Енергонезалежність неможлива без лібералізації енергоринків - нардеп
Мінімізація імпорту і нарощування власної ресурсної бази неможливі в умовах ручного регулювання цін на енергоносії
Останніми роками Україна стала дефіцитною країною за всіма видами енергоресурсів. Це гостро ставить питання про інвестиції у власний видобуток, про диверсифікацію поставок енергоресурсів і в цілому про досягнення Україною енергонезалежності. Про це заявив народний депутат України Сергій Сажко.
Він зазначив, що Україна в цьому році зробила кілька важливих кроків і прийняла два важливих для галузі документи - це новий закон «Про ринок електроенергії» і Енергетична стратегія до 2035 року. «Важливість досягнення енергетичної незалежності чітко прописана в Стратегії: завдання №1 - мінімізація імпорту, інтенсивне нарощування ресурсної бази та видобутку енергетичних ресурсів на території України», - зазначив нардеп.
Сажко також підкреслив, що мінімізація імпорту і нарощування власної ресурсної бази неможливі в умовах ручного регулювання цін на енергоносії. «Це показує і ринок газу, і ринок вугілля, де до впровадження прозорих формул розрахунку цін на енергоресурси ми спостерігали падіння видобутку. Упевнений, що тільки справедлива ринкова ціна на енергоресурси, створення конкурентних ринків газу, електроенергії, теплової енергії, вугілля, нафти і нафтопродуктів дасть Україні приплив інвестицій у видобувну галузь і забезпечить енергетичну незалежність від зовнішніх джерел», - заявив він.
Нагадаємо, заступник голови МВФ Девід Ліптон заявив, що енергетична політика повинна залишатися відповідною програмним зобов'язанням України перед МВФ, і рішення деполітизувати цей процес через застосування автоматичних формул має вирішальне значення. Директор ЄБРР в Україні Шевки Анджунер підкреслив важливість ринкового ціноутворення. На його думку, саме цей фактор є в низці вирішальних для приходу в українську енергетику іноземних інвестицій.
У 2016 році з ініціативи міжнародних організацій і донорів Україна почала процес лібералізації системи ціноутворення на енергоресурси. 27 квітня 2016 року КМУ прийняв постанову №315, яким зрівняла ціни на газ для промисловості і населення. Цим же рішенням визначено формулу ціни газу, в основі якої лежать котирування в європейському хабі NCG (поблизу німецького міста Дюссельдорф) + доставка до україно-словацького кордону. 3 березня 2016 року НКРЕКУ прийняла постанову №289, в якій затвердила нову методологію розрахунку оптової ринкової ціни електроенергії (ОРЦ). Відповідно до даної методології, вугільна складова в тарифі на електроенергію заснована на котируваннях вугільного хаба ARA (Роттердам) + доставка в український порт.
Коментарі — 0