рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Погляд на Covid-19 з «чорного ходу»

  • Катерина Амосова

   Доктор медичних наук

  • Розсилка
  Погляд на Covid-19 з «чорного ходу»

  Наявність симптомів з боку шлунково-кишкового тракту часто є маркером більшої тяжкості перебігу Covid-19

  Нудота, блювання, біль в животі і, особливо діарея, в дебюті COVID стали вже настільки відомими, що інформація про одночасну госпіталізацію з цими симптомами 10+ дітей і персоналу літнього табору у частини користувачів FB «ввімкнула» ідею спалаху коронавірусу, а не банальної щорічної кишкової інфекції.

  Цей пост буде про ураження SARS-CoV-2 шлунково-кишкового тракту (ШКТ) і потенціал фекально-орального шляху передачі.

  Коронавірус в Україні
  • Всього
   81957
  • Одужали
   44359
  • Хворіють
   35676
  • Померли
   1922

  Минучі неспецифічні симптоми з боку ШКТ визначаються у 10-35% пацієнтів на COVID і зазвичай передують класичним респіраторним (bit.ly/3ingxLMbit.ly/3dTitIw). Так само буває при грипі, вірусному гепатиті та багатьох інших інфекціях, що іноді називають «вірусним гастроентеритом».

  Потрапляння SARS-CoV-2 в клітини слизової оболонки травного тракту відбувається так само, як в альвеолярні клітини легень – через зв‘язування білка «шипу» віруса з його рецепторами, тобто, АПФ-2, яких особливо багато в епітелії тонкої кишки.

  Вірусну РНК виявляють в біоптатах кишки при ендоскопії, а також в фекаліях, приблизно у 50% пацієнтів на COVID (wb.md/2NWhnkQ). Про те, що принаймні частина цих вірусів життєздатні, свідчать факти успішної культивації на поживному середовищі. Вірусна РНК визначається і в каналізаційних колекторах, і є дані, що підвищення її концентрації передує збільшенню кількості нових випадків COVID в громадах.

  Є дані, що позитивні результати ПЛР у випорожненнях залишаються до 4 тижнів після зникнення симптомів і отримання двох негативних ПЛР мазків ротоглотки, а концентрація вірусів в них є значно вищою, ніж в матеріалі мазків (bit.ly/2VLXwsJ).

  Наявність симптомів з боку ШКТ часто є маркером більшої тяжкості перебігу COVID. Це може пояснюватися порушенням бар‘єрноі функції при запаленні в слизовій оболонці, яке демонструє підвищення вмісту в випорожненнях кальпротектина. Разом зі змінами мікробіоти кишківника це сприяє «запальному шторму» і септичному шоку.

  Ці факти ставлять декілька важливих питань для уточнення:

  • є підстави розглядати можливість зараження SARS-CoV-2 через рот і фекально-орального шляху передачі, але наскільки він значущий?
  • є перспектива для дослідження інформативності ПЛР-діагностики випорожнень для зменшення імовірності хибно-негативних результатів ПЛР в мазках носоглотки;
  • чи несуть загрозу для членів родини реконвалесценти з негативними результатами ПЛР в носоглотці, але позитивними – в випорожненнях?
  • який ризик розповсюдження SARS-CoV-2 при ендоскопії?

  Що варто робити вже зараз:

  • підвищити увагу до гігієни рук, зливати воду в унітазі після закриття кришки для попередження аерозолізації, амбулаторним пацієнтам: окремий посуд, рушники, в ідеалі – окрема вбиральня;
  • в період епідемії перед ендоскопіями робити всім скринінг на COVID, включно з лабораторним;
  • лікарям-ендоскопістам одягати засоби індивідуального захисту, за деякими рекомендаціями, включно з респіратором N95, незалежно від результатів скринінгу пацієнтів (bit.ly/3dTitIw).

  Швидкість поповнення наших знань про COVID, завдяки небаченій концентрації зусиль всього світу, надихає. А вас?

  Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів.

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  ПОПУЛЯРНІ АВТОРИ
  Оксана Забужко
  Оксана Забужко

  Українська поетеса, письменниця, літературознавець, публіцист

  Юрій Бутусов
  Юрій Бутусов

  Журналіст, громадський діяч

  Олександр Деркач
  Олександр Деркач

  Банкір, бізнесмен

  Андрій Магера
  Андрій Магера

  Заступник голови Центральної виборчої комісії

  Дмитро Снєгірьов
  Дмитро Снєгірьов

  Співголова громадської ініціативи «Права справа»

  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ