Київський безпековий форум Міжнародна платформа України для обговорення війни і миру

Саміт у Парижі. Європа окреслила червоні лінії для Москви

У Парижі відбувся саміт Коаліції охочих, організований президентом Франції Емманюелем Макроном
фото: president.gov.ua

Європейські війська в Україні? Що вирішили на саміті у Парижі

Саміт «коаліції охочих» у Парижі 27 березня не приніс прориву у питанні безпекових гарантій для України, але чітко окреслив ключові позиції. Європа зберігає комплексний підхід до безпеки нашої держави, який включає кілька важливих аспектів.

  • По-перше, продовження та подальше посилення санкцій проти РФ до досягнення домовленостей про тривалий і справедливий мир. Однак, що саме означає «справедливий» – і чи передбачає це повне звільнення окупованих територій – досі чітко не визначено, принаймні не всіма і не публічно.

Підхід європейців різко контрастує з вимогами Москви, які підтримує і Вашингтон, щодо поступового зняття санкцій в обмін на часткові поступки Росії. Проте Вашингтон не зможе вирішити ці питання одноосібно – це очевидно.

Особливо важливим цей європейський месидж є зараз, на тлі невдалих переговорів в Ер-Ріяді. Вони не лише не принесли конкретних результатів щодо зменшення російських обстрілів, а й показали неспроможність тактики США щодо Москви.

Без Європи забезпечити позитивну динаміку переговорів з РФ складно. За згодою учасників саміту «коаліцію охочих» за столом переговорів представлятимуть Франція і Велика Британія.

  • По-друге, продовження військової допомоги Силам оборони України під час війни і після неї для посилення східного безпекового флангу Європи.
  • По-третє, інвестиції в український ВПК та співпраця з ним, включаючи обмін ліцензіями, з метою виробництва дронів, ракет, артилерії та засобів ППО на території України та за її межами.
  • По-четверте, розміщення європейських «сил стримування» поблизу важливих стратегічних об’єктів України, що дало б можливість проводити операції у повітрі, на морі і на землі.
    Дискусії щодо миротворчого контингенту під егідою ООН чи ОБСЄ на лінії зіткнення, який би моніторив припинення вогню і вимагав згоди Москви, нарешті припинені.

Готовність надавати військові сили і засоби до контингенту поки що чітко висловлюють лише Париж і Лондон. Не виключається залучення інших європейських партнерів у тій чи іншій формі, але вичерпний перелік країн-учасниць та їх можливих внесків наразі не озвучений.

Найближчим часом відбудеться англо-франко-німецький візит в Україну, метою якого стане з’ясування практичних аспектів посилення оборонних спроможностей України європейцями. Отже, питання переходить у практичну площину.

Важливим залишається й залучення США. Виділення американських військових підрозділів не очікується, але без постійної допомоги розвідданими, засобами ППО/ПРО та підтримки життєдіяльності американських систем озброєння в Україні поки що не обійтися.

Актуальним залишається запит на віддалену (backstop) підтримку європейського контингенту, на який Вашингтон поки що не дав однозначної відповіді.

Читайте також:

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів

Читайте також

За словами Зеленського, під час телефонної розмови Трамп спитав у нього про Запорізьку АЕС
Зеленський прокоментував розмови про «передачу» у власність США Запорізької АЕС
Україна не визнає окуповані землі російськими, не відмовиться від НАТО і не погодиться на обмеження обороноздатності
Що для України табу на мирних переговорах: Сибіга назвав три речі
Орбан заявив, що вимагає миру в Європі
Орбан висунув вимоги до Брюсселя: союз, але без України
Ідентифіковано росіян, які катували українських полонених у Курському СІЗО (фото)
Ідентифіковано росіян, які катували українських полонених у Курському СІЗО (фото)
Келлі не став мовчати та відповів Маску
Ілон Маск назвав сенатора США Келлі «зрадником» через його підтримку України
Офіційне обґрунтування зникнення доступу, що отримали користувачі від адміністрації Maxar, це «за адміністративним запитом»
Американська компанія Maxar відключила Україні доступ до своїх супутникових знімків – ЗМІ
ISW: Росія може використати паузу обміну розвідданих, щоб поширити наратив про свою перемогу
ISW: Росія може використати паузу обміну розвідданих, щоб поширити наратив про свою перемогу
Фіцо: Словаччина запропонує ініціативу негайного припинення вогню
Словаччина більше не надаватиме Україні військову та фінансову допомогу – Фіцо
Співрозмовник видання попередив, що Москва «із зацікавленістю» помітить, що Латвія, Литва та Естонія були виключені з-поміж учасників саміту
Британія не запросила на саміт країни Балтії. Вони попередили, чому це небезпечно