Шість міфів, які породив новий ринок газу. Що треба розуміти споживачам
Газопостачальна компанія спростовує міфи про новий ринок газу
У серпні на ринку газу України відбулися важливі зміни. Уряд скасував дію положення про покладання спеціальних зобов'язань (ПСО) на постачальників газу. Це означає, що тепер держава вже не регулює ціну блакитного палива для населення.
Нововведення породило багато міфів та свідомих маніпуляцій від нових «гравців ринку». «Львівгаз збут» спростовує деякі з них.
Міф 1: «Завдяки конкуренції газ подешевшає»
Як і раніше, ціна на газ для споживачів буде змінюватись щомісяця. Але тепер кожен постачальник визначатиме її самостійно, враховуючи ринкові фактори та походження ресурсу.
«На ринку з чесною конкуренцією ціна у різних постачальників не повинна суттєво відрізнятись, адже вона формується за чітким алгоритмом з огляду на ціни європейських хабів, – пояснює директор ТОВ «Львівгаз збут» Павло Майк. – Також є сезонний фактор, який впливає на ціноутворення. Наприклад, у червні ціна газу для населення була найнижчою за сезон, а вже з липня почала зростати. Перед опалювальним періодом попит збільшується, а тому ріст ціни – це закономірний процес».
Оголошені ціни на серпень показали, що 90% постачальників газу встановили ціну в 4,4-4,5 гривень за кубометр. Це обґрунтована ринкова ціна. Є демпінгові пропозиції, але «Львівгаз збут» застерігає не спокушатись на штучно занижені ціни, адже такий продавець газу не зможе довго працювати «в мінус».
Міф 2: «Якість газу зміниться»
Важливо розуміти, що якого б постачальника не обрав споживач, він отримуватиме однаковий з усіма газ. Газ йому доставлятимуть тими ж трубами «Львівгазу», що й раніше, і ніяким шляхом «кращий» газ не зможе потрапити до вашої домівки. Так само як і «гірший».
«Увесь газ, який отримують споживачі на Львівщині, досить висококалорійний та має відповідати державному стандарту, – коментує Павло Майк. – Відповідність природного газу встановленим вимогам мають забезпечити оператор ГРМ – АТ «Львівгаз» та оператор ГТС. Постачальник закуповує у оптового продавця якісний газ, а от інфраструктура газотранспортної системи, по якій газ доставляється до помешкань, іноді потребує вдосконалення».
Міф 3: «З новим постачальником газу не буду платити за доставку»
Нові труби для нового постачальника ніхто не прокладатиме. Отже незалежно від того, залишаться споживачі клієнтами «Львівгаз збуту», чи оберуть іншого постачальника, їх і надалі обслуговуватиме оператор ГРМ – «Львівгаз». Зміна оператора ГРМ у газовій реформі не запланована.
У будь-якому разі споживачі сплачуватимуть два рахунки: за газ (постачальникові) та за доставку («Львівгазу»).
Міф 4: «Відмінять коригувальні коефіцієнти»
Ще один міф, який зараз «просувають» деякі нові гравці газового ринку, що при зміні постачальника газу коригувальний коефіцієнт буде меншим або взагалі не буде застосовуватись.
По-перше, коефіцієнт коригування застосовує не постачальник газу «Львівгаз збут», а оператор газорозподільної мережі – АТ «Львівгаз». По-друге, процедура приведення обсягів газу до стандартних умов передбачена Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних мереж і Типовим договором на розподіл газу.
Міф 5: «Борги залишу попереднику»
Споживач, який вирішить змінити постачальника, зобов’язаний здійснити повний остаточний розрахунок з попереднім постачальником. Відповідна вимога прописана в «Правилах постачання природного газу». Оплату «боргового» рахунку необхідно провести впродовж десяти робочих днів з дня виставлення рахунку.
Міф 6: «Треба обов’язково укладати новий договір»
У всіх побутових споживачів Львівщини, які до 1 серпня користувались послугами ТОВ «Львівгаз збут», є діючий договір з товариством про постачання природного газу.
«Для більшості клієнтів наша співпраця почалася ще з 1 липня 2015 року. Якщо на той час споживач не обрав собі іншого постачальника (а він мав право це зробити ще тоді), то він автоматично став споживачем послуг «Львівгаз збуту», на якого державою були покладені спецобов’язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам (ПСО). Ми не мали права відмовити жодному мешканцю області в надані послуг», – пояснює Павло Майк.
У січні 2016 року засобами поштового зв’язку споживачам Львівщини була надіслана заява-приєднання. Згідно «Правил постачання природного газу» передбачено, якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору став перший сплачений ним рахунок. В такий спосіб стосунки споживач-постачальник «Львівгаз збут» були узаконені.
За даними ТОВ «Львівгаз збут», зараз на енергетичному ринку України є понад 750 ліцензованих постачальників, які мають право продавати природний газ. З них лише 40 мають досвід роботи з населенням. Це переважно газзбути з розвиненою мережею центрів обслуговування клієнтів та зі зручними онлайн-сервісами.
ТОВ «Львівгаз збут» вже п’ять років є надійним постачальником газу для населення. Зараз послугами товариства користуються 836 тисяч побутових споживачів Львівщини.До слова, сьогодні стало відомо, що «Нафтогаз» підняв ціну на газ для населення.
Коментарі — 0