Уроки Афганістану: до чергової річниці радянського вторгнення

Афганська авантюра стала каталізатором розпаду СРСР
27 грудня 1979 року розпочалася операція «Буря 333» – радянські війська перетнули афганський кордон. Тогочасна радянська преса, як сьогоднішня російська, писала не про інтервенцію, а про те, що «обмежений контингент» перетнув кордон задля виконання «інтернаціонального обов'язку». Тобто з добрими намірами. Точнісінько як 2022 року, коли російська армія вдерлася в Україну. При цьому група штурмовиків КГБ в перші ж години вторгнення вбила прем'єр-міністра Хафізуллу Аміна та людей із його оточення. Поза сумнівом, таке повторилося б у Києві в разі його захоплення росіянами.
Щодо «обмеженого контингенту»: за підрахунками експертів, в Афганістані на постійній основі перебували 200 тисяч радянських військових. При цьому точнісінько як зараз титульну породу – москвичів, ленінградців – намагалися берегти; до Афганістану відправляли переважно мобілізованих з України й тодішніх балтійських республік (солдатам з мусульманських республік не довіряли).
Точнісінько як зараз російські війська в Україні, «обмежений контингент» вів в Афганістані тотальну війну, стираючи з лиця землі населені пункти, розв'язавши масовий терор проти місцевого населення.
Існує багато свідчень звірств радянських військових в Афганістані. «Діди воювали» в Афганістані в 1982 році так само, як їхні онуки через сорок років в Україні. Один приклад: 13 вересня 1982 року в селі Падхаб Шані (провінція Логар) радянські військові, застосувавши нафту та займисті речовини, спалили живцем 105 селян, які ховалися від них у підземному зрошувальному каналі.
Це, як після 24 лютого 2022 року в Україні, призвело до масової міграції населення. За даними Amnesty International, афганські біженці тоді були найчисельнішою такою групою в світі, їхня кількість постійно зростала і на початку 1983 року становила 3 млн. осіб при загальній кількості населення 15 млн.
Афганська авантюра стала каталізатором розпаду СРСР. Горбачов через майже десять років після початку вторгнення, в лютому 1989 року, вивів радянські війська з Афганістану не тому, що був лібералом, демократом і миролюбцем – в росії таке неможливо – а тому, що хотів розпаду уникнути.
Розв'язана проти України війна має шанс завершитися розпадом росії. Якщо цього не станеться, на світ чекатимуть нові й нові війни. Західні лідери повинні нарешті це усвідомити. На них сьогодні покладена відповідальність за майбутнє їхніх країн та безпеку наступних поколінь їхніх народів.
Свої повідомлення ви можете надсилати на електронну пошту редакції [email protected]