Стало відомо, хто винен у падінні цін на електроенергію
Упродовж 12 днів травня відбулося падіння ціни майже на 32% відносно середньої ціни за квітень
Однією з основних причин критичного падіння оптових цін на початку травня до рівня нижче собівартості її виробництва стали спекуляції окремих трейдерів. Про це заявив виконувач обовязків директора ДП «Оператор ринку» Роман Сутченко.
«Ми маємо ситуацію коли у нас більш ніж 500 учасників ринку, з яких на ринку «на добу наперед» активними є близько 400 учасників, до 40% обсягів з яких продаються трейдерами. За таких умов генерація не може продати весь обсяг і залишається сам на сам з учасниками ринка, які не мають реальної собівартості, за якою стоять виробництво, люди, економіка - це суто спекулятивні операції», – зазначив він під час дискусії на Energy Club 13 травня.
За його словами, упродовж 12 днів травня відбулося падіння ціни майже на 32% відносно середньої ціни за квітень.
«Є безумовно об’єктивні фактори такого падіння ціни – є суб’єктивні. Суб’єктивні фактори пов’язані з поведінкою учасників ринку», – наголосив Сутченко.
Саме спекуляції трейдерів із низькими ціновими заявками призвели до стрімкого провалу цін, наголосив виконувач обовязків директора ДП «Енергоринок».
«Якщо проаналізувати ціновий рівень заявок, які подаються різними категоріями учасників ринку, можемо чітко побачити, що виробники менше схильні подавати заявки з низьким ціновим рівнем, бо є чітке розуміння щодо собівартості виробництва кожної кВтг. Трейдери і постачальники схильні до низьких цінових заявок і це відіграло ключову роль у першій декаді травня», – зазначив виконувач обов’язків директора ДП «Оператор ринку».
Нагадаємо, за словами експертів, оптові ціни на електроенергію в Україні зараз значно нижче, ніж в Європі. У січні-квітні 2021 року ці фірми були нижче на 30-40% від європейських. 11 травня ціна РДН в ОЕС провалилася до 23 євро / МВт, в той час як в Польщі, Угорщині, Словаччині та Румунії вона становила 70-72 євро / МВт.
Коментарі — 0