти авторського кіно, якщо воно в рамках КК, звісно. Експеримент – розширює рамки, формулює мову і художні засоби майбутнього. Але при чому тут «експеримент», коли йдеться про Меморіал пам’яті однієї з найжахливіших трагедій в історії людства?

  Те, що Меморіалу Бабиного Яру немає в Києві досі – вже майже 80 років минуло – то окремі ганьба і сором. Але саме тому нині, коли його нарешті зібралися створити, це має робитися максимально коректно, що називається, по совісті. А ще концепція має бути доступною розумінню і сприйняттю ВСІХ людей, а не лише високих інтелектуалів з третім оком на тімечку. Пан Хржановський, судячи з інтерв’ю, збирається знову саме «експериментувати», як у своєму нашумілому кіно, він не відчуває тут недоречності.

  Саме це є неприпустимим за визначенням. Так, меморіальний комплекс Яд Вашем в Ізраїлі не такий «як всі», там не ходять залами велелюдні екскурсії на чолі з балакучими екскурсоводами. Але саме там, проходячи страшними лабіринтами, повними пронизливих символів страждань та біди, вдивляючись у фото загиблих дітей, нормальна людина сама, без всяких «перевдягань» і рольових ігор «по-хржановськи», приходить до того, що подібне Зло має бути назавжди викреслено з практики людства, і для цього - воно має навіки залишитися в історії.

  В Україні нема людей, які, спираючись на світовий досвід, здатні запропонувати свою, правдиву і пронизливу концепцію Меморіалу? Вони є. То справа в грошах російських олігархів? Але ж то ганьба всесвітня – кількарічні уже «возюкання» навколо цього питання. Панове, ви хочете допомогти грошима створенню Меморіалу? Які питання? Їх з удячністю приймуть. Ви хочете взяти участь в обговоренні, чи запропонувати щось своє? Це ваше законне право – і щось з того цілком може бути використане. Але рішення остаточне приймаєте не ви – можете це, нарешті, затямити? Якщо ви не згодні – то забирайте свої гроші, будуйте на них, що хочете і де хочете, але не в Україні.

  І тут треба сказати про принципово важливе. Як так вийшло, що у грудні 2019 року, на шостому році війни з Росією, керувати створенням концепції Меморіалу Бабиного Яру в столиці воюючої України було взагалі - доручено людині з російським паспортом в кишені? Ну, зрозуміло, для самого Хржановського це не проблема – він представляє країну, з якої походить: тобто те, що ми вас вбиваємо, не має жодного значення, бо ми несемо вам світло культури і взагалі «русский мир». Але ті хто погоджував це призначення, вони хіба не знають, що робити подібне – табу на кілька поколінь уперед?

  Коротше: ніякого вашого Іллі Хржановського в проекті Меморіалу Бабиного Яру! Це для початку розмови. І ще, я не є надто популярним автором у ФБ, але коли запостив блог Сергія Притули саме про це, то менше ніж за добу він зібрав більше тисячі перепостів. Доволі переконливий маркер сприйняття питання українським суспільством....

  Побережіться.

  Читайте також:

  Джерело: Блог Сергія Тихого

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома»

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Сергій Фурса
  Сергій Фурса

  Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Кирило Сазонов
  Кирило Сазонов

  Політичний оглядач

  Олег Романчук
  Олег Романчук

  Шеф-редактор журналу «Універсум»

  Борислав Береза
  Борислав Береза

  Народний депутат 8 скликання

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ