рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Науковці знайшли ймовірне поховання Хмельницького

  • Розсилка
  Науковці знайшли ймовірне поховання Хмельницького

  У родовій церкві-усипальниці георадари зафіксували старовинний склеп

  У Суботові Чигиринського району на Черкащині під Іллінською церквою знайшли підземний склеп, який, на думку фахівців, може виявитися місцем поховання гетьмана Богдана Хмельницького та його сина.

  Про це на своєму сайті вчора повідомила ГО «Фонд Великий льох», яка займається історичними пошуками.

  «У родинній церкві-усипальниці, що в Суботові, за допомогою сучасної апаратури геофізики зафіксували об’єкт, схожий на склеп… За всю історію пошуків – а вони тривали фактично 300 років – ще ніхто так глибоко не досліджував імовірне місце поховання великого гетьмана», - йдеться в повідомленні.  За допомогою чотирьох георадарів з різною робочою частотою і, відповідно, різної роздільної здатності та глибинності, обстежили простір під підлогою Свято-Іллінської церкви-усипальниці до глибини більше ніж 4 м. На глибині понад 2 м науковці зафіксували геофізичну аномалію, джерелом якої може бути великий археологічних об’єкт.

  «За результатами обробки даних георадарного зондування ми отримали чітке тривимірне зображення аномалії у центральній частині церкви. Її геометрія та розміри (довжина 3 м, ширина 1,3 м) відповідають об’єкту, схожому на склеп», - розповіла кандидат геологічних наук, старший науковий співробітник Інституту геології Київського університету ім.Шевченка Ксенія Бондар.


  Підземні споруди-ходи, де чітко видно проходи
  Підземні споруди-ходи, де чітко видно проходи

  За її словами, ще 1970 року саме цю центральну частину церкви досліджував відомий український археолог Роман Юра. У своєму щоденнику він відмітив зміщення фундаментної плити однієї з колон на північ. Проте його експедиції не вистачило буквально метра, аби дійти до об’єкта, оскільки на той час не було можливості дослідити підземний простір до такої глибини, не руйнуючи його.

     Схема Свято-Іллінської церкви

  Схема Свято-Іллінської церкви

  Бондар також поінформувала, що раніше їхня пошукова група знайшла в державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці ім. В. Заболотного копію метрики Іллінської церкви, складену 1885 року вчителем Медведівської церковно-приходської школи О. Татаровим (її оригінали перебувають у Санкт-Петербурзі). У метриці записано, що праворуч церкви біля середньої колони, ближче до заходу, є склеп Зиновія Богдана Хмельницького та його сина Тимоша, закиданий будівельним сміттям під час перебудови церкви. Цей документ, вважають науковці, підтверджує офіційну версію поховання, яку в своїх книгах описав один із найкращих біографів Хмельницького Іван Крип’якевич.

  Богдан Хмельницький помер 27 липня (6 серпня за новим стилем) 1657 р. в Чигирині і 25 серпня був похований у Суботові, в Іллінській церкві, яку сам збудував. Точне місце поховання невідоме. За однією з версій, тіло гетьмана було сплюндроване і знищене після взяття Суботова в 1664 році військами польської шляхти.
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ