Ольга Васильєва Редакторка

Українці та українки, захисники та захисниці? Як уникати гендерних пасток у мові

Як правильно використовувати фемінітиви?
фото з відкритих джерел

«В українській мові засоби для досягнення гендерної коректності є»

«Українці й українки», «захисники і захисниці», «читачі й читачки» – багатьох тіпає від подібних пар слів, і ці люди починають доводити, що «множина не має роду». Однак не має роду множина у словах «ножиці», «канікули», «окуляри», а «українці», «захисники» і «читачі» – це множина іменників чоловічого роду. А є ще жіночого: українки, захисниці, читачки.

Зменшити історичний мовний андроцентризм ми можемо за допомогою фемінітивів та нейтральної лексики. Фемінітиви вживаємо поруч із маскулінітивами – пишемо або повним словом, або додаємо через скісну риску суфікс із закінченням: вчителі/-ки, військовослужбовці/-иці, хірурги/-ині, коміки/-еси.

На перше місце варто ставити ту стать, якої більше у професії. Якщо у медицині, освіті та редагуванні більше жінок, то вживаємо спочатку жіночий рід, а потім чоловічий: лікарки і лікарі, лікарок/-ів; вчительки і вчителі, вчительок/-ів; редакторки і редактори, редакторок/-ів. Військовослужбовиць, інженерок і комікес менше, тому пишемо так: військовослужбовців/-иць, інженерів/-ок, коміків/-ес.

Якщо ж пишемо зі сполучником, а не через скісну риску, то обираємо не «та», а «і» (або його фонетичний варіант «й»), як день і ніч, правда і кривда, чоловік і жінка, українці й українки, а не день та ніч, правда та кривда, чоловік та жінка, українці та українки, бо «та» часто приєднує менш вагомий компонент.

В англійській мові, на відміну від української, немає родових закінчень і є гендерно нейтральні слова: bartender замість barman / barwoman (бармен/-ка); firefighter замість fireman / firewoman (пожежник/-иця); flight attendant замість steward / stewardess (бортпровідник/-иця); server, table attendant, waitron замість waiter / waitress (офіціант/-ка); mail carrier, letter carrier замість mailman / mailwoman (чоловік-листоноша, жінка-листоноша); chairperson, head замість chairman / chairwoman (голова) тощо.

«Листоноша» і «голова» в українській мові теж є словами спільного роду, але таких іменників на позначення професій у нас можна перелічити на пальцях однієї руки (ці назви обовʼязково закінчуються на голосний).

А засобами для створення нейтральності в українській мові є:

  • збірні іменники (вчительство, студентство, учнівство, батьківство, панство тощо);
  • описові конструкції зі словами спільнота, коло: вчительська спільнота, підприємницьке коло.

Тому не «шановні вчителі», а «шановні вчительки і вчителі» (в освіті 90 % жінок) або «шановна вчительська спільното» або «шановне вчительство». А коли хочеться сказати щось про «українців», то варто згадувати і українок або ж казати «український народ».

Якщо це не звертання, то можна вживати узагальнене «українці» на позначення обох статей, бо, по-перше, закон економії мовних засобів полягає в обранні коротших варіантів, по-друге, є усталеність слововжитку.

Ми ж не намагаємося змінити андроцентричну синтаксичну сполучуваність у реченні «Хто прийшов?» на «Хто прийшла?» (навіть якщо прийшла жінка) або «Хто прийшли?» (навіть якщо прийшло кілька людей). Особливість координації підмета з присудком тут полягає в тому, що коли підметом є займенник хто, дехто, ніхто та ін., присудок теж уживаємо в однині.

Однак це не заклик нехтувати фемінітивами або нейтральними словами. В українській мові засоби для досягнення гендерної коректності є. А якщо йдеться про конкретну жінку, то не вживати щодо неї фемінітив узагалі гріх (мізогінія та невігластво).

Читайте також:

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів

Читайте також

Данило Гетманцев розповів про податки
Гетманцев пояснив, чому виступає за декриміналізацію порнографії
Слідчі вилучили у затриманого ймовірне знаряддя злочину, наразі з ним тривають слідчі дії
На лівому березі Києва сталася смертельна стрілянина. Поліція затримала підозрюваного
Подружжя посперечалося через ім'я для сина
В Індії подружжя ледь не розлучилося через ім’я трирічного сина
Мотив нападу досі не з'ясований
Теракт у Німеччині: підозрюваному лікарю висунуто низку обвинувачень
Війна Євгенії Духопельнікової розпочалася ще з Майдану 2014 року у Києві
Письменниця та волонтерка. Згадаймо Євгенію Духопельнікову
День шампанського відзначають 31 грудня
31 грудня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
Законопроєкт пропонує внести зміни до п. 4 ч. 3 статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку»
Президент підписав закон про відстрочку для родичів загиблих або зниклих безвісти на війні
Суд з'ясував, що колишній поліціянт не вимагав хабара, його підставили
На Одещині суд виправдав експосадовця поліції, якого звинувачували в отриманні хабара
Купер провела понад два десятиліття в Пентагоні
Відставка відповідальної за допомогу Україні чиновниці Пентагону, візит глави МЗС Ісландії. Головне за 7 січня
Дата публікації новини: