Скандал під час чуми. В уряді війна за медичні закупівлі

Скандал під час чуми. В уряді війна за медичні закупівлі
Фігуранти гучного скандалу: кандидат на посаду заступника директора держпідприємства «Медичні закупівлі» Гришковець, міністр охорони здоров'я Ємець та директор держпідприємства Жумаділов

Хворі на онкологію, туберкульоз та гепатити залишаться без ліків через конфлікт чиновників?

Пандемія, карантин і надзвичайні заходи в країні мали б мобілізувати український уряд, а особливо чиновників від медицини. Але ситуація у структурах Міністерстві охорони здоров’я розвивається за несподіваним для критичного моменту сценарієм. Нове керівництво міністерства спровокувало конфлікт з директором держпідприємства «Медичні закупівлі» Арсеном Жумаділовим. Публічне з’ясування стосунків вже заблокувало планові державних закупівель ліків для окремих груп хворих.

За словами Жумаділова, причина конфлікту у тому, що міністр Ілля Ємець спробував в ультимативній формі поставити свого «смотрящого» у ДП. Так Жумаділов називає кандидата на посаду заступника директора підприємства Володимира Гришковця, запропонованого міністром. Гришковець – ексдиректор комунальної установи «Обласна база спеціального медичного постачання» Житомирської облради. За словами Жумаділома, ця людина начебто має кримінальне минуле, зокрема, звинувачувалась у дрібних крадіжках у магазині

Директор «Медичних закупівель» переконує: минулої п’ятниці, коли Ємець почув його відмову призначати Гришковця, він пообіцяв вплинути на Жумаділова «по-іншому». Відтоді закупівлі заблоковано, а проти Жумаділова… порушено кримінальну справу.

Про деталі конфлікту та його можливі наслідки Жумаділов розповів в інтерв’ю «Главкому». Редакція готова надати слово і іншій стороні конфлікту, коли вона буде готова викласти свої аргументи.

Директор держпідприємства «Медичні закупівлі» Арсен ЖумаділовДиректор держпідприємства «Медичні закупівлі» Арсен Жумаділов

Свій допис ви опублікували вчора о 16-й годині – чи була відтоді якась реакція МОЗу? Щось змінилося?

Комунікації з МОЗом не було. Вони лише дві години тому опублікували на своїй сторінці допис про те, що міністр Емець ініціював службове розслідування щодо перевірки викладених у моєму пості фактів. Не було жодного спростування. Зі мною з керівництва МОЗ ніхто не зв’язувався. Від співробітників середньої ланки міністерства до мене доходить інформація про те, що весь вчорашній вечір і сьогоднішній ранок провели у пошуках матеріалу для спростування. Не вдалося. Міністерство вирішило піти іншим шляхом – створити комісію. Нормальне радянське рішення.

Тобто Ємець створює комісію для перевірки власних дій?

Щось на кшталт «зараз ми з усім розберемося». Я писав не про щось загальне, а про  досить конкретні речі. Я був би радий, якби міністр визнав свою помилку, запропонував усе забути і працювати далі. Насправді ситуація дуже неприємна. І не лише через труднощі у взаємодії між ДП «Медичні закупівлі України» і міністерством, а у першу чергу через те, що усі закупівельні процеси стоять.

Яким чином механізм закупівель заблокований?

Існує два алгоритми роботи механізму закупівель. Перший – це закупівлі не за кошти держбюджету, а, наприклад, за кошти місцевих бюджетів та інших суб’єктів господарювання. Вони зараз відбуваються. Закон, який було проголосовано щодо протидії Covid-19, та постанова, що була  опублікована у суботу на виконання цього закону, дозволяють закуповувати певні товари в обхід закону про публічні закупівлі – задля пришвидшення цих закупівель. Крім того, закон передбачає послаблення, на кшталт не нарахуванні ПДВ при імпорті та внутрішніх операціях, спрощення щодо реєстрації тощо.

Другий вид закупівель, який зараз не відбувається, - це за кошти держбюджету. Це централізовані закупівлі, де основним замовником виступає МОЗ, а ми, як закупівельна організація, маємо одержувати бюджетні кошти, перелік препаратів та проводити закупівлі. 

Також учора я писав про інші закупівлі, про які через епідемію підзабули. Заблоковані закупівлі препаратів для хворих на онкологію, серцево-судинні захворювання, орфанні (рідкісні, - «Главком») захворювання, розсіяний склероз, ДЦП, аутизм тощо. Цьогоріч на закупівлю медпрепаратів для цієї категорії пацієнтів у бюджеті передбачено близько 10 млрд. грн. Усе, що потрібно, - це ухвалення трьох рішень, які відносяться до компетенції МОЗ, і ці рішення майже три тижні ніяк не рухаються.

Арсен Жумаділов називає «смотрящим» кандидата на посаду заступника директора підприємства «Медичні закупівлі» Володимира ГришковцяАрсен Жумаділов називає «смотрящим» кандидата на посаду заступника директора підприємства «Медичні закупівлі» Володимира Гришковця

Іншими словами, за деякий час громадяни, хворі, наприклад, на онкологію, ризикують лишитись без препаратів?

Абсолютно вірно. Про це нещодавно написали «Таблєточки» - що на тлі «коронавірусної» кризи ми отримаємо ще одну, якщо ніхто не зверне увагу на ситуацію із медичними закупівлями. Життя тисяч людей залежить від наявності цих ліків! Це не тільки онкохворі, але й усі ті, хто залежить від наявності медичних препаратів по 38 напрямах.

Ви зверталися до ДБР чи ще кудись з цього приводу?

Я звернувся із заявою до ДБР.

Її прийняли?

Я сподіваюсь, що так. Вони зараз працюють у «напівкарантинному» режимі, прийом громадян не проводять, копію заяви із вхідним номером взяти не вдалося. Але я попросив поінформувати мене про подальшу долю заяви і про внесення справи до ЄРДР (Єдиний реєстр досудових розслудувань).

У своєму дописі ви виклали витяг із кримінальної справи проти Гришковця. Чи пропонував міністр когось іще на цю посаду, коли почув від вас відмову?

Ні.

переконує: минулої п’ятниці, коли Ємець почув його відмову призначати Гришковця, він пообіцяв вплинути на Жумаділова «по-іншому»Жумаділов переконує: минулої п’ятниці, коли Ємець почув його відмову призначати Гришковця, він пообіцяв вплинути на Жумаділова «по-іншому»

Що вам пропонували в обмін на призначення?

Хороше ставлення міністра.

Будь ласка, слідкуйте за ситуацією. Сьогодні я збираюсь зробити допис про те, що у розумінні міністра означає «по-другому». Його «по-другому» виливається не лише у службове розслідування, а у дещо більш серйозне.

Вас хочуть звільнити?

Ні, це квіточки. Проти мене у суботу була порушена кримінальна справа. При тому, що розмова із Ємцем із погрозами відбулась у п’ятницю (20 березня).

За якою статтею?

Я б хотів, щоб уперше це пролунало від мене, у моєму дописі на Facebook, який я планую от-от опублікувати. Щоб у МОЗу було розуміння, що я не приховую нічого, що я готовий про це говорити. Ми живемо не в 2010-му (саме у цей рік за часів президентства Януковича Ілля Ємець став вперше міністром охорони здоров’я – «Главком»), такі дії неприпустимі.

Через годину після запису інтерв’ю Арсен Жумаділов справді розмістив допис ,у якому уточнив: справа проти нього відкрита за ч.5 ст. 191 ККУ - привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою.

Наталія Сокирчук, «Главком»

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: