Один зі спійманих СБУ високопоставлених терористів «ДНР» може уникнути відповідальности?

Один зі спійманих СБУ високопоставлених терористів «ДНР» може уникнути відповідальности?
«Батько ДНР» Роман Лягін

Справа Лягіна

Розгляд справи Романа Лягіна, організатора референдуму зі створення «ДНР» в Донецькій області у 2014 році, перенесено на 17 грудня 2019 р.

Засідання має відбутися о 13:30 в Шевченківському районному суді міста Києва (вул Дегтярівська, 31А).

Перше засідання по справі Лягіна було заплановано на 3 вересня 2019 року, проте розгляд справи перенесли на 1 листопада через те, що підозрюваний не ознайомився з матеріалами справи.

Перенесення засідання з 1 листопада на 17 грудня відбулося через те, що суддя Мєлєшак О.В., яка мала розглядати справу, перебувала у нарадчій кімнаті по іншій справі.

Нагадаємо, Лягіна звинувачують в тероризмі і, зокрема, як зазначив прокурор Комарницький, у захопленні приміщень заводу «Ізоляція» (Донецьк) і перетворення їх на катівні та тюремні камери для полонених.

Чому «батько ДНР» може уникнути покарання в Україні

Одним з командирів штурму території «Ізоляції» був Роман Лягін, на той час «міністр соціальної політики ДНР», у минулому – член Партії регіонів, який закликав знищити Україну. У мирний час він регулярно відвідував різні заходи в культурному центрі. Проте у квітні 2013 року Лягін опинився серед координаторів дій «протестувальників», які зірвали всеукраїнський семінар громадських організацій, що проходив в «Ізоляції» за підтримки посольства США в Україні. На заході виступив тодішній американський посол Джон Теффт, після чого на територію фонду ввірвалися молодики з плакатами «Теффт, руки геть від Донбасу», «Ні сирійській революції в Україні!», «Ні «арабській весні» в Донецьку!». Про це повідомляється у статті на сторінках «ДТ».

2012_fc_059__

«Ми чудово розуміли, що він піарник Партії регіонів, але раз уже ми відкрили будинок свій – ми відкрили його для всіх. Але ситуація вражає, звісно. У такому випадку я завжди кажу: хлопця можна вивезти в Монако, але з хлопця не можна вивезти Єнакієве», – розповідає засновниця платформи культурних ініціатив «Ізоляція» Любов Михайлова. 

У травні 2014 року Лягін очолив так звану Центральну виборчу комісію самопроголошеної «Донецької народної республіки», яка затвердила результати «референдуму про самовизначення ДНР». За це поборники «Російської весни» в Донбасі прозвали його «батьком ДНР». 12 квітня 2016-го Лягіна заарештували бойовики, і через деякий час він опинився на території Росії. 14 червня 2019-го Служба безпеки України, спільно із Генеральною прокуратурою, затримала ексголову «ЦВК ДНР» і оголосила йому про підозру в державній зраді. Однак є ризик, що Лягін може уникнути відповідальності. 

«За моєю інформацією, Лягін пішов на співробітництво зі Службою безпеки України. Я знаю, що з ним протягом тривалого часу «працювали», щоб він перейшов на територію України. Я не знаю предмета домовленостей, але, цілком можливо, що йому могли пообіцяти пом’якшити вирок», – каже правозахисниця Ольга Решетилова. 

Сумнівів в об’єктивності майбутнього вироку «батькові ДНР» додає і склад суддівської колегії. Головуюча суддя в справі Лягіна Олена Мелешак відома тим, що 2014 року як голова Шевченківського суду тиснула на своїх підлеглих з метою винесення максимально швидких і жорстких вироків учасникам «Автомайдану». Мелешак до Шевченківського суду Києва з Авдіївського міського суду Донецької області 2010 року перевів своїм указом президент-утікач Віктор Янукович. Друга суддя колегії, Лідія Щебуняєва, до 2015 року відправляла правосуддя в місті Харцизьку Донецької області. До столиці Щебуняєву 2015 року перевів п’ятий президент Петро Порошенко. Крім того, сторону обвинувачення в справі Лягіна представляє ще один уродженець Донбасу – прокурор військової прокуратури Максим Комарницький. Максим – син донедавна голови Луганської обласної державної адміністрації Віталія Комарницького. 2012 року Комарницький-старший заявляв, що Україна, Росія і Білорусь «приречені на возз’єднання». 

Ось уже кілька місяців, усупереч вимогам Кримінально-процесуального кодексу України, Шевченківський суд Києва відмовляється визнати фонд «Ізоляція» потерпілою стороною у справі Лягіна і надати матеріали справи для ознайомлення. 

«У квітні 2019 року ПАТ «Ізоляція» звернулося до суду з заявою про своє залучення до кримінальної справи Лягіна як потерпілої сторони. Згідно з нормами КПК, акціонерне товариство набуло права потерпілого з моменту подачі цієї заяви. Ми подали заяву щодо ознайомлення з матеріалами справи, однак у суді кажуть, що питання допуску «Ізоляції» ще не вирішено, і на цій підставі відмовляються надати матеріали. У вересні ми подали клопотання про відвід судді у зв’язку з порушенням прав потерпілого, але його суд також не розглядає. Засідання постійно переносять», – каже адвокат об’єднання «Головань і партнери» Іван Чорний. 

Дмитрові Потєхіну вдалося вийти на волю з секретної в’язниці «МДБ ДНР» завдяки повідомленню про своє місцезнаходження, яке він зумів передати в міжнародні правозахисні організації. Фонд «Ізоляція» продовжує працювати в Києві, куди Любов Михайлова вивезла всю команду проєкту відразу після захоплення приміщень культурного центру в Донецьку. Нове судове засідання у справі Романа Лягіна було призначено на 1 листопада, однак у зв’язку із зайнятістю судді слухання перенесли на грудень.

244474

За даними СБУ, бойовики «ЛДНР» продовжують незаконно утримувати в секретних в’язницях 227 українців, які щодня можуть зазнавати катувань. Правозахисники стверджують, що таких людей як мінімум на кілька сотень більше. Чи скоро полонені зможуть знайти волю, залежить, зокрема, від швидкості й суворості вироку Роману Лягіну. Адже ніщо так не знижує ймовірності вчинення злочинів, як невідворотність і повнота покарання. 

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: