На Землі почалося шосте масове вимирання – вчені
Зникнення одного-двох видів тварин при короткому житті людини малопомітне
Масові вимирання — це періоди в історії Землі, впродовж яких кількість біологічних видів на планеті різко зменшувалася. Схоже, черговий такий період – уже шостий – почався за нашого життя. Про це пише Biological Reviews.
Біолог Роберт Коуї разом із колегами з Гавайського університету в Маноа підрахував, що з 1500 року з лиця Землі зникло від 7,5% до 13% усіх відомих видів живих істот. Це, на їхню думку, справжнісіньке масове вимирання – шосте за рахунком в історії планети.
Масове вимирання – правда чи вигадка
Не всі вчені схильні вірити у ці твердження. Частина дослідників вважає за краще взагалі ігнорувати це питання. Головна проблема в тому, що такі вимирання не є миттєвими. Вони розтягнуті в часі й у рамках мільйонів років історії планети вважаються «фоновим» значенням для природи. Зникнення одного-двох видів тварин при короткому житті людини малопомітне. І тому масове вимирання для багатьох людей здається міфом, воно недооцінене. Однак в масштабах сотень років картина міняється.
Ще одна проблема в тому, що списки Червоної книги дуже обмежені. У них перераховані переважно тварини й птахи, але ігноруються безхребетні, на частку яких припадає 97% всієї фауни Землі. На першому місці стоять малоприємні людям членистоногі, на другому молюски, чиє вимирання залишається непоміченим, хоча і має вирішальний внесок у підтримку життя на планеті.
Якщо говорити про звірів і птахів, то за наявними даними з 1500 року їх зникло приблизно 1,5% відомих видів.
На жаль, дослідження вчених лише констатує факт довгого процесу вимирання живих істот. І навіть якщо стати на сторону Коуї та його колег, все одно доведеться визнати, що ми нічого не можемо з цим вдіяти. Єдине, що залишається вченим – описати й зберегти для нащадків знання про істот, які колись жили на планеті.
Масові вимирання в історії планети:
- 2,4-2,0 млрд років тому – Киснева катастрофа – вимирання анаеробних форм життя.
- 440 млн років тому – ордовицько-силурійське вимирання – зникло понад 60% усіх видів морських безхребетних.
- 364 млн років тому – девонське вимирання – чисельність видів морських організмів скоротилася на 50 відсотків.
- 251,4 млн років тому – велике пермське вимирання, наймасовіше з відомих, призвело до зникнення понад 95% видів живих істот.
- 199,6 млн років тому — тріасове вимирання — в результаті якого вимерла, щонайменше, половина відомих видів, що жили на Землі в той час.
- 66 млн років тому — крейдове вимирання — останнє масове вимирання, знищило 70% усіх видів, зокрема, динозаврів.
Нагадаємо, найстарішій у світі тварині,черепасі Джонатану виповнилося 190 років.
Коментарі — 0