Двомовність у дітей. Мовний омбудсман пояснив, як із цим боротися

Двомовність у дітей. Мовний омбудсман пояснив, як із цим боротися
Кремінь: Для того, щоб української мови стало більше вдома, державна повинна бути по-справжньому скрізь і всюди
фото з відкритих джерел

Менше ніж 40% учнів спілкуються тільки українською поза межами школи – дослідження

Для ефективної боротьби з двомовністю серед дітей треба, щоб українська стала мовою домашнього спілкування. Таку думку в інтерв’ю для «Української правди» виразив уповноважений із захисту мови Тарас Кремінь.

За його словами, те, якою мовою діти спілкуються у позаурочний час, залежить від дорослих, тому в Україні діють мовні курси для батьків. Він вважає, що саме від поведінки і культури батьків, а також ролі освіти й авторитету освітян залежить те, якою мовою спілкуватиметься молодь за 5-10 років.

«Такі мовні курси вже є, але я вважаю, що вони повинні бути при кожній школі – як можливість і для дітей, і для батьків опанувати українську мову, познайомитися з новими творами української літератури. Це і розмовні клуби, і зустрічі з цікавими людьми. Таке було і таке є. Але про це треба більше говорити», – зазначив Кремінь.

Уповноважений нагадав результати нещодавнього дослідження Державної служби якості освіти. Вони свідчать, що цьогоріч зменшилася кількість учнів, їхніх батьків і вчителів, які вважають українську мову рідною. 

Менше ніж 40% учнів спілкуються тільки українською поза межами школи. Близько 20% – українською і російською порівну. Серед причин, чому так склалося, діти назвали звичку спілкуватися недержавною мовою (33%) та російську як мову спілкування у сім’ї (20%).

«Для того, щоб української мови стало більше вдома, державна повинна бути по-справжньому скрізь і всюди. І у визначених законом сферах, і в невизначених – зокрема, в релігійних установах і організаціях. Водночас сьогодні української значно більше, ніж це було колись за всі роки української незалежності», – наголосив омбудсман.

Тарас Кремінь додав, що згодом двомовність у дорослих тягне за собою такий феномен у соціолінгвістиці як мовна шизофренія, коли одночасне застосування кількох мов із невизначеним пріоритетом української як державної тягне за собою шизофренію і в поведінці, і у ставленні до національних інтересів.

На його думку, саме через це частина громадян продовжує ходити до церкви, яка асоціюється з російською православною церквою. «Через це є колаборанти і люди, які здають українські позиції; люди, які вважають, що можна домовитися з Росією, що є хороші росіяни», – наголосив посадовець. Він додав, що це небезпечно, шкідливо і загрожує національним інтересам.

Раніше мовний омбудсмен Тарас Кремінь заявив, що на зміну лагідній українізації прийшла наступальна. Кремінь зауважив, що наступальна українізація передбачає суворий контроль за дотриманням мовного закону в усіх без винятку сферах суспільного життя на території України.

Нагадаємо, Міністерство освіти та науки підтримало заборону спілкуватися російською на перервах у школах. Про це повідомив міністр освіти Оксен Лісовий на годині запитань до уряду.

До слова, Київ посів перше місце за кількістю скарг на порушення мовного закону. Усього в столиці було зареєстровано 365 звернень за перше півріччя 2024 року. 

Читайте також:

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів

Читайте також

Квадробіка – трендовий виток субкультури, що поєднує фізичну активність та імітацію рухів і звуків свійських і диких тварин
Паніка через квадроберів. Це не про дітей, а про переляканих дорослих
Придбати житло за програмою зможуть українці, які раніше вже брали участь у державних житлових програмах, але їх будинки зруйновані, або залишились на тимчасово окупованій території
Уряд спростив деякі умови пільгової іпотеки «єОселя»
Місцева влада повідомила, що вчительку запросили на роботу до школи з випробувальним терміном, інцидент стався в її перший робочий день
В Узбекистані вчителька побила учня за прохання вести урок російською
У Раді зареєстровано законопроєкт, який може зобовʼязати учнів та вчителів говорити українською мовою на всій території школи
Заборона спілкуватися російською на перервах у школах: Міносвіти підтримало ініціативу
Питання підняття зарплати для вчителів передбачає збільшення заробітку абсолютно всіх освітян
Лісовий розповів, скільки грошей потрібно на підвищення зарплат освітян
Рейтинг політиків із найбільшим рівнем довіри та найменшим
Кому з українських політиків населення довіряє найбільше і найменше – опитування Центру Разумкова
Відео містить низку фактів про те, як нищили та принижували українську мову
Чому треба відмовитися від російської мови: науковці розставили всі крапки над «і»
Українці частіше відгукуються на вакансії українською мовою
Російська мова зникає з українського ринку праці – дослідження
Мовний омбудсмен Тарас Кремінь анонсував зміни в українському суспільстві
Мовний омбудсмен заявив, що лагідної українізації більше не буде: чого очікувати
Дата публікації новини: