Макрон: переговори у Парижі – шанс для зближення України, США та Європи щодо миру

Напередодні зустрічі Рубіо заявив, що метою перемовин є «просування цілі президента Трампа – завершити війну Росії проти України та зупинити кровопролиття»
У Парижі 17 квітня відбулися переговори щодо досягнення миру в України за участі представників США, Франції, Великої Британії, Німеччини та України. Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що зустріч у Парижі високопосадовців із ключових європейських країн, США та України є «дуже важливою нагодою для зближення позицій». «Радіо Свобода» розповідає, що наразі відомо про паризькі перемовини.
«Я вважаю, що це дуже важлива нагода для зближення з нашими українськими друзями, разом з європейцями, разом з вами», – сказав президент Франції Емманюель Макрон, звертаючись англійською перед початком перемовин у Парижі, які відбувались протягом дня у кілька раундів, в більших та менших групах.
Після основних зустрічей французький міністр закордонних справ Жан-Ноель Баро зауважив: «Довгий час існували побоювання, що європейці не братимуть участі у переговорах – але сьогодні саме в Парижі європейці, американці та українці вперше зібралися разом». Барро анонсував ще одні такі перемовини уже наступного тижня у Лондоні.

Делегацію зі США представляли держсекретар Марко Рубіо, який за тиждень до цього мав нагоду поспілкуватися з європейськими колегами в Брюсселі на зустрічі в НАТО, спецпредставник президента США на Близькому Сході Стів Віткофф, який минулого тижня мав тривалі прямі переговори з президентом Росії Володимиром Путіним і вперше зустрічався з європейськими колегами, а також спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог.
З Лондона приїхали міністр закордонних справ Девід Леммі та радник з національної безпеки Джонатан Пауелл, а з Берліна – старший радник канцлера Німеччини Олафа Шольца Єнс Плотнер.
З Києва – делегація на чолі з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, а також міністр закордонних справ Андрій Сибіга та міністр оборони Рустем Умєров. Усі троє у соцмережах розповіли, що мова йтиме про «залучення багатонаціонального військового контингенту, а також розбудову ефективної архітектури безпеки для України».
Напередодні зустрічі Державний департамент США заявив, що метою перемовин є «просування цілі президента Трампа – завершити війну Росії проти України та зупинити кровопролиття».
Москва не погодилася підписати широкомасштабну угоду про припинення вогню, яку запропонував президент США Дональд Трамп і яку вже прийняла Україна. Росія заявила, що будь-яка угода можлива лише за умови припинення мобілізаційних заходів у Києві, а також зупинення постачання західної зброї в Україну.
Ці вимоги неприйнятні не лише для Києва, але й багатьох європейських столиць. Зміцнення української армії розглядається наразі як гарантія безпеки для України та ЄС. А вже другим аспектом сталого миру має стати європейський контингент, сформувати який закликав у лютому міністр оборони США Піт Гегсет під час зустрічі «Рамштайн» у Брюсселі. Однак спроби Європи отримати від США зобов’язання забезпечити «страхування» для майбутньої місії наразилися на прохолодну реакцію Вашингтона.
Попри різні позиції Москви, Києва та Європи, Віткофф нещодавно заявив у ефірі Fox News, що, на його думку, мирна угода «оформлюється». Він зазначив, що чув «якою є вимога Путіна для встановлення постійного миру», додавши, що йдеться про «так звані п’ять територій», тобто окуповані Росією українські землі.
Поки тривали переговори у Парижі, президент України Володимир Зеленський заявив журналістам у Києві, що Віткофф «свідомо чи несвідомо, я не знаю, поширює російські наративи».
Речник Кремля Дмитро Пєсков сказав, що, хоча Вашингтон працює над досягненням миру, «з боку європейців ми бачимо орієнтацію на продовження війни».
Свої повідомлення ви можете надсилати на електронну пошту редакції info@glavcom.ua