Нацбанк оновлює банкноти: які купюри вилучать із обігу
Поступово банкнот попереднього покоління ставатиме дедалі менше, а їх місце займатимуть відповідні гроші нового зразка
Із 1 січня 2023 року Нацбанк почав оновлювати грошові знаки – паперові банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 грн зразків 2003-2007 років будуть поступово вилучати з обігу.
Замість старих купюр в обіг надійдуть оновлені гроші:
- монети номіналами 5 та 10 гривень зразка 2018 року;
- банкноти номіналами 20 та 100 гривень нового покоління.
До того часу, поки банкноти старого зразка будуть в обігу, вони залишатимуться дійсними платіжними засобами, їх не треба спеціально обмінювати.
Для чого замінювати банкноти попереднього покоління?
Головна мета такого рішення – підвищення якості готівки в обігу (зважаючи на зношеність банкнот попереднього покоління, які вже досить тривалий час перебувають в обігу), поліпшення готівкових розрахунків та їхньої зручності для населення.
Для НБУ важливо, щоб національна валюта України, яка перебуває в обігу, була надійною та якісною. Українці мають бути впевнені, що готівка, отримана в торговельній мережі, касі банків або в їхніх банкоматах, дійсно платіжна, захищена та належної якості.
Крім того, велика кількість різних дизайнів банкнот одного номіналу в обігу може призводити до плутанини та витрат зайвого часу під час здійснення готівкових розрахунків.
Поступова заміна банкнот попередніх поколінь на відповідні обігові монети та осучаснені банкноти підвищить захист і якість грошей та зробить розрахунки зручнішими для громадян.
Це не створить незручностей, водночас принесе користь і державі, і банкам, і торговельним мережам, і громадянам.
Як відбуватиметься поступова заміна?
Із початку 2023 року Національний банк спільно з банками розпочне поступове вилучення з готівкового обігу зазначених банкнот, зокрема:
- банки України не видаватимуть із кас такі банкноти за всіма видами готівкових операцій;
- Національний банк припинить підкріплювати такими банкнотами каси банків.
Як наслідок, потрапляючи в банки, банкноти попереднього покоління не будуть більше повертатися в обіг, а вилучатимуться з обігу та передаватимуться до Національного банку для подальшої утилізації.
Проте такі банкноти залишаються дійсними платіжними засобами. Громадяни зможуть продовжувати ними розраховуватися без обмежень, їх не потрібно буде спеціально обмінювати.
Водночас поступово в обігу банкнот попереднього покоління ставатиме дедалі менше, а їх місце займатимуть відповідні монети номіналом 5 та 10 гривень зразка 2018 року та оновлені банкноти номіналом 20 та 100 гривень – із сучасним дизайном та посиленою системою захисту.
Нагадаємо, Нацбанк уведе в обіг нові 100-гривневі банкноти. Купюри будуть із підписом голови НБУ Андрія Пишного.
Раніше повідомлялося, що в умовах довготривалого відключення електроенергії буде доступна можливість отримати готівку в банкоматах чи в касі – НБУ створив мережу банків, які працюватимуть у разі блекауту.
До слова, Нацбанк спрогнозував, скільки коштуватиме долар у 2023 році. У наступні 12 місяців очікується подальше ослаблення курсу гривні.
Окрім того, Національний банк пом’якшив валютні обмеження.
Зауважимо, нещодавно в Україні запрацював банкоматний роумінг: як ним скористатися. Тарифи для карток інших банків за видачу коштів скасовані. Усі банки для власників карток інших банків встановили ліміти видачі готівки такі ж самі, як і для своїх клієнтів.
Коментарі — 0