Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Опоблок заМИРоточив. Таємна місія православного олігарха Новинського

  • Павло Вуєць
  • Розсилка
  <p>Вадим Новинський під час заходів з нагоди Дня хрещення Київської Русі<br /><br /></p> - Опоблок заМИРоточив. Таємна місія православного олігарха Новинського

  Вадим Новинський під час заходів з нагоди Дня хрещення Київської Русі

  Фото: УНІАН

  «Біло-блакитне» поле дробиться, бо Ахметов зацікавлений у другому терміні Петра Порошенка?

  Схоже, ще один депутат Опозиційного блоку розпочинає сольну політичну кар’єру. Принаймні заявка на це зроблена – покровитель Московської церкви в Україні Вадим Новинський, який у часи Майдану отримав від майбутнього президента Порошенка сумнівний статус «суки православної», заявив про створення «Партії миру». Хоча в самій назві присутнє слово «партія», поки це лише громадська організація.

  Те, що набожному олігарху Новинському затісно в Опоблоці, стало зрозуміло ще в жовтні минулого року, коли він заявив про створення у фракції окремої опозиційної платформи. Зробив він це в знак протесту проти підтримки його соратниками судової реформи, якою, переконаний, судова гілка віддається в руки президенту. Хоча водночас Новинський зазначив, що не збирається розколювати партію.

  Розмови про негаразди в Опозиційному блоці ходять давно, про перманентний конфлікт між її бенефіціарами сказано багато, але чим ближче до виборів, тим більше ці розбіжності стають очевидними. Наприклад, назріває питання, кого саме Опоблок висуватиме у президенти. Зараз у фракції два співголови, які представляють дві групи впливу, – Юрій Бойко та Олександр Вілкул, та два їхні заступники з аналогічним розподілом – Сергій Льовочкін та Юрій Воропаєв. У президентських рейтингах соціологи, як правило, міряють Бойка, але, за чутками, найкрупніший акціонер Опоблоку Рінат Ахметов відмовився фінансувати його передвиборчу кампанію. У нього вистачає своїх претендентів, і Новинський – один із них. Показово, що більш-менш публічним політиком він став уже після 2014-го, до того у складі Партії регіонів Новинський віддавав перевагу кулуарному стилю.

  Ряди Опозиційного блоку вже встигли покинути кілька депутатів – Вадим Рабінович, Євген Мураєв, Нестор Шуфрич та Михайло Добкін. Водночас зі складу партії  вийшов тільки мажоритарник Мураєв, а списочники досі формально залишаються у ній, аби не втратити мандат. Перші троє занурились у віртуальний проект «За життя», а Добкін вдарився у «християнський соціалізм».


  Вадим Новинський, який у часи Майдану отримав від майбутнього президента Порошенка сумнівний статус «суки православної», заявив про створення «Партії миру»
  Вадим Новинський, який у часи Майдану отримав від майбутнього президента Порошенка сумнівний статус «суки православної», заявив про створення «Партії миру»

  Війна і мир

  В Опоблоці Новинський є одним з ключових представників групи Ахметова, бізнес-партнером якого є. І заява про створення «Партії миру» може бути знаком того, що Рінат Леонідович готує для себе ще один проект, розрахований здебільшого на колишній електорат Партії регіонів. Та й експлуатація самої ідеї миру в країні, виснаженій війною, може розширити це коло потенційних прихильників.  За останніми результатами дослідження Nielsen, українців найбільше непокоять зростання тарифів на комунальні послуги і війна (29 та 28 %). У деяких інших соцдослідженнях занепокоєння бойовими діями ще вище. Тому ідея експлуатації пацифістських настроїв дуже затребувана у частині політикуму. Водночас виборця свідомо поміщають в чорно-білу парадигму: умовна «партія миру» протиставляється «партії війни», клеймо якої ставиться на нинішню владу. Новинський таким чином «приватизує» бренд та технологію, які розкручувались, в тому числі, його соратниками з Опоблоку. 

  «Новинський фіксує нішу боротьби за мир, як свого часу Саакашвілі намагався зафіксувати на собі антикорупційний вектор, – пояснює політтехнолог Андрій Золотарьов. – Це робиться явно з прицілом на майбутню парламентську кампанію. Поки електоральні спадкоємці Партії регіонів, окрім «За життя», ще не розгортали активної діяльності. Новинський намагається наростити власну політичну капіталізацію, і, можливо, тут є розрахунок і на самостійний похід на вибори».

  Звісно, участь в громадській організації ні до чого не зобов’язує. Наприклад, соратниця Новинського по фракції Наталя Королевська також нещодавно запустила національну платформу «Жінки за мир», з якою тепер гастролює по Україні. Депутат від Опоблоку Микола Скорик, який належить до «льовочкінського» крила, каже, що ініціатива Новинського не обговорювалась у фракції, але запевняє, що до розколу в політсилі не призведе: «Всі сили мають об’єднатись навколо ідеї миру в нашій країні, на основі Опозиційного блоку – єдиної фракції, яка відстоює інтереси миру в Україні. Те, що казав Новинський, – це, мабуть, символ, навколо якого всі мають об’єднатись, ні про який розкол у фракції  не йдеться».

  Ахметов змовився з Порошенком?

  У реєстрі громадських об’єднань «Партія миру» була зареєстрована зовсім нещодавно – 2 січня цього року. Її засновники – голова організації «Публічний аудит» адвокат Максим Гольдарб, його заступник Матвій Холошин. Зареєстрована «Партія миру» на київській вулиці Воздвіженській, де розміщено офіс «Публічного аудиту». Гольдарб – досить публічна персона. Він багато років працював в органах прокуратури в Донецьку та Києві, а за часів Януковича керував департаментом внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міноборони. Того самого міністерства, яке, за твердженням нинішніх можновладців, в ті часи було навмисно знищене. У Гольдарба є своя програма на телеканалі NewsОne, який належить вже згаданому Євгену Мураєву. Він підтримував акції, які проводились під прапорами «За життя», тож логічно було згодом побачити його в списках цієї політсили. Сам Мураєв до створення чергової «Партії миру» відноситься скептично і має версію, що «біло-блакитне» поле зараз дробиться, бо Ахметов зацікавлений у другому терміні Петра Порошенка.


  Ахметов змовився з Порошенком?
  Ахметов змовився з Порошенком задля дроблення «біло-блакитного» поля? Джерело: realgazeta.com.ua

  «Я так розумію, що вони готують собі рух, який буде трансформовано в партію. Дивіться – окремо йдуть Добкін, Вілкул, Королевська, Тарута, Колесников, тепер Новинський, – перелічує «Главкому» Мураєв. Так депутат натякає на те, що всі ці персонажі мають стосунок до донецького олігарха. – Я так розумію, що вирішено поставити на Петра Олексійовича – розірвати лівобережну Україну між сателітними проектами, а для правобережної «виростити» Ляшка, аби він торпедував Тимошенко. Навмисно робиться все, аби на цьому полі не було єдиного кандидата. А на арені залишиться Порошенко, який буде конкурувати з зеленськими-вакарчуками».

  До всього є вже і партія, в яку гіпотетично може бути злите нинішнє громадське об’єднання, – вона з’явилася ще в 2014 році. Назва у цієї сили теж не дуже оригінальна, але у тренді – «Партія миру та розвитку». Її керівником значиться колишній помічник покійного «регіонала» Михайла Чечетова Сергій Кузьонний. Саме ця назва лунала в контексті можливого ребрендингу Опоблоку з вуст Сергія Льовочкіна ще в 2015-му. «Зараз ми думаємо про зміну назви, – казав тоді він. – І коли ми на цю тему розмірковуємо, то в назві партії повинні звучати слова, які б найчіткіше відображали наші цілі і завдання». Але на цьому ребрендинг завершився, так і не розпочавшись, ідея Льовочкіна була відкинута іншими «акціонерами».

  Тепер Ахметов може реанімувати цю партію безвідносно до Опозиційного блоку. «Партія миру та розвитку» стане йому у нагоді в разі розлучення з іншими акціонерами Опоблоку або просто запуску паралельного проекту, де вже не треба буде ні з ким ділитися впливом. Рахунки партії відкрито в «ахметівському» ПУМБі, вона орендує приміщення в центрі Києва, і вже навіть зареєстровано багатенько місцевих організацій. Заяви Новинського можуть свідчити про старт розконсервації цього проекту.

  Рука Москви

  Тепер у планах православного бізнесмена-політика – підбір команди, що, враховуючи його зв’язки та комунікабельність, мабуть, буде не важко. В Одесі місцеву «Партію миру» очолила колишня «регіоналка» Світлана Фабрикант, яка раніше асоціювалась з Сергієм Тігіпком. Нещодавно вона взяла участь в акції, присвяченій звільненню Одеси від фашистів, сюжет про це у прив’язці до «Партії миру» прокрутили на деяких національних каналах. У розмові з «Главкомом» Фабрикант зауважила, що зараз становлення руху тільки на початковому етапі і поки невідомо, чи переросте він в політичну платформу: «Побачимо, наскільки люди на це відреагують. Ідея – зібрати людей, які вміють створювати, а не тільки руйнувати і заробляти гроші на війні. Зараз стадія становлення, поки думають, на кого робити ставку в регіонах, і, думаю, раніше середини травня презентації цього проекту не буде. Якихось загальних зборів ще не було».

  Політолог Віктор Небоженко впевнений, що «Партія миру» є «московським проектом»: «Кремлю потрібна легітимація відходу з Донбасу, до чого все йде, і потрібні структури, які могли б туди потім зайти. І от тут з’являється людина, яка «переживає за мир» на Донбасі».

  На словах майже всі політичні сили виступають за мир на Донбасі, але питання – на яких умовах. Новинський – колишній громадянин Росії, який отримав українське громадянство з рук Януковича, не приховує своїх проросійських «братських» поглядів, спонсорує Московську церкву в Україні, яка прикривається вивіскою «українського православ’я». З таким бекграундом, на думку багатьох, він буде просувати «мирні ініціативи» так, як їх бачать у Кремлі, що відверне від «Партії миру» «патріотичний» електорат. Натомість Новинський завжди зможе розраховувати на покірну паству віруючих, чисельність якої можна було оцінити на хресних ходах, які проходили за його підтримки, та досить великий проросійський прошарок виборців, далекий від церкви. А згодом, якщо Україна, нарешті, буде проводити вибори на окупованих територіях, має шанси стати компромісною фігурою там.

  Очевидно, що Новинський підвищуватиме  власну суб’єктність, але що з цього вийде за такої конкуренції на опозиційному фланзі – поки незрозуміло. «Його платформа всередині фракції починає вимальовуватись ідеологічно, – каже політтехнолог Кость Бондаренко, який раніше співпрацював з Опозиційним блоком. – В партії завжди було два лідери, а у фракції Новинський зараз – один з центрів тяжіння. Навряд чи він ставить перед собою задачу йти в президенти, але впливати на процеси в опозиційному середовищі буде точно».

  Павло Вуєць, «Главком»

  Читайте також:

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ