Сергій Тихий Журналіст

Дні Перемоги в України та Ізраїлю будуть свої, але схожі

Україна та Ізраїль проходять випробування війною
колаж: glavcom.ua

В Ізраїлі уроки вчать швидко. За кілька днів Армія оборони перетворить ХАМАС на пил

До цих двох слів, сказаних разом – «довга війна» – мені доводилося звикати довго. Мені, так само як і вам, мріялося, щоби якомога швидше це сталося, навіть уявляв собі новий День Перемоги – теж навесні – в квітах і сльозах. І я теж прокидався серед ночі і дивився в планшет – чи бува не подох там Путін, чи не побіг ворог через Кримський міст, не забувши підірвати його за собою…

Але ж от уже півтора роки минуло, а все залишається, як було – виє сирена серед ночі, траурні рамки в Мережі, літаки в Бориспіль не летять і не вилітають з нього… От і внук уже пішов у школу не в Києві, а в маленькому містечку за 300 миль від Лондона.

…Мабуть, я й досі остаточно не звик до тих двох слів, але значно просунувся до цього. Особливо після 7 жовтня – кривавої різні, вчиненої нелюдами, реальними нацистами ХХІ століття в Ізраїлі.

Я бував там не раз, і нині перед моїми очима пройшли картини, про які давно не згадував. Українцям багато в чому ставили Ізраїль за приклад – здатність жити, а не виживати, успішно будувати свою високорозвинену державу під час нескінченної війни, яка не має осяжних перспектив до завершення – це чи не найперший з тих прикладів. Загалом, все тут було зрозуміло –треба жити. Але як саме жити!?

Років 15 тому, у журналістському відрядженні, я побував у Сдероті – тому самому ізраїльському містечку практично на кордоні з Газою, яке в ці дні безліч разів згадувалося в перших рядках новин всіх провідних світових агентств. Сдерот і тоді жив у постійні напрузі, яку зовні не одразу й помітиш. Підлітний час Касаму – ракети терористів – 1– 2 хвилини. Тож по вулицях, обсаджених квітучими деревами й кущами, через кожні 100 метрів стояли залізобетонні коробки-сховища. В одну з них, ледве загула сирена, нас заштовхали люди, які супроводжували групу. А через 10 хвилин, як відгуло, вони провели нас на невисокий пагорб, від якого до кордону з сектором Гази метрів 100.

Тут був обладнаний стаціонарний спостережний пункт – залізобетонна конструкція, вкопана в землю. Все було зроблено капітально, але – увага – поруч, просто на піску стояв білий пластиковий стілець, як у вуличній кафешці, а на ньому, одразу після ворожої атаки, відпочивав солдатик, в розстебнутій до пупа зеленій сорочці. Це теж, я тепер це розумію, був символ того, що називається «довгою війною».

А ще у Сдероті я познайомився з колегою. Міша, харків’янин за народженням, працював на місцевому радіо.

– Чого ти поїхав сюди? – запитав я в нього – Міг же спокійно влаштуватися десь в центрі Ізраїлю, не «під Газою»…

– Спочатку так вийшло. А потім… Знаєш, це моя земля. Коли мені кажуть, щоб я звідси забирався, це для мене найкращий стимул залишатися. У мене такий характер…

Через декілька років, уже в середині 10-х, я був в гостях у сестри в місті Ашдоді. Це 30 км. від Гази, тож підлітний час там уже цілком підходящий й для неквапливих – 7 хвилин. Починаючи з 2000, здається, року все нове житло в Ізраїлі будується зі спеціальною кімнатою – «мамадом» – це таке «квартирне» бомбосховище, там герметичні двері, вікна і посилені стіни. Але будинок моєї сестри побудований раніше, там немає «мамаду» і тому діє інструкція Служби тилу: при сигналі повітряної тривоги всі пожильці мають вийти з квартир і спуститися сходами на півповерху нижче.

…Увечері сирена над Ашдодом вила так, що здавалося – мертві встануть з могил.

– Виходимо – сказала сестра – і ми спустилися на ті півповерху.

Сусіди, весь під’їзд зробили те саме. Всі були підкреслено спокійні, перемовлялися між собою, діти гралися, хтось читав книжку… Через 10 хвилин, після відбою, всі спокійно повернулися до своїх справ.

…От саме у цій заспокоєності, звичці – одна з основних причин того, що сталося в Ізраїлі 7 жовтня. І ради тому немає: це людська природа така, не можна жити в постійній напрузі. Ми, в Україні, – в Києві, в Одесі, в Харкові – уже теж до цього звикли і знаємо, як з тим бути – своє робити, зціпивши зуби, щоб там не було. Це ознака народу, який буде жити попри все, народу, «якого правди сила ніким звойована ще не була».

В Ізраїлі уроки вчать швидко. За кілька днів Армія оборони (ЦАХАЛ) перетворить хамасівську нацистську наволоч на пил. Але це знову не стане остаточною перемогою – війна триватиме, перейде в інші форми.

Українці теж уміють вчитися і буде день, коли останній російський нацист – або забереться з нашої землі, або ляже в неї. І це теж не стане кінцем наших випробувань. Але ми – українці, ізраїльтяни – просто робимо своє.

Це і є довга війна. Переможемо.

Читайте також:

Думки авторів рубрики «Думки вголос» не завжди збігаються з позицією редакції «Главкома». Відповідальність за матеріали в розділі «Думки вголос» несуть автори текстів

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: