<![CDATA[Останні матеріали з розділу Нова енергія]]> https://glavcom.ua/new_energy.html <![CDATA[Виплата боргів інвесторам дозволить мати кошти на нові проєкти зеленої енергетики та системи накопичення енергії – інвестор]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/viplata-borhiv-investoram-dozvolit-mati-koshti-na-novi-projekti-zelenoji-enerhetiki-ta-sistemi-nakopichennja-enerhiji-investor-1011988.html Fri, 26 Jul 2024 10:45:00 +0300 Інвестори готові будувати потужності зеленої енергетики за рахунок виплачених боргів &ndash; Тинний

В Українські вітроенергетичній асоціації вважають, що Україна має потребу у будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку

Уряд має провести швидкі перемовини з усіма інвесторами у нові енергетичні потужності в Україні та забезпечити виплату заборгованостей за вироблену електроенергію, щоб ці кошти були направлені на будівництво станцій відновлюваної енергетики та системи накопичення енергії. Про це в інтерв&rsquo;ю виданню Енергобізнес заявив співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.

&laquo;Провести швидкі перемовини з усіма приватними гравцями на ринку відновлюваної енергії та підписати угоди, забезпечити 100% погашення старих заборгованостей на ринку ВДЕ за умови спрямування коштів на встановлення нових BESS систем (накопичення енергії), СЕС, ВЕС, біоТЕЦ та мобільних котелень протягом найближчих 6-12 місяців&raquo;, сказав Тинний.

За його словами, в Україні зупинено темпи приросту ВДЕ, ніяка нова генерація не будується, але є прохання до західних країн надати допомогу.

&laquo;Суть у тому, що ніхто не буде виробляти електричну енергію, якщо окупність цього бізнесу непередбачувана&raquo;, зазначив Тинний.

Інвестор розповів, що за час повномасштабного вторгнення побудував 1 МВт гідроенергетики проєкту, який розпочався раніше, і навіть його було завершити складно через проблеми з кредитуванням та недоплатами за вироблену електроенергію.

&laquo;Нового ми нічого не будуємо, бо урядом створені всі умови, щоб нового нічого вже не будували, а лише добудовувати раніше розпочаті проєкти&raquo;, додав він.

Водночас Тинний вважає, що завданням для України має бути побудувати протягом року 2 гігавати акумуляторних BESS систем одиничною місткістю 5-20 МВт, розпорошених на 250-300 окремих проєктів.

&laquo;Ціна питання у $700 млн цілком підйомна, як і терміни, якщо почати прямо зараз&raquo;, сказав інвестор.

Також він зазначив, що країні треба побудувати 1.5-2 ГВт додаткових потужностей ВДЕ, розпорошених на 100-200 окремих проєктів, а також 0.5-1 ГВт газопоршневих, газотурбінних, турбодетандерних установок генерації енергії. Борг ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; перед інвесторами у станції з ВДЕ складає 28,9 млрд грн і виникає переважно через недофінансування розвитку цієї галузі з боку НЕК &laquo;Укренерго&raquo;.

В Українські вітроенергетичній асоціації вважають, що Україна має потребу у будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку. Водночас, поки триває війна, країна може побудувати 4-5 ГВт потужності вітроенергетики, які знаходяться на високій стадії готовності до будівництва.

]]>
<![CDATA[На світ чекає рекордне зростання споживання електроенергії – експерти]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/na-svit-chekaje-rekordne-zrostannja-spozhivannja-elektroenerhiji-eksperti-1011851.html Thu, 25 Jul 2024 15:04:00 +0300 &laquo;Глобальний попит на електроенергію значно зросте цього та наступного року, відображаючи її зростаючу роль в енергетичних системах по всьому світу&raquo;

Очікується, що тільки сонячна фотоелектрична система задовольнить половину всіх потреб в електроенергії

Згідно з новим звітом Міжнародного енергетичного агентства (IEA), зростання попиту в 2024 і 2025 роках буде одним з найвищих рівнів за останні два десятиліття, причому очікується, що тільки сонячна фотоелектрична система задовольнить половину зростання.

Світовий попит на електроенергію зростає найшвидшими темпами за останні роки, що викликано потужним економічним зростанням, інтенсивними хвилями спеки та збільшенням поширення технологій, що працюють на електроенергії, таких як електромобілі та теплові насоси. У той же час відновлювані джерела енергії продовжують стрімке зростання, а фотоелектричні сонячні панелі мають намір встановити нові рекорди.

Прогнозується, що глобальний попит на електроенергію зросте приблизно на 4% у 2024 році порівняно з 2,5% у 2023 році, йдеться в звіті ІЕА про електроенергію за середину року. Це буде найвищим річним темпом зростання з 2007 року, не враховуючи виняткових відскоків, які спостерігалися після світової фінансової кризи та пандемії Covid-19. Згідно зі звітом, значне зростання світового споживання електроенергії продовжиться до 2025 року, при цьому зростання знову складе близько 4%.

Відновлювані джерела електроенергії також мають намір швидко розширюватися в цьому та наступному роках, при цьому прогнозується, що їхня частка у світовому постачанні електроенергії зросте з 30% у 2023 році до 35% у 2025 році. Обсяг електроенергії, виробленої відновлюваними джерелами енергії у всьому світі у 2025 році, за прогнозами, вперше затьмарить кількість вироблену вугіллям. Очікується, що лише сонячна фотоелектрична енергія задовольнить приблизно половину зростання глобального попиту на електроенергію протягом 2024 та 2025 років, а сонячна та вітрова енергія разом задовольнять три чверті зростання.

Згідно зі звітом, незважаючи на різке зростання відновлюваних джерел енергії, світове виробництво електроенергії з вугілля навряд чи скоротиться цього року через значне зростання попиту, особливо в Китаї та Індії. Очікується, що цього року попит в Індії зросте на значних 8% через активну економічну активність і сильну спеку. У Китаї також очікується значне зростання попиту на понад 6% в результаті активної діяльності в сферах послуг і різних промислових секторах, включаючи виробництво чистих енергетичних технологій.

Після зниження попиту на електроенергію в Сполучених Штатах у 2023 році на фоні м&rsquo;якої погоди, за прогнозами, цього року відновиться на 3% на тлі стійкого економічного зростання, зростаючого попиту на охолодження та розширення сектору центрів обробки даних. Навпаки, в Європейському Союзі спостерігатиметься більш скромне відновлення попиту на електроенергію з прогнозованим зростанням на рівні 1,7% після двох років поспіль скорочення на тлі наслідків енергетичної кризи.

У багатьох частинах світу зростання використання кондиціонерів залишатиметься суттєвим фактором зростання попиту на електроенергію. Кілька регіонів зіткнулися з інтенсивними хвилями спеки в першій половині 2024 року, що підвищило попит і створило навантаження на електросистеми, йдеться у звіті.

&laquo;Зростання глобального попиту на електроенергію в цьому та наступному році буде одним із найшвидших за останні два десятиліття, що підкреслює зростаючу роль електроенергії в наших економіках, а також вплив сильних хвиль спеки&raquo;, сказав Кейсуке Садаморі, директор з енергетики ІЕА.

Також, з розвитком штучного інтелекту (ШІ) попит на електроенергію центрів обробки даних лише зростатиме, запевняють експерти.

]]>
<![CDATA[Держава не створила умови для будівництва нових електростанцій, що вигідно Росії – інвестори]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/derzhava-ne-stvorila-umovi-dlja-budivnitstva-novikh-elektrostantsij-shcho-vihidno-rosiji-investori-1011149.html Sun, 21 Jul 2024 16:20:00 +0300 &laquo;Цього тижня парламент України проголосував за скасування податків і зборів на енергетичне обладнання&raquo;

За даними асоціації, на даний момент в Україні існує потенціал для будівництва до 3 ГВт вітроелектростанцій протягом наступних двох років

Нові податкові стимули для відновлення енергетики в Україні (скасування імпортного мита та ПДВ) допоможуть ремонту та технічному обслуговуванню генеруючих потужностей, але не сприятимуть будівництву нових вітроелектростанцій. Про це заявляє Українська вітроенергетична асоціація, повідомляє Recharge.

&laquo;Російський енергетичний тероризм&raquo; став переможцем після того, як український парламент не спромігся скасувати мита на імпорт певного вітроенергетичного обладнання в двох нещодавно прийнятих законопроектах&raquo;, стверджує УВЕА.

Видання нагадує, що цього тижня парламент України проголосував за скасування податків і зборів на енергетичне обладнання, оскільки країна прагне замінити об&rsquo;єкти виробництва електроенергії, які були знищені російськими ракетами.

Проте в УВЕА заявили, що законопроекти не скасовують податки та мита на імпорт вітрогенераторів.

&laquo;В результаті основне обладнання, необхідне для будівництва вітрових електростанцій, не буде звільнено від податків, що суперечить заявленим намірам уряду. Без необхідних податкових пільг розвиток вітроенергетики в Україні значно сповільниться&raquo;, зазначають інвестори.

За даними асоціації, на даний момент в Україні існує потенціал для будівництва до 3 ГВт вітроелектростанцій протягом наступних двох років, але український парламент &laquo;неодноразово дискримінував&raquo; вітроенергетичний сектор.

&laquo;Це нехтування свідчить про свідомий вибір для збільшення дефіциту енергетичної системи, стримування міжнародних інвестицій, шкоди іміджу України та сприяння російському енергетичному тероризму&raquo;, підкреслюють в УВЕА.

&laquo;Такі дії ненавмисно підтримують Росію, єдину країну, яка офіційно розглядає вітроенергетику та розвиток відновлюваної енергетики як загрозу своїй національній безпеці&raquo;, додають інвестори.

Як повідомлялося, 16 липня парламент проголосував за законопроєкти №11258 та №11259, які передбачають скасування мита та нарахування ПДВ на імпорт енергетичного обладнання в Україну.

Водночас, Українська вітроенергетична асоціація заявила, що Рада не надала податкові стимули інвесторам для будівництва нових вітроелектростанцій в Україні, через що проблема відключень електроенергії поглибиться.

На думку інвесторів, відсутність підтримки проєктів вітроенергетики несе прямі негативні наслідки для зменшення дефіциту потужності в енергосистемі і скорочення часу відключень в перспективі найближчих років.

]]>
<![CDATA[Інвестори не отримали стимулу для будівництва вітроенергетики в Україні – асоціація]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/investori-ne-otrimali-stimulu-dlja-budivnitstva-vitroenerhetiki-v-ukrajini-asotsiatsija-1010560.html Wed, 17 Jul 2024 16:57:00 +0300 На думку інвесторів, відсутність підтримки проєктів вітроенергетики несе прямі негативні наслідки для зменшення дефіциту потужності в енергосистемі

16 липня нардепи проголосували за Законопроєкти №11258 та №11259, які передбачають скасування мита та нарахування ПДВ на імпорт енергетичного обладнання в Україну

Верховна Рада України не надала податкові стимули інвесторам для будівництва нових вітроелектростанцій в Україні, через що проблема відключень електроенергії поглибиться, йдеться в заяві Української вітроенергетичної асоціації (УВЕА).

Як зазначається, 16 липня нардепи проголосували за Законопроєкти №11258 та №11259, які передбачають скасування мита та нарахування ПДВ на імпорт енергетичного обладнання в Україну. &laquo;Попри те, що прийняття цих проєктів Законів несло важливу мету щодо посилення енергетичної безпеки країни і стимулювання розвитку відновлюваних джерел енергії, в результаті проголосовані тексти не містять відповідні положення для галузі вітроенергетики&raquo;, заявляють в УВЕА.

Згідно з повідомленням, прийняті законопроєкти не передбачають будівництво нових вітроелектростанцій, так як в переліку кодів зовнішньоекономічної діяльності не враховується код УКТЗЕД 8502 31 00 00 (Електрогенераторнi установки та обертовi електричнi перетворювачi: iншi електрогенераторнi установки: вiтроенергетичнi).

&laquo;Код УКТЗЕД 8502 31 00 00 використовується для ввезення в Україну комплектуючого обладнання для будівництва вітроелектростанцій, а саме: перетворювачів вітрової енергії вітротурбін, що складаються з башти, гондоли, маточини, лопатей, силового модуля, системи контролю, комплекту вогнів світлового огородження та іншого&raquo;, уточнюють інвестори.

&laquo;Відповідно, основне обладнання, необхідне для будівництва вітроелектростанції, не буде звільнене від оподаткування, як цього потребує актуальна ситуації в національній енергетиці, а також задекларовані державою наміри&raquo;, додають в асоціації.

На думку інвесторів, відсутність підтримки проєктів вітроенергетики несе прямі негативні наслідки для зменшення дефіциту потужності в енергосистемі і скорочення часу відключень в перспективі найближчих років.

&laquo;Саме в найближчі 1-2 роки, інвестори були готові розпочати будівництво нових гігаватів децентралізованої вітроенергетичної генерації, оскільки вже мають до 3 ГВт готових до будівництва проєктів. До того ж, вітрова енергетика це ті потужності, які будуються за дуже оперативний термін 1 рік, а також без залучення державних фінансів, тобто виключно за кошти національних і міжнародних інвесторів та кредиторів&raquo;, зазначають в УВЕА.

На думку асоцації, це все йде в розріз закликам президента України Володимира Зеленського розвивати розподілену генерацію в Україні, перетворювати Україну в &laquo;зелений&raquo; енергетичний хаб і країну інновацій.

Нагадаємо, борг ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; перед інвесторами у станції з ВДЕ складає 28,9 млрд грн і виникає переважно через недофінансування розвитку цієї галузі з боку НЕК &laquo;Укренерго&raquo;.

В Українські вітроенергетичній асоціації вважають, що Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку.

]]>
<![CDATA[Борги в зеленій енергетиці ослаблюють інтерес інвесторів до будівництва нових потужностей – Конеченков]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/borhi-v-zelenij-enerhetitsi-oslabljujut-interes-investoriv-do-budivnitstva-novikh-potuzhnostej-konechenkov-1010022.html Sun, 14 Jul 2024 16:56:00 +0300 Розвивати галузь ВДЕ заважають борги за зелену енергію &ndash; інвестори

«Через борги, які накопичувались, і компанії не могли розрахуватись з банками і далі реалізовувати проєкт»

Заборгованість в галузі зеленої енергетики, яка обраховується мільярдами гривень, ослаблює інтерес інвесторів до будівництва нових потужностей відновлюваної енергетики, заявив Андрій Конеченков, голова правління Української вітроенергетичної асоціації.

&laquo;Через борги, які накопичувались, і компанії не могли розрахуватись з банками і далі реалізовувати проєкт&raquo;, сказав Конеченков.

За його словами, уникнути появи нових боргів частково дозволив перехід виробників ВДЕ на продаж електроенергії напряму в ринок, однак навіть там виникають ситуації, які негативно впливають на доходи інвесторів.

&laquo;Виходячи на вільний ринок, вітроенергетику диспетчери енергосистеми почали більше обмежувати, ніж то було із зеленим тарифом&raquo;, зазначив Конеченков.

Він також розповів, що багато проєктів вітроенергетики в стадії завершення девелопменту або на стадії готовності до будівництва.

Як підкреслюють в УВЕА, у разі підтримки інвесторів, вирішення фінансових та регуляторних проблем з боку держави вони можуть побудувати до кінця 2027 року близько 4-5 ГВт зелених потужностей вітроенергетики.

Як повідомлялося раніше, борг ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; перед інвесторами у станції з ВДЕ складає 28,9 млрд грн і виникає переважно через недофінансування розвитку цієї галузі з боку НЕК &laquo;Укренерго&raquo;.

]]>
<![CDATA[Борги в зеленій енергетиці негативно впливають на сектор біопалива – WWF-Україна]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/borhi-v-zelenij-enerhetitsi-nehativno-vplivajut-na-sektor-biopaliva-wwf-ukrajina-1009904.html Sat, 13 Jul 2024 15:51:00 +0300 Борг ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; перед інвесторами у сонячні та вітрові станції складає 28,9 млрд грн

В Українській вітроенергетичній асоціації вважають, що Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку

Заборгованість на ринку зеленої енергетики за вироблену електроенергію негативно впливає на ринок біосировини в Україні. Про це йдеться в дослідженні WWF-Україна,

&laquo;Цінові й тарифні викривлення на енергетичному ринку та непогашення боргів перед виробниками відновлюваної енергії суттєво впливають на сектор біомаси&raquo;, зазначають експерти.

Згідно з повідомленням, лісокористувачі не зацікавлені в реалізації інших видів лісової біомаси через нерозвиненість цього ринку та складність логістики. Експерти підрахували, що Україна використовує для енергетичних потреб більше деревини, ніж її виростає.

До прикладу, у 2023 році було зафіксовано перевищення на 36%. Ця тенденція тривожна, оскільки вона виснажує лісові ресурси, необхідні для майбутніх поколінь.

Організація підкреслює, що в Україні значна частина (50-70%) заготівлі лісової та деревної біомаси, яка, в першу чергу отримується з деревини або її частин, здійснюється самостійно або нелегально.

&laquo;Водночас на ринку чітко спостерігається дисбаланс первинні види лісової біомаси (дрова та відходи рубок) використовуються надміру, тоді як вторинні продукти (тріска та пелети) недовикористовуються або експортуються через ринкові викривлення&raquo;, кажуть в WWF-Україна.

Як повідомлялося, борг ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; перед інвесторами у станції з ВДЕ складає 28,9 млрд грн і виникає переважно через недофінансування розвитку цієї галузі з боку НЕК &laquo;Укренерго&raquo;.

В Українській вітроенергетичній асоціації вважають, що Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку. Водночас, поки триває війна, країна може побудувати 4-5 ГВт потужності вітроенергетики, які знаходяться на високій стадії готовності до будівництва.

]]>
<![CDATA[ЄБРР має сумніви в успішності «зелених» аукціонів без вирішення боргових проблем Гарпоку]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/jebrr-maje-sumnivi-v-uspishnosti-zelenikh-auktsioniv-bez-virishennja-borhovikh-problem-harpoku-1009425.html Wed, 10 Jul 2024 17:54:00 +0300 Проблема боргів Гарпоку може зменшувати зацікавленість потенційних інвесторів

Запланований старт зелених аукціонів на залучення нових інвестицій в напрямок зеленої енергетики може мати сумнівну ефективність в умовах наявності значних боргів ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; за вироблену в Україні електроенергію з відновлюваних джерел. Про це заявила старший банкір департаменту енергетики ЄБРР в Україні Ольга Єрьоміна.

&laquo;Що стосується аукціонів. На жаль, законодавча база на сьогодні і той факт, що &laquo;Гарантований покупець&raquo; є основним контрагентом для цих аукціонів, не дає можливості очікувати, що вони будуть запущені найближчим часом. Бо у &laquo;Гарантованого покупця&raquo; є проблема боргів&raquo;, сказала Єрьоміна.

За її словами, проблема боргів Гарпоку може зменшувати зацікавленість потенційних інвесторів.

&laquo;У мене виникають великі сумніви чи будуть серйозні інвестори розглядати контрагента, у якого така велика заборгованість, як надійного контрагента на майбутнє&raquo;, зазначила банкір.

Представниця банку вважає, що система аукціонів має бути якимось чином адаптована до нинішніх умов та реалій в Україні для того, щоб вона була якісно та успішно запущена.

Як повідомлялося, борг ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; перед інвесторами у станції з ВДЕ складає 28,9 млрд грн і виникає переважно через недофінансування розвитку цієї галузі з боку НЕК &laquo;Укренерго&raquo;.

Українська вітроенергетична асоціація вважає, що держава має запустити зелені аукціони і встановити щорічну потребу в будівництві станцій відновлюваної енергетики, щоб інвестори орієнтувались на ці показники та мали підґрунтя для залучення міжнародних інвестицій в ці проєкти.

На думку УВЕА, в поточних умовах Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку. Водночас, поки триває війна, Україна може побудувати 4-5 ГВт потужності вітроенергетики, які знаходяться на високій стадії готовності до будівництва.

]]>
<![CDATA[На Тернопільщині для переселенців встановили сонячну електростанцію]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/na-ternopil-solar-panel-876806.html Wed, 10 Jul 2024 10:54:00 +0300 &laquo;На даху нашої будівлі встановили 116 сонячних модулів. Їхня загальна потужність 50 кіловат. Монтували їх чотири дні&raquo;

Сонячна електростанція

У Чорткові на Тернопільщині на даху гуртожитку для переселенців встановили 116 модулів для сонячної електростанції. Про це розповів Суспільному директор територіального центру соціального обслуговування Чорткова Руслан Пліщук.

За його словами, відтепер сонячна енергія забезпечує основні потреби переселенців.

Її вартість 100 тисяч доларів. Це ґрантові гроші від управління верховного комісара ООН у справах біженців.

&laquo;На даху нашої будівлі встановили 116 сонячних модулів. Їхня загальна потужність 50 кіловат. Монтували їх чотири дні&raquo;.

За словами Руслана Пліщука, електроенергією від сонячної електростанції забезпечують перший поверх, коридори, зони відпочинку, укриття та опалення.

&laquo;У приміщенні розміщений наш тепловий насос повітря-повітря, який подає теплу воду для першого поверху. Котел має 12 кіловат, тому він споживає досить багато електроенергії&raquo;, говорить Руслан Пліщук.

Одна з локацій, яку забезпечує сонячна електростанція, пральня. Користується нею переселенка з Маріуполя Олена Пихинько. Жінка проживає у гуртожитку безкоштовно, сплачує лише за комунальні послуги.

&laquo;У пральні ми користуємося машинками. А потім тут також прасуємо і не переймаємося, що у нас вимкнуть світло&raquo;.

У гуртожитку є перукарня, майстерня з ремонту взуття та швейна майстерня. Тут шиє одяг переселенка з Покровська Алла Шайда.

&laquo;Ми надаємо послуги для ВПО і жителів Чорткова. Завдяки тому, що тут є сонячні панелі, маємо безперебійну роботу. Навіть, якщо дуже швидко потрібно, то світло завжди є&raquo;.

Директор територіального центру соціального обслуговування Чорткова розповів, як працює гібридна сонячна електростанція.

&laquo;Серце і розум нашої гібридної сонячної електростанції це інвертор потужністю 50 кіловат, який перетворює сонячну енергію. Також маємо акумулятори номінальною потужністю 122 кіловат на годину. Тут є 24 акумулятори, вони поділені на 2 системи. Кожен з цих акумуляторів має ємкість 5,12 кіловат на годину&raquo;.

Загалом у гуртожитку споживають 270 кіловат. Це пікове навантаження за умови, що всі мешканці одночасно ввімкнуть всі прилади у будівлі.

&laquo;Ті важливі речі, які заживили від сонячної електростанції, будуть безперебійно працювати тільки на енергії сонця. Навіть, якщо відімкнути світло, енергія буде накопичуватися в акумуляторах. Їх буде достатньо на декілька годин, щоб було світло в будинку&raquo;.

Нагадаємо, Кабінет міністрів України буде стимулювати наплив інвестицій у сектор відновлюваної енергетики шляхом запуску механізму зелених аукціонів, щоб зменшити тривалість відключень електроенергії у країні. Про це повідомила старша проєктна менеджерка Офісу реформ Кабінету Міністрів України Марина Денисюк.

]]>
<![CDATA[Кабмін знайшов механізм стимулювання інвестицій у зелену енергетику]]> https://glavcom.ua/economics/finances/kabmin-znajshov-mekhanizm-stimuljuvannja-investitsij-u-zelenu-enerhetiku-1009216.html Tue, 9 Jul 2024 15:45:00 +0300 Запуск &laquo;зелених&raquo; аукціонів збільшить інвестиції у відновлювану енергетику &ndash; Офіс реформ Кабміну

Денисюк заявила, що це необхідно для запровадження ринкової концепції відновлюваної енергетики

Кабінет міністрів України буде стимулювати наплив інвестицій у сектор відновлюваної енергетики шляхом запуску механізму зелених аукціонів, щоб зменшити тривалість відключень електроенергії у країні. Про це повідомила старша проєктна менеджерка Офісу реформ Кабінету Міністрів України Марина Денисюк.

&laquo;Очікується прийняття та набрання чинності законодавчої та нормативної бази для стимулювання інвестицій у ВДЕ, що відповідає вимогам Європейського Союзу, зокрема необхідні процедури та документи для проведення аукціонів&raquo;, сказала Денисюк.

За її словами, це необхідно для запровадження ринкової концепції відновлюваної енергетики.

&laquo;Для цього вдосконалюється нормативно-правова база для збільшення частки відновлюваної енергетики та забезпечення стабільної роботи енергосистеми&raquo;, додала експертка.

Будуть впроваджуватися зміни згідно з постановою Кабінету Міністрів України &laquo;Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів від 29 грудня 2019 року № 1175&raquo; щодо удосконалення Порядку проведення аукціонів з розподілу квоти підтримки&raquo;. Наступні кроки за Міністерством енергетики, щоб аукціони запрацювали вже до кінця року.

Окрім того, уряд продовжить імплементацію положень Європейського зеленого курсу, Закону України 3220-IX від 30.06.2023 щодо відновлення та &laquo;зеленої&raquo; трансформації енергетичної системи України.

&laquo;Реалізовані та заплановані заходи допоможуть зменшити кількість годин відключень електроенергії вже цього осінньо-зимового періоду 2024-2025 років&raquo;, підкреслила Денисюк.

Як повідомлялося, Українська вітроенергетична асоціація вважає, що держава має запустити зелені аукціони і встановити щорічну потребу у будівництві станцій відновлюваної енергетики, щоб інвестори орієнтувались на ці показники та мали підґрунтя для залучення міжнародних інвестицій у ці проєкти.

На думку УВЕА, у поточних умовах Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку. Водночас, поки триває війна, Україна може побудувати 4-5 ГВт потужності вітроенергетики, які знаходяться на високій стадії готовності до будівництва.

]]>
<![CDATA[Залізниці Данії уклали угоду про використання сонячної енергії]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/zaliznitsi-daniji-uklali-uhodu-pro-vikoristannja-sonjachnoji-enerhiji-1008689.html Fri, 5 Jul 2024 19:06:46 +0300 Завершення будівництва сонячної електростанції заплановано на 2025 рік

Державні залізниці Данії (DSB) активно працюють над зниженням свого вуглецевого сліду та переходом на використання відновлюваних джерел енергії, про це інформує портал новин про залізничний транспорт Railway Supply.

У рамках цих зусиль вони підписали важливу угоду з компанією European Energy про закупівлю частини електроенергії, яка буде вироблятись новою сонячною електростанцією на сході країни.

Новий сонячний парк, який отримав назву Lids&oslash;, буде розташований у мальовничому містечку Редбихавн на південному узбережжі острова Лоллан.

Цей проект стане одним із найбільших у Данії, займаючи територію 253 гектари.

Очікується, що парк зможе генерувати вражаючі 262 ГВтгод електроенергії щорічно, що стане значним вкладом у спільні зусилля країни зі збільшення частки зеленої енергії в енергетичному балансі.

Завершення будівництва сонячної електростанції заплановано на 2025 рік. Після введення в експлуатацію, DSB закуповуватимуть 80 ГВт&middot;год/рік, що становитиме приблизно 50% від поточного споживання електроенергії мережі приміських повідомлень Копенгагена.

Це значний крок уперед у прагненні DSB до сталого розвитку та мінімізації впливу на довкілля.

Впровадження подібних проектів є частиною довгострокової стратегії Данії щодо досягнення кліматичної нейтральності.

Сонячні парки, такі як Lids&oslash;, відіграють ключову роль у переході країни на відновлювані джерела енергії, зниженні залежності від викопних видів палива та зменшенні викидів вуглекислого газу.

Партнерство DSB та European Energy є прикладом успішної співпраці державних та приватних організацій у сфері сталого розвитку.

Воно демонструє, як спільні зусилля можуть призвести до значних позитивних змін не лише для енергетичного сектору, а й для всієї країни.

Ця ініціатива також наголошує на важливості інноваційних рішень та інвестицій у зелені технології.

Сонячна енергія, як одне з найбільш чистих і доступних джерел поновлюваної енергії, стає дедалі привабливішою для великих підприємств і державних установ, які прагнуть скоротити свій екологічний вплив.

Зрештою, такі проекти сприяють не лише досягненню кліматичних цілей, а й створенню нових робочих місць та розвитку місцевої інфраструктури.

Вони показують, що перехід до стійкого майбутнього можливий завдяки спільним зусиллям та інноваціям у галузі енергетики.

У цьому контексті домовленість між DSB та European Energy є важливим кроком на шляху до стійкого та екологічно чистого майбутнього Данії.

]]>
<![CDATA[Київрада збільшила суму відшкодування за придбання генераторів: хто може отримати]]> https://glavcom.ua/kyiv/news/kijivrada-zbilshila-sumu-vidshkoduvannja-za-pridbannja-heneratoriv-khto-mozhe-otrimati-1008448.html Thu, 4 Jul 2024 15:12:52 +0300 Відтепер співвласники багатоповерхових будинків можуть отримати від 100 тис. до 300 тис. грн компенсації

Збільшення суми відшкодування пов'язане з необхідністю знизити фінансове навантаження на співвласників багатоквартирних будинків, які встановлюють у себе альтернативні джерела енергії

Київська міська рада збільшила суму відшкодування вартості незалежних джерел електричної енергії, які придбані об&rsquo;єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами, обслуговуючими кооперативами, юридичними особами та управителями багатоквартирних житлових будинків. Рішення було ухвалено на пленарному засіданні.

Рішення пов'язане з необхідністю знизити фінансове навантаження на співвласників багатоквартирних будинків, які встановлюють у себе альтернативні джерела енергії.

&laquo;В умовах війни місто надає часткову компенсацію об&rsquo;єднанням співвласників багатоквартирних будинків за купівлю генераторів. І сьогодні Київрада збільшила суму цих відшкодувань, оскільки існує дуже гостра потреба обладнати всі будинки альтернативними джерелами енергії&raquo;, наголосив голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Олександр Бродський.

Відтепер співвласники будинків, поверховістю до шести поверхів, зможуть отримати до 100 тис. грн компенсації, будинків від 7 16 поверхів до 200 тис. грн компенсації, а також будинків від 17 поверхів та з даховими або вбудовано-прибудованими котельнями до 300 тис. грн компенсації. Це рішення встановлює додаткові соціальні гарантії для проходження опалювального сезону в умовах воєнного стану.

Зокрема, співвласники, які вже раніше отримали компенсацію, зможуть доотримати суму відшкодування, відповідно до нових змін.

Нагадаємо, програма &laquo;75/25%&raquo;, яка передбачає часткове відшкодування вартості електрогенераторів та інших незалежних приладів альтернативного живлення для об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів немає обмеження фінансування.

Раніше повідомлялося, що уряд планує зняття митних та бюрократичних бар&rsquo;єрів для ввезення в Україну генераторів, сонячних панелей, інверторів та іншого обладнання.

До слова, у Києві помітили на багатоповерхівці сонячні панелі. Відповідні світлини оприлюднили в одній з місцевих спільнот. Водночас експерт з ЖКГ, тарифів та питань комунального господарства Олег Попенко у коментарі &laquo;Главкому&raquo; вказав на небезпеку таких нововведень.

]]>
<![CDATA[Китай стимулює бізнес швидше переходити на відновлювальну енергетику]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/kitaj-stimuljuje-biznes-shvidshe-perekhoditi-na-vidnovljuvalnu-enerhetiku-1008206.html Wed, 3 Jul 2024 13:55:00 +0300 Китай опублікував нові правила для національного вуглецевого ринку

Ринок квот у Китаї почав торгувати в липні 2021 року

Китайські компанії більше не зможуть запозичувати квоти з майбутніх років і матимуть суворіші обмеження на перенесення невикористаних квот з викидів вуглецевого газу із попередніх років. Про це повідомляє Екополітика з посиланням на Bloomberg.

Ці кроки спрямовані на те, щоб залишити ринок з &laquo;невеликим дефіцитом&raquo; квот, йдеться в заяві міністерства.

Ринок квот у Китаї почав торгувати в липні 2021 року. У перші роки його функціонування велика кількість безкоштовних квот утримувала ціни на низькому рівні, тому китайські енергетичні компанії мало небагато стимулів для скорочення викидів. Тому китайський ринок квот зіткнувся із критикою через його обмежений вплив на викиди в найбільшому забруднювачі навколишнього середовища у світі.

Причиною такої політики була та обставина, що на тлі посилення геополітичної напруженості Китай віддав пріоритет енергетичній безпеці над довгостроковими кліматичними цілями.

Отже, зараз можна констатувати зміни у підході країни до цього питання.

Проєкт правил, опублікований 2 липня, скасував один із найбільш жорстких заходів у попередній версії зворотне скорочення дозволів на викиди, виданих на 2023 рік. Міністерство також встановило нові цілі щодо викидів на 2023 і 2024 роки для більш ніж 2200 енергокомпаній, охоплених обов'язковим ринком. Учасники ринку повинні будуть звітувати про дотримання вимог раз на рік, а не раз на два роки.

Також в окремому документі Міністерство екології та захисту довкілля Китаю зазначило, що правила не обмежуватимуть виробництво електроенергії, створюватимуть вищі торгові прибутки для найбільш ефективних станцій і продовжуватимуть звільняти від сплати за викиди газові електростанції.

У відомстві додали, що компенсуватимуть пікові потужності за перебування в режимі очікування, а також виключать непрямі викиди від придбаної електроенергії, щоб уникнути складнощів із обліком.

Ціни на квоти в Китаї зростали з лютого на очікуваннях посилення політики і введення більш раннього, ніж очікувалося, крайнього терміну виконання вимог.

Нагадаємо, компанія Synhelion, заснована Швейцарською вищою технічною школою Цюріха, заявила про відкриття першого у світі промислового заводу із виробництва синтетичного палива з використанням сонячного тепла. Завод під назвою &laquo;DAWN&raquo; розташований у Німеччині приблизно за 50 км на захід від Кельна.

]]>
<![CDATA[Фонд Білла Гейтса хоче переобладнати електромережі світу]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/fond-billa-hejtsa-khoche-pereobladnati-elektromerezhi-svitu-1007472.html Fri, 28 Jun 2024 16:47:00 +0300 Модернізація електромережевої інфраструктури має вирішальне значення для підключення до мережі більшої кількості змінних відновлюваних джерел енергії

Білл Гейтс

Breakthrough Energy, інноваційний фонд засновника Microsoft Білла Гейтса, запускає нову операційну систему з відкритим вихідним кодом, щоб допомогти країнам побудувати нові електромережі, здатні приймати нові вітрові та сонячні потужності, пише rechargenews.

Створення нової мережевої інфраструктури має вирішальне значення для енергетичного переходу, який в іншому випадку ризикує бути загальмованим через брак потужностей для підключення нових ресурсів відновлюваної енергетики до мережі.

Нещодавнє дослідження Міжнародного енергетичного агентства показало, що світ повинен щорічно витрачати 600 мільярдів доларів на електромережі, що вдвічі перевищує поточний рівень, щоб досягти мети Паризької угоди щодо зниження температури на 1,5&deg;C.

Тепер Breakthrough Energy запустила свій проект моделювання енергомереж платформу з відкритим вихідним кодом, яка, за її словами, дозволить будь-якій частині світу побудувати екологічно чисту енергомережу 21-го століття шляхом покращення планування, прогнозування та інтеграції екологічно чистої енергетики.

Про це було оголошено на енергетичному саміті Breakthrough Energy Summit, що проходить цього тижня в Лондоні, серед доповідачів якого були Гейтс та посол США з питань клімату Джон Подеста.

Своїм останнім проектом Breakthrough прагне створити платформу, яка діятиме як &laquo;операційна система&raquo; для декарбонізації енергосистеми, адаптована до будь-яких існуючих моделей та регіонів для всебічного та ефективного планування.

Без точного моделювання комунальні підприємства та розробники &laquo;не зможуть обґрунтувати інвестиції перед регуляторами, а ринки не зможуть створювати життєздатні продукти&raquo;, що загрожує &laquo;нагальній потребі в новій мережевій інфраструктурі&raquo;.

Централізована платформа для моделювання електромереж дозволить &laquo;інтегрувати різні моделі, покращуючи планування, прийняття рішень, прогнозування, надійність та інтеграцію чистої енергії, стимулюючи прогрес у створенні більш чистої та надійної електромережі&raquo;.

Надаючи точні моделі, які враховують мінливість і розподілений характер відновлюваної енергії, платформа допоможе планувати і оптимізувати інтеграцію відновлюваних джерел енергії в енергосистему.

]]>
<![CDATA[У Німеччині з'явився перший у світі завод із виробництва сонячного палива]]> https://glavcom.ua/world/world-economy/u-nimechchini-zjavivsja-pershij-u-sviti-zavod-iz-virobnitstva-sonjachnoho-paliva-1007230.html Fri, 28 Jun 2024 09:58:00 +0300 Німецька компанія Synhelion&nbsp; має на меті продемонструвати потенціал виробництва сонячного палива для зменшення залежності від викопних речовин

У Німеччині запрацювала перша в світі промислова сонячна установка

Компанія Synhelion, заснована Швейцарською вищою технічною школою Цюріха, заявила про відкриття першого у світі промислового заводу із виробництва синтетичного палива з використанням сонячного тепла. Завод під назвою &laquo;DAWN&raquo; розташований у Німеччині приблизно за 50 км на захід від Кельна. Про це пишеInteresting Engineering.

&laquo;Урочисте відкриття DAWN знаменує початок ери сонячного палива поворотний момент для сталого транспорту. Наша засновницька мрія про виробництво відновлюваного палива з сонячної енергії стає реальністю&raquo;, заявив генеральний директор і співзасновник Synhelion Філіп Фурлер.

Завод повинен показати можливість усунення залежності від копалин у транспорті і особливо в авіації за допомогою нової технології. Інженери планують продемонструвати готовність виробництва до великомасштабного впровадження.

DAWN є вежею висотою 20 метрів, оточеною полем із дзеркал для концентрації сонячних променів. Усередині вежі розташований сонячний приймач із внутрішньою чорною поверхнею. Вона поглинає тепло, яке використовують у термохімічному реакторі для виробництва вуглекислого газу та води синтетичного рідкого палива або синтез-газу.

У вежі також встановлена ​​економічна система зберігання теплової енергії, яка допомагає виробляти паливо у темний час доби. У пресрелізі компанія заявляє, що DAWN вперше демонструє у промислових масштабах весь технологічний ланцюжок від концентрованого сонячного світла до синтетичного рідкого палива.

Видобуток на DAWN планується розпочати у другій половині 2024 року, і компанія заявляє, що спочатку він вироблятиме кілька тисяч літрів палива на рік. Отриманий синтез-газ відправлять на нафтопереробні заводи для виробництва сертифікованого палива, готового до використання: сонячного гасу (керосину), бензину та дизельного палива.

&laquo;Завод у перспективі вироблятиме близько 1000 тонн палива на рік. Заплановані майбутні заводи значно перевищуватимуть розміри перших двох заводів і, отже, пропонуватимуть набагато вищу виробничу потужність&raquo;, кажуть у компанії.

До слова, сонце до 2040 року стане основним джерелом енергії людства. Аналітики дослідили темпи розвитку сонячної енергетики та дійшли висновку, що вона займе провідне місце серед інших видів енергетики у забезпеченні населення планети енергією вже у найближчі десятиліття.

]]>
<![CDATA[The Economist: Сонце до 2040 року стане основним джерелом енергії людства]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/the-economist-sontse-do-2040-roku-stane-osnovnim-dzherelom-enerhiji-ljudstva-1007075.html Wed, 26 Jun 2024 15:19:00 +0300 Сонячна енергетика розвивається надшвидкими темпами

Фахівці попереджають, що стрімкий розвиток геліоенергетики не зупинить зміни клімату, але може значно сповільнити їх

Аналітики дослідили темпи розвитку сонячної енергетики та дійшли висновку, що вона займе провідне місце серед інших видів енергетики у забезпеченні населення планети енергією вже у найближчі десятиліття, пише Екополітика з посиланням на дослідження The Economist.

Фахівці стверджують: назвати зростання сонячної енергетики експоненціальним це не перебільшення, а констатація факту. Вони розповідають, що встановлена сонячна потужність подвоюється приблизно кожні три роки, а отже, зростає вдесятеро кожне десятиліття.

Наступне десятикратне зростання буде еквівалентне збільшенню всього світового парку ядерних реакторів у вісім разів за час, менший за той, що зазвичай потрібен для побудови лише одного з них.

Аналітики прогнозують, що до середини 2030-х років сонячні батареї стануть найбільшим джерелом електроенергії на планеті. До 2040-х років вони можуть стати найбільшим джерелом не лише електроенергії, а й усієї енергії. За нинішніх тенденцій, повна вартість електроенергії, яку вони виробляють, обіцяє бути майже вдвічі дешевшою, ніж найдешевша з доступних сьогодні.

Фахівці також попереджають, що стрімкий розвиток геліоенергетики не зупинить зміни клімату, але може значно сповільнити їх.

&laquo;Значна частина світу, включно з Африкою, де 600 мільйонів людей досі не можуть освітити свої домівки, почне відчувати себе енергетично багатими. Це відчуття буде новим і трансформаційним для людства&raquo;, прогнозують аналітики.

Відзначимо, що сонячна енергетика не стикається з такими обмеженнями, як, наприклад, видобуток нафти чи газу, коли зі зростанням ефективності видобутку вартість має зменшуватися, але зрештою вона компенсується витратами на пошук ще більшої кількості палива.

Експерти розповідають, що ресурси, необхідні для виробництва сонячних елементів і встановлення їх на сонячних фермах, це пісок, багатий на кремній, сонячні місця і людська винахідливість, яких у людства вдосталь. Основний виробіток сонячних панелей відбувається вдень, а пікові години споживання електроенергії припадають на вечір, тому сонячну енергію обов&rsquo;язково потрібно доповнити паралельним розвитком технологій зберігання.

На щастя, ці проблеми можуть бути вирішені, оскільки акумулятори та паливо з використанням електролізу поступово стають дешевшими.

]]>
<![CDATA[Інвестори в зелену енергетику закликали Енергоспівтовариство зберегти механізм підтримки галузі через «Укренерго»]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/investori-v-zelenu-enerhetiku-zaklikali-enerhospivtovaristvo-zberehti-mekhanizm-pidtrimki-haluzi-cherez-ukrenerho-1006868.html Tue, 25 Jun 2024 14:14:00 +0300 &laquo;Без фінансового ресурсу, будувати нові потужності неможливо&raquo;, &ndash; зазначають в УВЕА

Інвестори вказують, що втрачені через російські обстріли 10 ГВт потужностей традиційної енергетики необхідно компенсувати новими потужностями розподіленої генерації

Секретаріат Енергетичного Співтовариства має підтримати збереження гарантованого державою і надійного механізму фінансової підтримки галузі відновлюваної енергетики, який здійснюється через компанію &laquo;Укренерго&raquo;. Про це заявила Українська вітроенергетична асоціація (УВЕА), анонсуючи найближчими дням захід, де Енергоспівтовариство під керівництвом Артура Лорковські збере всіх учасників ринку ВДЕ України для презентації дорожньої карти із врегулювання наявних ринкових викликів.

&laquo;Одними із найвагоміших з них є відсутність страхування від воєнних ризиків, а також досі не погашена заборгованість на ринку електроенергії. Недоплату в розмірі 40% інвестори з ВДЕ мають і за 2022 рік, і за 5 місяців поточного року. Очевидно, що без фінансового ресурсу, будувати нові потужності неможливо&raquo;, зазначають в УВЕА.

Асоціація підкреслює, що існуючі інвестори, які вже вклали в українську економіку власні кошти, стурбовані потенційною загрозою подальшого погіршення бізнес-середовища та ринкових умов (зокрема, через можливе скасування ПСО для &laquo;Укренерго&raquo; щодо забезпечення фінансової підтримки підприємств ВДЕ з тарифу на передачу системного оператора), а тому також виявляють обережність з точки зору подальшого інвестування.

&laquo;Тим паче, що ліквідацію ПСО для НЕК &laquo;Укренерго&raquo; не підтримав один з ключових інвесторів України ЄБРР. Вищезгадані фактори також стримують і інших потенційних міжнародних інвесторів вести діяльність на українському ринку&raquo;, додали в УВЕА.

Як зазначається, держава має діяти рішуче і зробити все можливе, щоб забезпечити максимальний притік інвестицій в Україну від внутрішніх та зовнішніх інвесторів. Інвестори вказують, що втрачені через російські обстріли 10 ГВт потужностей традиційної енергетики необхідно компенсувати новими потужностями розподіленої генерації.

&laquo;І тут корисними та ефективними стануть 4 ГВт вітроенергетичних проєктів, які вже готові до реалізації. Водночас, статус цих проєктів досі не змінився з &laquo;готових до будівництва&raquo; до &laquo;у процесі будівництва&raquo; через ряд факторів, які все ще перешкоджають цьому. Результатом цього вже є втрачений час&raquo;, заявляють інвестори.

Також вони звертають увагу на загрози, які несе за собою рішення про скасування ПСО для НЕК &laquo;Укренерго&raquo; і висловили сподівання, що думка бізнесу буде почута, а відповідне рішення не прийняте.

Нагадаємо, 20 червня, після чергового обстрілу енергоінфраструктури росіянами, президент Володимир Зеленський провів Ставку, за рішенням якої доручив уряду розробити стратегію розвитку відновлювальної енергетики і розподіленої генерації на рівні держави. Борг ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; перед інвесторами у підприємства відновлюваної енергетики складає 28,9 млрд грн і виникає переважно через недофінансування розвитку цієї галузі з боку НЕК &laquo;Укренерго&raquo;.

]]>
<![CDATA[Уряд має створити умови для розвитку зеленої генерації, щоб виконати рішення Ставки – Харченко]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/urjad-maje-stvoriti-umovi-dlja-rozvitku-zelenoji-heneratsiji-shchob-vikonati-rishennja-stavki-kharchenko-1006481.html Sat, 22 Jun 2024 15:20:01 +0300 Інвесторам треба створити умови, щоб вони могли швидко будувати зелену генерацію &ndash; експерт

Експерт: без залучення внутрішніх та зовнішніх інвесторів держава не зможе швидко і якісно побудувати децентралізовану систему генерації

Кабінет міністрів України має створити такі умови для розвитку розподіленої, в т.ч. зеленої енергетики, які забезпечать залучення великого обсягу інвестицій і швидкого будівництва нових енергетичних потужностей. Про це заявив Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.

&laquo;Уряд має створити для бізнесу і для муніципальних компаній ситуацію, коли вони побудують розподілену генерацію, коли вони безпосередньо на місцях будуть робити те, що треба і тоді, коли треба&raquo;, сказав Харченко.

За його словами, інвестори вкладатимуть кошти в розподілену енергетику тільки тоді, коли є нормальні умови для того, щоб інвестиції, які в цю генерацію вкладені, повертались інвесторам. Він зазначив, що інвестори хочуть розуміти, навіть під час війни, яким чином вони повернуть свої гроші.

&laquo;Тоді в нас буде черга тих, хто хоче вкласти гроші в такі проєкти, і такі проєкти будуть дуже швидко реалізовуватись&raquo;, додав Харченко.

Він підкреслив, що розподілена генерація це єдиний шлях, яким Україна може пройти і на виході ситуації мати безпечну і таку, що дуже стійка до будь-яких атак будь-якого ворога, систему енергетики.

&laquo;Мова йде про те, щоб побудувати необхідний нам обсяг генерації, потрібна сума між 2,5 і 3,5 мільярдами доларів&raquo;, уточнив експерт.

Також він вважає, що без залучення внутрішніх та зовнішніх інвесторів держава не зможе швидко і якісно побудувати децентралізовану систему генерації.

&laquo;Немає, на мою думку, в Україні спроможності, щоб якась мегакомпанія взяла в свої руки цей процес і все зробила&raquo;, резюмував Харченко.

Нагадаємо, 20 червня, після чергового обстрілу енергоінфраструктури росіянами, президент Володимир Зеленський провів Ставку, за рішенням якої доручив уряду розробити стратегію розвитку відновлювальної енергетики і розподіленої генерації на рівні держави.

За даними ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; рівень заборгованості перед підприємствами відновлюваної енергетики України складає понад 40% за 2022 рік, а в поточному році вже досягає 40%.

Українська вітроенергетична асоціація закликає уряд знайти фінансовий ресурс для Енергоатому (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, Укренерго та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

]]>
<![CDATA[Нардеп пояснив, що заважає швидко будувати вітрові і сонячні електростанції в Україні]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/nardep-pojasniv-shcho-zavazhaje-shvidko-buduvati-vitrovi-i-sonjachni-elektrostantsiji-v-ukrajini-1006179.html Thu, 20 Jun 2024 13:58:00 +0300 Борги перед зеленими інвесторами заважають почати швидке відновлення енергетики &ndash; Гончаренко

За словами нардепа, уряд України має нарешті вирішити повністю проблему невиплат за вироблену зелену електроенергію

Заборгованість перед інвесторами у відновлювану енергетику заважає почати швидке будівництво вітрових та сонячних електростанцій, щоб зменшити проблему відключень і посилювати енергетичну систему. Про це заявив нардеп Олексій Гончаренко.

&laquo;Знаєте, чого проблема відключень через російські обстріли з нами надовго? Бо уряд нехтує можливостями побудувати нові потужності зеленої енергетики&hellip; Найшвидше можна побудувати тільки сонячні та вітрові станції&raquo;, сказав Гончаренко.

За його словами, уряд України має нарешті вирішити повністю проблему невиплат за вироблену зелену електроенергію і забезпечити найкращі умови для інвесторів в нові електростанції ВДЕ, щоб вони будувались по всій країні.

&laquo;Уявіть, скільки малих і великих інвесторів в нашій крайні кинуті напризволяще та через це зупинили будівництво нових станцій. Кабмін має негайно припинити це свавілля і знайти шляхи для виплати боргів інвесторам&raquo;, підкреслив депутат.

Раніше повідомлялося, що Рівень заборгованості перед підприємствами відновлюваної енергетики України складає понад 40% за 2022 рік, а в поточному році вже досягає 40%.

Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для &laquo;Енергоатому&raquo; (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, &laquo;Укренерго&raquo; та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

]]>
<![CDATA[Інвестори в зелену енергетику України не отримали 40% зароблених грошей]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/investori-v-zelenu-enerhetiku-ukrajini-ne-otrimali-40-zaroblenikh-hroshej-1006046.html Wed, 19 Jun 2024 20:06:00 +0300 Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для &laquo;Енергоатому&raquo;

Рівень розрахунків Гарпоку перед виробниками зеленої енергії становить: за 2024 рік – 62,54%, за 2023 рік – 89,16%, за 2022 рік – 59,8%

Рівень заборгованості перед підприємствами відновлюваної енергетики України складає понад 40% за 2022 рік, а в поточному році вже досягає 40%, йдеться в інформації держпідприємства &laquo;Гарантований покупець&raquo;.

Так, повідомляється, що рівень розрахунків Гарпоку перед виробниками зеленої енергії становить: за 2024 рік 62,54%, за 2023 рік 89,16%, за 2022 рік 59,8%.

Найнижчий рівень розрахунків за травень 2022 р. (25,1%), березень 2022 р. (29,3%) та червень 2022 р. (34%).

Раніше повідомлялося, що Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для &laquo;Енергоатому&raquo; (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, Укренерго та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

]]>
<![CDATA[Борги за зелену енергію заважають будувати нові електростанції ВДЕ на заміну зруйнованим Росією – інвестор]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/borhi-za-zelenu-enerhiju-zavazhajut-buduvati-novi-elektrostantsiji-vde-na-zaminu-zrujnovanim-rosijeju-investor-1005794.html Tue, 18 Jun 2024 13:34:00 +0300 Розвиток нових станцій ВДЕ зупинився через невиплати перед виробниками &ndash; інвестор

Борги у зеленій енергетиці сягають 17 мільярдів гривень і це заважає інвесторам будувати нові потужності

Уряд має терміново подолати проблему неплатежів за зелену електроенергію в Україні, оскільки це ставить на межу виживання малі енергетичні підприємства з потужностями відновлюваної енергетики і повністю блокує їхній подальший розвиток. Про це заявив директор компанії &laquo;Біоенергопродукт&raquo; Владислав Авдєєнко, який вклав кошти у сонячні та вітрові електростанції у Тернопільській області.

&laquo;З 2020 року я ходжу по державних і приватних банках, і прошу надати кредит на придбання обладнання для генерації, ми можемо поставити ще 6 МВт. І всі керівники банків мені пояснюють: &laquo;Вибач, ми не можемо тобі дати гроші не тому, що це невигідно, не тому, що електроенергію не купують, на це є величезний попит, а тому, що неплатежі&raquo;, сказав Авдєєнко.

За його словами, наразі вдалося знайти банк, який погодився надати кредит, однак за втрачений час можна було вже побудувати 5 вітрових турбін, котрі могли б забезпечити електроенергією громаду з населенням понад 20 тисяч осіб. На сьогодні ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; боргує компанії Авдєєнка більше 30 мільйонів гривень з 2019 року, і близько половини цієї суми це недоплати за вироблену електроенергію з вітру. Компанія планувала збільшити потужності, тому підготувала фундамент ще для 3 вітрових електростанцій, але купити їх не змогла через борг.

&laquo;Держава розказує, що вона готова посприяти, допомогти бізнесу у вирішенні цих проблем, а насправді залишилося зробити ще трохи для того, щоб цей весь бізнес здох. Грубо, але здох, тому що ще декілька кроків держави і приватної генерації не стане&raquo;, сказав інвестор.

Він зазначив, що борги у зеленій енергетиці сягають 17 мільярдів гривень і це заважає інвесторам будувати нові потужності, які б стали заміною тих, котрі були зруйновані російськими обстрілами.

&laquo;Це величезні гроші, які бізнес був би готовий спрямувати на розвиток втраченої генерації внаслідок її інтенсивного та цілеспрямованого знищення російською федерацією. Але для цього держава насамперед мала би вирішити проблему неплатежів, щоб бізнес був впевнений, що ринок працює за правилами, а не у ручному управлінні й кому як хочеться у державі&raquo;, підкреслив Авдєєнко.

Раніше повідомлялося, що Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для Енергоатому (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, Укренерго та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

]]>
<![CDATA[Борги перед зеленими інвесторами сягають 24 млрд грн]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/borhi-pered-zelenimi-investorami-sjahajut-24-mlrd-hrn-1005276.html Fri, 14 Jun 2024 16:45:44 +0300 &laquo;Гарантований покупець&raquo; працює над погашенням боргів

На ринку електроенергії України є проблема тотального дефіциту коштів

Недоплата ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; інвесторам у відновлювану енергетику за вироблену в Україні зелену електроенергію наразі складає 24 млрд грн. Про це заявив Артем Некрасов, директор держпідприємства, зазначаючи, що &laquo;Гарантований покупець&raquo; працює над погашенням боргів, оскільки від цього залежить будівництво нових зелених електростанцій.

&laquo;Якщо на початок року рівень заборгованості перед ВДЕ був 37 млрд гривень, зараз, через півроку, він зменшився до 24. І сподіваємось, що більша частина цих коштів піде на будівництво нових об'єктів розподіленої генерації&raquo;, сказав Некрасов.

За його словами, ситуацію з розрахунками Гарантований покупець покращив завдяки власній торгівельній діяльності, а також виплатами з боку &laquo;Укренерго&raquo; за борги попередніх періодів.

Водночас він зазначив, що на ринку електроенергії України є проблема тотального дефіциту коштів. Раніше повідомлялося, що компанія &laquo;Укренерго&raquo; хоче уникнути появи нових боргів при розрахунках за послугу зі збільшення частки електроенергії з відновлюваних джерел.

За інформацією Європейсько-Українського енергетичного агентства, ЄБРР після консультацій з інвесторами у відновлювану енергетику не підтримав ідею уряду про зміну існуючого механізму підтримки галузі, який здійснюється за участі компанії &laquo;Укренерго&raquo;.

ЄУЕА підкреслює, що інвесторів відлякує невідомість, проблема системних боргів і часті наміри державних органів влади змінити правила роботи на ринку.

]]>
<![CDATA[На Дніпропетровщині лікарню обладнали сонячними панелями]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/na-dnipropetrovshchini-likarnju-obladnali-sonjachnimi-paneljami-1005133.html Thu, 13 Jun 2024 19:41:13 +0300 Загальна потужність системи сонячної станції складає 40 кВт

За орієнтовними оцінками нові технології дадуть можливість лікарням зекономити близько 5-10 % коштів

На головному корпусі Криворізької міської лікарні №16 встановили 178 сонячних панелей. Вони зможуть накопичувати енергію та забезпечувати медзаклад електроживленням, що особливо актуально у разі аварійних відключень електроенергії та в умовах постійних обстрілів та атак Росії. Про це повідомляє МОЗ України.

Встановлення сонячного енергетичного обладнання дасть змогу не лише використовувати сонячну енергію як джерело живлення, а й накопичувати її. Окрім того, це дозволить значно економити видатки на електроенергію та спрямувати ці кошти на інші потреби медзакладів.

За попередніми розрахунками, Криворізька міська лікарня №16 зможе зекономити 412 тис. грн на оплаті комунальних послуг лікарні за період з червня 2024-2036 рр.

Загальна потужність системи сонячної станції складає 40 кВт.

Зараз Криворізька міська лікарня №16 є багатопрофільним лікувальним закладом вторинної допомоги, який надає ургентну та планову допомогу дорослим та дітям міста. Також у лікарні обслуговуються пацієнти з інших прилеглих районів, зокрема Криворізького, Софіївського, Пʼятихатського, Апостолівського, Широківського.

Лікарня включає дитячі стаціонарні відділення, консультативно-дiагностичний центр для дитячого населення. Ліжковий фонд медзакладу нараховує 370 ліжко-місць, з яких 230 дитячi.

Відзначимо, що в умовах щоденних обстрілів та атак з боку росії на енергетичну систему України забезпечення стабільної роботи медичних закладів під час надзвичайних ситуацій один з пріоритетів Міністерства охорони здоров&rsquo;я. Тому наразі лікарні, поліклініки та амбулаторії в різних куточках країни активно оснащуються сонячними панелями та забезпечуються генераторами.

Зараз українські медзаклади забезпечені понад 11 тис. генераторів для безперебійного електроживлення. Вже більше ніж 70 українських закладів охорони здоров&rsquo;я мають сонячні станції з панелями. Вони встановлені коштом різноманітних програм, благодійних фондів, урядів інших країн тощо. Загалом до кінця року передбачається оснащення 200 закладів охорони здоров&rsquo;я сонячними станціями.

]]>
<![CDATA[Київ покриватиме 75% вартості генераторів: хто може отримати допомогу]]> https://glavcom.ua/kyiv/news/kijiv-pokrivatime-75-vartosti-heneratoriv-invertoriv-i-sonjachnikh-panelej-usim-okhochim-1005104.html Thu, 13 Jun 2024 16:29:00 +0300 За словами заступника Кличка, усі подані заявки на відшкодування буде погоджено

Пропозиція з відшкодування коштів дійсна як для ОСББ і ЖБК, так і для будинків з керуючими компаніями

Програма &laquo;75/25%&raquo;, яка передбачає часткове відшкодування вартості електрогенераторів та інших незалежних приладів альтернативного живлення для об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів немає обмеження фінансування. Про це заявив заступник міського голови Києва Петро Пантелеєв в інтерв'ю &laquo;Економічній правді&raquo;.

&laquo;І я зараз не жартую. Всі заявки будуть погоджуватися, додаватимемо стільки коштів, скільки треба. Вже понад 670 одиниць обладнання в сотнях житлових будинків встановлені саме за цим механізмом будинків&raquo;.

Зокрема, у 2022 році у Києві було затверджено програму часткового відшкодування вартості електрогенераторів та інших незалежних приладів альтернативного живлення. Згідно з нею, ОСББ та житлово-будівельним кооперативам столиці відшкодовуватимуть 75% витрат.

Як зазначив заступник Кличка, пропозиція дійсна як для ОСББ і ЖБК, так і для будинків з керуючими компаніями. Одна, за його словами, програма компенсації при купівлі сонячних батарей для фізичних осіб поки що не передбачається.

&laquo;Будинок це елемент такої собі ешелонованої енергетичної оборони. Кожна квартира окремо не розв'яже питання водопостачання, роботи насосного обладнання для належної роботи опалення тощо. Але реально вирішити об'єднавшись з сусідами, витративши трохи зусиль і коштів, отримавши від міста допомогу. Якщо говорити про сонячні панелі, то покрівля у будинку одна, це місце загального користування. Потужності встановлених сонячних панелей на покрівлі багатоквартирного будинку вистачає якраз для того, щоб зробити його незалежним від знеструмлення&raquo;, каже він.

Нагадаємо, уряд планує зняття митних та бюрократичних бар&rsquo;єрів для ввезення в Україну генераторів, сонячних панелей, інверторів та іншого обладнання.

Як повідомлялося, від кого, чим, як і коли Україна отримає допомогу для відновлення знищеної російськими обстрілами енергетики обговорювали на Міжнародній конференції з відновлення України 11-12 червня у Берліні, а також поза офіційними заходами. Європейська комісія розглядає пропозиції України, зважаючи на виклики, з якими Україна щодня стикається в енергетичній сфері.

До слова, через значні пошкодження енергетичної інфраструктури Харків більше не може забезпечити себе власною електроенергією. Місто змушене отримувати електрику з інших населених пунктів.

]]>
<![CDATA[Китай побудував найбільший у світі морський вітрогенератор (фото)]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/kitaj-pobuduvav-najbilshij-morskij-vitrohenerator-u-sviti-foto-1005066.html Thu, 13 Jun 2024 14:05:45 +0300 Гігантський вітрогенератор потужністю 18 мегават має діаметр 260 метрів

Вітрова турбіна встановлена у китайській провінції Гуандун

Китайська державна компанія Dongfang Electric Corporation прозвітувала про завершення встановлення масивної вітряної турбіни в провінції Гуандун на півдні країни. Про це пише портал Electrek.

Морський вітрогенератор H260-18MW потужністю 18 мегават має діаметр 260 метрів і робочу площу 53 тис. квадратних метрів, що еквівалентно майже восьми стандартним футбольним полям.

Блок галереї

Очікується, що це технологічне диво вироблятиме 72 гігават-години електроенергії щорічно достатньо для забезпечення електроенергією приблизно 36 тисяч домогосподарств.

Китайські виробники розширюють межі технологій вітрових турбін. Вони впроваджують більші та ефективніші турбіни, такі як перша в світі вітрова турбіна потужністю 16 МВт від China Three Gorges Corporation, яка була введена в експлуатацію в липні 2023 року.

Як пояснює Electrek, східні та прибережні регіони Китаю споживають багато електроенергії, але більшість енергоресурсів країни розташована в західних та північних районах. Морські вітряні електростанції допомагають збалансувати цей розподіл, підвищуючи енергетичну самодостатність у регіонах із високим попитом.

]]>
<![CDATA[В Берліні українські активісти вимагали перейти на зелену енергетику]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/vidnovlennja-ukrajini-aktivisti-zaklikali-perekhoditi-na-zelenu-enerhetiku-1004977.html Wed, 12 Jun 2024 20:55:00 +0300 Молодь вимагає переходу на зелену енергетику

В акції взяли участь представники різних українських громадських організацій

Під час Ukraine Recovery Conference (Міжнародної конференції з відновлення України), яка проходить у Берліні, відбулася акція українських громадських активістів, які заявили про недостатню залученість молоді до конференції, передає &laquo;Главком&raquo;.

У своїх промовах кліматичні та політичні активісти з України, Німеччини та Ірландії висловили занепокоєння тим, що переговори з відбудови відбуватимуться, на їхню думку, насамперед в інтересах великих міжнародних компаній, які ставлять прибуток вище за добробут місцевих громад.

Активісти також зауважили, що хоча питання зеленого переходу та чистої енергетики стоять на порядку денному цього року, існує ризик, що замість справжніх рішень щодо сталого відновлення, світові лідери використають екологічну тему для &laquo;зеленого&raquo; піару.

&laquo;Світове біорізноманіття переживає кризу. У тому числі і біорізноманіття України, на яку припадає понад третина європейського біорізноманіття. Тож дивно, що на конференції говорять про відновлення енергетичної безпеки через поновлення видобутку викопного палива в Україні, особливо газу. Як молодь, ми закликаємо наших парнерів не віддавати наше майбутнє на поталу руйнівній промисловості викопного палива, яка також фінансує війну в Україні&raquo;, каже Вікторія Болл, українська дослідниця теми клімату та здоров'я, співзасновниця громадської організації &laquo;Розвій&raquo;.

В акції також взяли участь представники громадських організацій, які допомагають українцям реалізувати проєкти з відновлюваної енергетики задля їхньої енергетичної безпеки в умовах знеструмлень, спричинених російськими обстрілами. Зокрема, вони допомагають з встановленням сонячних панелей для лікарень та водоканалів, що зменшує рівень забруднення, та заощаджує витрати на електроенергію, що потім можна реінвестувати в модернізацію критично важливої інфраструктури.

]]>
<![CDATA[Швидко побудувати нову енергетику і подолати дефіцит допоможе механізм зелених аукціонів – ICC Ukraine]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/shvidko-pobuduvati-novu-enerhetiku-i-podolati-defitsit-dopomozhe-mekhanizm-zelenikh-auktsioniv-ekspert-1004907.html Wed, 12 Jun 2024 13:30:00 +0300 Поки триває війна, Україна може побудувати 4-5 ГВт потужності вітроенергетики, які знаходяться на високій стадії готовності до будівництва

«Основна перевага зелених аукціонів – здатність створювати конкуренцію між інвесторами»

Держава має дати поштовх для швидкого розвитку підприємств відновлюваної енергетики шляхом запуску механізму зелених аукціонів, який надасть інвесторам гарантії продажу електроенергії за визначеною ціною на довгостроковий період. Про це написав Олександр Трохимець, віце-президент з питань енергетики Українського національного комітету Міжнародної торгової палати (ICC Ukraine).

&laquo;Основна перевага зелених аукціонів здатність створювати конкуренцію між інвесторами та стимулювати компанії, що пропонують найнижчі ціни на свою електроенергію&raquo;, сказав Трохимчук.

За його словами, суть аукціонів проста держава оголошує загальну потужність нових об&rsquo;єктів, яка має бути запропонована для компаній, що хочуть інвестувати у проекти ВДЕ. В свою чергу, компанії подають аукціонні пропозиції, які включають потужність майбутніх об&rsquo;єктів та ціну, за якою вони готові продавати електроенергію.

&laquo;Переможцями аукціону стають учасники, які запропонували найнижчу ціну, а також відповідають іншим критеріям відбору&raquo;, додав адвокат.

Він зазначив, що це те, що потрібно для швидкого збільшення генерації електроенергії для подолання дефіциту, який спричинений російськими обстрілами енергетики. На його думку, &laquo;зелені&raquo; електростанції можна будувати швидко від декількох місяців до 1-2 років в залежності від потужності та місця знаходження електростанції. Також він наводить приклад будівництва ТЕС чи АЕС, яке триває 10-15 років, і це за оптимістичним сценарієм.

&laquo;Для розвитку будь-якої системи держава має створити передумови. Тобто умови, сприятливі для розвитку тієї чи іншої галузі. Раніше це був зелений тариф. Зараз цей стимул вже не працює для нових електростанцій&raquo;, підкреслив Трохимець.

Як повідомлялося, ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; готове провести зелені аукціони для залучення інвестицій в нові потужності відновлюваної енергетики після того, як рішення про старт та умови аукціонів будуть затверджені на рівні держави.

На думку УВЕА, в поточних умовах Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку.

Водночас, поки триває війна, Україна може побудувати 4-5 ГВт потужності вітроенергетики, які знаходяться на високій стадії готовності до будівництва.

]]>
<![CDATA[Інвестори обґрунтували для ЄБРР негативні наслідки зміни механізму підтримки зеленої енергетики ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/investori-obgruntuvali-dlja-jebrr-nehativni-naslidki-zmini-mekhanizmu-pidtrimki-zelenoji-enerhetiki--1004644.html Mon, 10 Jun 2024 18:25:00 +0300 &laquo;Бувають періоди, коли інвестори у зелену енергетику не могли навіть покрити базові витрати через кризу неплатежів&raquo;

Інвесторів відлякує невідомість, проблема системних боргів і часті наміри державних органів влади змінити правила роботи на ринку

ЄБРР після консультацій з інвесторами у відновлювану енергетику не підтримав ідею уряду про зміну існуючого механізму підтримки галузі, який здійснюється за участі компанії &laquo;Укренерго&raquo;, заявила Анастасія Верещинська, директорка Європейсько-Українського енергетичного агентства.

&laquo;Ми досі намагаємося опрацьовувати і дивитися, де спливає питання виділення надбавки ВДЕ із тарифу (на передачу &laquo;Укренерго&raquo; ред.). Бо це якраз те, що дуже сильно змінить правила гри, на які всі (інвестори ред.) погодилися та під які брали кредити&raquo;, сказала Верещинська.

Вона розповіла, що відносно цього питання була проведена декілька зустрічей із усіма зацікавленими сторонами та на одній з них ЄБРР висловив позицію щодо важливості дослухатися до думки інвесторів.

&laquo;Була доволі відкрита комунікація від ЄБРР з приводу того, що якщо вже інвестори настільки голосно говорять про те, що це не треба робити, то можливо цьому потрібно дати якусь альтернативну думку&raquo;, зазначила директора ЄБРР.

На її думку, до таких дискусій мають бути залучені різні стейкхолдери, щоб мінімізувати ризики, які можуть нанести шкоди майбутньому розвитку галузі відновлюваної енергетики в Україні.

Водночас вона підкреслила, що інвесторів відлякує невідомість, проблема системних боргів і часті наміри державних органів влади змінити правила роботи на ринку.

&laquo;Нам би набагато легше було менеджерити проєкти і залучати інвесторів, якби була одна єдина дуже проста річ передбачуваність. Ми не знаємо в якому обсязі будуть відбуватися платежі у найближчій перспективі кількох місяців року і далі&raquo;, сказала Верещинська.

За її словами, бувають періоди, коли інвестори у зелену енергетику не могли навіть покрити базові витрати через кризу неплатежів.

&laquo;Тут не йде мова навіть про заробіток. Тут питання у виживанні і покритті базових операційних витрат і можливо оплати якихось кредитних зобов&rsquo;язань&raquo;, додала керівниця ЄУЕА.

Раніше повідомлялося, що компанія &laquo;Укренерго&raquo; хоче уникнути появи нових боргів при розрахунках за послугу зі збільшення частки електроенергії з відновлюваних джерел.

Також Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для Енергоатому (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, &laquo;Укренерго&raquo; та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

]]>
<![CDATA[Без урегулювання боргів в «зеленій» енергетиці важко залучати нових інвесторів – Енергоспівтовариство]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/bez-urehuljuvannja-borhiv-v-zelenij-enerhetitsi-vazhko-zaluchati-novikh-investoriv-enerhospivtovaristvo-1004461.html Sun, 9 Jun 2024 14:06:00 +0300 Енергоспівтовариство хоче бачити впровадження в Україні нових інструментів, які б залучали інвесторів і які б створювали нову генерацію на базі ВДЕ

В поточних умовах Україна має потребу в будівництві станцій альтренативних джерел енергії

Проблема боргів перед виробниками зеленої електроенергії призводить до затримки інвестицій в будівництво нових станцій відновлюваної енергетики через певні побоювання з боку інвесторів. Про це в ході дискусії заявив представник Секретаріату Енергетичного Співтовариства в Україні Олексій Оржель.

&laquo;Якщо не врегулювати попередні проблеми і борги, то дуже важко говорити з новими інвесторами про вкладення грошей, оскільки ще просто є певна історія негативу. Із ним треба працювати активно&raquo;, сказав Оржель.

За його словами, у квітні Секретаріат зустрічався з представниками ринку ВДЕ України, де обговорювались існуючі проблеми і можливості того, як їх подолати.

&laquo;Ми бачимо і завжди бачили в розвитку ВДЕ майбутнє України. На жаль це стає все більш і більш безальтернативний розвиток&raquo;, додав Оржель.

Він зазначив, що Секретаріат хоче бачити впровадження в Україні нових інструментів, які б залучали інвесторів і які б створювали нову генерацію на базі ВДЕ.

Також Оржель розповів, що 27 червня Секретаріат Енергоспівтовариства планує представити учасникам ринку ВДЕ та всім зацікавленим сторонам свою дорожню карту щодо виходу галузі з боргової кризи.

Як повідомлялося, Українська вітроенергетична асоціація вважає, що держава має запустити зелені аукціони і встановити щорічну потребу в будівництві станцій відновлюваної енергетики, щоб інвестори орієнтувались на ці показники та мали підґрунтя для залучення міжнародних інвестицій в ці проєкти.

Також ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; готове провести зелені аукціони для залучення інвестицій в нові потужності відновлюваної енергетики після того, як рішення про старт та умови аукціонів будуть затверджені на рівні держави. На думку УВЕА, в поточних умовах Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку.

]]>
<![CDATA[Гарпок готовий провести зелені аукціони для залучення інвесторів в зелену енергетику ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/harpok-hotovij-provesti-zeleni-auktsioni-dlja-zaluchennja-investoriv-v-zelenu-enerhetiku--1004299.html Sat, 8 Jun 2024 06:42:38 +0300 Державне підприємство &laquo;Гарантований покупець&raquo; намагається скоротити заборгованість перед виробниками зеленої енергії

Державне підприємство &laquo;Гарантований покупець&raquo; готове провести зелені аукціони для залучення інвестицій в нові потужності відновлюваної енергетики після того, як рішення про старт та умови аукціонів будуть затверджені на рівні держави. Про це заявив заступник директора з економіки держпідприємства Станіслав Сова.

&laquo;Ми в очікуванні аукціонів. Якщо буде таке прийняте рішення, то Гарантований покупець готовий забезпечити їхнє проведення і виконати свою функцію&raquo;, сказав Сова.

За його словами, це один з варіантів стимулювання розвитку відновлюваної енергетики, який має замінити систему підтримки за &laquo;зеленим тарифом&raquo;.

Також він розповів, що підприємство намагається скоротити заборгованість перед виробниками зеленої енергії і з початку року погасив 15 млрд грн. При цьому, зростання заборгованості поточного року склало 6,2 млрд грн.

Сова зазначив, що до головних причин існування заборгованості належить затримка з оплатою за послугу зі збільшення частки електроенергії з ВДЕ з боку НЕК &laquo;Укренерго&raquo;.

За його словами, це наслідок недофінансування тарифу на передачу, а також не вчасне підписання актів з &laquo;Укренерго&raquo; по ряду причин. Він уточнив, що борг Укренерго перед Гарпоком за послугу за 2022-2023 роки складає 10,4 млрд грн. Вирішити проблему, за словами заступника директора, може покращення платіжної дисципліни з боку &laquo;Укренерго&raquo;, вчасне врегулювання питань із підписання актів, а також динамічний перегляд тарифу на передачу, щоб в ньому своєчасно враховувати чинники, що виникають на ринку електроенергії.

&laquo;Ми пропонували коригувати тариф щоквартально, а не за підсумками року і після перевірки діяльності з боку НКРЕКП&raquo;, сказав Сова. Він підкреслив, що головна мета підприємства це вирішити проблему боргів перед виробниками з ВДЕ, а також забезпечити повноту поточних розрахунків за вироблену ними зелену енергію.

Як повідомлялося, Українська вітроенергетична асоціація вважає, що держава має запустити зелені аукціони і встановити щорічну потребу в будівництві станцій відновлюваної енергетики, щоб інвестори орієнтувались на ці показники та мали підґрунтя для залучення міжнародних інвестицій в ці проєкти. На думку УВЕА в поточних умовах Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 гВт ВЕС щороку.

]]>
<![CDATA[Держава має запустити зелені аукціони, щоб інвестори почали будувати нову енергогенерацію – УВЕА]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/derzhava-maje-zapustiti-zeleni-auktsioni-shchob-investori-pochali-buduvati-novu-enerhoheneratsiju-uvea-1004043.html Thu, 6 Jun 2024 14:09:51 +0300 Інвестори закликають державу запровадити зелені аукціони, щоб почати будівництво нових енергопотужностей &ndash; Конеченков

«Виробники електроенергії з ВДЕ досі очікують на вирішення з боку держави питання заборгованості на ринку ВДЕ та на запуск «зелених» аукціонів»

Держава має запустити зелені аукціони і встановити щорічну потребу в будівництві станцій відновлюваної енергетики, щоб інвестори орієнтувались на ці показники та мали підґрунтя для залучення міжнародних інвестицій в ці проєкти, заявив в інтерв'ю журналу Енергобізнес голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.

Конеченков зазначив, що такі світові лідери відновлюваної енергетики, як Vestas, в першу чергу беруть до уваги гарантії, які надають держави щодо придбання потужностей ВДЕ на річній основі. За його словами, для інвесторів важливі гарантії від держави та розуміння можливості працювати з прибутком, адже поки усі стратегії і плани дій України залишаються доволі теоретичними.

&laquo;Виробники електроенергії з ВДЕ досі очікують на вирішення з боку держави питання заборгованості на ринку ВДЕ та на запуск &laquo;зелених&raquo; аукціонів&raquo;, зазначив Конеченков.

На його думку, що в поточних умовах Україна має потребу в будівництві щонайменше 1 ГВт ВЕС щороку. Конеченков розповів, що поки триває війна, Україна може побудувати 4-5 ГВт потужності, які знаходяться на високій стадії готовності до будівництва.

&laquo;Ми також бачимо ще низку проєктів, що розвиваються, але знаходяться на самому початку і потребують тривалого терміну для фінальної реалізації. Наш пріоритет зараз це ті проєкти, які можуть бути реалізовані відносно швидко протягом 2025-2026 років&raquo;, підкреслив представник інвесторів.

Раніше повідомлялося, що компанія &laquo;Укренерго&raquo; хоче уникнути появи нових боргів при розрахунках за послугу зі збільшення частки електроенергії з відновлюваних джерел.

Також Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для Енергоатому (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, Укренерго та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

]]>
<![CDATA[Уряд планує зняти бар’єри на ввезення в Україну енергообладнання]]> https://glavcom.ua/economics/finances/urjad-planuje-znjati-barjeri-na-vvezennja-v-ukrajinu-enerhoobladnannja-1003704.html Tue, 4 Jun 2024 14:39:00 +0300 За словами Шмигаля, ситуація в енергетиці дуже складна через втрату понад 9 ГВт потужностей генерації

Уряд підтримуватиме споживачів, які встановлюватимуть власну генерацію

Уряд планує зняття митних та бюрократичних бар&rsquo;єрів для ввезення в Україну генераторів, сонячних панелей, інверторів та іншого обладнання. Про це повідомив прем&rsquo;єр-міністр Денис Шмигаль.

Йдеться також про підтримку споживачів, які будуть встановлювати власну генерацію, зокрема через надання пільгових кредитів.

&laquo;У кожному обласному центрі мають бути облаштовані установки для живлення критичної інфраструктури. Ми говоримо про десятки міні-ТЕЦ по всій країні&raquo;, наголосив Шмигаль.

Нагадаємо, сьогодні, 4 червня, дефіцит в енергосистемі України дещо більший, ніж вчора. Причиною цьому стало зростання рівня споживання через використання кондиціонерів, хмарність, яка перешкоджає роботі сонячних електростанцій, а також зменшення обсягу імпорту електроенергії з країн Європи.

Для подолання дефіциту в енергосистемі залучаються імпорт та аварійна допомога з країн Європи, однак через масштабність пошкоджень цих заходів не вистачає для підтримки балансу в енергосистемі.

Як повідомлялося, 4 червня у Києві можуть бути тривалими стабілізаційні відключення світла. Усе через великі обмеження ліміту електроенергії.

До слова, через значні пошкодження енергетичної інфраструктури Харків більше не може забезпечити себе власною електроенергією. Місто змушене отримувати електрику з інших населених пунктів.

]]>
<![CDATA[Альтернативна енергетика сповільнила темпи зростання – звіт]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/alternativna-enerhetika-spovilnila-tempi-zrostannja-zvit-1003045.html Thu, 30 May 2024 18:25:55 +0300 Падіння цін на викопне паливо у 2023 році вплинуло на дебати про вартість переходу на чисту енергію

Станом на кінець минулого року лише 13 країн, включаючи США, Індію та Китай, впровадили політику розвитку відновлюваної енергетики

Глобальний перехід на відновлювані джерела енергії в основних енергоспоживаючих секторах сповільнився у 2023 році через прогалини в регулюванні, політичний тиск і нездатність встановити чіткі цілі, заявила в середу політична група, повідомляє Reuters.

Пандемія Covid-19 та війна в Україні сприяли переходу на відновлювані джерела енергії на тлі зростаючого занепокоєння щодо енергетичної безпеки, але уряди не змогли розвинути цей імпульс, йдеться у щорічній оцінці паризької групи REN21.

Станом на кінець минулого року лише 13 країн, включаючи США, Індію та Китай, впровадили політику розвитку відновлюваної енергетики, яка охоплює будівлі, промисловість, транспорт і сільське господарство, при цьому лише 12,7% енергії, яку споживають ці сектори, надходило з екологічно чистих джерел.

Багато країн навіть відступили від своїх амбіцій: з 69 країн, що мають цілі з відновлюваної енергетики для кінцевих споживачів, лише 17 продовжили їх на період після 2024 року, повідомляє REN21, яка об'єднує уряди, дослідницькі установи та неурядові організації для сприяння переходу на чисту енергію.

&laquo;Уряди практично відступили від своїх амбіцій, а енергоспоживаючі сектори більше не мають економічних стимулів&raquo;, сказала виконавчий директор REN21 Рана Адіб.

Автори звіту попереджають, що країни повільно проводять реформи, а трильйони доларів субсидій, наданих викопним видам палива, особливо в промисловості та сільському господарстві, все ще стримують енергетичний перехід.

Падіння цін на викопне паливо у 2023 році також вплинуло на формування політики, і дебати про вартість переходу на чистішу енергію посилилися, особливо в той час, коли багато країн наближаються до виборів.

]]>
<![CDATA[Український банк почав видавати беззаставні кредити на сонячні станції та електрокари]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/rajf-pidtrimuje-enerhonezalezhnist-biznesu-kreditami-na-ses-ta-elektrokari-1002692.html Wed, 29 May 2024 06:00:00 +0300 Банк видав 1,5 млрд грн &laquo;зелених&raquo; кредитів бізнесу

Встановивши СЕС за кредити від Райфу, підприємці зможуть виробляти «зелену» електроенергію для власних бізнес-потреб

Райффайзен Банк почав видавати беззаставні &laquo;зелені&raquo; кредити малому бізнесу для будівництва сонячних електростанцій, придбання електрокарів та зарядних станцій до них. Отримати фінансування до 80% вартості відповідного обладнання та монтажу можуть як ФОПи, так і юрособи.

&laquo;Встановивши СЕС за кредити від Райфу, підприємці зможуть виробляти &laquo;зелену&raquo; електроенергію для власних бізнес-потреб, заряджати нею електрокари своїх підприємств та клієнтів, а залишки продавати в енергоринок, отримуючи додатковий дохід&raquo;, зазначила Олена Шпирка, керівниця з питань розвитку сегмента клієнтів бізнес банкінгу Райфу.

Які умови кредитування?

  • Сума кредиту до 9 млн грн.
  • Термін кредитування від 24 місяців.
  • Процентна ставка 17-19% річних.
  • Без додаткових комісій.

Райффайзен Банк видав 1,5 млрд грн &laquo;зелених&raquo; кредитів бізнесу, у тому числі для будівництва СЕС, виробництва сонячних панелей, створення біогазових та біометанових заводів, біопаливних котельних, запровадження енергоефективних проєктів тощо.

]]>
<![CDATA[Зелена і розподілена енергетика за два-три роки можуть компенсувати знищені потужності – глава «Укренерго» ]]> https://glavcom.ua/world/world-economy/zelena-i-rozpodilena-enerhetika-za-dva-tri-roki-mozhut-kompensuvati-znishcheni-potuzhnosti-hlava-ukrenerho--1002675.html Tue, 28 May 2024 14:15:00 +0300 За умови лібералізації на енергоринку інвестори можуть компенсувати руйнування енергетики, &ndash; Кудрицький

Кудрицький прогнозує, що атомна енергетика залишиться основою української генерації, але будуть розвиватися відновлювальні джерела енергії – сонячні та вітрові електростанції

Енергосистему України можна відновлювати за рахунок інвесторів, які можуть за два-три роки компенсувати пошкоджені потужності розвитком зеленої і розподіленої енергетики. Однак це станеться за умови лібералізації цін на ринку електроенергії, а також створення прозорих умов, які б дозволяли вкладеним в енергетику інвестиціям бути окупними. Про це заявив голова правління &laquo;Укренерго&raquo; Володимир Кудрицький.

&laquo;Потрібно створити для них (інвесторів ред.) відповідні умови на українському ринку електроенергії, щоб ті інвестиції, які вони будуть вкладати в нашу енергетику, були окупними. І інвесторам були зрозумілі правила гри на вітчизняному ринку&raquo;, сказав Кудрицький.

Також він зазначив, що потрібна лібералізація цін на оптовому ринку електроенергії, щоб інвестор міг вкластися у нову генерацію і отримати за свою електроенергію справедливий дохід.

&laquo;І ми повинні також звикнути до тої думки, що на оптовому ринку електроенергії України ціна, принаймні у періоди дефіциту, мусить бути на рівні або вищою, аніж у Європі&raquo;, додав керівник &laquo;Укренерго&raquo;.

За його словами, розподілена і відновлювана енергетика повинна буде через два-три роки повністю або майже повністю замістити знищені потужності енергопідприємств.

&laquo;Це буде заміна умовного мегавата ТЕС на мікс із промислових вітряків та сонячних батарей, великих накопичувальних систем, газових високоманеврених станцій, можливо, станцій на біопаливі&raquo;, розповів Кудрицький.

Він прогнозує, що атомна енергетика залишиться основою української генерації, але будуть розвиватися відновлювальні джерела енергії сонячні та вітрові електростанції, тому що вони дешевші за всі інші.

&laquo;Дуже багато українських компаній (причому таких, які раніше не мали стосунку до енергетики) зараз розглядають реалізацію енергетичних проєктів. ...Щоб цей процес пішов швидше, нам потрібні гроші приватних інвесторів&raquo;, підсумував Кудрицький.

Як повідомлялося, Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для Енергоатому (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП

&laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, Укренерго та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн. Окрім того, на думку інвесторів, проблемним моментом є і те, що з березня цього року Енергоатом почав знову накопичувати борги за ПСО з компенсації пільгового тарифу на електроенергію для населення, недоплативши Гарпоку 5,1 млрд грн. У квітні борги збільшилися ще на 11,2 млрд грн.

]]>
<![CDATA[«Укренерго» повідомило, як спека впливатиме на графіки відключень]]> https://glavcom.ua/country/incidents/ukrenerho-povidomilo-jak-speka-vplivatime-na-hrafiki-vidkljuchen-1002577.html Mon, 27 May 2024 19:02:00 +0300 За надвисоких температур вироблення сонячної енергії буде нижчим

Сильна спека негативно впливає на роботу сонячних панелей

У спекотні місяці графіки відключень електроенергії можуть бути жорсткішими. Про це йдеться в повідомленні &laquo;Укренерго&raquo;.

Пресслужба компанії зазначила, що сильна спека негативно впливає на роботу сонячних панелей і за надвисоких температур вироблення сонячної енергії буде нижчим, ніж зараз.

&laquo;А споживання буде вищим, адже люди вмикатимуть кондиціонери та вентилятори&raquo;, йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, графіки погодинних відключень електроенергії у понеділок, 27 травня 2024 року, діятимуть для промислових та побутових споживачів в усіх регіонах України у період з 6:00 до 24:00.

Як повідомлялося, Кабінет міністрів ухвалив постанову, якою для обленерго встановлюються правила щодо графіків відключення електроенергії.

До слова, обмеження енергопостачання для українців можуть стати сильнішими після підвищення тарифів на світло.

]]>
<![CDATA[Інвестиції в енергетику стимулюватиме страхування від воєнних ризиків та вирішення боргової кризи – експерт]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/investitsiji-v-enerhetiku-stimuljuvatime-strakhuvannja-vid-vojennikh-rizikiv-ta-virishennja-borhovoji-krizi-ekspert-1001867.html Wed, 22 May 2024 18:58:02 +0300 Експерт підкреслив, що сподівається на дуже швидкі та ефективні дії держави в напрямку підтримки інвесторів

«Інвестори дуже уважно дивляться на існуючі проблеми і необхідно забезпечити, як мінімум, страхування від воєнних ризиків, якщо ми кажемо про якісь інвестиції»

Україна має забезпечити інвесторам, які можуть вкладати кошти в нову відновлювану і розподілену енергетику кошти, можливість отримати страхування від воєнних ризиків, а також сприяти подоланню боргових проблем на ринку електроенергії. Про це в ході дискусії в рамках Energy Club заявив Борис Костюковський, експерт CIGRE.

&laquo;Інвестори дуже уважно дивляться на існуючі проблеми і необхідно забезпечити, як мінімум, страхування від воєнних ризиків, якщо ми кажемо про якісь інвестиції. Крім того, фінансові проблеми ринку електроенергії добре всім відомі і пірнати в цей ринок, з якимось інвестиціями також складно&raquo;, &minus; сказав Костюковський.

За його словами, необхідно також розуміти, що є певна втрата довіри інвесторів до зобов'язань держави, які вона бере на себе, а потім не виконує.

&laquo;Це стосується зеленого тарифу і балансуючого ринку та деяких інших питань&raquo;, &minus; уточнив експерт.

&laquo;Що робити в кероткостровій перспективі? Зрозуміло, що без гарантій прибутковості та повернення інвестицій жоден проєкт не буде реалізовуватися&raquo;, &minus; додав Костюковський.

Він зазначив, що в мирні часи в Україні реалізовувались лише ті проєкти енергетики, де держава давала гарантії підтримки, і відповідно така практика має поширюватись на поточні умови з урахуванням військових ризиків.

Водночас Костюковський підкреслив, що сподівається на дуже швидкі та ефективні дії держави в напрямку підтримки інвесторів та вирішення існуючих проблем в енергетиці, щоб нові проєкти продовжували реалізовуватись навіть в умовах воєнного стану.

Як повідомлялося, Українська вітроенергетична асоціація закликає Уряд знайти фінансовий ресурс для Енергоатому (кредити чи облігації), щоб обнулити весь борговий ланцюжок ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;, ПУПи, ОСРи, Укренерго та виробниками з ВДЕ, заборгованість перед якими становить 17 млрд грн.

Окрім того, на думку інвесторів, проблемним моментом є і те, що з березня цього року Енергоатом почав знову накопичувати борги за ПСО з компенсації пільгового тарифу на електроенергію для населення, недоплативши Гарпоку 5,1 млрд грн. В квітні борги збільшилися ще на 11,2 млрд грн.

]]>
<![CDATA[Відключення електроенергії. Міненерго звернулося до бізнесу з пропозицією]]> https://glavcom.ua/country/politics/vidkljuchennja-elektroenerhiji-minenerho-zvernulosja-do-biznesu-z-propozitsijeju-1001635.html Tue, 21 May 2024 11:20:41 +0300 За словами Колесника, встановлення резервної генерації економічно вигідне і допоможе підготуватися до опалювального сезону

Заступник міністра зазначив, що для бізнесу створені всі умови, щоб проєкти резервної генерації бути реалізованими

Міністерство енергетики рекомендує бізнесу встановлювати резервну генерацію і сонячні панелі для самозабезпечення електроенергією. Про це заявив заступник міністра енергетики Микола Колесник в ефірі телемарафону.

Як зазначив Колесник, встановлення резервної генерації економічно вигідне і допоможе підготуватися до опалювального сезону.

&laquo;Для бізнесу, не буде зайвим встановити резервну генерацію. Таким чином ми зможемо підготуватися до наступного опалювального сезону&raquo;, сказав Колесник.

Посадовець додав, що для бізнесу створені всі умови, щоб такі проєкти могли бути реалізовані. Міністерство енергетики розуміє, що часу не так багато, але це важливо через ситуацію на ринку.

&laquo;Наразі ринкові умови вже є достатньо економічно вигідними, для того щоб встановлювати резервне живлення генерації і покривати власні потреби для бізнесу. У разі генерації понад власні потреби, є можливість продавати це в енергомережу. Насправді ці інструменти є комерційно вигідними. Саме тому ми і закликаємо бізнес працювати на цьому напрямку, за загальними європейськими правилами&raquo;, заявив він.

Колесник зазначив, що в України є розгорнутий ринок встановлення сонячних панелей і це є повністю ринковим механізмом, який допоможе бізнесу задовольнити свої потреби та й у принципі енергетиці в такому випадку.

&laquo;Наявність власної генерації для власних потреб є важливим крок для самозабезпечення&raquo;, наголосив чиновник.

Як повідомлялося, атаки Російської Федерації по Україні викликають дедалі більше занепокоєння, адже відключення електроенергії вплине не лише на споживачів, але й завдасть шкоди оборонній промисловості.

Нагадаємо, що світло вимикатимуть в Україні поки не відновиться генерація.

Зазначимо, що після російських ударів українська енергетика втратила суттєву частину генерації, тож їй потрібен час на відновлення. Також стало відомо, що Україна готується до наступного опалювального сезону, і це передбачає, зокрема, планові ремонти та підготовку атомної генерації.

Раніше стало відомо, що відключення електроенергії в Україні навряд чи будуть запроваджувати кожен день. Ймовірно, дефіцит в енергосистемі буде виникати періодами.

]]>
<![CDATA[ДТЕК назвав результати роботи Тилігульської вітроелектростанції за рік]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/dtek-nazvav-rezultati-roboti-tilihulskoji-vitroelektrostantsiji-za-rik-1001577.html Mon, 20 May 2024 22:50:09 +0300 Наразі проводяться підготовчі роботи до будівництва ІІ черги ВЕС

Тилігульська ВЕС стала першою вітростанцією в Україні, де були використані найновітніші технології

За перший рік роботи Тилігульська вітроелектростанція (ВЕС) побудована в Миколаївській області за 100 км до лінії фронту, відпустила в енергосистему України 333 млн кВт-год електроенергії. Про це повідомляє ДТЕК.

Зазначається, що будівництво та поступове введення в експлуатацію турбін І черги Тилігульської ВЕС потужністю 114 МВт дозволило додатково підживлювати електроенергією південь України.

&laquo;Будівництво І черги ДТЕК Тилігульської ВЕС посилило енергобезпеку на півдні України. Команда ДТЕК ВДЕ докладає усіх зусиль до того, щоб добудувати станцію до планових 500 МВт. Наразі йдуть перемовини з нашим партнером цього проєкту данською компанією Vestas. Сподіваємось на подальшу підтримку зеленого курсу державою і сприяння у вирішенні проблем енергетичної галузі, з якими сьогодні стикається Україна&raquo;, заявив Олександр Селищев, генеральний директор компанії ДТЕК ВДЕ.

Тилігульська ВЕС стала першою вітростанцією в Україні, де використані найновітніші технології. Зокрема, на станції встановлені POD-пристрої, які дозволяють збільшити пропускну здатність енергомостів України з Европою, що є дуже важливим в цей час.

Робота Тилігульської ВЕС також дозволила відновити програму соціального партнерства з Березанською та Коблівською територіальними громадами в Миколаївській області.

&laquo;Так, було закуплено твердопаливний котел для обігріву ліцею в с. Анатолівка, замінено вікна та двері на енергоефективні в ліцеї с. Краснопілля. Незабаром стартує реалізація ще двох проєктів для цих громад&raquo;, йдеться в повідомленні.

Наразі компанія проводить підготовчі роботи до будівництва ІІ черги ВЕС. Побудувавши всі 500 МВт планової потужності, ДТЕК Тилігульська ВЕС стане найбільшою вітровою електростанцією в Україні.

Нагадаємо, глобальний договір ООН в Україні нагородив компанію ДТЕК ВДЕ за реалізацію першої черги проєкту ДТЕК Тилігульської ВЕС потужністю 114 МВт під час повномасштабного російського вторгнення в Україну.

]]>
<![CDATA[Тариф на світло мав би бути 4 грн/кВт-г ще 5-7 років тому – Тинний]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/tarif-na-svitlo-mav-bi-buti-4-hrnkvt-h-shche-5-7-rokiv-tomu-tinnij-1001371.html Sun, 19 May 2024 17:02:00 +0300 Інвестор пояснив, що таке рішення дозволить будувати нову маневрову генерацію, що дозволить зменшити кількість відключень світла

«Питання перегляду тарифів давно перезріло»

Рішення щодо перегляду тарифу на електроенергію для населення перезріло на 5-7 років. Про це заявив співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний.

&laquo;Це потрібно було робити п'ять років тому. 4 гривні тариф мусив бути п'ять-сім років тому. Питання перегляду тарифів давно перезріло&raquo;, сказав він.

Тинний наголосив, що влада та регулятор діють з невеликим запізненням і потрібно було б вже взагалі скасувати пільгове тарифоутворення для населення.

&laquo;Це не означає, що треба бідних людей робити ще біднішими. Абсолютно ні. Потрібно, аби компенсація з бюджету здійснювалася лише нужденним, а не всім поспіль&raquo;, підкреслив він.

Інвестор пояснив, що таке рішення дозволить будувати нову маневрову генерацію, що дозволить зменшити кількість відключень світла.

&laquo;Поки на ринку через оці ідіотські соціалістичні тарифоутворення є криза неплатежів. Ну, хто буде вкладати гроші, якщо ви не знаєте, у вас контракт буде на один рік, чи на п'ять, чи на один місяць, і з вами розрахуються повністю чи частково. Ніхто, ніколи, сповна розуму не буде нічого нового будувати&raquo;, підсумував Тинний.

Раніше член парламентського комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк розповів, що вартість електроенергії для населення можуть підняти до 5 грн/кВт-г, щоб залучити кошти у будівництво нових генеруючих потужностей.

]]>
<![CDATA[Ситуація в українській енергетиці зараз одна з найскладніших – Шмигаль]]> https://glavcom.ua/country/incidents/situatsija-v-ukrajinskij-enerhetitsi-zaraz-odna-z-najskladnishikh-shmihal-1000045.html Fri, 10 May 2024 16:04:11 +0300 Ремонти електромережі та генерації тривають цілодобово

Ворог посилив удари по енергетичній інфраструктурі України

Українська енергетика наразі перебуває у критичній ситуації. Ремонти мережі та генерації тривають цілодобово. Про це заявив прем&rsquo;єр-міністр Денис Шмигаль.

За словами прем&rsquo;єра, зараз на постійній основі працює Штаб із підготовки до наступного опалювального сезону.

&laquo;Велику ставку робимо на децентралізацію енергосистеми&raquo;, йдеться в повідомленні.

Також фонд енергоефективності запустив програму &laquo;ГрінДІМ&raquo;. Так, ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) можуть отримати компенсацію до 1 млн грн за встановлення сонячних електростанцій та до 2 млн грн за встановлення теплових насосів для опалення.

&laquo;НКРЕКП ухвалило відповідне рішення про те, що нові генеруючі установки будуть приєднуватися до електричних мереж за спрощеною процедурою та без сплати ставки за приєднання&raquo;, написав Шмигаль.

Посадовець зазначив, що влада розраховує на суттєву децентралізацію української енергетики протягом наступного півріччя.

Нагадаємо, у ніч на 8 травня ворог атакував енергооб&rsquo;єкти в шести областях, тож українцям варто обмежити споживання електроенергії з 19 до 22 години.

Зокрема, атаковані об&rsquo;єкти генерації та передачі електроенергії у Полтавській, Кіровоградській, Запорізькій, Львівській, Івано-Франківській, Вінницькій областях. Наслідки уточнюються. Енергетики вже працюють над їх ліквідацією.

Згодом &laquo;Укренерго&raquo; повідомило про ймовірні обмеження побутових та промислових споживачів по всій Україні з 18:00 до 23:00.

До слова, Кабінет міністрів розглядає можливість підвищення ціни на електроенергію для населення з 2,64 до 3,5-4 грн/кВт-год.

]]>
<![CDATA[Уряд має знайти ресурси для виплати боргів зеленим інвесторам за 2022 рік – УВЕА]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/urjad-maje-znajti-resursi-dlja-viplati-borhiv-zelenim-investoram-za-2022-rik-uvea-999995.html Fri, 10 May 2024 10:17:00 +0300 Уряд має знайти джерела для виплати 45% боргів перед зеленою генерацією за 2022 рік &ndash; інвестори

УВЕА закликає Україну продовжувати роботу над пошуком фінансових джерел та шляхів покращення ліквідності ринку електроенергії

Кабінет міністрів України має знайти фінансові ресурси для виплати боргів підприємствам зеленої генерації, оскільки наявна недоплата за 2022 рік у розмірі 45% гальмує розвиток галузі, повідомляє Українська вітроенергетична асоціація.

Як зазначається, 6 травня ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; виплатило виробникам з ВДЕ 4,3 млрд грн у рахунок погашення заборгованості за січень-березень, липень і вересень 2023 року.

&laquo;Станом на сьогодні, рівень оплати за 2023 рік є рекордним, адже за 2022 рік виплати підприємствам ВДЕ наразі становлять 55%, а за січень-квітень 2024 року 72%&raquo;, повідомляють в асоціації.

У той же час зазначається, що ресурси для погашення решти боргів наразі відсутні.

&laquo;Тому, УВЕА закликає Уряд, Міністерство енергетики та НКРЕКП, продовжувати роботу над пошуком фінансових джерел та шляхів покращення ліквідності ринку електроенергії задля недопущення погіршення боргової ситуації на ринку&raquo;, підкреслюють інвестори.

На їхню думку, вирішити боргову кризу на енергоринку необхідно для відновлення як пошкоджених потужностей енергетики, так і стимулювання розвитку нової розподіленої генерації.

Нагадаємо, у листопаді 2023 року президент Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО щодо заходів із підвищення стійкості енергосистеми де найпріоритетнішими для уряду до вирішення (у терміни від 1 до 6 місяців) поставлено питання заборгованостей.

Як повідомлялося, на думку експертів, проблему кругових заборгованостей в енергетиці України треба вирішувати терміново, оскільки в травні спливають терміни, які були надані на вирішення цього питання РНБО.

]]>
<![CDATA[Стане набагато дорожче: мешканці Польщі отримають нові платіжки за газ та електрику]]> https://glavcom.ua/world/world-economy/stane-nabahato-dorozhche-meshkantsi-polshchi-otrimajut-novi-platizhki-za-haz-ta-elektriku-999531.html Tue, 7 May 2024 10:20:00 +0300 Міністерство клімату Польщі: газ та електрика подорожчають на 15% та 29%

У Польщі на 30% дорожчає електроенергія, і на 15% – газ

Рахунки за електроенергію та газ для більшості споживачів у Польщі суттєво зростуть у другій половині 2024 року. Про це пише money.pl.

Жителям Польщі слід приготуватися до різкого стрибка цін на газ та електрику, який, ймовірно, відбудеться у липні 2024 року, попередили у Міністерстві клімату та довкілля Польщі. У відомстві уточнили, що газ подорожчає на 15%, а електроенергія на 29%.

Запропоновані Мінкліматом Польщі рішення зобов&rsquo;язують окремі енергетичні компанії подати заявку на новий тариф і встановити максимальну ціну на рівні тарифу компанії. Крім того, передбачається відмова від збереження тарифів на розподіл замороженого газового палива з 1 липня 2024 року.

&laquo;Як наслідок, сума рахунків за газ для споживачів зросте в період з 1 липня 2024 року по 31 грудня 2024 року порівняно з ціною, сплаченою в першому півріччі 2024 року приблизно на 15%&raquo;, пише money.pl.

Представники міністерства вже повідомили Єврокомісії про свої побоювання щодо збільшення обсягів &laquo;енергетичної бідності&raquo;. У відомстві також попередили, що зростання цін може виявитися вищим за дані значення у випадку, якщо постачальники не підуть назустріч і не погодяться знизити тарифи або ввести пільгові програми.

&laquo;Щоб зменшити гостроту підвищення, уряд пропонує кілька рішень. Зокрема у проєкті закону, який уряд має обговорити сьогодні, Мінклімату пропонує, серед іншого, зниження тарифів і підтримку найбільш соціально незахищених домогосподарств енергетичними субсидіями у формі ваучера&raquo;, йдеться у публікації.

Уряд зобов&rsquo;язує енергокомпанії подавати заявки на зміну тарифу на торгівлю електроенергією з продовженням терміну дії до 31 грудня 2025 року замість чинного тарифу на період з 1 січня по 31 грудня 2024 року.

Підсумовуючи, у міністерстві констатували, що за відсутності заходів для стабілізації ситуації різко зросте кількість громадян та домогосподарств, які не зможуть сплачувати рахунки. Зараз, за ​​оцінками відомства, 11% домогосподарств важко дозволити собі газ, ще 3% перебувають у групі ризику.

Раніше стало відомо, що польський суддя воєводського адміністративного суду Варшави Томаш Шмідт втік до Білорусі та попросив у Лукашенка статусу політичного біженця.

]]>
<![CDATA[Україна не отримає користі від зміни умов підтримки зеленої енергетики – адвокатка]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/ukrajina-ne-otrimaje-koristi-vid-zmini-umov-pidtrimki-zelenoji-enerhetiki-advokatka-999446.html Mon, 6 May 2024 14:12:00 +0300 Зміна умов підтримки інвесторів нашкодить розвитку розподіленої генерації &ndash; адвокатка Савченко

Інвестори вважають, що підприємства зеленої енергетики будуть мати високий ризик фінансового дефолту у разі зупинки підтримки галузі

Україна не отримає вигоди від зміни механізму підтримки галузі відновлюваної енергетики, оскільки порушення наданих раніше державою гарантій щодо стабільності законодавчого та регуляторного поля призведе до зупинки у реалізації нових проєктів. Про це заявила Ольга Савченко, партнерка Юридичної компанії ALTELAW.

&laquo;Відомо, що НКРЕКП та USAID (із залученням KPMG) опрацьовують ініціативи щодо відокремлення складової витрат на фінансування Послуги з тарифу на передачу електричної енергії та перенесення такого фінансування на споживачів у вигляді окремого платежу&raquo;, сказала Савченко.

Вона нагадала, що 27 грудня 2023 року на своєму засіданні Регулятор навіть схвалив законопроєкт &laquo;Про внесення змін до деяких законів України щодо транспонування актів Енергетичного Співтовариства&raquo;, який передбачає зміну системи фінансування послуги по ВДЕ.

&laquo;При цьому, від такої ініціативи жоден з ініціаторів не отримає позитивного наслідку, проблема розрахунків з виробниками з ВДЕ лише поглибиться та очевидним буде порушення гарантій держави щодо незмінності умов підтримки, даних ринку під час ретроспективного зниження &laquo;зеленого&raquo; тарифу&raquo;, зазначила адвокатка.

За її словами, чергова зміна умов підтримки остаточно зупинить будь-які нові проєкти, а діючі інвестори таки розглядатимуть судові способи захисту своїх інтересів.

Як повідомлялося, Міністерство енергетики України не підтримує законопроєкт, розроблений Нацкомісією з питань енергетики та комунальних послуг щодо зміни механізму фінансування галузі зеленої енергетики шляхом виокремлення необхідної компенсації з тарифу на передачу &laquo;Укренерго&raquo; в окрему надбавку.

В ЄБА вважають, що зміна умов стимулювання розвитку галузі зеленої енергетики є порушенням раніше наданих інвесторам гарантій та шкодить можливості країни залучати нові інвестиції.

При цьому інвестори вважають, що підприємства зеленої енергетики будуть мати високий ризик фінансового дефолту у разі зупинки підтримки галузі через компанію &laquo;Укренерго&raquo;, оскільки це порушить гарантованість надходжень і підприємства зеленої енергетики не зможуть розраховуватись за кредитами.

]]>
<![CDATA[«Укренерго» пояснило, хто рятує енергетику України від дефіциту]]> https://glavcom.ua/news/ukrenerho-pojasnilo-khto-rjatuje-enerhetiku-ukrajini-vid-defitsitu-998875.html Thu, 2 May 2024 14:40:00 +0300 &laquo;Зелена&raquo; енергетика дозволяє енергосистемі вдень працювати без дефіциту &ndash; Укренерго

У денні години завдяки «зеленій» генерації виникає профіцит в енергосистемі

Завдяки &laquo;зеленій&raquo; енергетиці вдень в енергетичній системі немає дефіциту електроенергії. Про це свідчить повідомлення &laquo;Укренерго&raquo;.

&laquo;Безхмарна вітряна погода сприяє активній роботі електростанцій на ВДЕ, через що в денні години в енергосистемі фіксується надлишок електроенергії&raquo;, йдеться в ньому.

В &laquo;Укренерго&raquo; зазначили, що в денні години завдяки &laquo;зеленій&raquo; генерації виникає профіцит в енергосистемі, тоді як ввечері виникає дефіцит, який покривається імпортом.

Також системний оператор повідомив, що 2 травня споживання електроенергії на 1,6% більше, ніж вчора.

Раніше в Українській вітроенергетичній асоціації заявляли, що на Одещині зелена енергетика дозволяє уникнути масових відключень.

Нагадаємо, раніше Міністерство енергетики заявило, що завдяки зниженню споживання електроенергії та активній роботі сонячних електростанцій 25 квітня Україна змогла мінімузвати обсяг аварійної допомоги з імпортом електроенергії від сусідніх європейських країн.

]]>
<![CDATA[Країни Великої сімки планують відмовитися від вугілля у найближче десятиліття]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/krajini-velikoji-simki-planujut-vidmovitisja-vid-vuhillja-u-najblizhche-desjatilittja-998772.html Wed, 1 May 2024 21:13:00 +0300 Німеччина вже законодавчо закріпила закриття вугільних електростанцій до 2038 року

Найбагатші країни світу думають про альтернативу для вугілля

Велика сімка планує підписати угоду про припинення використання вугілля для виробництва електроенергії до 2035 року. Про це повідомляє Екополітика з посиланням на Reuters.

Зазначається, що країни G7 повинні закрити свої вугільні електростанції у першій половині 2030-х років. Проте, їм надається можливість обрати конкретну дату, яка відповідає обмеженню підвищення глобальної температури на 1,5&deg;C.

Це дає змогу для маневрів Берліну та Токіо, чиї вугільні електростанції виробляють більше однієї чверті загальної електроенергії. Повідомляється, що Німеччина вже законодавчо закріпила закриття вугільних електростанцій до 2038 року, тоді як Японія ще не визначилась.

Міністр Великої Британії з питань енергетичної безпеки та стратегії нульових викидів Net Zero Ендрю Боуї підтвердив цю новину в інтерв'ю Class CNBC.

&laquo;Ми відмовимося від вугілля в першій половині 2030 року&raquo;, заявив міністр.

Угода про відмову від вугілля стане великим кроком у напрямку, визначеному минулорічним кліматичним самітом Організації Об&rsquo;єднаних Націй COP28 щодо поступової відмови від викопного палива, серед яких вугілля є найбільшим забруднювачем.

]]>
<![CDATA[Міненерго скасувало наказ, який обмежував галузь зеленої енергетики ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/minenerho-skasuvalo-nakaz-jakij-obmezhuvav-haluz-zelenoji-enerhetiki--998288.html Sun, 28 Apr 2024 22:41:00 +0300 Станом на початок 2024 року, наказ вже не ніс тих позитивних наслідків для ринку, які очікувалися на початку

Наказ був прийнятий Міненерго тимчасово для забезпечення безпеки постачання електроенергії споживачам

Міністерство енергетики України визнало таким, що втратив чинність, наказ №206 від 15 червня 2022 року, яким встановлювались мінімальні відсотки виплат виробникам електричної енергії з ВДЕ, а саме 18% для СЕС (сонячна електростанція) і ВЕС (вітрова електростанція). Про це повідомляє Українська вітроенергетична асоціація з посиланням на наказ Міненерго №136 від 1 квітня поточного року.

&laquo;Іншими словами, наказ (№206) надавав держпідприємству &laquo;Гарантований покупець&raquo; право виплачувати всього 18% від вартості отриманої електроенергії, а залишок сплачувати пропорційно лише за наявності коштів на рахунку&raquo;, завили в УВЕА.

Як зазначається, наказ №206 був прийнятий Міненерго тимчасово для забезпечення безпеки постачання електроенергії споживачам та уникнення ризиків призупинення діяльності виробників електроенергії з ВДЕ в умовах дії воєнного стану.

Водночас інвестори уточнюють, що у зв&rsquo;язку з тим, що після набрання чинності наказу державними органами влади було прийнято низку інших постанов, указів та нормативно-правових актів, які внесли зміни до діяльності виробників з ВДЕ, то, станом на початок 2024 рік, даний наказ вже не ніс тих позитивних наслідків для ринку, які очікувалися на початку.

Тому ще в лютому УВЕА разом з іншими галузевими асоціаціями зверталось до уряду, Міненерго, НЕКРЕКП та Мінюсту із закликом скасувати наказ №206 через його неефективність і втрату актуальності.

&laquo;УВЕА висловлює подяку Міністерству енергетики України за те, що думка ринку була врахована, а даний наказ був визнаний таким, що втратив чинність. Реальні кроки, політична воля і підтримка держави це те, чого потребує національний ринок ВДЕ сьогодні чи не найбільше і ми щиро радіємо, що цих кроків стає все більше&raquo;, підсумували інвестори.

Раніше повідомлялося, що у листопаді 2023 року президент Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО щодо заходів із підвищення стійкості енергосистеми де найпріоритетнішими для уряду до вирішення (у терміни від 1 до 6 місяців) поставлені питання заборгованостей.

На думку експертів, проблему кругових заборгованостей в енергетиці України треба вирішувати терміново, оскільки вже спливають терміни, які були надані на вирішення цього питання Радою національної безпеки й оборони.

Нагадаємо, Міністерство енергетики України не підтримує законопроєкт, розроблений Нацкомісією з питань енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), щодо зміни механізму фінансування галузі зеленої енергетики шляхом виокремлення необхідної компенсації з тарифу на передачу &laquo;Укренерго&raquo; в окрему надбавку.

]]>
<![CDATA[Сонячні електростанції допомагають Україні обходитись без аварійного імпорту електроенергії – Міненерго]]> https://glavcom.ua/news/soniachni-electrostancii-dopomahajut-ukrajini-obkhoditis-bez-avarijnoho-importu-elektroenerhiji-minenerho-998010.html Fri, 26 Apr 2024 16:53:00 +0300 Згідно з повідомленням, екстрену електроенергію брали лише на початку доби (в нічні та ранкові години) &ndash; з Польщі та Румунії

Робота станцій сонячної генерації дозволяє зменшувати дефіцит потужностей в енергосистемі

Завдяки зниженню споживання електроенергії та активній роботі сонячних електростанцій 25 квітня Україна змогла мінімузвати обсяг аварійної допомоги з імпортом електроенергії від сусідніх європейських країн, йдеться в повідомленні Міністерства енергетики.

&laquo;Завдяки зниженню споживання та сонячній погоді (відповідно активній роботі СЕС) минулої доби до енергосистеми України залучався значно менший обсяг аварійної допомоги, ніж в інші дні&raquo;, заявили в Міненерго.

Згідно з повідомленням, екстрену електроенергію брали лише на початку доби (в нічні та ранкові години) з Польщі та Румунії.

&laquo;Загальний обсяг аварійного постачання склав близько 1% від добового споживання&raquo;, зазначили в міністерстві.

Також повідомляється, що 26 квітня потреби споживачів в електроенергії покриває власна генерація та комерційний імпорт. Нагадаємо, після масштабних обстрілів ТЕС та ГЕС України в кінці березня та на початку квітня робота станцій сонячної генерації дозволяє зменшувати дефіцит потужностей в енергосистемі, що допомагає запобігти або ж мінімізувати відключення електроенергії в регіонах країни.

Раніше президент Володимир Зеленський заявляв, що Україні необхідно займатись децентралізацією енергетики і розвивати відновлювану енергетику, щоб мінімізувати ризики блекауту в країні внаслідок чергових обстрілів енергоінфраструктури російськими військовими.

]]>
<![CDATA[Україна отримає €380 млн на підтримку відновлюваної енергетики від Данії]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/ukrajina-otrimaje-380-mln-na-pidtrimku-vidnovljuvanoji-enerhetiki-vid-daniji-997798.html Thu, 25 Apr 2024 15:53:16 +0300 Особливу увагу будуть звертати на зелену трансформацію економіки та впровадження інноваційних рішень у сфері критичної інфраструктури

Меморандум з українського боку підписала Перший віцепрем’єр-міністр – міністр економіки України Юлія Свириденко, з данського – міністр підприємництва Данії Мортен Бедскоу

Данський уряд надасть Україні &euro;380 млн для підтримки критичної інфраструктури, а також на проєкти з будівництва вітряних електростанцій, пише Екополітика.

&laquo;Наша співпраця на сьогодні вже є плідною, але тепер ми зробимо її ще міцнішою, завдяки чому данські знання та інновації зможуть принести користь українцям і допомогти відновити свою країну&raquo;, наголосив Міністр підприємництва Данії Мортен Бедскоу.

Як передбачено Меморандумом про взаєморозуміння щодо довгострокової співпраці та відбудови України, данський уряд зобов&rsquo;язується надати &euro;380 млн для підтримки критичної інфраструктури, що використовує відновлювальну енергетику.

Зазначається, що особливу увагу будуть звертати на зелену трансформацію економіки та впровадження інноваційних рішень у сфері критичної інфраструктури. Зокрема, для підтримки критичної інфраструктури, що використовує відновлювальні джерела енергії, данський уряд виділить додаткове фінансування для Українського Механізму EIFO на суму &euro;380 млн.

Повідомляється, що Меморандум передбачає підтримку та розвиток співробітництва та ділового партнерства між данським та українським бізнесом у сфері критичної інфраструктури та морської промисловості.

]]>
<![CDATA[Байден оголосив про надання мільярдів доларів грантів на сонячну енергетику]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/bajden-oholosiv-pro-nadannja-miljardiv-dolariv-hrantiv-na-sonjachnu-enerhetiku-997665.html Wed, 24 Apr 2024 20:36:00 +0300 Байден: Гранти на сонячну енергію на даху можуть заощадити домогосподарствам США понад 300 мільйонів євро на рік

Сонячна енергія набирає обертів як ключове джерело відновлюваної енергії, яке може зменшити залежність країни від викопного палива

Байден оголосив про надання грантів у розмірі 6,6 мільярда євро, які можуть бути використані для інвестицій, таких як сонячна батарея на даху та громадські сонячні сади, пише euronews.

Президент Джо Байден відзначив День Землі, оголосивши про виділення федеральних грантів на житлові сонячні проекти, які обслуговують понад 900 тис. домогосподарств у громадах із низьким і середнім рівнем доходу.

Він також розкритикував республіканців, які хочуть зруйнувати його політику щодо боротьби зі зміною клімату.

Домагаючись переобрання в листопаді, Байден сказав: &laquo;Незважаючи на величезну руйнацію в червоних і синіх штатах, все ще є ті, хто заперечує, що клімат перебуває в кризі&raquo;.

Він спеціально націлився на прихильників руху колишнього президента Дональда Трампа &laquo;Зробимо Америку знову великою&raquo;.

&laquo;Мої друзі-республіканці MAGA, здається, не думають, що це криза&raquo;, сказав Байден у понеділок під час візиту до парку Принца Вільяма у Вірджинії, приблизно за 48 кілометрів на південний захід від Вашингтона.

&laquo;Вони фактично хочуть скасувати Закон про зниження інфляції, який забезпечує фінансування переважної більшості цих проектів, і скасувати захист чистого повітря та чистої води&raquo;.

Байден обіцяє навчання зелених робочих місць

Минулого року Байден створив Американський кліматичний корпус за зразком Нового курсу Рузвельта.

&laquo;Вам будуть платити за боротьбу зі зміною клімату&raquo;, сказав він у понеділок.

Байден зробив оголошення в тінистому місці в лісопарку принца Вільяма, який був заснований у 1936 році як літній табір для незаможної молоді з Вашингтона. Це було частиною Цивільного консерваційного корпусу президента Франкліна Д. Рузвельта, щоб допомогти створити робочі місця під час Великої депресії.

Гранти на сонячну енергетику присуджує Агентство з охорони навколишнього середовища (EPA), яке оголосило 60 одержувачів. Очікується, що проекти скоротять викиди на 30 мільйонів тонн вуглекислого газу та заощадять домогосподарствам 350 мільйонів доларів на рік (328 мільйонів євро).

Заяви Байдена зроблені, коли він працює над тим, щоб активізувати молодих виборців для своєї кампанії з переобрання. Молодь була ключовою частиною широкої, але потенційно крихкої коаліції, яка допомогла йому перемогти тодішнього президента Трампа в 2020 році.

Кампанія Байдена сподівається, що його боротьба з кліматом зможе активізувати молодих виборців напередодні листопада. Високопоставлені посадовці адміністрації сказали, що молоді американці активно інвестують у програму Байдена щодо клімату та хочуть допомогти її впровадити, і що Кліматичний корпус є способом зробити це.

]]>
<![CDATA[«По шляху будівництва, а не його заперечення»: науковець про розвиток вітрової енергетики на Закарпатті]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/po-shljakhu-budivnitstva-a-ne-joho-zaperechennja-naukovets-pro-rozvitok-vitrovoji-enerhetiki-na-zakarpatti-997653.html Wed, 24 Apr 2024 18:44:00 +0300 Україна, як і весь цивілізований світ, зацікавлена в екологічності та фінансовій вигоді

Доктор фізико-математичних наук, професор Степан Поп

Гірська вітрова енергетика активно розвивається по усьому світові. Підтримує відповідну ідею й Україна, бажаючи рухатися разом із цивілізованим світом і безповоротно відмовитися від російського газу. Однак, навколо гірської вітрової енергетики, яку планується розвивати на Закарпатті, існує чимало міфів, котрі залякують місцеве населення та налаштовують проти підтримки світових тенденцій. Кому вигідне поширення відповідних настроїв у суспільстві та які все-таки переваги встановлення ВЕС?

Доктор фізико-математичних наук, професор і завідувач кафедри фізичної географії та раціонального природокористування географічного факультету Ужгородського національного Університету Степан Поп пояснив журналістам, що розвиток зеленої енергетики підтримується в Україні на державному рівні, оскільки наша країна, як і весь цивілізований світ, зацікавлена в екологічності та фінансовій вигоді.

&laquo;Україна й увесь світ йдуть цим шляхом, щоб надавати певні пільги тим, хто хоче будувати зелену енергетику на відновлюваних джерел, які є фактично для нас безкоштовними, тому що це нам дала природа. Ми ж таким чином будемо поступово заміняти ту енергетику, котра забезпечує нас сьогодні електроенергією за рахунок спалювання вугілля, газу та інших органічних речовин, які у світі зараз, по-перше, виснажуються; по-друге, дуже шкодять довкіллю; по-третє, дорогі&raquo;, зауважив пан Степан.

Наразі ж, коли екологія України потерпає ще й через атаки російських окупантів, держава проводить низку реформ за охороною довкілля та зменшення впливу на нього. Як наголосив науковець: ми прагнемо доєднатися до ЄС, тож впроваджуємо Стратегії реалізації державної політики у сфері зміни клімату до 2035 року, які відповідають світовим тенденціям.

&laquo;Вже є декларації, які підписала Україна як по розвитку зеленої енергетики, так і вуглецевій стратегії, що буде зменшено викиди в атмосферу парникових газів. А викиди в основному йдуть від теплоенергетики: енергетики, яка виробляє енергію від спалювання органічного палива. Це все серйозні державні програми, зобов'язання, які взяла на себе Україна перед світовою спільнотою на 2035 рік. Ми йдемо в Європейський Союз і повинні виконувати, що записано у стратегії: забезпечити виробництво електричної енергії 25% від потреб країни завдяки зеленим генеруючим потужностям&raquo;, пояснив Степан Поп.

Пан Степан пояснив: навколо гірської вітрової енергетики існує чимало фейків стосовно впливу на природу, але будь-яка господарська діяльність чи туристичний ринок також на неї діють. Водночас, план будівництва генеруючих потужностей для виробництва енергії проходить низку перевірок. Науковець наголошує: він не починає реалізовуватися, якщо відповідні органи виявляють перевищений негативний вплив на довкілля.

Насправді ж місцеві громади, у яких будуються такі вітрові станції, отримують низку позитивних моментів у розташуванні відповідних проєктів, каже науковець. До прикладу, навіть попри аварії на електростанціях, ВЕС забезпечать жителів стабільним виробництвом енергії; завдяки інвесторові в регіоні зʼявлятимуться нові робочі місця та інфраструктура; а бюджет громади завжди поповнюватиметься.

&laquo;Інвестор допомагає громаді будувати дороги, надає допомогу в будівництві дитсадків, шкіл, ремонті приміщень. Екологічний аспект дуже сильно виграє у громаді від того, що є інвестор потужний, який допомагає більш коректно збирати сміття, відходи з річки і так далі. Тобто тут є низка таких позитивних моментів. Крім того, що в бюджет цілої громади, на території якої будується об'єкт, йдуть кошти від оренди за землю під виробництво продукції, яка виробляється на його території&raquo;, зазначив професор.

Підсумовуючи науковець наголосив, вітрова енергетика, як і будь-яка діяльність людини, здійснює вплив на довкілля, однак він не є співрозмірним із вигодою, яку отримують громадяни. Крім того, пан Степан додав: люди, які розповсюджують фейкову інформацію про шкоду ВЕС на природу, тільки збурюють громаду. Професор переконаний: це пропаганда проти України та розвитку нашої енергетичної галузі.

&laquo;Ми маємо йти по шляху будівництва, а не по шляху його заперечення, бо це є те, що ми говоримо в контексті сталого розвитку суспільства та територій. Стратегія, яка вироблена у світовій практиці, має колосальний позитивний досвід і в Європі, і в інших континентах. Сьогодні противники є всюди. Це конкуренція чи якісь інші цілі тут треба придивитися до цих противників. Хто вони? Це захисники природи чи це вороги наших країни і регіону?&raquo;, сказав він.

]]>
<![CDATA[Штучний інтелект споживає забагато електроенергії. І це стало проблемою для американських компаній]]> https://glavcom.ua/techno/hitech/shtuchnij-intelekt-spozhivaje-zabahato-elektroenerhiji-i-tse-stalo-problemoju-dlja-amerikanskikh-kompanij-996961.html Fri, 19 Apr 2024 21:20:27 +0300 ChatGPT потребує приблизно в 10 разів більше енергії, ніж пошук Google, та інші форми штучного інтелекту

Енергетичні компанії також нарікають на труднощі із забезпеченням електроенергією компаній, що підтримують чат-ботів, таких як ChatGPT

Американські енергетичні та технологічні компанії скаржаться на проблеми із кількістю електроенергії, яку споживає штучний інтелект, пише Reuters.

Згідно заяви компаній, американські електричні системи розширюються недостатньо швидко, щоб задовольнити швидко зростаючі потреби в електроенергії таких технологій, як генеративний штучний інтелект, що спонукає бізнес-центри обробки даних іноді обходити комунальні служби.

Безліч нормативно-правових актів, процесів цитування та отримання дозволів, а також часті судові спори з боку екологічних та громадських організацій відкривають нову сторінку, сповільнюють підключення нових енергетичних проектів до електромережі та створюють загрозу для прибутків традиційних енергетичних компаній, таких як регульовані електрокомпанії.

&laquo;Регулювання та отримання дозволів у Сполучених Штатах є жахливим&raquo;, заявив Бред Стенсберрі, який очолює практику фінансового менеджменту в енергетиці та комунальному господарстві в аудиторській компанії KPMG.

Енергетичні компанії також нарікають на труднощі із забезпеченням електроенергією компаній, що підтримують чат-ботів, таких як ChatGPT, який потребує приблизно в 10 разів більше енергії, ніж пошук Google, та інші форми штучного інтелекту.

&laquo;Важко швидко щось побудувати&raquo;, сказав Майкл Кейзер, який очолює Національну кооперативну організацію з відновлюваної енергетики, що представляє близько двох десятків кооперативів з виробництва та передачі електроенергії, а також розподільчих кооперативів. &laquo;Тому я думаю, що це природний результат того, що центри обробки даних і технологічні компанії прагнуть купувати електроенергію самостійно&raquo;.

Регульовані енергетичні компанії посилаються на повільний регуляторний процес розширення своїх систем, особливо з огляду на попит на відновлювані джерела енергії, такі як сонячна та вітрова енергія, а також сподіваються, що сплеск попиту з боку великих технологій допоможе їхнім компаніям розвиватися.

]]>
<![CDATA[Повільне зростання виробництва екологічно чистої енергії стало проблемою для США]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/povilne-zrostannja-virobnitstva-ekolohichno-chistoji-enerhiji-stalo-problemoju-dlja-ssha-996770.html Thu, 18 Apr 2024 17:54:00 +0300 Через високі температури, населення Техасу суттєво збільшило споживання електроенергії

Джерела відновлювальної енергетики поки що не можуть повністю витіснити викопне паливо

Падіння виробництва електроенергії на вітроелектростанціях, гідроелектростанціях та атомних реакторах змусило оператора електромережі в Техасі однієї з найбільших енергосистем США збільшити використання викопного палива та викиди в атмосферу цього року, пише Reuters.

Зростання використання кондиціонерів через високі температури збільшило споживання електроенергії і змусило Раду з питань надійності електропостачання Техасу (ERCOT) звернутися до виробників електроенергії з проханням відкласти або скасувати заплановані відключення на цьому тижні.

Але обмеженість поставок екологічно чистої електроенергії призвела до того, що системні менеджери ERCOT були змушені збільшити виробництво електроенергії з викопних видів палива, щоб збалансувати потреби системи.

Згідно з даними, зібраними LSEG, до середини квітня ERCOT збільшила виробництво електроенергії на вугіллі на 5% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, а видобуток природного газу на 12%.

Таке зростання виробництва дозволило збільшити загальне виробництво електроенергії ERCOT на викопних видах палива на 10% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

На противагу цьому, виробництво електроенергії з чистих джерел ERCOT зросло лише на 3% до 15 квітня порівняно з аналогічним періодом 2023 року через падіння виробництва гідроенергії на 23%, вітрової на 3% та атомної на 4%.

Сонячна генерація допомогла частково компенсувати дефіцит чистої енергії, підскочивши на 60% до 15 квітня порівняно з аналогічним періодом 2023 року.

Але майже незмінне виробництво електроенергії з усіх екологічно чистих джерел означає, що викопне паливо залишається основним джерелом енергії в техаській енергосистемі цього року.

Нагадаємо, на сході Німеччини поблизу Лейпцига урочисто відкрили сонячний парк потужністю 605 МВт. Це найбільший об&rsquo;єкт такого роду в Європі, він збирається збільшити потужність ще на 45 МВт.

]]>
<![CDATA[Україні треба мобілізувати ресурси для розвитку зеленої енергетики – Паєтт]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/ukrajini-treba-mobilizuvati-resursi-dlja-rozvitku-zelenoji-enerhetiki-pajett-996407.html Tue, 16 Apr 2024 18:32:00 +0300 Україні потрібні інвестиції у зелену енергетику &ndash; Паєтт

Найнадійніша енергія у довгостроковій перспективі – це енергія, яка розподілена, мережа європейського типу, вважає експосол США

США зацікавлене у тому, що допомогти Україні мобілізувати ресурси та інвестиції у розвиток відновлюваної енергетики в умовах російських обстрілів теплових електростанцій, заявив помічник секретаря Бюро енергетичних ресурсів, посол США в Україні у 2013-2016 років Джеффрі Паєтт.

&laquo;Ми також хочемо допомогти Україні мобілізувати ресурси та інвестиції для розвитку вітроенергетики, сонячної енергетики, децентралізованої генерації&raquo;, сказав Паєтт.

За його словами, нещодавно знищена Трипільська ТЕС належить до елементу застарілої радянської енергосистеми, яку досить легко було знищити російськими ракетами через її розмір та централізацію.

&laquo;Найнадійніша енергія у довгостроковій перспективі це енергія, яка розподілена, мережа європейського типу, яка гнучкіша, набагато більше відновлюваних джерел. Путіну складніше атакувати її&raquo;, підкреслив Паєтт.

Він також зазначив, що загроза з боку Росії збережеться для України і це дуже важливий урок для забезпечення енергетичної безпеки.

&laquo;Ми всі повинні визнати, і я знаю, що українці знають це краще, ніж будь-хто інший. Проблеми безпеки нікуди не подінуться, навіть якщо Україна здобуде перемогу. Загроза з боку Росії збережеться&raquo;, підсумував експосол США в Україні.

Нагадаємо, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики Ігор Тинний вважає, що влада України має терміново забезпечити підтримку інвесторів, які зможуть у найближчий рік побудувати до 3 ГВт розподіленої енергетики та до 2 ГВт систем накопичення електроенергії, щоб мінімізувати відключення електроенергії, які виникатимуть внаслідок знищення ворогом великої кількості гідро- та теплових електростанцій. Недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, а за 2022 рік майже 45%.

]]>
<![CDATA[Інвестори в зелену енергетику звернулись до Енергоспівтовариства для вирішення фінансової кризи в енергетиці]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/investori-v-zelenu-enerhetiku-zvernulis-do-enerhospivtovaristva-dlja-virishennja-finansovoji-krizi-v-enerhetitsi-995779.html Fri, 12 Apr 2024 17:15:00 +0300 Наскрізною лінією виступів представників компаній-членів УВЕА стала критична необхідність гарантування незмінності і передбачуваності галузевого законодавства

Учасники ринку ВДЕ висловили негативне відношення до ініціативи щодо виокремлення з тарифу «Укренерго» за послуги з передачі електроенергії витрати, пов’язані з виконанням спецобов’язків з ВДЕ

Вітроасоціація сповістила Енергоспівтовариство про боргові проблеми в енергетиці Інвестори у відновлювану енергетику України звернулись до Секретаріату Енергетичного Співтовариства для вирішення технічних, регуляторних та фінансових проблеми в енергетиці, які накопичилися за роки після підписання меморандуму між Енергоспівтовариством та урядом у 2020 році. Про це йдеться в повідомленні Української вітроенергетичної асоціації, яка 9 квітня брала участь в другій постмедіаційній зустрічі з представниками Енергоспівтовариства.

Наскрізною лінією виступів представників компаній-членів УВЕА стала критична необхідність гарантування незмінності і передбачуваності галузевого законодавства.

&laquo;Незважаючи на те, що процес медіації був завершений у 2020 році, на українському ринку електроенергії все ще існує низка проблем і викликів, які мають бути вирішені не лише для його сталого функціонування, але й для його інтеграції у європейське середовище&raquo;, зазначив Дірк Бушле, заступник директора Енергоспівтовариства, відкриваючи зустріч.

Також УВЕА нагадує, що раніше направляла лист до Енергоспівтовариства, яким звертала увагу на такі проблеми як борги на ринку електричної енергії і відсутність стимулів для виробників з ВДЕ переходити від &laquo;зеленого&raquo; тарифу до механізму ринкової премії. Також в листі були озвучені причини, через які корпоративні РРА і аукціони з ВДЕ, не працюватимуть в Україні, і запропонований механізм для вирішення цього питання.

Окрім того, учасники ринку ВДЕ висловили негативне відношення до ініціативи щодо виокремлення з тарифу &laquo;Укренерго&raquo; за послуги з передачі електроенергії витрати, пов&rsquo;язані з виконанням спецобов&rsquo;язків з ВДЕ, що є одним з джерел забезпечення оплати вартості виробленої за &laquo;зеленим&raquo; тарифом електроенергії держпідприємством &laquo;Гарантований покупець&raquo;.

&laquo;УВЕА висловлює подяку Секретаріату Енергетичного Співтовариства за ініціювання пост-медіаційного процесу та забезпечення діалогу між гравцями ринку, і сподівається на оперативне і якнайшвидше врегулювання наявних проблем на ринку&raquo;, зазначається в повідомленні.

Нагадаємо, недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, за 2022 рік майже 45%.

Як зазначають експерти, &laquo;Укренерго&raquo; та Гарпок тривалий час ухиляються від визнання заборгованості перед підприємствами зеленої генерації. Зазначається, що непідписання актів є механізмом, який дає можливість держкомпаніям не визнавати боргу перед галуззю ВДЕ.

]]>
<![CDATA[У Німеччині введено в експлуатацію найбільшу в Європі сонячну електростанцію]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/u-nimechchini-vvedeno-v-ekspluatatsiju-najbilshu-v-jevropi-sonjachnu-elektrostantsiju-995532.html Thu, 11 Apr 2024 14:10:00 +0300 Новий сонячний парк на озері Хайнер складається з десяти секцій та 1,1 мільйона модулів

Об'єкт на південь від Лейпцига на сході Німеччини перевершив найбільшу в Європі станцію Франциско Пісарро компанії Iberdrola, завершену в 2022 році.

На сході Німеччини поблизу Лейпцига урочисто відкрили сонячний парк потужністю 605 МВт. Це найбільший об&rsquo;єкт такого роду в Європі, він збирається збільшити потужність ще на 45 МВт, повідомляє Balkan green energy news.

Новий сонячний парк на озері Хайнер складається з десяти секцій та 1,1 мільйона модулів. Перша частина була введена в експлуатацію у грудні.

Майданчик займає понад 500 гектарів на території колишньої вугільної шахти Віцніц та 150 гектарів прилеглих земель. Вона охоплює території Нойкерітша, Бьолена та Рьоти.

Інвестори заявили, що вони тестують агросонячне виробництво на більш ніж п'яти гектарах. Цей термін, також відомий як агрівольтаїка, означає сільськогосподарську діяльність та сонячну енергетику в одному місці.

У вересні Shell Energy Europe підписала 15-річну угоду про купівлю-продаж електроенергії (PPA) на 600 МВт у Віцніці. Окремо вона уклала угоду з компанією Microsoft на постачання їй 323 МВт.

З метою пом'якшення екологічного та соціального впливу, інвестори побудували дороги з велосипедними та пішохідними доріжками загальною протяжністю 13 кілометрів, з живоплотами вздовж парканів, а також лісові насадження на 13 гектарах.

]]>
<![CDATA[Будівництво «зелених» електростанцій дозволить далі забезпечувати людей світлом в умовах обстрілів – гендиректор ДТЕК Тімченко]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/budivnitstvo-zelenikh-elektrostantsij-dozvolit-dali-zabezpechuvati-ljudej-svitlom-v-umovakh-obstriliv-hendirektor-dtek-timchenko-995402.html Wed, 10 Apr 2024 19:06:16 +0300 Інвестиційні ризики, пов&rsquo;язані з війною, призвели до того, що енергетичні компанії не можуть отримати доступ до капіталу

Тімченко: Для майбутньої стабільності енергосистеми необхідно вкладати інвестиції у вітрові та сонячні електростанції

В умовах обстрілів енергосистеми ДТЕК хоче й надалі будувати електростанції, що виробляють електроенергію з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), щоб забезпечувати людей електроенергією. Про це в інтерв'ю американському виданню Politico заявив генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.

&laquo;Будівництво більшої кількості &laquo;зелених&raquo; електростанцій допоможе Україні надалі забезпечувати людей світлом поки росія атакує енергосистему країни&raquo;, цитує видання слова Тімченка.

Водночас він пояснив, що інвестиційні ризики, пов&rsquo;язані з війною, призвели до того, що енергетичні компанії не можуть отримати доступ до капіталу та можливість страхування нових проєктів. Через це компанії не в змозі будувати великі сонячні чи вітрові електростанції.

Він підкреслив, що відновлення теплових електростанцій, які зазнали суттєвих пошкоджень та руйнувань після обстрілів є важливим завданням, але для майбутньої стабільності енергосистеми необхідно вкладати інвестиції у вітрові та сонячні електростанції.

Нагадаємо, раніше на конференції COP28 ДТЕК Ріната Ахметова та провідний у світі виробник вітротурбін компанія Vestas підписали меморандум, який передбачає завершення будівництва найбільшої у Східній Європі вітрової електростанції Тилігульської ВЕС в Миколаївській області.

Загальний обсяг інвестицій у проєкт перевищують 650 млн євро, а встановлена потужність станції становитиме 500 МВт.

]]>
<![CDATA[Уряд має зупинити процес посилення боргової кризи у зеленій енергетиці – адвокат]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/urjad-maje-zupiniti-protses-posilennja-borhovoji-krizi-u-zelenij-enerhetitsi-advokat-994822.html Sun, 7 Apr 2024 13:47:00 +0300 Кабміну треба скасувати ініціативу, яка критично збільшить борги у зеленій енергетиці &ndash; Савченко

Підприємства зеленої енергетики будуть мати високий ризик фінансового дефолту у разі зупинки підтримки галузі через компанію «Укренерго»

Кабінет міністрів України має скасувати ініціативу щодо фінансування галузі зеленої енергетики через окремий спецрахунок замість існуючого механізму підтримки через компанію &laquo;Укренерго&raquo;, оскільки це призведе до критичного накопичення заборгованостей у галузі та колапсу роботи зелених електростанцій. Про це заявила Ольга Савченко, партнерка Юридичної компанії ALTELAW.

&laquo;Декілька місяців ведеться мова про те, аби із тарифу на передачу Укренерго виокремити вартість послуги, яку сплачує Укренерго за збільшення виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, і покласти оплату цієї послуги на споживача, тобто на бізнес в основному&raquo;, заявила Савченко.

За її словами, відповідна ініціатива спочатку обговорювалася у рамках окремих робочих груп, а потім, попри негативний відгук до цієї ідеї з боку учасників ринку ВДЕ, це вилилось у складову плану України Ukraine Facility, який затвердив уряд.

&laquo;Сам факт і саме такі кроки, які демонструють відсутність діалогу, це, звичайно, такі негативні сигнали&raquo;, зазначила експертка.

Вона зазначила, що такого роду ініціативами уряд порушує домовленості з інвесторами в енергетику, які були закріплені меморандумом у 2020 році і які передбачають гарантії держави, щодо незмінності законодавчого і регуляторного поля до 2030 року.

Савченко підкреслила, що держава не надає пояснень і не планує надавати якісь гарантії інвесторам щодо того, що сплата коштів на розвиток ВДЕ не призведе до погіршення існуючої кризи з розрахунками.

&laquo;Якщо зараз &laquo;Укренерго&raquo; якось зобов'язано виплачувати, то просто невідомо, що буде далі&raquo;, додала вона. За її словами, існує великий ризик, що промислові споживачі будуть ігнорувати вимогу платити кошти на спецрахунок щодо розвитку ВДЕ, щоб зменшити, а не збільшити свої виробничі витрати, тим паче в умовах війни.

&laquo;Звичайно, окремий рядок з оплати ВДЕ, буде викликати тільки негатив. Якщо будуть ще й судові позови, то це повністю обрушить галузь. І ситуація стане ще більш критичною, ніж зараз&raquo;, підкреслила Савченко.

Вона пояснила, що поточна модель фінансування галузі ВДЕ не працює повноцінно виключно тому, що загалом в енергоринку є багатомільярдні кругові заборгованості, які треба вирішувати. На думку директорки Європейсько-Українського енергетичного агентства Анастасії Верещинської, підприємства зеленої енергетики будуть мати високий ризик фінансового дефолту у разі зупинки підтримки галузі через компанію &laquo;Укренерго&raquo;, оскільки це порушить гарантованість надходжень і підприємства зеленої енергетики не зможуть розраховуватись за кредитами.

]]>
<![CDATA[НКРЕКП має запобігти погіршенню фінансового стану «зеленої» енергетики – інвестори]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/nkrekp-maje-zapobihti-pohirshennju-finansovoho-stanu-zelenoji-enerhetiki-investori-994605.html Fri, 5 Apr 2024 16:24:07 +0300 Інвестори в &laquo;зелену&raquo; енергетику закликали НКРЕКП до відкритого діалогу у вирішенні боргових проблем галузі

Як зазначають експерти, «Укренерго» та Гарпок тривалий час ухиляються від визнання заборгованості перед підприємствами зеленої генерації

Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) має розглянути пропозицію асоціацій відновлюваної енергетики щодо взаємних розрахунків між ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; та виробниками зеленої електроенергії, мета якої зменшити існуючу фінансову кризу в галузі. Про це йдеться в заяві Української вітроенергетичної асоціації, де вказується, що 3 квітня на своєму засіданні комісія розглядала внесення змін до постанови №332 від 25 лютого 2022 року щодо забезпечення стабільного функціонування ринку електроенергії.

&laquo;Метою внесення відповідних змін до Постанови було задекларовано врегулювання питання взаємних розрахунків між Держпідприємством &laquo;Гарантований покупець&raquo; та виробниками електроенергії за &laquo;зеленим&raquo; тарифом, що є доволі довгоочікуваним питанням для ринку&raquo;, розповідають в УВЕА.

В той же час інвестори підкреслюють, що згідно опублікованого проєкту рішення, який пропонується до прийняття, ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; може отримати право не оплачувати виробникам з ВДЕ закуплену &laquo;зелену&raquo; електроенергію по &laquo;зеленому&raquo; тарифу в сумі не оплачених небалансів, що вже можна сприймати як черговий намір держави порушити взяті перед інвесторами в ВДЕ зобов&rsquo;язання.

&laquo;Крім того, це рішення буде суперечити також прийнятим раніше нормативно-правовим актам&raquo;, додали інвестори.

Асоціація зазначає, що в кінці січня 2024 року завершився довготривалий і довгоочікуваний нормотворчий процес спрямований на врегулювання небалансів, що виникли починаючи з 8 вересня 2022 року. Окрім нової формули, ключовими були зміни щодо врегулювання відносин за попередні періоди та можливість здійснювати зарахування однорідних вимог. Згідно з повідомленням, ці зміни були сприйняті виробниками з ВДЕ дуже позитивно, адже ринок отримав надію, що вже до 1 квітня, всі небаланси за період з 8 вересня 2022 по 26 січня 2024 року будуть пораховані, а Укренерго і Гарпок підпишуть акти приймання-передачі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з ВДЕ.

&laquo;Але, станом на 3 квітня, відсутні як акти із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, так і акти за небаланси за поточний період січень-лютий 2024 року&raquo;, зазначали в УВЕА.

&laquo;Внесення запропонованих змін до Постанови №332 загрожують ще більшою дестабілізацією фінансового стану на ринку ВДЕ&raquo;, додають інвестори.

Для уникнення хаотичності процесів на ринку і нестабільності його регулювання УВЕА запропонувало внести і розглянути альтернативні зміни до постанови. В повідомленні підкреслюється, що за два дні до засідання Нацкомісії з енергетики, УВЕА разом з іншими профільними асоціаціями сектору ВДЕ звернулись до НКРЕКП спільним листом, в якому надали ґрунтовні пояснення і пропозиції щодо вирішення питання.

&laquo;На жаль, членами НКРЕКП була проігнорована дана позиція ринку&hellip; Компанії члени УВЕА та інші учасники ринку з ВДЕ абсолютно не підтримують внесення змін до Постанови №332 в актуальному вигляді і закликають НКРЕКП, &laquo;Укренерго&raquo; та ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; до живого і відкритого діалогу з ринком&raquo;, повідомляють в асоціації.

Нагадаємо, недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, за 2022 рік майже 45%.

Як зазначають експерти, &laquo;Укренерго&raquo; та Гарпок тривалий час ухиляються від визнання заборгованості перед підприємствами зеленої генерації. Зазначається, що непідписання актів є механізмом, який дає можливість держкомпаніям не визнавати боргу перед галуззю ВДЕ.

]]>
<![CDATA[Адміністрація Байдена виділяє $20 млрд на альтернативну енергетику]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/administratsija-bajdena-vidiljaje-20-mlrd-na-alternativnu-enerhetiku-994446.html Thu, 4 Apr 2024 19:48:00 +0300 З $20 млрд щонайменше 4 мільярди будуть спрямовані на інвестиції в сільські громади

Уряд США планує скоротити або уникнути до 40 мільйонів метричних тонн забруднення клімату щорічно

Віце-президент Камала Гарріс та адміністратор Агентства з охорони навколишнього середовища (EPA) Майкл Ріган у четвер оголосили вісім організацій, які здійснюватимуть нагляд за витрачанням $20 млрд у вигляді грантів на фінансування десятків тисяч проектів у сфері чистої енергетики та транспорту в неблагополучних громадах по всій території Сполучених Штатів, повідомляє Reuters.

$20 млрд, які будуть виділені з Фонду скорочення викидів парникових газів (GGRF), створеного відповідно до Закону про зниження інфляції на 2022 рік, в основному будуть інвестовані в проекти, починаючи від програм енергомодернізації будинків і закінчуючи позамережевою відновлюваною енергетикою в громадах, які не мали доступу до зеленого фінансування.

Відібрані організації створять національну мережу чистого фінансування, яка допоможе запустити проекти протягом наступних семи років, які, як очікується, дозволять скоротити або уникнути до 40 мільйонів метричних тонн забруднення клімату щорічно.

&laquo;Оголошені сьогодні грантоотримувачі допоможуть забезпечити сім'ям, малому бізнесу та лідерам громад доступ до капіталу, необхідного для втілення кліматичних та екологічно чистих енергетичних проектів у їхніх районах&raquo;, йдеться в заяві Гарріса.

EPA планує перерахувати кошти організаціям до вересня цього року.

З $20 млрд щонайменше 4 мільярди будуть спрямовані на інвестиції в сільські громади, а 1,5 мільярда доларів США на програми, спрямовані на користь племінних народів.

Очікується, що грантоотримувачі мобілізують майже 7 доларів приватного капіталу на кожен витрачений ними 1 долар федеральних коштів.

Нагадаємо, конкуренція в переповненому секторі сонячної енергетики Китаю витісняє з ринку менших гравців, але надлишок виробничих потужностей а на черзі ще більше загрожує роками утримувати світові ціни на низькому рівні.

]]>
<![CDATA[Китай призвів до глобального надлишку сонячних панелей]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/kitaj-prizviv-do-hlobalnoho-nadlishku-sonjachnikh-potuzhnostej-994235.html Wed, 3 Apr 2024 18:54:00 +0300 Ціни на китайські сонячні панелі впали на 42% у 2023 році &ndash; експерт

Виробничі потужності Китаю у 2023 році вдвічі перевищували глобальні установки

Конкуренція в переповненому секторі сонячної енергетики Китаю витісняє з ринку менших гравців, але надлишок виробничих потужностей а на черзі ще більше загрожує роками утримувати світові ціни на низькому рівні, повідомляє Reuters.

На Китай припадає 80% потужностей з виробництва сонячних модулів після багатьох років субсидування, що призвело до надлишкової пропозиції, яка спровокувала обвал світових цін і спровокувала імпортні мита з боку торгових партнерів, щоб запобігти завалу ринку дешевим обладнанням.

Міністр фінансів США Джанет Йеллен, яка цього тижня відвідає Китай, планує попередити Пекін про шкоду, яку завдають субсидії на екологічно чисті енергетичні продукти, включаючи сонячні панелі, які, за її словами, заполонили світові ринки і становлять загрозу для американських фірм, робітників і глобальної економіки.

Надлишок потужностей у сонячній енергетиці Китаю є символом проблем, з якими стикається друга за величиною економіка світу. Високий рівень державних промислових інвестицій та низький рівень споживання домогосподарств означає, що багато секторів виробляють більше, ніж може поглинути внутрішній ринок.

За словами аналітика Wood Mackenzie Хуайяна Суна, надлишкова пропозиція призвела до падіння цін на готові сонячні панелі в Китаї на 42% у 2023 році, що зробило китайські панелі більш ніж на 60% дешевшими, ніж обладнання американського виробництва, а деякі виробники лише модулів приймають замовлення з від'ємною маржею, щоб зберегти частку ринку.

За даними Китайської асоціації фотоелектричної промисловості, на кінець 2023 року річна виробнича потужність готових сонячних модулів у Китаї становила 861 гігават (ГВт) в еквіваленті, що більш ніж удвічі перевищує світову установку модулів у 390 ГВт.

Нагадаємо, вчені в Кореї змогли підтримувати плазму при температурі, в сім разів вищій за сонячну, довше, ніж будь-коли раніше, після модернізації ключового компонента, що може надати безцінні дані для міжнародного термоядерного мегапроекту, який планується запустити наступного року

]]>
<![CDATA[Сонячна енергетика стала загрозою для екології цілого континенту – The Guardian]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/sonjachna-enerhetika-stala-zahrozoju-ekolohiji-tsiloho-kontinentu-the-guardian-993935.html Wed, 3 Apr 2024 04:30:00 +0300 The Guardian: відходи сонячної енергетики стали проблемою для Австралії

Відходи сонячних батарей у Австралії сягнуть максимального рівня в найближчі роки

Сонячна енергетика, яка вважається однією з найбільш екологічно безпечних, стала серйозним викликом для Австралії, де цей вид генерації електрики користується особливою популярністю. Як пише The Guardian, проблема відходів сонячних панелей на континенті досягне свого піку протягом найближчих двох чи трьох років, а не до 2030 року, як прогнозувалося раніше.

&laquo;Сонячна промисловість швидко наближається до переломного моменту, коли кількість відходів досягне безпрецедентного рівня. Рівень відходів сонячних панелей досягне критичної точки в найближчі два-три роки&raquo;, йдеться у публікації.

Проблема полягає в тому, що лише один австралійський штат заборонив утилізацію сонячних панелей на звалищах, тоді як переробка цих відходів коштує надто дорого. Більш того, більшість комерційних переробників сонячних панелей просто видаляють алюмінієву раму та проводку. Із цього виникає інша проблема, зазначає The Guardian. Неможливість повторного використання компонентів сонячних панелей разом із активним розширенням виробництва можуть призвести до дефіциту срібла. Як розповів експерт із відновлюваних джерел енергії Ронг Денг, при збільшенні виробництва навіть у п'ять разів світові запаси срібла можуть виснажитися лише за два десятиліття.

Раніше стало відомо, що американські виробники сонячної енергії об&rsquo;єднують зусилля. Два невеликі виробники сонячної енергії заявили, що об&rsquo;єднують зусилля, щоб виготовити панелі, які дозволять їхнім клієнтам, розробникам сонячних проектів у США, отримувати нову прибуткову федеральну субсидію на американське обладнання для чистої енергії, повідомляє Reuters.

Адміністрація Байдена рекламує угоду між виробником сонячних батарей із штату Джорджія Suniva та канадською компанією Heliene, яка займається виробництвом панелей у Міннесоті, як доказ того, що субсидії, передбачені Законом про зниження інфляції (IRA), сприяють створенню вітчизняної сонячної промисловості для конкурувати з Китаєм.

]]>
<![CDATA[Корейське «штучне сонце» встановлює нові рекорди в гонитві за енергетичним «Святим Граалем»]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/korejske-shtuchne-sontse-vstanovljuje-novi-rekordi-v-honitvi-za-enerhetichnim-svjatim-hraalem-993465.html Fri, 29 Mar 2024 17:24:00 +0200 Команда з Кореї використала вольфрам у ключовому компоненті своєї термоядерної установки, що дозволило їй працювати довше, ніж будь-коли раніше

KSTAR – Корейський надпровідний токамак передових досліджень – встановив свій попередній рекорд у 2022 році

Вчені в Кореї змогли підтримувати плазму при температурі, в сім разів вищій за сонячну, довше, ніж будь-коли раніше, після модернізації ключового компонента, що може надати безцінні дані для міжнародного термоядерного мегапроекту, який планується запустити наступного року, повідомляє Recharge news.

Під час нещодавніх випробувань корейське &laquo;штучне сонце&raquo;, відоме як KSTAR, підтримувало плазму при температурі 100 мільйонів &deg;C майже в сім разів гарячішу, ніж ядро нашої зірки протягом 48 секунд.

KSTAR Корейський надпровідний токамак передових досліджень встановив свій попередній рекорд у 2022 році, коли він протримався при такій температурі 30 секунд.

Під час нещодавніх випробувань, проведених у грудні-лютому, KSTAR також побив свій рекорд, досягнувши режиму високого утримання або &laquo;H-режиму&raquo; стану плазми, який є стабільнішим і краще утримується, ніж режим низького утримання, і протримавшись у цьому стані 102 секунди.

Термоядерний синтез використовує той самий процес, який генерує світло і тепло від зірок, поєднуючи водень та інші легкі елементи для вивільнення величезної кількості енергії, яку піонери галузі сподіваються використати для отримання необмеженої безвуглецевої електроенергії, яку іноді називають &laquo;Святим Граалем&raquo; енергетичного переходу.

Для розвитку термоядерного синтезу важливо розробити технологію, яка може &laquo;підтримувати високотемпературну плазму високої щільності, де реакції синтезу відбуваються найактивніше, протягом тривалого часу&raquo;, заявила Національна дослідницька рада з науки і технологій Кореї (NST), оголосивши сьогодні про свій останній прорив.

Успіх команди KSTAR у збільшенні тривалості H-режиму був &laquo;головним чином завдяки успішній модернізації вольфрамовими диверторами KSTAR&raquo;, зазначили в NST.

Дивертори відводять тепло і попіл, що утворюються в результаті реакції синтезу, мінімізуючи забруднення плазми і захищаючи навколишні стінки від теплових і нейтронних навантажень.

Команда KSTAR перейшла від використання вуглецю в попередніх дивертерах до вольфраму, який має найвищу температуру плавлення серед усіх металів, і NST заявила, що успіх команди у підтримці H-режиму довше, ніж будь-коли раніше, був &laquo;головним чином завдяки успішній модернізації&raquo;.

&laquo;У порівнянні з попередніми диверторами на основі вуглецю, нові вольфрамові дивертори показали лише 25% збільшення температури поверхні при аналогічних теплових навантаженнях. Це забезпечує значні переваги для довгоімпульсних операцій з високою потужністю нагріву&raquo;.

Успіх вольфрамових диверторів може надати безцінні дані для проекту Міжнародного термоядерного експериментального реактора (ITER) міжнародного термоядерного мегапроекту вартістю 21,5 млрд доларів, який розробляється у Франції десятками країн, включаючи Корею, Китай, США, ЄС і Росію.

ITER, який, як очікується, виробить свою першу плазму наступного року, а повне введення системи в експлуатацію заплановане на 2035 рік, використовуватиме вольфрам у власних дивертерах.

Сук Дже Ю, президент Корейського інституту термоядерної енергії, сказав, що дослідження дає &laquo;зелене світло для придбання основних технологій&raquo;, необхідних для майбутніх демонстраційних електростанцій, відомих як &laquo;DEMO-реактори&raquo;.

Він продовжив, що його команда тепер намагатиметься &laquo;захистити основні технології, необхідні для роботи ITER&raquo; і майбутніх демонстраційних реакторів DEMO.

]]>
<![CDATA[Зелені електростанції може очікувати дефолт у разі скасування підтримки через «Укренерго» – інвестори]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/zeleni-elektrostantsiji-mozhe-ochikuvati-defolt-u-razi-skasuvannja-pidtrimki-cherez-ukrenerho-investori-993433.html Fri, 29 Mar 2024 15:07:00 +0200 &laquo;Ми будемо проти будь-яких ініціатив, які будуть погіршувати надходження коштів до підприємств ВДЕ за згенеровану електроенергію&raquo;, &ndash; підкреслила Верещинська

Зміна існуючого механізму підтримки галузі зеленої енергетики потенційно може призвести до порушення вимог щодо виплати кредитів

Підприємства зеленої енергетики будуть мати високий ризик фінансового дефолту у разі зупинки підтримки галузі через компанію &laquo;Укренерго&raquo;, оскільки це порушить гарантованість надходжень і підприємства зеленої енергетики не зможуть розраховуватись за кредитами. Про це заявила Анастасія Верещинська, директорка Європейсько-Українського енергетичного агентства (ЄУЕА), зазначивши, що зараз на рівні профільних державних органів ведеться дискусія, щоб вилучити з тарифу на передачу &laquo;Укренерго&raquo; підтримку галузі ВДЕ.

&laquo;Ініціатива, хоч і не нова для нас усіх, але доволі ризикована&hellip; Багато з виробників ВДЕ мають кредити. І ці кредити, фінансування було залучене на поточній схемі руху коштів та виплаті ВДЕ компенсації саме за рахунок тарифу ОСП (&laquo;Укренерго&raquo;)&raquo;, сказала Верещинська.

За її словами, зміна існуючого механізму підтримки галузі зеленої енергетики потенційно може призвести до порушення вимог щодо виплати кредитів, які залучались на будівництво зелених електростанцій.

&laquo;Відповідно, можуть бути якісь технічні дефолти операторів ВДЕ&raquo;, зазначила директора ЄУЕА.

Вона зазначила, що виокремлення з тарифу на передачу &laquo;Укренерго&raquo; механізму підтримки галузі ВДЕ призведе до того, що споживачі електроенергії матимуть можливість ухилятися від сплати необхідного платежу або ж скасують відповідну вимогу у судовому порядку.

&laquo;Ми бачимо, що потенційно може бути підвищений шанс на блокування таких платежів за зеленим тарифом через суди. Тому що окрема схема оплати ВДЕ надбавки робить її доволі легкою ціллю для блокування через суди&raquo;, пояснила Верещинська.

Також вона виразила сумнів, що держава буде якось забезпечувати платіжну дисципліну споживачів електроенергії у разі виокремлення підтримки галузі ВДЕ на окремий рахунок.

&laquo;Ми будемо проти будь-яких ініціатив, які будуть погіршувати надходження коштів до підприємств ВДЕ за згенеровану електроенергію. Це фундаментальна наша позиція&raquo;, підкреслила Верещинська.

Також вона нагадала, що інвестори у галузь ВДЕ проходили декілька етапів обіцянок з боку держави, зокрема уряду, що умови роботи для галузі змінюватися та погіршуватися не будуть, однак насправді все йшло за негативним сценарієм.

Як повідомлялося, в Європейській бізнес асоціації вважають, що зміна умов стимулювання розвитку галузі зеленої енергетики є порушенням раніше наданих інвесторам гарантій та шкодить можливості країни залучати нові інвестиції.

]]>
<![CDATA[В Японії відкрили найбільшу в країні водневу заправну станцію]]> https://glavcom.ua/techno/auto/v-japoniji-vidkrili-najbilshu-v-krajini-vodnevu-zapravnu-stantsiju-993285.html Thu, 28 Mar 2024 17:37:49 +0200 Уперше в Японії газ буде прокладений до конкретного району і доданий до енергетичного балансу житлового сектору

Кількість водню, що постачається, буде еквівалентна кількості, необхідній для роботи близько 40 автобусів на паливних елементах протягом дня

Одна з найбільших в Японії водневих заправних станцій для автомобілів на паливних елементах відкрилася в середу на місці колишнього села спортсменів Олімпіади та Паралімпіади в Токіо, повідомиляє Мainichi.

Великий дистриб'ютор нафти Eneos Corp. буде експлуатувати станцію і виробляти водень відповідно до плану уряду Токіо щодо цього об'єкту, причому кількість водню, що постачається, буде еквівалентна кількості, необхідній для роботи близько 40 автобусів на паливних елементах протягом дня.

Водень також постачатиметься до району Харумі в окрузі Чуо через підземний трубопровід, вперше в Японії газ буде прокладений до конкретного району і доданий до енергетичного балансу житлового сектору, згідно з даними столичної влади.

Водень буде використовуватися для виробництва електроенергії за допомогою паливних елементів, розташованих у колишньому селищі спортсменів, яке було перетворено на житлові багатоповерхівки.

Електроенергія буде використовуватися для освітлення та ліфтів у кондомініумах і комерційних об'єктах.

Цей крок є частиною зусиль столичної влади, спрямованих на розширення використання водню, оскільки вона поставила собі за мету скоротити вдвічі викиди парникових газів у 2030 році порівняно з рівнем 2000 року.

]]>
<![CDATA[Американські виробники сонячної енергії об’єднують зусилля. Заради чого?]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/amerikanski-virobniki-sonjachnoji-enerhiji-objednujut-zusillja-zaradi-choho-993087.html Wed, 27 Mar 2024 17:06:00 +0200 20% робочих місць у виробництві сонячної енергії в США було втрачено з 2016 по 2020 рік

Адміністрація Байдена стимулює альтернативну енергетику у США

У середу два невеликі виробники сонячної енергії заявили, що об&rsquo;єднують зусилля, щоб виготовити панелі, які дозволять їхнім клієнтам, розробникам сонячних проектів у США, отримувати нову прибуткову федеральну субсидію на американське обладнання для чистої енергії, повідомляє Reuters.

Адміністрація Байдена рекламує угоду між виробником сонячних батарей із штату Джорджія Suniva та канадською компанією Heliene, яка займається виробництвом панелей у Міннесоті, як доказ того, що субсидії, передбачені Законом про зниження інфляції (IRA), сприяють створенню вітчизняної сонячної промисловості для конкурувати з Китаєм.

&laquo;До цієї адміністрації сонячні компанії по всій території Сполучених Штатів переживали труднощі&raquo;, заявила міністр фінансів Джанет Йеллен, яка відвідає завод Суніва в Норкроссі, штат Джорджія, пізніше в середу, йдеться в заяві. Вона зазначила, що 20% робочих місць у виробництві сонячної енергії в США було втрачено з 2016 по 2020 рік.

Сама Suniva перезапускає непрацюючу фабрику.

&laquo;Тепер, незважаючи на те, що залишаються значні проблеми, податкові кредити Закону про зниження інфляції допомагають змінити гру&raquo;, додала Йеллен.

Відповідно до трирічної угоди на суму 400 мільйонів доларів, Suniva постачатиме клітини Heliene, яка збиратиме їх у панелі. За словами Suniva, ці продукти зможуть забезпечити близько 2 гігават сонячних проектів. Цієї потужності вистачило б для живлення близько 350 000 будинків.

Згідно з правилами Міністерства фінансів, оприлюдненими майже рік тому, розробники сонячних проектів, які використовують панелі з американськими елементами, зможуть вимагати 10% податкового кредиту за використання внутрішнього контенту. Цей бонусний кредит, створений у IRA 2022, розцінювався розробниками як недосяжний, оскільки в США наразі немає поставок сонячних елементів на основі кремнію, переважної промислової технології.

]]>
<![CDATA[Держава може позбавити інвесторів у зелену енергетику гарантій щодо умов роботи в Україні – Бондарчук]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/derzhava-mozhe-pozbaviti-investoriv-u-zelenu-enerhetiku-harantij-shchodo-umov-roboti-v-ukrajini-bondarchuk-992697.html Mon, 25 Mar 2024 17:37:00 +0200 Уряд може сформувати підґрунтя для збільшення боргів галузі зеленої енергетики &ndash; Бондарчук

Бондарчук нагадав, що за останні 4 роки, після підписання меморандуму, уряд неодноразово порушував меморандум

Уряд України ініціював зміну механізму підтримки галузі відновлюваної енергетики, що є прямим порушенням домовленостей та гарантій інвесторам щодо незмінності регуляторного поля. Це призведе до збільшення боргів за зелену електроенергію та буде стимулювати політизацію галузі. Про це заявив Іван Бондарчук, керівник практики енергетики та природних ресурсів юридичної групи LCF Law Group, пояснивши, що мова йде про виокремлення з тарифу на передачу &laquo;Укренерго&raquo; послуги щодо підтримки галузі ВДЕ в окрему надбавку.

&laquo;Тобто, замість тарифу на передачу, можуть з'явитися платіжні квитанції. Якийсь окремий рядок з платежем на користь ВДЕ, умовно кажучи. Але не зрозуміло, що буде відбуватися у випадку, якщо люди або бізнеси не будуть сплачувати за цей тариф&raquo;, сказав Бондарчук.

За його словами, у такому випадку може бути ситуація, коли споживачі електроенергії будуть відмовлятися оплачувати підтримку галузі ВДЕ або блокуватимуть ці платежі через суди.

&laquo;Це поставить галузь ВДЕ під удар. Також це буде суперечити меморандуму, який уряд підписав з виробниками ВДЕ у 2020 році&raquo; за результатом якого був виконаний компромісний перегляд розміру зелених тарифів&raquo;, сказав адвокат.

Водночас, за його словами, у меморандумі одним із зобов'язань уряду було чітко прописано вимогу забезпечити достатність тарифу на передачу НЕК &laquo;Укренерго&raquo; щодо покриття витрат Гарантованого покупця для підтримки виробників з ВДЕ. При цьому Бондарчук нагадав, що за останні 4 роки, після підписання меморандуму, уряд неодноразово порушував меморандум.

&laquo;Якщо це рішення буде ухвалене, є високі ризики появи нової кризи розрахунків у галузі. Це може статися, тому що галузь стане більш вразливою до недобросовісних дій. По-друге, потенційно знову претензії &laquo;зелених&raquo; щодо ретроспективних змін і щодо, скажімо так, порушення зобов'язання, яке на себе взяв уряд після підписання меморандуму&raquo;, додав адвокат.

Бондарчук вважає, що уряд своїми діями заводить інвесторів у ще більш вразливе становище, ніж це є зараз, адже є висока ймовірність, що можливістю не платити будуть зловживати.

&laquo;Підхід досить дивний. Уявіть собі картинку, політично, коли в платіжці у споживача або у бізнесу буде конкретний рядок &laquo;Підтримка ВДЕ&raquo;. Тоді фактично буде знову створене політичне підґрунтя для розповзання чуток, що це перекладання коштів споживачів у кишені олігархів, іноземців і так далі&raquo;, підсумував адвокат.

Як повідомлялося, в Європейській бізнес асоціації вважають, що зміна умов стимулювання розвитку галузі зеленої енергетики є порушенням раніше наданих інвесторам гарантій та шкодить можливості країни залучати нові інвестиції.

]]>
<![CDATA[Експерт негативно оцінив запропоновані зміни моделі фінансування «зеленої» енергетики]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/ekspert-nehativno-otsiniv-zaproponovani-zmini-modeli-finansuvannja-zelenoji-enerhetiki-991999.html Thu, 21 Mar 2024 17:53:36 +0200 Юрист нагадав, що вже запропоновано багато дорожніх карт та обіцянок для погашення боргів перед ВДЕ, але досі не було жодних результатів

Держава має борги перед інвесторами в «зелену» енергетику

Голова комітету з енергетичного права Національної асоціації адвокатів Олександр Трохимець вважає, що зміна механізму фінансування &laquo;зеленої&raquo; генерації може погіршити ситуацію в галузі. Про це він повідомив у своєму каналі в Telegram.

Зокрема Трохимець розповів, що нещодавно Уряд затвердив план реалізації програми Ukraine Facility, у якому є й розділ про енергетику.

&laquo;В урядовому документі зазначено, що виробники електроенергії з ВДЕ можуть обирати альтернативи: або продавати електроенергію ГарПоку за &laquo;зеленим&raquo; тарифом або йти самостійно на ринок, продавати вироблену електроенергію і отримувати різницю від того ж ГарПоку. Незрозуміло тільки звідки у ГарПока будуть кошти на виплату цієї різниці&raquo;, написав він.

На його думку, запропоновані Урядом ініціативи не мають реальних механізмів реалізації. Юрист нагадав, що вже запропоновано багато дорожніх карт та обіцянок для погашення боргів перед ВДЕ, але досі не було жодних результатів. В той же час, Урядом пропонується прибрати надбавку для виробників з ВДЕ (механізм фінансування галузі зеленої енергетики авт.) з частини тарифу НЕК &laquo;Укренерго&raquo; на передачу.

&laquo;Тоді виникає логічне питання а який обов'язок буде по сплаті даної надбавки для споживачів? Морально-вольовий? Хто буде оплачувати платіжки на &laquo;ВДЕ надбавку&raquo; за відсутності ризику погіршити свої відносини з ОСП та ризику призупинення операцій на ринку електричної енергії? Я на днях читав результати дослідження &laquo;На що готові люди заради енергетичної незалежності&raquo;. Відповідь однозначна ні на що!&raquo;, додав він.

Трохимець підкреслив, що держава має виконати два завдання стосовно ВДЕ: дотримувати вимог закону щодо гарантій дії &laquo;зеленого&raquo; тарифу до 2030-го року та погасити борги перед інвесторами. Він наголосив, що єдиний шлях це випуск облігацій, бо в енергосистемі джерел погашення не існує.

&laquo;В протилежному випадку ніяких інвестицій в українську енергетику не буде, а сама енергосистема буде все більше і більше руйнуватися&raquo;, підсумував Трохимець.

Нагадаємо, недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, за 2022 рік майже 45%. Учасники ринку та експерти зазначають, що наявні старі борги негативно впливають на стан галузі ВДЕ та погіршують інтерес інвесторів до пошуку і залучення коштів на розвиток галузі.

]]>
<![CDATA[Google, Microsoft і Nucor співпрацюють у розробці чистої енергії]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/google-microsoft-i-nucor-spivpratsjujut-u-rozrobtsi-chistoji-enerhiji-991980.html Thu, 21 Mar 2024 16:28:46 +0200 За даними Міжнародного енергетичного агентства, для економічно ефективної декарбонізації мереж необхідні надійні технології чистої електроенергії

Google, Microsoft і Nucor Corporation оголосили, що вони будуть працювати разом, щоб розробити нові бізнес-моделі та об'єднати попит на передові технології чистої електроенергії, повідомляє Renewable energy world.

Ці моделі покликані прискорити розробку &laquo;перших у своєму роді&raquo; та ранніх комерційних проектів, включаючи передові ядерні, геотермальні технології наступного покоління, чистий водень, довготривале зберігання енергії (LDES) тощо. В якості першого кроку компанії опублікують запит на участь у кількох регіонах США для потенційних проектів, які потребують фінансування, і закликають постачальників технологій, розробників, інвесторів, комунальні підприємства та інших зацікавлених осіб виходити на зв'язок з ними.

За даними Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), для економічно ефективної декарбонізації електромереж необхідні надійні, диспетчеризовані технології чистої електроенергії та сучасні системи зберігання енергії. Ці технології можуть заповнити прогалини у виробництві вітрової та сонячної енергії.

Однак компанії зазначають, що ці технології стикаються з проблемами, зокрема через новизну та ризики ранніх проектів, що ускладнюють отримання необхідного фінансування. Розробляючи нові комерційні структури та об'єднуючи попит трьох найбільших світових покупців енергії, компанії сподіваються зменшити ризики для комунальних підприємств та девелоперів, які розглядають ранні комерційні проекти, та забезпечити необхідні інвестиції, що в кінцевому підсумку допоможе ввести ці проекти в експлуатацію на початку 2030-х років та зменшити витрати на технології за рахунок багаторазового розгортання.

Спочатку компанії зосередяться на перевірці моделі агрегації попиту та закупівель за допомогою пілотних проектів з використанням передових технологій у Сполучених Штатах. Компанії пілотуватимуть структуру реалізації проектів, зосереджену на: підписанні угод про використання технологій, які ще знаходяться на початку кривої витрат, донесенні до політиків та інших зацікавлених сторін чіткого голосу клієнтів щодо ширшого довгострокового покращення екосистеми та розробці нових сприятливих тарифних структур у партнерстві з постачальниками енергії та комунальними службами.

Google, Microsoft та Nucor поділяться своїми уроками та дорожньою картою своїх перших пілотних проектів, а також заохотять інші компанії розглянути, як вони також можуть підтримати передові проекти чистої електроенергії.

]]>
<![CDATA[Кабмін доручив НКРЕКП розробити дорожню карту відокремлення надбавки за «зелену» енергію з тарифу на передачу ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/kabmin-doruchiv-nkrekp-rozrobiti-dorozhnju-kartu-vidokremlennja-nadbavki-za-zelenu-enerhiju-z-tarifu-na-peredachu--991775.html Wed, 20 Mar 2024 17:52:22 +0200 Затвердження Дорожньої карти буде завершено НКРЕКП до 2 кварталу 2025 року.

Недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, за 2022 рік – майже 45%

Кабінет міністрів України доручив Національній комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) розробити дорожню карту відокремлення надбавки на &laquo;зелену&raquo; електроенергію від тарифу на передачу компанії &laquo;Укренерго&raquo;. Про це свідчить опублікований Урядом документ &laquo;План для Ukraine Facility&raquo;.

&laquo;Розроблення та затвердження Дорожньої карти процесу відокремлення надбавки на відновлювану енергію від тарифу на передачу із визначенням необхідних законодавчих актів та термінів впровадження&raquo;, вказується в документі очікуваний від НКРЕКП результат.

Зазначається, що розроблення та затвердження цієї Дорожньої карти буде завершено НКРЕКП до 2 кварталу 2025 року.

Нагадаємо, недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, за 2022 рік майже 45%.

Учасники ринку та експерти зазначають, що наявні старі борги негативно впливають на стан галузі ВДЕ та погіршують інтерес інвесторів до пошуку і залучення коштів на розвиток галузі.

]]>
<![CDATA[Перехід до зеленої металургії потребуватиме активного використання штучного інтелекту – глава «Метінвесту» ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/perekhid-do-zelenoji-metalurhiji-potrebuvatime-aktivnoho-vikoristannja-shtuchnoho-intelektu-hlava-metinvestu--990702.html Thu, 14 Mar 2024 18:16:00 +0200 &laquo;Перехід до зеленого курсу буде нелегким&raquo;

Юрій Риженков, генеральний директор Групи «Метінвест»

Трансформація бізнес-процесів у металургії завдяки новим технологіям відбувається повільніше, ніж у інших галузях. Але завдяки використанню цих технологій українські заводи значно випереджали сусідні країни за рівнем прогресу. Про це розповів генеральний директор Групи &laquo;Метінвест&raquo; Юрій Риженков під час конференції країн G7, присвяченій зеленій трансформації.

&laquo;Політики всього світу говорять про зелений курс. Металургійна промисловість перебуває на вершині порядку денного цього курсу, як головний актор запровадження зелених технологій. Але водночас металургія дуже традиційна галузь, технології розроблені давно, й зараз неможливо зробити великий прорив. Можна лише поступово вдосконалювати систему. І коли мова йде про поступові вдосконалення, саме тут з'являються цифровізація та штучний інтелект. Саме це може зробити галузь не лише екологічнішою, а й ефективнішою та конкурентоспроможнішою&raquo;, зауважив Риженков.

За його словами, багато керівників підприємств важкої промисловості зараз говорять не просто про зелений перехід, а про зелений і цифровий переходи для металургії. Водночас, галузь гостро потребує IT-фахівців для впровадження.

&laquo;Перехід до зеленого курсу буде нелегким. Адже нам бракує ІТ-спеціалістів для роботи над трансформацією. Лише п'ять-сім років тому ми шукали інженерів-металургів, яких ми могли б навчити ІТ. Зараз навпаки. Ми готуємо ІТ-спеціалістів, яких навчаємо металургії. І це ті люди, які будуть головними під час зеленого та цифрового переходу нашої компанії&raquo;, резюмував Риженков.

Нагадаємо, що стратегія &laquo;Метінвесту&raquo; щодо &laquo;зеленого&raquo; переходу залишається незмінною попри широкомасштабну війну.

Водночас Україна наразі прагне прискорити шлях до членства в ЄС, тож має здійснити трансформацію швидше, аніж передбачалось.

]]>
<![CDATA[2023 рік став рекордним роком для сонячної енергетики – аналітика]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/2023-rik-stav-rekordnim-rokom-dlja-sonjachnoji-enerhiji-analitika-990528.html Wed, 13 Mar 2024 17:06:00 +0200 &laquo;Чиста енергія має фундаментальне значення для американської економіки&raquo;

Станом на зараз США мають 262 ГВт чистої енергії

Американська асоціація чистої енергетики (ACP) опублікувала щорічний звіт про стан ринку чистої енергетики, в якому підкреслюється, що 2023 рік став знаковим для американської чистої енергетики: у ньому було встановлено більше потужностей, ніж у будь-якому попередньому році, повідомляє Renewable Energy World.

Галузь додала загалом 33,8 ГВт нових проектів чистої енергетики, що на 12,5% перевищило попередній річний рекорд, встановлений у 2021 році. Лідерами зростання стали сонячні та накопичувальні електростанції, які побили попередні рекорди для обох технологій. На екологічно чисту енергетику припадає більша частина нових встановлених потужностей.

Зараз у США 262 ГВт екологічно чистої енергії живлять енергосистему, і в результаті країна виробляє 16% електроенергії з вітру та сонця. Чиста енергія доступна у 93% округів Конгресу та у всіх 50 штатах. ACP стверджує, що майбутній розвиток виглядає багатообіцяючим, оскільки, згідно з доповіддю, кількість проектів досягає історичного рівня.

&laquo;Чиста енергія має фундаментальне значення для американської економіки, на неї припадає понад 75% всієї нової енергії, введеної в експлуатацію минулого року. Ми виробляємо чисту енергію в кожному штаті і майже в кожному окрузі Конгресу&raquo;, сказав генеральний директор ACP Джейсон Грумет. &laquo;Це був знаковий рік для накопичувачів та сонячної енергетики, і є справжній ажіотаж щодо 123 нещодавно оголошених виробничих потужностей, які принесуть економічний розвиток громадам по всій країні. Але, незважаючи на ці досягнення, нам потрібно докласти ще більше зусиль, щоб досягти наших спільних цілей енергетичної безпеки та нульового рівня викидів. ACP продовжуватиме виступати за вдосконалення процесів вибору місця розташування, отримання дозволів та планування, щоб прискорити впровадження чистої енергії&raquo;.

Основні моменти Щорічного звіту про стан ринку чистої енергетики за 2023 рік включають:

  • На сонячну, вітрову та накопичувальну енергетику припадає 77% усіх нових встановлених потужностей.
  • Сонячні електростанції зросли до 19,6 ГВт, причому лідерами зростання стали комунальні проєкти.
  • Майже вдвічі зросла потужність накопичувачів енергії девелопери підключили до мережі 7,9 ГВт.
  • Інвестиції у вітчизняне виробництво екологічно чистої енергії значно зросли завдяки федеральним податковим стимулам.
  • Потенціал розвитку збільшився більш ніж на 25% у порівнянні з попереднім роком до 170 ГВт, що свідчить про впевнене майбутнє зростання чистої енергетики.
  • Чиста енергетика присутня у 93% округів Конгресу та у всіх 50 штатах.

Завдяки сприятливій федеральній політиці та зниженню вартості сонячної енергії в 44 штатах було встановлено майже 20 ГВт сонячних електростанцій у комунальному секторі. Техас і Каліфорнія лідирують за темпами приросту сонячних потужностей, ввівши в експлуатацію 5,9 ГВт і 2,3 ГВт нових сонячних потужностей відповідно. Більше половини з 94 ГВт сонячних потужностей, що експлуатуються на кінець 2023 року, були введені в експлуатацію в період між 2020 і 2023 роками. І ще більше понад 92 ГВт у стадії підготовки.

Акумуляторні накопичувачі продемонстрували майже експоненціальне зростання, майже подвоївши встановлену потужність, встановивши близько 8 ГВт. Таким чином, загальна робоча потужність досягла 17 ГВт. На Каліфорнію та Техас припадає майже три чверті приросту потужностей, але загалом у 2023 році нові потужності були встановлені у п'ятнадцяти штатах (AZ, CA, CO, HI, MA, MN, NC, NJ, NM, NV, NY, OH, TX, VA, VT). Стрімкому зростанню сховищ сприяли новий податковий кредит для автономних сховищ, бум сонячної енергетики, цінність зберігання під час пікового попиту та напруження в мережі, а також зниження цін на ключові матеріали для акумуляторів, зазначає ACP.

У 2023 році наземна та офшорна вітроенергетика зіткнулися з проблемами, забезпечивши 6,4 ГВт вітроенергетичних потужностей найповільніший рік для нових вітрових установок за останнє десятиліття. Це уповільнення значною мірою пояснюється політичною невизначеністю, високою вартістю капіталу, тривалими процесами отримання дозволів, бар'єрами при виборі місця розташування та складним середовищем для будівництва нових ліній електропередач, зазначає ACP.

Корпоративні покупці відіграють важливу роль у стимулюванні попиту на чисту енергію, купуючи екологічно чисту енергію для своїх операцій. Трійку найбільших комерційних та промислових покупців у 2023 році склали Amazon, Meta та Google. Meta лідирує як найбільший покупець операційної екологічно чистої електроенергії, тоді як Amazon лідирує за загальним обсягом законтрактованих потужностей екологічно чистої електроенергії.

]]>
<![CDATA[Представники зеленої енергетики можуть покращити роботу Гарпоку – асоціація ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/predstavniki-zelenoji-enerhetiki-mozhut-pokrashchiti-robotu-harpoku-asotsiatsija--990023.html Sun, 10 Mar 2024 15:40:00 +0200 Формування наглядової ради Гарпоку з представників зеленої енергетики підвищить його ефективність &ndash; Тинний

Недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, за 2022 рік – майже 45%

Залучення до наглядової ради державного Гарантованого покупця представників з сектору відновлюваної енергетики може позитивно вплинути на підвищення ефективності продажу електроенергії підприємством, вважає Ігор Тинний, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики.

&laquo;Якщо не всі, то більшість представників (наглядової ради ред.) повинні бути від компаній, які виробляють ВДЕ. Адже учасники ринку ВДЕ найбільше зацікавлені в ефективності роботи Гарантованого покупця&raquo;, сказав Тинний.

За його словами, наглядові ради формують для того аби поліпшити управління підприємствами і вивести їх з хронічних збитків.

&laquo;Основна функція Гарантованого покупця полягає в тому, що він бере електроенергію з ВДЕ і продає її на ринку, має продавати за максимальною ціною. Чим краще він продає електроенергію за більш високою ціною, тим менші мають бути доплати за рахунок інших джерел&raquo;, сказав Тинний.

Інвестор вважає, якщо Гарпок погано продає електроенергію з ВДЕ, то відповідно виникає заборгованість на енергоринку і з'являється інша необхідність покриття дефіциту з інших джерел. Він зазначив, що учасники галузі ВДЕ готові входити в наглядову раду Гаропку, щоб мати можливість оцінювати роботу підприємства в оперативному режимі і підтримувати гідну оплату праці ефективного менеджменту та мати змогу звільняти неефективний менеджмент.

&laquo;Відповідальність і достойна платня приводять до ефективності. Я вважаю, що наглядові раду Гарантованого покупця треба формувати виключно з представників ВДЕ&raquo;, сказав Тинний.

Нагадаємо, недоплата Гарантованого покупця підприємствам зеленої енергетики за 2023 рік складає 25%, за 2022 рік майже 45%.

Учасники ринку та експерти зазначають, що наявні старі борги негативно впливають на стан галузі ВДЕ та погіршують інтерес інвесторів до пошуку і залучення коштів на розвиток галузі.

]]>
<![CDATA[Італія гальмує перехід на «зелену» енергетику через відсутність великих сонячних проектів]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/italija-halmuje-perekhid-na-zelenu-enerhetiku-cherez-vidsutnist-velikikh-sonjachnikh-proektiv-989640.html Thu, 7 Mar 2024 17:10:00 +0200 Брюссель поставив ціль скорочення викидів вуглецю для Риму на 43,7% до 2030 року

Двоє робітників встановлюють двосторонню сонячну панель потужністю 540 Вт у парку сонячних панелей у Тріно, Італія

Італія додала великі сонячні електростанції вартістю 6 гігават (ГВт) з 2016 року, що значно менше, ніж Німеччина та Іспанія, де було встановлено понад 20 ГВт нових потужностей шляхом будівництва електростанцій розміром щонайменше 1 МВт, за даними галузевої асоціації SolarPower, повідомляє Reuters.

Брюссель поставив ціль скорочення викидів вуглецю для Риму на 43,7% до 2030 року, але правий уряд Джорджії Мелоні вже визнав, що Італія не на шляху до досягнення цієї мети.

Для цього, за оцінками експертів, країні потрібно близько 12 ГВт нових &laquo;зелених&raquo; потужностей щороку до 2030 року. Оскільки сонячна енергія є найбільшим у країні джерелом відновлюваної енергії, цього важко досягти без збільшення кількості великих фотоелектричних станцій.

&laquo;Ми не можемо встановлювати 12 ГВт на рік лише за допомогою невеликих електростанцій&raquo;, сказав Агостіно Ре Ребауденго, голова італійського галузевого лобі Elettricita Futura, додавши, що великий сонячний парк виробляє втричі більше енергії, ніж електростанція на даху з такими ж інвестиціями.

З 2016 року Італія розгорнула близько 22 ГВт на невеликих заводах, включаючи безліч дахових панелей більше, ніж у Франції, Іспанії та Нідерландах частково завдяки стимулам для покращення будинків, які зараз поступово припиняються.

Міністр енергетики Гілберто Пікетто Фратін каже, що Італії важко побудувати багато великих заводів через природу італійської території, яка більш забудована, з меншою кількістю відкритих просторів, ніж такі сусіди, як Іспанія.

За його словами, уряд також уважно ставиться до закликів захистити природу та культурні цінності. &laquo;Є величезна спадщина, яку потрібно зберегти&raquo;, сказав він Reuters.
Жорсткі правила щодо захисту цього та опір місцевої адміністрації ускладнили життя великих забудовників.

Представники промисловості скаржаться, що великі екологічні проекти стримуються повільним процесом отримання дозволів, тоді як рослинам на дахах виграють від спрощених процедур.

&laquo;Європейський Союз попросив спростити процедури авторизації. Це ще не відбулося, і це потребує вирішення&raquo;, сказав Reuters Альдо Беолчіні, головний інвестиційний директор сонячної інвестиційної групи NextEnergy Capital.

Джерело в галузі, яке побажало залишитися неназваним, повідомило, що процес авторизації великого сонячного парку може тривати більше чотирьох років в Італії, тоді як в Іспанії вони прагнуть реалізувати станцію протягом двох років після її початку.

&laquo;Нам потрібно зробити стрибок і прискорити розвиток великих заводів, якщо ми хочемо досягти цілей до 2030 року&raquo;, сказав Нікола Монті, генеральний директор енергетичної компанії Edison.

]]>
<![CDATA[Перехід на відновлювальні джерела енергії. У Євросоюзу з'явились країни-лідери]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/perekhid-na-vidnovljuvalni-dzherela-enerhiji-u-jevrosojuzu-zjavilis-krajini-lideri-989428.html Wed, 6 Mar 2024 14:26:00 +0200 Швеція, Фінляндія та Латвія отримують 40% енергії з відновлюваних джерел

Світ поступово відмовляється від викопного палива, як основного джерела енергії

Низка країн ЄС уже досягла сьомої цілі сталого розвитку ООН до 2030 року, тобто у сфері сталої енергетики, протягом 2020-2021 років. Про це йдеться у дослідженні польских економістів, повідомляє Екополітика з посиланням на The Guardian.

Зазначається, що сьома ціль сталого розвитку передбачає:

  • доступну електроенергію для всіх;
  • збільшення кількості відновлювальних джерел енергії;
  • передові дослідження у сфері зеленої енергетики.

Автори поєднали сім показників, щоб отримати єдиний показник прогресу країн у досягненні цілі. Європейська комісія встановила цільові значення для трьох із них, а для решти економісти взяли рівень, досягнутий 10% найкращих країн ЄС у 2015 році.

Дослідження показало, що найближче до досягнення цілі наблизилися такі країни, як:

  • Швеція;
  • Данія;
  • Естонія;
  • Австрія;
  • Мальта;
  • Кіпр;
  • Латвія;
  • Бельгія.

Найменший прогрес вони виявили у Болгарії. Проте відмінності у досягненні цілей між окремими країнами ЄС явно зменшуються.

&laquo;Прогрес, досягнутий окремими країнами, може бути більш актуальним, ніж їхні кінцеві результати&raquo;, підкреслили дослідники.

Зазначається, що останніми роками ЄС прискорив перехід від викопного палива до більш чистих джерел енергії в рамках спроби зменшити свою залежність від російського газу та стати першим у світі кліматично нейтральним континентом. Зокрема наприкінці лютого Європейська комісія рекомендувала державам-членам вжити добровільних заходів, щоб утримати низький попит на газ. В ЄС прагнуть скоротити такий попит на 15% від середнього рівня за п&rsquo;ять років до повномасштабного вторгнення росії в Україну.

]]>
<![CDATA[У наглядовій раді Гарпоку мають бути представники виробників зеленої енергії – адвокат]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/u-nahljadovij-radi-harpoku-majut-buti-predstavniki-virobnikiv-zelenoji-enerhiji-advokat-989096.html Mon, 4 Mar 2024 17:12:00 +0200 &laquo;Незалежними директорами наглядової ради мають стати представники профільних компаній&raquo;, &ndash; сказав Трохимець

Інвестори у відновлювану енергетику України хочуть бачити від держави затверджену дорожню карту щодо плану та шляхів погашення боргів у зеленій енергетиці

Державний &laquo;Гарантований покупець&raquo; у процесі корпоратизації має обрати у наглядову раду й представників сектору відновлюваної енергетики, що сприятиме підвищенню ефективності роботи підприємства і продажу &laquo;зеленої&raquo; електроенергії, вважає Олександр Трохимець, голова комітету з енергетичного права Національної асоціації адвокатів.

Він нагадав, що 2 лютого уряд ухвалив розпорядження № 74-р щодо перетворення Гарпоку з держпідприємства в акціонерне товариство. Процедура корпоратизації має завершитись до кінця липня 2025 року.

&laquo;При корпоратизації Гарпоку дуже важливо, щоб наглядова рада була дієвим органом. Важливо, щоб до нього увійшли усі групи стейкхолдерів. Сьогодні Гарпок це компанія, яка продає зелену генерацію, що отримує зелений тариф. Найчастіше з боку учасників ринку можна почути питання щодо ефективності торгівлі та оптимальної цінової політики&raquo;, сказав Трохимець.

За його словами, іноді у нашій країні під час корпоратизації державних підприємств існує практика створення штучних наглядових рад. Відповідно, наглядова рада стає мертвонародженою.

&laquo;У кращій практиці це справді ефективний орган, який дає об'єктивну оцінку діяльності менеджменту, допомагає менеджменту своєю експертизою усе це разом сприяє розвитку компанії&raquo;, додав адвокат.

На його думку, доцільно, щоб незалежними директорами наглядової ради стали представники профільних компаній (їх асоціацій), які надають свій продукт для продажу на ринку електроенергію, вироблену на ВДЕ.

&laquo;Щоб вони мали можливість впливати на ефективність роботи менеджменту Гарпока, а, у разі зловживань чи неефективності роботи приймати кадрові рішення&raquo;, сказав Трохимець. Він додав, що у будь-якому випадку наглядова рада, як мінімум, забезпечить прозорість діяльності, що призведе до більш ефективної роботи з правильними рекомендаціями з її боку.

&laquo;Відповідно, ці заходи мають покращити фінансові показники як Гарантованого покупця, так і діяльності виробників ВДЕ на ринку електроенергії&raquo;, підсумував адвокат.

Як повідомлялося, на думку Анастасії Верещинської, директорки Європейсько-Українського енергетичного агентства, інвестори у відновлювану енергетику України хочуть бачити від держави затверджену дорожню карту щодо плану та шляхів погашення боргів у зеленій енергетиці, яка через цю проблему наразі знаходиться у стані виживання.

]]>
<![CDATA[Єгипет вкладає у сферу екологічного водню $40 млрд]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/jehipet-vkladaje-u-sferu-ekolohichnoho-vodnju-40-mlrd-988448.html Thu, 29 Feb 2024 12:01:04 +0200 За останні два роки Єгипет підписав низку меморандумів про взаєморозуміння та рамкових угод щодо розробки екологічно чистого водню

Північноафриканська держава намагається позиціонувати себе як екологічний центр водню та відновлюваної енергії

Єгипет підписав сім меморандумів про взаєморозуміння з міжнародними розробниками у сфері екологічного водню та відновлюваної енергії в економічній зоні Суецького каналу, що може призвести до загальних інвестицій на суму близько 40 мільярдів доларів США протягом 10 років, повідомляє Reuters.

Згідно із заявою міністра планування Хала аль-Саїд, очікуються інвестиції в розмірі близько 12 мільярдів доларів США для пілотного етапу, а потім ще 29 мільярдів доларів США для першого етапу.

За останні два роки Єгипет підписав низку меморандумів про взаєморозуміння та рамкових угод щодо розробки екологічно чистого водню.

Північноафриканська держава намагається позиціонувати себе як екологічний центр водню та відновлюваної енергії, але стикається з конкуренцією з боку інших країн Північної Африки та Близького Сходу.

Нагадаємо, за прогнозами Міжнародного енергетичного агентства ядерна та відновлювана енергетики, мають покрити все зростання світового попиту на електроенергію до 2026 року. До цього часу, на них припадатиме майже половина світового виробництва електроенергії, порівняно з 39% у 2023 році.

]]>
<![CDATA[Виплата боргів «зеленим» інвесторам дозволить державі отримати прибутки в майбутньому – учасник ринку]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/viplata-borhiv-zelenim-investoram-dozvolit-derzhavi-otrimati-pributki-v-majbutnomu-uchasnik-rinku-987498.html Fri, 23 Feb 2024 16:45:00 +0200 Кожна гривня виплачених боргів підприємствам ВДЕ принесе державі майбутні прибутки &ndash; учасник ринку

Галузь відновлюваної енергетики в Україні потребує повного погашення старих боргів за 2022-2023 роки

Існуючі борги у галузі відновлюваної енергетики України погіршують інвестиційний клімат в державі, взаємодію компаній з іноземними банками, а також скорочують податкові відрахування до бюджетів. Про це заявив Сергій Кравчук, генеральний директор компанії &laquo;Галс Агро&raquo;, яка у 2023 році запустила перший в Україні біометановий завод.

&laquo;Борги є по всім підприємствам ВДЕ. Неотримана виручка тягне за собою непогашення кредитів банкам, зменшення генерації, зменшення податкової бази, робочих місць, а також відсутність нових інвестицій та розвитку&raquo;, сказав він.

&laquo;Кожна гривня виплачених боргів ВДЕ, принесе державі майбутні прибутки&raquo;, підкреслив гендиректор.

За його словами, це потрібно розуміти та побудувати здорову систему розрахунків, що базується на реальних ринкових механізмах, а не на системі штучних обмежень. Також він розповів, що заборгованість перед його компанією на початок року складала 140 млн грн.

&laquo;Зараз ще добавилося близько 30 млн за енергію, вироблену з кінця січня. Третина нашого річного виробітку&raquo;, зазначив Кравчук.

Як повідомлялося, галузь відновлюваної енергетики в Україні потребує повного погашення старих боргів за 2022-2023 роки та заходів від держави, щоб вони не накопичувалися в подальшому, вважає Ігор Тинний, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики.

]]>
<![CDATA[Розвиток вітроенергетики в Україні залежить від вирішення фінансових проблем галузі – інвестори]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/rozvitok-vitroenerhetiki-v-ukrajini-zalezhit-vid-virishennja-finansovikh-problem-haluzi-investori-987360.html Thu, 22 Feb 2024 20:41:49 +0200 Виробники електроенергії з ВДЕ все ще чекають погашення заборгованості за поставлену електроенергію

До 2032 року очікується доведення загальної встановленої вітроенергетичної потужності до 10 ГВт

Розвиток напрямку вітроенергетики в Україні залежить від вирішення державними органами влади існуючих проблем та недосконалостей, з якими доводиться мати справу інвесторам у відновлювану енергетику. Про це повідомляють в Українській вітроенергетичній асоціації.

&laquo;Подальший розвиток вітрової енергетики та будівництво десятків нових потужностей напряму залежить від вирішення чи врегулювання досі існуючих недосконалостей і проблем на ринку&raquo;, йдеться в повідомленні асоціації.

Як зазначає голова правління Андрій Конеченков, регуляторні умови на вітроенергетичному ринку залишаються недосконалими, а виробники електроенергії з ВДЕ все ще чекають погашення заборгованості за поставлену електроенергію.

За даними УВЕА, сьогодні частка вітрової енергетики у загальному балансі національного сектору ВДЕ становить 21,7% і залишається другою за величиною після частки сонячної енергетики. Загалом, загальна встановлена потужність сектору ВДЕ в Україні становить 10,8 ГВт. В той же час, станом на кінець 2023 року, безпосередньо генерували електроенергію лише 583,8 МВт ВЕС, оскільки 71% вітрових потужностей все ще залишаються на тимчасово окупованих територіях і не постачають &laquo;зелену&raquo; електроенергію в ОЕС України.

Згідно зі стратегічними планами Міністерства енергетики України, до 2032 року очікується доведення загальної встановленої вітроенергетичної потужності до 10 ГВт, що, за оцінками УВЕА, є цілком здійсненним завданням зважаючи на загальну кількість тих проєктів, які вже готові до будівництва чи в процесі девелопменту.

УВЕА переконане, що 2023 рік увійде в історію національної вітроенергетики, як рік, коли безпосередній монтаж вітротурбін здійснювався українськими компаніями за віддаленої/онлайн участі західних підрядників та виробників обладнання у вигляді консультацій або віртуальних інструкцій, оскільки більшість з них не може вести діяльність в Україні поки триває воєнний стан. У своєму Огляді УВЕА також приділяє детальну увагу і іншим позитивним для сектору рішенням і досягненням, зокрема, прийнятому Закону України про відбудову і &laquo;зелену&raquo; трансформацію, який надав можливість виробникам електроенергії з енергії вітру переходити на механізм ринкової премії та контрактів на різницю, а також перезапустив питання щодо імплементації системи гарантій походження; виходу 78% вітрової генерації з балансуючої групи ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo; на вільний ринок; та, звичайно, остаточному завершенню процесу синхронізації української енергосистеми з ENTSO-E.

В той же час, подальший розвиток вітрової енергетики та будівництво десятків нових потужностей напряму залежить від вирішення чи врегулювання досі існуючих недосконалостей і проблем на ринку. Їх аналіз, а також пропозиції щодо шляхів їх вирішення запропоновані УВЕА у розробленій нею у 2023 році Концепції розвитку вітрової енергетики до 2030 року, про яку також згадується в Огляді.

]]>
<![CDATA[Довіра інвесторів до України слабшає через боргову кризу в зеленій енергетиці – трейдер]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/dovira-investoriv-do-ukrajini-slabshaje-cherez-borhovu-krizu-v-zelenij-enerhetitsi-trejder-987146.html Wed, 21 Feb 2024 15:37:00 +0200 Криза виплат по зеленому тарифу почалася ще у 2019 році

«Ринок ВДЕ постійно стикається з проблемами. Це проблеми боргів, проблема довіри через правила гри, які постійно змінюються»

Інвестори втрачають довіру до України через довготривалу фінансову кризу в секторі зеленої енергетики, а також непередбачуваність в регуляторному та провому полі, заявив Олег Наумик, заступник директора з розвитку групи постачальників енергоресурсів Talk.

&laquo;Ринок ВДЕ постійно стикається з проблемами. Це проблеми боргів, проблема довіри через правила гри, які постійно змінюються&raquo;, сказав Наумик.

За його словами, це також є однією з причин того, що деякі виробники зеленої електроенергії мають страх у прийнятті рішення щодо продажу електроенергії у відкритому ринку.

Наумик нагадав, що криза виплат по зеленому тарифу почалася ще у 2019 році, а вже у 2020 році був підписаний меморандум про реструктуризацію заборгованості.

Як повідомлялося, галузь відновлюваної енергетики в Україні потребує повного погашення старих боргів та заходів від держави, щоб вони не накопичувалися в подальшому, вважає Ігор Тинний, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики.

]]>
<![CDATA[Американські геологи розповіли, що допоможе забезпечити світ енергією на сотні років]]> https://glavcom.ua/world/world-economy/znakhidka-amerikanskikh-heolohiv-dopomozhe-zabezpechiti-svit-enerhijeju-na-sotni-rokiv-986836.html Tue, 20 Feb 2024 15:50:00 +0200 Американські геологи виявили, що природні джерела газу більші, ніж очікувалося, і можуть забезпечувати потреби в енергії протягом тривалого часу

Розвідувальна свердловина Natural Hydrogen Energy у Небрасці, США

Геологи у США сигналізують про початок &laquo;золотої лихоманки&raquo; для водневої енергетики. Поклади водню можуть забезпечити світ енергією на сотні років. Такі дані опублікувала Геологічна служби США (US Geological Survey), зазначає Financial Times.

Згідно з дослідженням, результати якого були представлені на щорічній конференції Американської асоціації сприяння розвитку науки в Денвері, світові запаси водню в підземних джерелах сягають аж 5 трлн тонн.

&laquo;Основна частина водню, швидше за все, недоступна (для розробки &laquo;Главком&raquo;), але навіть якщо витягти кілька відсотків, цього буде достатньо для задоволення всіх очікуваних потреб 500 млн тонн на рік на сотні років&raquo;, наводить Financial Times слова керівника дослідження Джеффрі Елліса.

Значна частина попиту на водень як паливо та промислову сировину (що використовується в тому числі при виробництві аміаку та добрив) задовольняється за рахунок риформінгу газу, що складається переважно з метану. При цьому у разі уловлювання викидів вуглекислого газу одержуваний водень називають &laquo;блакитним&raquo;, у протилежному випадку &laquo;сірим&raquo;.

У менших обсягах водень одержують шляхом електролізу води за допомогою поновлюваних джерел енергії. І тут він називається &laquo;зеленим&raquo;.

Однак видобуток природного геологічного або &laquo;золотого&raquo; водню буде екологічнішим і дешевшим, ніж виробництво &laquo;блакитного&raquo; або &laquo;зеленого&raquo;, вважає Менлі Чжан з Колорадської гірничої школи (Colorado School of Mines). &laquo;Наступає золота лихоманка по &laquo;золотому&raquo; водню&raquo;, заявила вона під час конференції.

Раніше у наукових колах вважали, що під землею навряд чи міститься багато чистого водню, оскільки він поглинається мікробами та руйнується під час геохімічних процесів.

Зараз геологи вважають, що великі обсяги водню виробляються при реакції низки мінералів з високим вмістом заліза з водою, зазначила на конференції Алексіс Темплтон з Колорадського університету в Боулдері (University of Colorado, Boulder).

При цьому родовища водню вимагають інших геологічних умов, ніж родовища нафти та газу. &laquo;Ми не шукали поклади водню у потрібних місцях потрібними інструментами&raquo;, сказав Елліс.

Наразі геологи відкривають родовища природного водню у різних частинах планети, пише Financial Times. Так, у лютому дослідники повідомили про виявлення джерела водню з дебітом понад 200 тонн на рік на хромітовому родовищі &laquo;Булькіза&raquo; в Албанії. Американська Natural Hydrogen Energy пробурила розвідувальну свердловину в Небрасці і розраховує за пару років вийти на промисловий видобуток.

Перший природний водень було видобуто у селі Буракебугу в Малі. З 2012 року з свердловини, що там розташована, без послаблення тиску надходить практично чистий водень, що дозволило електрифікувати цей населений пункт.

Відкриття малійського родовища, можливо, започаткувало &laquo;водневу лихоманку&raquo; явище, порівнянне з народженням нафтової промисловості в 1859 році, коли Едвін Дрейк пробурив у Пенсільванії першу нафтову свердловину, вважає Джеффрі Елліс.

Нагадаємо, Сомалі у 2024 році розраховує видобути першу у своїй історії нафту на власній території, повідомляє Garowe з посиланням на слова міністра нафти та мінеральних ресурсів Сомалі Абдирізака Омара Мохамеда.

]]>
<![CDATA[Галузь зеленої енергетики потребує повного погашення боргів – інвестор]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/haluz-zelenoji-enerhetiki-potrebuje-povnoho-pohashennja-borhiv-investor-986582.html Sun, 18 Feb 2024 12:54:44 +0200 Тинний: Погасили борги літа 2023 року, але не заплатили старіші борги &ndash; 2022 та 2021 років

Галузь відновлюваної енергетики в Україні потребує повного погашення старих боргів та заходів від держави, щоб вони не накопичувалися в подальшому, заявив Ігор Тинний, співзасновник Української асоціації відновлюваної енергетики.

&laquo;Погасили борги літа 2023 року, але не заплатили старіші борги 2022 та 2021 років&raquo;, сказав Тинний.

За його словами, причина боргів в енергетиці, зокрема перед галуззю ВДЕ, це наявність пільгових тарифів на електроенергію для населення без монетизації пільг, щоб субсидії надавались напряму і виключно тому, хто їх потребує.

Окрім того, на думку Тинного, іншою проблемою є те, що держава йде на поступки державним та комунальним підприємствам, дозволяючи їм не сплачувати за електроенергію і накопичувати борги. Це все, зазначає представник УАВЕ, негативно відображається на перспективах розвитку енергетики України, де наразі декларується потреба будувати великі енергетичні потужності замість більш стійкої до обстрілів розподіленої генерації.

Як повідомлялося, заборгованість Енергоатому щодо фінансування пільгового тарифу на електроенергію для населення складає 17 млрд грн, борг &laquo;Укренерго&raquo; за послугу зі збільшення виробництва електроенергії з альтернативних джерел близько 30 млрд грн.

Експерти вважають, що уряд має забезпечити можливість &laquo;Енергоатому&raquo; отримати кошти від випуску облігацій під державні гарантії, щоб компанія могла розрахуватись з боргами на енергоринку для стабілізації фінансового стану енергокомпаній, зокрема, зеленої енергетики.

]]>
<![CDATA[Експерти спрогнозували частку відновлювальної енергетики у світі до 2026 року]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/eksperti-sprohnozuvali-chastku-vidnovljuvalnoji-enerhetiki-u-sviti-do-2026-roku-986165.html Thu, 15 Feb 2024 16:20:58 +0200 Частка викопного палива у світовій генерації знизиться з 61% у 2023 році до 54% ​​у 2026 &ndash; прогноз

Зелена енергетика – майбутнє людства

За прогнозами Міжнародного енергетичного агентства ядерна та відновлювана енергетики, мають покрити все зростання світового попиту на електроенергію до 2026 року. До цього часу, на них припадатиме майже половина світового виробництва електроенергії, порівняно з 39% у 2023 році, йдеться у звіті МЕА, повідомляє Екополітика.

Зазначається, що зростання частки цих джерел енергії компенсує зростання попиту в США, ЄС, а також потенційно в Китаї. Зростання значною мірою відбудеться завдяки масштабуванню сонячних потужностей, які стають дешевшими.

Зазначається, що швидке зростання ВДЕ, підтримуване зростанням атомної генерації, має витіснити світову вугільну генерацію, яка, за прогнозами, буде падати в середньому на 1,7% щорічно до 2026 року.

Очікується, що виробництво електроенергії з природного газу до 2026 року зростатиме приблизно на 1% щороку. Прогнозується, що частка викопного палива у світовій генерації знизиться з 61% у 2023 році до 54% ​​у 2026 році, вперше з 1971 року впавши нижче 60%.

В МЕА зафіксували, що зростання попиту на електроенергію у 2023 році сповільнилося та сягнуло 2,2%, порівняно зі зростанням на 2,4% у 2022. За прогнозами до 2026 року глобальний попит на електроенергію зростатиме на 3,4% на рік. Близько 85% додаткового попиту на електроенергію до 2026 року буде надходити з-за меж розвинутих економік, зокрема з Китаю.

]]>
<![CDATA[НКРЕКП має напрацювати сценарій виведення зеленої енергетики з боргової кризи на енергоринку – експерт]]> https://glavcom.ua/economics/finances/nkrekp-maje-napratsjuvati-stsenarij-vivedennja-zelenoji-enerhetiki-z-borhovoji-krizi-na-enerhorinku-ekspert-985638.html Mon, 12 Feb 2024 18:03:00 +0200 &laquo;Питання до Регулятора, чому на сьогодні мало того, що є кризова ситуація, чому немає сценаріїв вирішення цієї кризової ситуації?&raquo;

Експерт нагадав, що один з параметрів Енергетичної стратегії України до 2050 року це досягнення 25% частки ВДЕ в енергоміксі до 2030 року

Інвестори очікують від Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) дорожню карту щодо виведення галузі електроенергетики з багатомільярдних боргів, оскільки це заважає країні розвивати зелену енергетику та не сприяє залученню інвестицій та донорської допомоги з ЄС. Про це заявив Валерій Безус, віце-президент Energy Club.

&laquo;Ситуація зі станом розрахунків хронічна і погіршується, що є ознакою одразу двох криз. Це криза ефективності роботи енергетичних ринків. І криза ефективності держполітики в цьому сегменті&raquo;, сказав експерт.

За його словами, НКРЕКП за законом відповідає за цілий набір задач, де першою є забезпечення ефективності функціонування енергетичних ринків.

&laquo;А наявність боргів, напевне, свідчить про таку неефективність. Ще нагадаю, що до безпосередньої задачі Регулятора відноситься збільшення частки відновлюваної енергетики в енергоміксі. І тут питання до Регулятора, чому на сьогодні мало того, що є кризова ситуація, чому немає сценаріїв вирішення цієї кризової ситуації?&raquo;, зазначив Безус.

На його думку, НКРЕКП вже найближчим часом має запропонувати хоча б професійному середовищу сценарій дорожньої карти вирішення ситуації з боргами на період максимум до 2030 року.

&laquo;Ми маємо отримати декілька сценаріїв і вже вести дискусії, якими інструментами ці сценарії підкріплювати&raquo;, додав експерт.

Він нагадав, що один з параметрів Енергетичної стратегії України до 2050 року це досягнення 25% частки ВДЕ в енергоміксі до 2030 року. Саме такий відсоток обговорюється під час поточної розробки Національного плану з енергетики та клімату.

&laquo;Розробка цього плану і параметр цей є знову ж таки ключем для подальшого євроінтеграційного процесу, який важливий і з політичної точки зору для країни, щоб вона відбулася як член ЄС і для залучення інвестицій&raquo;, підсумував Безус.

Як повідомлялося, заборгованість Енергоатому щодо фінансування пільгового тарифу на електроенергію для населення складає 17 млрд грн, борг &laquo;Укренерго&raquo; за послугу зі збільшення виробництва електроенергії з альтернативних джерел близько 30 млрд грн.

Експерти вважають, що уряд має забезпечити можливість &laquo;Енергоатому&raquo; отримати кошти від випуску облігацій під державні гарантії, щоб компанія могла розрахуватись з боргами на енергоринку для стабілізації фінансового стану енергокомпаній, зокрема, зеленої енергетики.

]]>
<![CDATA[США шукають розробників сонячної енергії для ядерного полігону в Неваді]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/ssha-shukajut-rozrobnikiv-sonjachnoji-enerhiji-dlja-jadernoho-polihonu-v-nevadi-985324.html Sat, 10 Feb 2024 14:42:04 +0200 Міністр енергетики США Дженніфер Гранхольм заявила, що ділянки, дозволені для розвитку відновлюваних джерел енергії, є безпечними та &laquo;абсолютно чистими&raquo;

Атомні випробування на полігоні в окрузі Най, штат Невада, проходили переважно під землею

Міністерство енергетики США шукає розробників для комерційного сонячного проекту в Неваді на федеральних землях, де з 1950-х до 1990-х років проводилися випробування ядерної бомби, пише Reuters.

Запит на інформацію щодо проекту на Сайті ядерної безпеки штату Невада закрився 12 січня. Національне управління ядерної безпеки Міністерства енергетики отримало шість відповідей від зацікавлених розробників і повідомило, що наступним чином надішле запит на кваліфікацію, щоб визначити відповідних.

У липні минулого року Міністерство енергетики заявило, що найбільшу сонячну електростанцію США та інші проекти екологічно чистої енергії можна побудувати на землях, що належать Міністерству енергетики в п&rsquo;яти штатах, у тому числі на ділянці Хенфорд у штаті Вашингтон, де уряд США виробляв плутоній і уран для атомних бомб під Манхеттеном.

Міністр енергетики США Дженніфер Гранхольм заявила, що ділянки, дозволені для розвитку відновлюваних джерел енергії, є безпечними та &laquo;абсолютно чистими&raquo;. Атомні випробування на полігоні в окрузі Най, штат Невада, проходили переважно під землею. Але віддалені грибоподібні хмари можна було побачити в Лас-Вегасі під час наземних випробувань.

NNSA та DOE визначили близько 2000 акрів суміжної землі на ділянці в Неваді, яка може бути використана для фотоелектричних або концентраційних сонячних установок і зберігання енергії.

]]>
<![CDATA[Інвесторам в зелену енергетику недоплатили 30 млрд грн – Гарпок]]> https://glavcom.ua/economics/business/investoram-v-zelenu-enerhetiku-nedoplatili-30-mlrd-hrn-harpok-984969.html Thu, 8 Feb 2024 15:31:00 +0200 Набрали чинності зміни до Закону &laquo;Про ринок електроенергії&raquo;, які можуть найближчим часом вирішити дану проблему

Інвестори в зелену енергетику недоотримали понад 30 млрд грн

Заборгованість перед підприємствами відновлюваної енергетики на початку лютого скоротилась на 6,6 млрд грн і наразі складає 30, 5 млрд грн, повідомив Станіслав Сова, фінансовий директор ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;.

&laquo;Заборгованість була 37,5 млрд грн і зменшена до 30,5 млрд грн. Сума величезна, але ми фактично погасили 20% боргу&raquo;, сказав Сова.

За його словами, основна причина боргу це заборгованість НЕК &laquo;Укренерго&raquo;, яка складала перед виплатою частини боргу 32,2 млрд грн, а зараз скоротилась до 25,7 млрд грн. Окрім того, за словами Сови, існує заборгованість серед виробників ВДЕ щодо частки з врегулювання небалансів за період до серпня 2022 року включно і вона складає 5,5 млрд грн.

&laquo;Причиною цих боргів було непідписання актів НЕК Укренерго через неврегулювання розрахунку з вересня 2022 року самої частки врегулювання небалансів електроенергії&raquo;, додав представник держпідприємства.

Водночас він повідомив, що вже набрали чинності зміни до Закону &laquo;Про ринок електроенергії&raquo;, які дозволять найближчим часом вирішити дану проблему.

&laquo;Це має надати змогу розблокувати процедуру підписання актів з НЕК Укренерго та має сприяти підписанню актів з виробниками по частці, а також, я сподіваюсь, це надасть змогу покращити розрахунки НЕК &laquo;Укренерго&raquo; з нами, і наші розрахунки з виробниками електроенергії з ВДЕ&raquo;, сказав Сова.

Також він підкреслив, що спеціально створена керівником Міністерства енергетики Германом Галущенко робоча група щодо вирішення боргових проблем на ринку електроенергії напрацьовує механізми, щоб це питання вирішити. Сова розповів, що рівень розрахунків перед підприємствами ВДЕ за 2022 рік складає 55,4%, за 2023 рік 75%, а за 20 днів січня 98%.

Як повідомлялося, на думку Анастасії Верещинської, директорки Європейсько-Українського енергетичного агентства, інвестори у відновлювану енергетику України хочуть бачити від держави затверджену дорожню карту щодо плану та шляхів погашення боргів в зеленій енергетиці, яка через цю проблему наразі знаходиться в стані виживання.

Експерти вважають, що уряд має забезпечити можливість &laquo;Енергоатому&raquo; отримати кошти від випуску облігацій під державні гарантії, щоб компанія могла розрахуватись з боргами на енергоринку для стабілізації фінансового стану енергокомпаній, зокрема, зеленої енергетики.

]]>
<![CDATA[Через борги галузь зеленої енергетики України на межі виживання – інвестори]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/cherez-borhi-haluz-zelenoji-enerhetiki-ukrajini-na-mezhi-vizhivannja-investori-983714.html Thu, 1 Feb 2024 17:47:00 +0200 Інвестори хочуть бачити дорожню карту з погашення боргів в зеленій енергетиці &ndash; ЄУЄА

За підсумками 2023 та 2022 років рівень розрахунків за електроенергію з ВДЕ складає лише 60% і 55% відповідно

Інвестори у відновлювану енергетику України хочуть бачити від держави затверджену дорожню карту щодо плану та шляхів погашення боргів в зеленій енергетиці, яка через цю проблему наразі знаходиться в стані виживання, заявила Анастасія Верещинська, директорка Європейсько-Українського енергетичного агентства.

&laquo;Багато виробників, за ті гроші, що зараз отримують від держави, можуть виплачувати лише певні відсотки по кредитам. Я не впевнена, що у багатьох вистачає коштів, щоб покривати саме тіло кредиту. Зараз ми не говоримо про прибутки, а говоримо про стан виживання галузі&raquo;, сказала Верещинська.

За її словами, інвестори чекають на покращення економічної ситуації або хоча б на затверджену дорожню карту щодо того, як і коли держава планує погашати борги.

&laquo;Дуже сильно впливає на те, як виробники можуть комунікувати з банками з приводу адекватної реструктуризації. Частина з них реструктуризувала свої борги, але все рівно&hellip; Дорожня карта має з'явитися і не змінюватися через тиждень чи через місяць&raquo;, зазначила директорка ЄУЄА.

Вона підкреслила, що інвестори чітко розуміють, що держава не спроможна поки забезпечити 100% рівень оплат.

&laquo;Всі це приймають, ніхто не відривається від реальності, не вимагають 100% виплат&hellip; Найкраще в даному випадку знати як перед виробниками будуть розраховуватися і це даватиме їм можливості виконати планування з банками та інвесторами в середньострокову та довгострокову перспективу&raquo;, сказала Верещинська.

Нагадаємо, за підсумками 2023 та 2022 років рівень розрахунків за електроенергію з ВДЕ складає лише 60% і 55% відповідно.

На думку експертів, уряд має забезпечити можливість &laquo;Енергоатому&raquo; отримати кошти від випуску облігацій під державні гарантії, щоб компанія могла розрахуватись з боргами на енергоринку для стабілізації фінансового стану енергокомпаній, зокрема, зеленої енергетики.

]]>
<![CDATA[Бізнес збирається залучити майже $300 млн для відновлюваних джерел енергії в Кенії]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/biznes-zbirajetsja-zaluchiti-majzhe-300-mln-dlja-vidnovljuvanikh-dzherel-enerhiji-v-keniji-983689.html Thu, 1 Feb 2024 15:11:00 +0200 Частка відновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії в Кенії вже становить 90%

Кенія планує збільшити використання відновлюваної електроенергії в транспорті та кулінарії, а також збільшити використання вітрової та сонячної енергії до 30% з 19% до 2030 року

Багатосторонній кредитор Climate Investment Funds (CIF) підтримує план, у якому може бути інвестовано майже 300 мільйонів доларів США, щоб допомогти Кенії інтегрувати більше відновлюваної енергії у свою мережу та досягти цілі використання 100% чистої енергії до 2030 року, повідомляє Reuters.

Очікується, що початкове виділення CIF у розмірі 46,4 мільйона доларів на щедрих умовах залучить щонайменше додаткові 243 мільйони доларів від державного та приватного секторів, у тому числі через Африканський банк розвитку та Групу Світового банку.

Фінансування від CIF в основному здійснюється у формі позики, а 5 мільйонів доларів у формі гранту. Кенія спочатку запросила 70 мільйонів доларів у плані, схваленому Комітетом трастового фонду CIF.

Хоча частка відновлюваних джерел енергії у виробництві електроенергії в Кенії вже становить 90% це один із найвищих показників у світі, країна все ще намагається керувати своєю електромережею й за останні роки стикається з численними відключеннями електроенергії.

Потреба в більш стабільній системі є особливо гострою, враховуючи план Кенії збільшити використання відновлюваної електроенергії в транспорті та кулінарії, а також збільшити використання вітрової та сонячної енергії до 30% з 19% до 2030 року.

Щоб допомогти, інвестиційний план передбачатиме використання коштів для покращення диспетчеризації, стабільності та гнучкості мережі, а також допоможе підкріпити майбутні інвестиції в технології зберігання, включаючи насосну гідроенергію.

&laquo;Пільгове фінансування CIF відіграватиме важливу роль у забезпеченні електроенергією кенійських споживачів там, де і коли вона їм потрібна&raquo;, сказав Луїс Тінео, тимчасовий виконавчий директор CIF.

Кенія є однією з 10 країн, які були обрані в рамках програми інтеграції відновлюваної енергетики, що є одним з елементів глобального поштовху до надання більшого фінансування клімату країнам, що розвиваються, як частини зусиль з обмеження глобального потепління.

&laquo;Цей план допоможе Кенії досягти 100-відсотково чистої енергії в енергетичній системі до 2030 року та вивести її на траєкторію досягнення Net Zero до 2050 року&raquo;, сказав Алекс Вачіра, головний секретар департаменту енергетики Кенії.

]]>
<![CDATA[Інвестори в зелену енергетику йдуть в суди через борги та неефективність енергоринку України – адвокат ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/investori-v-zelenu-enerhetiku-jdut-v-sudi-cherez-borhi-ta-neefektivnist-enerhorinku-ukrajini-advokat--982359.html Thu, 25 Jan 2024 15:30:59 +0200 Нагадаємо, за підсумками 2023 та 2022 років рівень розрахунків за електроенергію з ВДЕ складає лише 60% і 55% відповідно

«Наразі країна має величезний фінансовий дефіцит на ринку електроенергії, який складно подолати в нинішньому законодавчому полі без огляду на реалії»

Інвестори в підприємства відновлюваної енергетики України все більше зацікавлені в тому, щоб в судовому порядку вирішувати проблеми з боргами, збитками та недосконалістю регуляторного середовища в галузі енергетики. Про це заявив Іван Бондарчук, радник LCF Law Group, експерт з енергетичного права.

&laquo;Значною частиною нашої юридичної практики є безпосередньо спори: як учасників ринку між собою, так і учасників ринку з регуляторними органами. Частина інвесторів не погоджуються з тим, як держава регулює відносини під час війни, та відстоюють власні інтереси&raquo;, сказав Бондарчук.

Водночас він зауважив, що сьогодні виникає багато неординарних ситуацій та багато проблем, спричинених війною технічні проблеми, дефіцит фінансів, збитки, пошкодження тощо.

&laquo;Наразі країна має величезний фінансовий дефіцит на ринку електроенергії, який складно подолати в нинішньому законодавчому полі без огляду на реалії&raquo;, додав Бондарчук.

За словами адвоката, з початком повномасштабного вторгнення виникло багато дискусійних питань щодо необхідності створення нових механізмів, пов'язаних із платежами та їх справедливими пропорціями на ринку електроенергії, з роботою енергооб&rsquo;єктів на тимчасово окупованих територіях та відшкодуванням збитків. &laquo;Більшість судових спорів на ринку електроенергії пов'язані з неякісним державним регулюванням&raquo;, зазначив адвокат.

Нагадаємо, за підсумками 2023 та 2022 років рівень розрахунків за електроенергію з ВДЕ складає лише 60% і 55% відповідно.

Голова комітету з енергетичного права Національної асоціації адвокатів України Олександр Трохимець вважає, що Кабінет міністрів України має забезпечити можливість НАЕК &laquo;Енергоатом&raquo; отримати кошти від випуску облігацій під державні гарантії, щоб компанія могла розрахуватись з боргами на енергоринку для стабілізації фінансового стану енергокомпаній, зокрема, зеленої енергетики.

На думку співзасновника Української асоціації відновлюваної енергетики Ігоря Тинного, борги формуються штучно і це стримує розвиток галузі в умовах війни та на перспективу.

]]>
<![CDATA[Зеленій енергетиці два роки поспіль недоплачують майже 50%, – «Гарантований покупець» ]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/zelenij-enerhetitsi-dva-roki-pospil-nedoplachujut-majzhe-50-harantovanij-pokupets--982094.html Wed, 24 Jan 2024 12:37:05 +0200 Інвестори в зелену енергетику два роки недоотримують половину доходу

Як повідомляється, найменший рівень розрахунків – нижче 50% – спостерігався у травні-липні 2023 року, а найбільше – понад 90% було тільки в січні та листопаді

Підприємства відновлюваної енергетики України за 2022 рік отримали лише 55% від необхідного обсягу надходжень, за 2023 рік лише 60%, свідчить статистика ДП &laquo;Гарантований покупець&raquo;.

Як повідомляється, найменший рівень розрахунків нижче 50% спостерігався у травні-липні 2023 року, а найбільше понад 90% було тільки в січні та листопаді. Водночас за 2022 рік, найгіршими за показниками розрахунків є березень (20,8%), травень (19,2%), червень (26,9%), липень (31,7%), а найкращими січень та листопад 100% і 90,6% відповідно.

Також зазначається, що борг &laquo;Укренерго&raquo; за послугу зі збільшення частки відновлюваної енергетики станом на 18 січня 2024 року складає 31,5 млрд грн.

Нагадаємо, на думку співзасновника Української асоціації відновлюваної енергетики Ігоря Тинного, борги формуються штучно і це стримує розвиток галузі в умовах війни та на перспективу.

Голова комітету з енергетичного права Національної асоціації адвокатів України Олександр Трохимець вважає, що Кабмін має забезпечити можливість &laquo;Енергоатому&raquo; отримати кошти від випуску облігацій під державні гарантії, щоб компанія могла розрахуватись з боргами на енергоринку для стабілізації фінансового стану енергокомпаній, зокрема, зеленої енер

]]>
<![CDATA[Німеччина скоротила викиди парникових газів до 70-річного мінімуму]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/nimechchina-skorotila-vikidi-parnikovikh-haziv-do-70-richnoho-minimumu-981918.html Tue, 23 Jan 2024 15:06:00 +0200 Економічний спад виробництва в енергоємних галузях також призвів до скорочення&nbsp;викидів

Німеччині ще належить пройти довгий шлях, щоб досягти кліматичних цілей до 2030 року, попереджають дослідники

Згідно з новим дослідженням, у 2023 році викиди парникових газів у Німеччині впали до мінімуму за 70 років. Про це пише Euronews.

Минулого року країна викинула 675 мільйонів тонн CO2e на 73 мільйони тонн менше, ніж у 2022 році. Це являє собою падіння на 46 відсотків порівняно з 1990 роком і найнижчий рівень з 1950-х років, повідомляє енергетичний мозковий центр Agora Energiewende.

Це значною мірою пояснюється різким падінням виробництва електроенергії на вугіллі. Сприяла також стагнація в промисловості. Але Німеччині ще належить пройти довгий шлях, щоб досягти кліматичних цілей до 2030 року, попереджає дослідження.

Чому викиди в Німеччині впали в 2023 році?

У 2023 році виробництво електроенергії з вугілля впало до найнижчого рівня з 1960-х років. Згідно зі звітом, лише це заощадило 44 мільйони тонн викидів.

Майже 4-відсоткове падіння попиту на електроенергію через енергетичну кризу з викопного палива також допомогло зменшити викиди.

Завдяки потужній генерації енергії з відновлюваних джерел по всій Європі Німеччина збільшила імпорт енергії із сусідніх країн, приблизно половина з яких була з відновлюваних джерел енергії, як-от вітру та гідроенергії, замість того, щоб виробляти власну вугільну електроенергію.

Це призвело до відповідного зменшення експорту електроенергії, що ще більше скоротило викиди.

У 2023 році Німеччина також збільшила внутрішнє виробництво зеленої електроенергії на 5 відсотків. Рекордні обсяги сонячних установок і вітрової енергії вперше показали, що відновлювані джерела енергії становлять понад 50 відсотків загального споживання електроенергії в Німеччині.

Економічний спад виробництва в енергоємних галузях також призвів до скорочення викидів. Загальний обсяг економічного виробництва країни скоротився на 0,3 відсотка у 2023 році, тоді як енергоємне виробництво впало на 11 відсотків.

Чи продовжать падіння викидів у Німеччині у 2024 році?

Незважаючи на багатообіцяючі цифри, ще не час святкувати. За даними Agora, лише близько 15 відсотків скорочення викидів у Німеччині є довгостроковою економією.

Це означає скорочення від збільшення використання відновлюваних джерел енергії та переходу на паливо з меншим вмістом вуглецю.

Приблизно половина скорочень пов&rsquo;язана з короткостроковими ефектами, такими як пов&rsquo;язане з кризою падіння виробництва та зниження споживання електроенергії. Якщо економічна криза триватиме, виробництво можна буде просто перенести за кордон, а якщо вона послабиться, споживання зросте.

Скорочення викидів не спостерігалося в будівництві та транспортному секторі, що робить ймовірним те, що Німеччина не досягне своїх цілей ЄС щодо викидів на 2024 рік згідно з &laquo;Регламентом про розподіл зусиль&raquo;. Країні доведеться компенсувати це, купивши права на викиди в інших держав-членів.

Щоб повернути найбільшу економіку Європи на правильний шлях, необхідні більш сильна кліматична політика та постійна увага до переходу на відновлювані джерела енергії.

Реформи податків і зборів на електроенергію можуть сприяти переходу на електромобілі та теплові насоси, а не на аналоги, що працюють на викопному паливі.

]]>
<![CDATA[Голова ООН: відмова від викопного палива «необхідна і неминуча»]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/holova-oon-vidmova-vid-vikopnoho-paliva-neobkhidna-i-neminucha-981213.html Fri, 19 Jan 2024 15:54:00 +0200 Майже 200 країн погодилися на кліматичному саміті COP28 скоротити глобальне споживання викопного палива

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш бере участь у 54-му щорічному засіданні Всесвітнього економічного форуму в Давосі, Швейцарія

Генеральний секретар Організації Об&rsquo;єднаних Націй Антоніу Гутерріш заявив, що поступова відмова від викопного палива є важливою та неминучою, щоб уникнути глобальної кліматичної катастрофи, повідомляє Reuters.

&laquo;Дозвольте мені ще раз чітко сказати: поступова відмова від викопного палива є важливою та неминучою. Жодна тактика зволікання чи залякування цього не змінить. Будемо сподіватися, що ще не запізно&raquo;, сказав він на Всесвітньому економічному форумі в Давос.

Майже 200 країн погодилися на кліматичному саміті COP28 минулого місяця почати скорочувати глобальне споживання викопного палива, щоб запобігти найгіршим змінам клімату.

Угода, укладена після двотижневих переговорів, мала надіслати повідомлення інвесторам і політикам про те, що світ повинен відмовлятися від викопного палива.

&laquo;Ми повинні діяти зараз, щоб забезпечити справедливий і справедливий перехід до відновлюваної енергії&raquo;, додав Гутерреш.

Нагадаємо, Федеральне агентство Німеччини має на меті отримати 263,2 МВт сонячної енергії (з розташованих на дахах сонячних панелей) та 2,48 ГВт наземної вітрової потужності в перших тендерах на 2024 рік.

]]>
<![CDATA[Німеччина планує збільшити виробництво сонячної та вітрової енергетики]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/nimechchina-planuje-zbilshiti-virobnitstvo-sonjachnoji-ta-vitrovoji-enerhetiki-980454.html Mon, 15 Jan 2024 15:18:00 +0200 У поточному році Німеччина прагне отримати 900 МВт потужності для сонячних установок на будинках

У 2023 році регулятор електроенергії мав на меті розподілити 650 МВт дахової сонячної енергії

Федеральне агентство Німеччини має на меті отримати 263,2 МВт сонячної енергії (з розташованих на дахах сонячних панелей) та 2,48 ГВт наземної вітрової потужності в перших тендерах на 2024 рік, повідомляє renewablesnow.

Згідно з даними, оприлюдненими на сайті відомства, кінцевий термін подання пропозицій в обох тендерних раундах 1 лютого.

Тендер на вітрову енергетику запрошує проекти, схвалені до 4 січня 2024 року, і встановлює максимальну цінову межу до 0,0735 євро (0,080 доларів США) за кВт-год. Ця максимальна ціна залишалася незмінною з 2023 року.

Окрім цього першого конкурсу, на 2024 рік заплановано ще три раунди тендеру на берегову вітрову енергетику з кінцевими термінами 1 травня, 1 серпня та 1 листопада. Кожен із раундів буде орієнтовано на 2,5 ГВт потужності.

Для проектів у категорії дахових сонячних батарей, що конкурують у 2024 році, було встановлено граничну ціну в 0,105 євро за кВт-год, що нижче верхньої межі попереднього року в 0,1125 євро за кВт-год. Аукціон проходитиме за схемою оплати за ставку.

У поточному році Німеччина прагне отримати 900 МВт потужності для сонячних установок на будинках і шумозахисних бар'єрах через три конкурси з кінцевими термінами 1 лютого, 1 червня і 1 жовтня.

У 2023 році регулятор електроенергії мав на меті розподілити 650 МВт дахової сонячної енергії за три конкурси, але завершив рік із 579 МВт нагород.

]]>
<![CDATA[У Європі вітряки виробили електроенергії більше за вугілля]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/u-jevropi-vitrjaki-virobili-elektroenerhiji-bilshe-za-vuhillja-979294.html Tue, 9 Jan 2024 18:49:00 +0200 Комунальні підприємства Європи виробили рекордні 193 терават-години

Вітер випереджає вугілля для виробництва електроенергії в Європі

За останній квартал 2023 року європейські виробники електроенергії вперше виробили більше електроенергії за допомогою вітру, ніж за рахунок вугілля, що стало ключовою віхою для регіональних зусиль з переходу на енергетику, повідомляє Reuters.

За даними аналітичного центру Ember, комунальні підприємства Європи виробили рекордні 193 терават-години (ТВт-год) електроенергії від вітрових станцій у період з жовтня по грудень 2023 року порівняно з 184 ТВт-год на вугільних електростанціях.

Виробництво вітрової енергії протягом останнього кварталу 2023 року було приблизно на 20% більше, ніж у тому ж кварталі 2022 року, і відбулося, незважаючи на значний спад у секторі вітрових установок у 2023 році через високі витрати на робочу силу, матеріали та фінансування.

Нова політична підтримка, узгоджена європейськими законодавцями наприкінці 2023 року, включаючи фінансування для виробників турбін і скорочення термінів отримання дозволів для розробників, має сприяти подальшому розвитку регіональної вітроенергетики у 2024 році та потенційно може збільшити перевагу вітроенергетики над вугільною в майбутньому.

Наприклад, протягом наступного року Франція планує збільшити свою вітрову енергетику за рахунок підтримки будівництва двох плавучих вітрових електростанцій загальною потужністю до 280 мегават (МВт) біля південного узбережжя.

Коли ці та інші проекти запустяться, вони ще більше підвищать загальне виробництво вітрової енергії в Європі понад 604 ТВт-год, вироблених за весь 2023 рік, і допоможуть регіону продовжити недавню серію значного щорічного зростання чистої електроенергії.

У найближчій перспективі виробництво вугільної електроенергії в Європі також може зрости в міру відновлення промислової активності, але якщо енергетичні компанії продовжуватимуть запланований шлях розвитку, схоже, що в довгостроковій перспективі вітрова енергетика затьмарить вугільну енергетику в структурі виробництва електроенергії в Європі.

]]>
<![CDATA[Німеччина хоче, щоб до 2030 року зелена енергетика становила 80% її енергетичного балансу]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/nimechchina-khoche-shchob-do-2030-roku-zelena-enerhetika-stanovila-80-jiji-enerhetichnoho-balansu-978361.html Thu, 4 Jan 2024 12:59:47 +0200 У 2023 році частка відновлюваної енергії в німецьких електромережах досягла 55%

Зростанню альтернативної енергетики у 2023 році сприяло розширення потужностей, а також погода

Частка відновлюваних джерел енергії в електромережах Німеччини зросла на 6,6 відсоткових пунктів до 55% від загального обсягу минулого року, повідомляє Reuters.

Німеччина хоче, щоб до 2030 року зелена енергетика становила 80% її енергетичного балансу. Вона відмовилася від атомної енергетики та має на меті відмовитися від більшої частини виробництва вугілля та використовувати газові станції, що залишилися, здебільшого для резервного живлення мережі.

У поновлюваних джерелах енергії офшорна вітрова енергетика склала 31,1%, сонячна 12,1% і біомаса 8,4%, тоді як решта 3,4% припадає на гідроенергію та інші відновлювані джерела енергії, йдеться у заяві регулятора Bundesnetzagentur.

Зростанню у 2023 році сприяло розширення потужностей, а також погода.

&laquo;Ми вперше подолали позначку в 50% для відновлюваних джерел енергії&raquo;, заявив міністр економіки Роберт Хабек у заяві. &laquo;Наші заходи щодо спрощення планування та погоджень починають набувати чинності&raquo;.

Електромережі, які фінансуються споживачами та контролюються регулятором, повинні сприяти поточному переходу від централізованої генерації на основі викопного палива до мільйонів децентралізованих виробничих одиниць з низьким вмістом вуглецю, що покладаються в основному на вітер і сонце.

Загальне навантаження на електромережі загального користування в 2023 році впало на 5,3% до 456,8 терават-годин (ТВт-год) минулого року, відображаючи слабкий попит і пріоритет зеленої енергії над виробництвом з використанням викопного палива.

Німеччина все ще страждає від скорочення економічної активності після вторгнення Росії в Україну, а наступне падіння російського імпорту енергоносіїв спричинило різке зростання цін на енергоносії у 2022 році.

Минулого року базова ціна електроенергії на добу наперед впала на 60% до 95,18 євро за мегават-годину (МВт-год), повернувшись до рівня 2021 року.

]]>
<![CDATA[Ціна електроенергії у Німеччині: громадяни отримали погану звістку]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/tsina-elektroenerhiji-u-nimechchini-hromadjani-otrimali-pohanu-zvistku-977281.html Fri, 29 Dec 2023 17:15:00 +0200 Родина із чотирьох осіб платитиме за електроенергію на 120 євро більше&nbsp;

Електроенергія у Німеччині зросте в ціні

Чекати ціни на енергоносії, як до енергокризи, не варто. У Німеччині вартість електроенергії наступного року може ще більше подорожчати. Про це Rheinische Post розповів глава Федерального мережевого агентства Клаус Мюллер.

Федеральне мережеве агентство очікує, що ціни на електроенергію залишаться високими, пише німецьке видання. Воно зауважує: наступного року вартість може навіть зрости через те, що субсидії більше не будуть доступні.

&laquo;Рівень цін вищий, ніж до енергокризи. Це не зміниться найближчим часом&raquo;, сказав Rheinische Post Клаус Мюллер. Глава німецького регулятора вважає, що ера дешевої енергії закінчилася, &laquo;принаймні, доки ми все ще споживаємо велику кількість енергії, що виробляється традиційним способом&raquo;. Клаус Мюллер розповів, ціна електроенергії зросте не лише через припинення субсидування. Наступного року значно подорожчають мережеві збори, які провайдери швидше за все перекладуть на споживачів.

&laquo;Рано чи пізно витрати сягнуть усіх споживачів, незалежно від цього, коли буде впроваджено зміни&raquo;, сказав голова Федерального мережевого агентства. Він підрахував, що, скасувавши субсидію у розмірі 5,5 млрд євро, середньостатистичне домогосподарство із чотирьох осіб платитиме на 120 євро більше мережної плати на рік.

&laquo;Мережева плата становить значну частину ціни на електроенергію. Згідно з розрахунками Німецької асоціації енергетичної та водної промисловості за липень 2023 року, мережна плата за електроенергію становить у середньому близько 21% від рахунку за електроенергію&raquo;, пояснює німецьке видання.

Багато муніципальних комунальних служб вже оголосили минулого тижня, наскільки сильним буде це підвищення, продовжує Rheinische Post. За даними порівняльного порталу Check24, споживачі можуть очікувати зростання цін на 32%. За даними порталу, близько половини комунальних підприємств уже перерахували мережу за 2024 рік.

Також за розрахунками Check24, зросте наступного року і ціна на газ для кінцевих споживачів у Німеччині. Причина: з 2024 року збільшать збір за вуглекислий газ. &laquo;Крім того, з 1 березня скасують зниження ПДВ на газ та централізоване теплопостачання. Обидва оподатковуватимуться за ставкою 19% замість 7%&raquo;, додає Rheinische Post.

Нагадаємо, у третьому кварталі 2023 року ціни на житлову нерухомість у Німеччині продовжили стійке зниження, впавши на 10,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Це різке падіння цін відбувається вже четвертий квартал поспіль, а цей показник є найістотнішим з того часу, як статистичне управління почало вести облік у 2000 році.

Як повідомляє Статистичне управління, даний тренд свідчить про серйозну кризу в секторі нерухомості Німеччини, найсерйознішу за останні десятиліття. Костянтин Холодилін з Німецького інституту економічних досліджень (DIW) зазначає, що до 2022 року в країні існував спекулятивний ціновий міхур, один із найбільших за останні 50 років, який тепер лопнув, тим самим знаменуючи кінець періоду стрімкого зростання цін.

Раніше процвітаючий сектор нерухомості в Німеччині та інших європейських країнах, що забезпечувався низькими відсотковими ставками та високим попитом, зіткнувся з різким підвищенням ставок та витрат. Це призвело до фінансових труднощів для забудовників, які виявилися неплатоспроможними в умовах скорочення банківського фінансування та заморожування угод.

]]>
<![CDATA[Як виросте виробництво водню до 2030 року. Дослідники зробили сумний прогноз]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/jak-viroste-virobnitstvo-vodnju-do-2030-roku-doslidniki-dali-sumnij-prohnoz-976719.html Tue, 26 Dec 2023 15:35:00 +0200 Виробництво водню зросте лише до 110 млн тонн до 2030 року &ndash; дослідження

До 2030 року потужності сягнуть п'ятої частини від необхідних для обмеження потепління до 1,5°C

Дослідження німецької консалтингової компанії Roland Berger показало, до 2030 року річне світове виробництво водню зросте до 110 мільйонів метричних тонн та, ймовірно, до 240 Мт до 2040, повідомляє Екополітика з посиланням на дослідження Offshore Energy.

Світове виробництво водню зростатиме в середньому на 2% на рік до 2030 року, а близько 12% загального обсягу припадатиме на зелений водень. У дослідженні підкреслили, що попит ставатиме все більш диверсифікованим. Очікується, що у 2040 році: оборонна промисловість споживатиме 48% виробленого водню; транспортний сектор 30%; енергетика 15%; опалення будівель 7%.

Партнер Roland Berger Уве Вайхенгайн розповів, що за оцінками компанії до 2030 року на електролізних заводах буде встановлено 119 ГВт. Це менше половини з 260 ГВт, які уряди зобов'язалися встановити у всьому світі, і лише близько п'ятої частини з 590 ГВт, необхідних для обмеження потепління до 1,5&deg;C.

&laquo;Тому 2030-ті роки стануть критичним десятиліттям для водневої промисловості. Ми побачимо величезне прискорення декарбонізації та виробництва водню&raquo;, сказав він.

Партнерка Roland Berger Івонн Руф підкреслила, що протягом 2030-х років світ має щороку додавати стільки ж потужностей, скільки за все попереднє десятиліття. Останні роки поточного десятиліття мають вирішальне значення для створення структурних умов для того, щоб наступне десятиліття стало фазою прискорення.

&laquo;Головним завданням на решту цього десятиліття є створення структурної основи, оскільки ізольовані стимули та правила призводять до ізольованих проєктів&raquo;, сказала вона.

На думку дослідників, такі структурні політичні рішення, яка закон США про зниження інфляції з підтримки виробництва недорогого зеленого водню, потрібно масштабувати та розширювати.

]]>
<![CDATA[Країна ЄС запустила першу на своїй території наземну сонячну електростанцію]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/krajina-jes-zapustila-pershu-na-svojij-teritoriji-nazemnu-sonjachnu-elektrostantsiju-976033.html Fri, 22 Dec 2023 15:17:18 +0200 Чорногорія видала містобудівні та технічні умови для будівництва 30 великих електростанцій з відновлюваних джерел енергії,

У Чорногорії запрацювала перша наземна сонячна електростанція

Розробник сонячної енергії Čevo Solar офіційно ввів в експлуатацію першу наземну фотоелектричну установку в Чорногорії. Блок потужністю 4,4 МВт, також званий Čevo Solar, був побудований в селі Чево, недалеко від історичної столиці країни Цетіньє, повідомляє balkangreenenergynews.

Čevo Solar має 8112 сонячних панелей з піковою потужністю 545 Вт кожна, розташованих на 70 000 квадратних метрів на плато.

Запланований річний обсяг виробництва фотоелектричної установки становить 6064 МВт/год. Панелі встановлені на спеціально встановлену конструкцію, що складається з 312 струн, повідомили на фірмі.

Слід зазначити, що Чорногорія видала містобудівні та технічні умови для будівництва 30 великих електростанцій з відновлюваних джерел енергії, переважно сонячних. Їх загальна потужність становить 4000 МВт, але впровадження відбувається повільно.

Чево є одним із найцікавіших місць для будівництва фотоелектричних установок. У серпні чорногорський системний оператор CGES підписав угоди про підключення двох запланованих сонячних енергосистем загальною запланованою потужністю 615 МВт.

]]>
<![CDATA[Глава ДТЕК обговорив з президентом World Bank Group потреби ЄС та України у зеленій енергії]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/hlava-dtek-obhovoriv-z-prezidentom-world-bank-group-potrebi-jes-ta-ukrajini-u-zelenij-enerhiji-973351.html Fri, 8 Dec 2023 20:41:00 +0200 На СОР28 голова ДТЕК зустрівся з президентом World Bank Group

Максим Тімченко з Аджаєм Бангою говорили про потреби України та Європи у відновлюваній енергії

На конференції зі зміни клімату COP28 генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко зустрівся з президентом World Bank Group Аджаєм Бангою. Про це написав Тімченко у своїх соцмережах.

&laquo;Взяв участь у дискусії з Аджаєм Бангою, президентом World Bank Group. Говорили про потреби України та Європи у відновлюваній енергії&raquo;, - написав він.

Тімченко висловив Банзі вдячність за зобов&rsquo;язання щорічно виділяти 40 млрд доларів на боротьбу зі змінами клімату. Також він подякував йому за зусилля щодо відновлення довіри до вуглецевих ринків.

Нагадаємо, на конференції COP28 ДТЕК та провідний у світі виробник вітротурбін компанія Vestas підписали меморандум, який передбачає завершення будівництва найбільшої у Східній Європі вітрової електростанції Тилігульської ВЕС.

Загальний обсяг інвестицій у проєкт перевищують 650 млн євро, а встановлена потужність станції становитиме 500 МВт.

]]>
<![CDATA[В Єврокомісії вітають плани ДТЕК і VESTAS інвестувати рекордні кошти в енергетичну інфраструктуру України]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/v-jevrokomisiji-vitajut-plani-dtek-i-vestas-investuvati-rekordni-koshti-v-enerhetichnu-infrastrukturu-ukrajini-972451.html Mon, 4 Dec 2023 14:02:00 +0200 ДТЕК готовий розпочати будівництво другої черги ВЕС у 2 кварталі 2024 року, а закінчити наприкінці 2025 року

Проект Тилігульської ВЕС розроблено відповідно до затвердженої акціонером ДТЕК Ріната Ахметова довгострокової стратегії компанії

Єврокомісарка з питань енергетики Карді Сімсон вітає домовленості компаній ДТЕК Ріната Ахметова та виробника турбін VESTAS (Данія) щодо будівництва нової вітрової електростанції на півдні України.

Про це вона повідомила в своєму X-акуанті (колишній Twitter).

&laquo;Хороші новини для України. VESTAS і ДТЕК оголосили сьогодні в #COP28 про свої плани розширити будівництво спільної вітрової електростанції, неподалік від лінії фронту. Чудовий посил щодо майбутнього. Маю честь бути частиною церемонії підписання&raquo;, написала єврокомісарка.

4 грудня ДТЕК та Vestas підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо завершення будівництва найбільшої у Східній Європі вітряної електростанції проекту, який підтримують Європейська комісія та уряди України та Данії. Встановлена потужність Тилігульської ВЕС становитиме 500 МВт, загальний обсяг інвестицій у проект перевищить 650 млн. євро.

Станція буде працювати повністю в конкурентних умовах, без дії &laquo;зеленого тарифу&raquo; (державної підтримки).

ДТЕК готовий розпочати будівництво другої черги ВЕС у 2 кварталі 2024 року, а закінчити наприкінці 2025 року. Поступове підключення до мережі змонтованих вітротурбін очікується з кінця 2024 року.

Проект Тилігульської ВЕС розроблено відповідно до затвердженої акціонером ДТЕК Ріната Ахметова довгострокової стратегії компанії щодо досягнення вуглецевої нейтральності до 2040 року та інтеграції в єдиний енергетичний ринок країн Європейського Союзу.

]]>
<![CDATA[ДТЕК Ахметова за підтримки Єврокомісії та урядів України і Данії реалізує найбільший приватний інвестпроєкт в енергетиці України]]> https://glavcom.ua/new_energy/news/dtek-akhmetova-za-pidtrimki-jevrokomisiji-ta-urjadiv-ukrajini-i-daniji-realizuje-najbilshij-privatnij-investprojekt-v-enerhetitsi-ukrajini-972450.html Mon, 4 Dec 2023 13:06:00 +0200 Для зміцнення енергобезпеки України ДТЕК і Vestas побудують найбільшу вітрову електростанцію за 0,5 млрд євро

Інвестиції у другу чергу Тилігульської ВЕС складуть 450 млн євро

Група ДТЕК і Vestas 4 грудня на кліматичній конференції ООН COP28 підписали меморандум про взаєморозуміння щодо завершення будівництва найбільшої у Східній Європі вітрової електростанції Тилігульської ВЕС у Миколаївській області. Проєкт підтримано Європейською комісією та урядами України і Данії. Про це йдеться в повідомленні ДТЕК.

&laquo;Меморандум про взаєморозуміння між ДТЕК та Vestas, провідним світовим виробником вітрових турбін, передбачає, що данська компанія поставить вітрові турбіни в Україну для будівництва другої черги Тилігульської ВЕС&raquo;, йдеться в ньому.

Підписання відбулося у присутності єврокомісара з енергетики Кадрі Сімсон та міністра енергетики України Германа Галущенко.

ІІ черга ВЕС буде складатись з 64 вітротурбін (по 6 МВт) із загальною потужністю 384 МВт.

Фінально І та ІІ черги ДТЕК Тилігульської ВЕС матимуть потужність 500 МВт (83 вітротурбіни). Станція буде здатна виробляти близько 1,7 ТВт-г електроенергії щороку. Цього достатньо для потреб 900 тис. домогосподарств. Очікується, що проєкт дозволить скоротити викиди СО2 щороку на 1,7 млн тон.

ДТЕК готовий розпочати будівництво другої черги ВЕС у 2 кварталі 2024 року, а закінчити будівництво в кінці 2025 року. Поступове підключення до мережі змонтованих вітротурбін очікується з кінця 2024 року.

Інвестиції у другу чергу Тилігульської ВЕС складуть 450 млн євро та будуть профінансовані за рахунок коштів компанії, а також передових західних банків під державні гарантії.

Проєкт ВЕС відповідає концепції розвитку в Україні розподіленої генерації, яка була підтримана президентом Володимиром Зеленським.

Як зазначається в повідомленні, проєкт Тилігульської ВЕС розроблений у відповідності із затвердженою акціонером ДТЕК Рінатом Ахметовим довгостроковою стратегією компанії щодо досягнення вуглецевої нейтральності та інтеграції у єдиний ринок країн Європейського Союзу.

&laquo;Це ще одне свідчення високої довіри західних інвесторів до Групи ДТЕК, яка неодноразово підтверджувала репутацію відповідального партнера. Ми віримо в перемогу України та не чекаємо закінчення війни, щоб залучати власний та західний капітал у створення нової інфраструктури. Тилігульська ВЕС суттєво збільшить стійкість енергосистеми, допоможе укріпити енергетичну безпеку країни і зробить Україну регіональним лідером декарбонізації та енергетичним хабом Європи&raquo;, &mdash; зазначив генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.

Нагадаємо, ДТЕК під час війни збудував та запустив в роботу першу чергу Тилігульської ВЕС потужністю 114 МВт в Миколаївській області. Це перша у світі вітроелектростанція, яка була збудована під час війни.

]]>