Коаліційні переговори в Німеччині: Меркель починає зондувати «Ямайку»

Коаліційні переговори в Німеччині: Меркель починає зондувати «Ямайку»
Не острів, а коаліція: партійну комбінацію ХДС/ХСС, ВДП та Зелених за їхніми політичними кольорами в Німеччині називають Ямайкою

У Берліні почалися міжпартійні консультації щодо формування нового уряду ФРН за результатами виборів до Бундестагу. В них беруть участь делегації чотирьох партій із представлених у парламенті.

У середу, 18 жовтня, в Берліні розпочалися перші міжпартійні консультації щодо формування нової урядової коаліції в Німеччині. За підсумками виборів до Бундестагу, які відбулися 24 вересня, з огляду на всі представлені в німецькому парламенті партії політично можливою залишилася тільки одна комбінація - із чотирьох із них.

Це - Християнсько-демократичний і Християнсько-соціальний союзи (ХДС/ХСС), які виступають в парламенті єдиним консервативним блоком, ліберальна Вільна демократична партія (ВДП) і «Союз-90/Зелені». За їхніми політичними кольорами (чорний - у консерваторів, жовтий - у лібералів і зелений - у Зелених) таку партійну комбінацію в Німеччині називають «Ямайкою» - відповідно до кольорів прапора цієї острівної держави в Карибському морі.

Надії канцлерки не виправдались

Те, що жодної іншої можливості сформувати уряд, який мав би більшість у Бундестазі нового скликання, у канцлерки Німеччини Анґели Меркель (Angela Merkel) не залишилося, стало зрозумілим ще ввечері у день голосування. Соціал-демократи, які зазнали важких втрат на виборах, відмовилися відновлювати коаліцію з консерваторами і перейшли в опозицію.

Тож почати переговори з лібералами і Зеленими Меркель теоретично могла вже вранці понеділка, 25 вересня. Однак вона вирішила почекати три тижні і дочекатися результатів земельних виборів у Нижній Саксонії15 жовтня. У ХДС сподівалися, що нижньосаксонський виборець підкоригує невтішний результат, отриманий консерваторами на загальних виборах, і тим самим зміцнить позиції канцлерки на майбутніх коаліційних переговорах.

Надії не виправдалися. Кандидат від консерваторів у земельні прем'єр-міністри вибори програв. Провину за це він, як і деякі інші в самому ХДС, звалив на Меркель, а в результаті її позиції напередодні «Ямайки» не зміцнилися, а навпаки ослабли.

Щоправда, деякою втіхою для канцлерки може бути той факт, що і два інших учасника майбутньої коаліції - ліберали і Зелені - зазнали на виборах у Нижній Саксонії відчутних втрат. Тому злі язики в Німеччині вже називають майбутню «Ямайку» коаліцією тих, хто програв.

Лінії Зелених протиріч

За один стіл учасники майбутніх коаліційних переговорів не сядуть. Аж надто їх багато. ХДС відправляє на переговори делегацію з 18 осіб під керівництвом самої Анґели Меркель. ХСС - 10. Зелені - 14. Найбільш компактною буде ліберальна команда - всього четверо діячів з числа керівництва ВДП, які тільки за необхідності залучатимуть до переговорів своїх експертів.

Важкими ці переговори обіцяють стати не тільки через велику кількість учасників і наявність серйозних протиріч програмного спрямування між консерваторами, Зеленими і лібералами, але й через розбіжності всередині самих цих політичних сил. Це стосується, зокрема, Зелених.

У партії існують два крила: так звані «реалос», тобто прагматики, і «фундіс» - ліві фундаменталісти, які відстоюють екологічну тематику в чистому вигляді. У центральному керівництві партії переважають прагматики, але у складі делегації Зелених на коаліційних переговорах будуть і «фундіс», наприклад, авторитетний Юрґен Тріттін (Jürgen Trittin). У минулому він займав пост міністра екології в уряді Ґергарда Шредера (Gerhard Schröder), а тепер має славу лідера лівих фундаменталістів у лавах Зелених. Тріттін вже пообіцяв, що коаліційні переговори будуть складними.

Сварка у консервативній «родині»

Не факт, що й консерватори виступатимуть на переговорах щодо «Ямайки» єдиним фронтом. ХДС і ХСС хоч і сестринські партії, що розподілили між собою Німеччину на «сфери впливу» - ХСС у Баварії,  ХДС - на решті території, проте і в їхньому блоці немає миру і злагоди.

Головний камінь спотикання - міграційна політика канцлерки. ХСС, який звик правити в Баварії з абсолютною більшістю, зазнав на виборах 24 вересня особливо болючих втрат - поступився багатьма голосами правопопулістській «Альтернативі для Німеччини» і звинуватив у цьому Анґелу Меркель. ХСС вимагає від канцлерки запровадити щорічну квоту у 200 тисяч осіб на прийом біженців.

Сварка між партіями триває вже два роки, минулого тижня в ході багатогодинних переговорів лідери ХДС і ХСС начебто помирилися, прийшли до деякого компромісу. Але це було до виборів у Нижній Саксонії, а головне - до голосування в сусідній з Баварією Австрії. Там великого успіху домоглися праві популісти з Австрійської партії свободи, а на виборах переміг консерватор Себастіан Курц (Sebastian Kurz), який займає у питанні біженців співзвучну з ХСС позицію.

Земельні вибори в Баварії повинні відбутися вже наступного року. Лідери ХСС прагнуть утримати абсолютну владу в Мюнхені і закрити для цього, як вони кажуть, правий електоральний фланг. Тобто перехопити теми, на яких заробляють політичний капітал праві популісти. Головна з них - біженці.

Тому не виключено, що досягнутий на зустрічі з Меркель компроміс щодо біженців баварці назвуть гнилим, і родинна сварка спалахне з новою силою. Ще важче в такому випадку буде знайти спільну мову і на коаліційних переговорах, зокрема, з Зеленими, які займають ще більш лояльну позицію щодо біженців, ніж канцлерка. Сама Анґела Меркель заявила в понеділок, 16 жовтня, що, за її прогнозом, самі лише зондувальні переговори, які передують формальним коаліційним, триватимуть кілька тижнів.  

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: