У Нацбанку стверджують, що настрої бізнесу різко погіршилися
Зниження індексу ділової активності нижче 30 пунктів сигналізує про переважання песимістичних настроїв бізнесу, - НБУ
У Національному банку розповіли, що індекс ділової активності українських підприємств і компаній у квітні знизився з 45, 8 пунктів у березні до 29,9 – у квітні. Про це йдеться у щомісячному опитуванні підприємств України, опублікованому НБУ.
«Настрої бізнесу через глобальну кризу та карантинні обмеження знову погіршилися. Індекс очікувань ділової активності підприємств, який НБУ розраховує щомісячно, у квітні вперше знизився нижче 30 пунктів. Будь-яке значення індексу нижче за 50 пунктів сигналізує про переважання песимістичних настроїв бізнесу», - йдеться в повідомленні.
У НБУ відзначають, що песимістичні очікування посилилися фактично в усіх секторах української економіки.
«Найпесимістичніші очікування у підприємств сфери послуг. Значна кількість компаній планує проводити скорочення працівників особливо у сфері будівництва або відправляє у відпустку за власний рахунок. Проте йдеться не тільки про сектор послуг, який найбільше постраждав від карантинних заходів, але й промисловість, будівництво, торгівлю», - робить висновок НБУ.
Зазначається, що усі ці компанії погіршили очікування щодо обсягів виробництва та продажів. Це стосується як тих підприємств, що працюють на внутрішньому ринку, так і експортерів.
Основною причиною падіння індексу стала пандемія коронавірусної інфекції та карантинні заходи, які обмежили можливості ведення бізнесу, як в Україні так і за кордоном.
У НБУ інформують, що аналогічні індекси в інших країнах демонструють схожу динаміку.
«Під час опитування багато підприємців наголошували про складність організації віддаленої роботи, а також згадують проблеми із сплатою податків (ЄСВ зокрема). Також бізнес наголошує про потребу у кредитних канікулах і підтримки від держави», - повідомляє директор департаменту статистики та звітності НБУ Юрій Половньов.
Водночас послаблення карантинних обмежень, заплановане урядом на травень, має пожвавити ділову активність та поліпшити настрої бізнесу у поточному місяці.
Як повідомлялося, прем'єр-міністр Денис Шмигаль готує поетапний план підтримки бізнесу.
Нагадаємо, Кабінет міністрів продовжив карантин в Україні до 22 травня. Усі послаблення (зокрема, і відкриття салонів краси) передбачають обов’язкове дотримання протиепідеміологічних заходів.
Зазначимо, що у деяких областях України хочуть ввести адаптивний карантин.
До слова, президент Зеленський виступає проти повного скасування карантину.
Коментарі — 0