рус

  Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Вони першими зустріли коронавірус. Як працюють чернівецькі медики і чого їм найбільше бракує

  інтерв'ю
  • Михайло Глуховський
  • Розсилка
  Буковинські лікарі сьогодні опинились на передовій війни з коронавірусом - Вони першими зустріли коронавірус. Як працюють чернівецькі медики і чого їм найбільше бракує
  Буковинські лікарі сьогодні опинились на передовій війни з коронавірусом

  Начальниця управління медичної допомоги Чернівецької ОДА визнає: виявлена кількість хворих на коронавірус не відповідає реальності

  3 березня у Чернівецькій області був зафіксований перший в Україні випадок захворювання на  коронавірус COVID-19. Офіційні дані переконують, що через три тижні у державі виявлено 26 випадків інфікування, причому більшість із них (15) – у Чернівецькій області.  

  Одна з трьох смертей громадян, інфікованих коронавірусом, також сталася у Чернівцях. 16 березня померла 33-річна жінка. Медики назвали причиною смерті супутні хвороби, на які вона страждала. Але факт того, що жінка підхопила коронавірус і захворіла, ніхто не спростовує. Мати померлої через ЗМІ розкритикували дії місцевих лікарів. Справа дійшла до того, що місцева поліція навіть відкрила кримінальне провадження за фактом смерті молодої жінки.

  Чому Буковина опинилась на передовій війни з коронавірусом, як одужують перші інфіковані і чи були шанси врятувати 33-річну пацієнтку, в інтерв’ю «Главкому» розповіла Марія Поліщук, заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА, начальниця управління медичної допомоги населенню. 


  Заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Марія Поліщук
  Заступниця директора Департаменту охорони здоров’я Чернівецької ОДА Марія Поліщук

  Вчора, 19 березня, у Чернівцях досліджувалися результати аналізів 28 людей, у яких підозрюють інфікування коронавірусом COVID-19? Упродовж якого часу слід очікувати на результати?

  Мова іде про ПЛР, полімеразну ланцюгову реакцію (метод молекулярної біології, який використовується в тому числі для діагностики інфекційних захворювань) на вірус, а не про швидкий тест на антитіла. І 19 березня частина тестів, яку почали робити вранці, до кінця дня має бути завершена (про п’ять нових випадків інфікування на Буковині стало відомо вже після інтерв’ю. – «Главком»). Можливо, результати будуть на ранок 20 березня. 

  Ці люди заразилися за кордоном чи інфікувалися, вже перебуваючи в Україні?

  Ми досі були єдиною областю, яка визначає не тільки тих, які приїхали з-за кордону, а вже має і випадки інфікування тих, які контактували з людьми, що приїхали з-за кордону. Тобто є і ті, хто має історію подорожей, а є і ті, хто такої історії не має, але контактували з нашими першими випадками. Один із наших випадків мав дуже багато контактів, і частина з цих людей тепер хворі. 

  «Тепер дослідження робимо у своїй власній лабораторії»

  Раніше і Житомирщина, і Чернівецька область везли всі аналізи для тестування у Київ, до Центру громадського здоров’я. Тепер ви отримали тести, потреба транспортування біоматеріалів у столицю зникне?

  Так було до 18 березня. Ми понад 2-3 тижні як заплатили за тест-системи, щоб їх робити самими. Але постачальник нам весь час казав: завтра-завтра відправлять, та все не надсилав. І ось нарешті ми їх отримали. Тепер дослідження робимо у своїй власній лабораторії.

  16 березня у Чернівцях померла молода жінка, у якої виявили коронавірус. Лікарі кажуть: у неї були супутні захворювання і, можливо, саме тому вона померла. Чи були можливості врятувати людину, чи лікарі робили все від них залежне?

  Це риторичне запитання: чи були можливості врятувати, медицина не відповідає. Можу лише сказати, що у неї було багато вроджених проблем, набутих проблем. Завжди, коли людина помирає, в медичному закладі створюється комісія, яка повинна розібрати ситуацію. Вони отримали таке доручення: (працівники Чернівецької обласної клінічної лікарні) зараз розбираються, чи все було зроблено. 

  Мати померлої написала критичний лист із докорами на адресу медиків. Саме тому була утворена комісія?

  Ні, набагато раніше. Лист вона написала наступного дня. А комісія була утворена відразу після того, як сталася смерть. У закладах охорони здоров’я є порядок: кожен випадок смерті повинен пройти адміністративний розбір. Висновків ще немає. Питання ще в тому, що коронавірусна інфекція супроводжується дихальною недостатністю, яка потребує використання апарату штучної вентиляції легенів. А ця жінка ходила вулицею, самостійно дихала. Тобто у неї не було ознак дихальної недостатності, про які пише вся медична література (як про одну з характерних ознак інфікування коронавірусом). У неї була хороша сатурація (концентрація кисню в крові), але у неї був фон. І, можливо, на тлі цієї інфекції так проявилася основна проблема, яку вона мала. 

  Першим у Чернівцях захворів чоловік, який повернувся з Італії. Інфікування зафіксували 3 березня, а днями повідомили, що результати його тестування вже негативні. То він вилікувався? Що допомогло?

  Повторний тест робився ось тільки 19 березня. До речі, у нього було два позитивні аналізи, які впродовж кількох днів робили. І ось нарешті перший негативний. Але й після цього ще раз зробимо тестування. Як буде негативний результат, тоді матимемо підстави його виписувати. 

  Це означає, що його стан з початку захворювання покращився. Що цьому сприяло?

  Він зараз прекрасно почувається, вже дуже хоче додому. Тільки чекає результату тесту. Цей чоловік отримав лікування згідно із протоколом. Лікували інфекцію, збивали температуру, проводили інсулінову терапію. 

  Але від чого саме лікували, адже ми всі чуємо, що ліків від COVID-19 не існує?

  Лікують симптоми. Це лікування називається симптоматичне, або патогенетичне, коли лікують стан людини, а не усувають збудник. 

  Який стан був у цього чоловіка, він мав пневмонію?

  Стан був середньо-важкий, але ближче до легкого. Він молодий, не має супутніх захворювань. Ми його госпіталізували тому, що він мав прояви вірусної інфекції і історію подорожей. Досвід вказує на те, що ми все зробили абсолютно правильно

  Який стан у дружини цього чоловіка? ЗМІ писали, що вона також була інфікована.

  Ні, вона не була інфікована, двічі тестування показало негативний результат. Просто її тримали на карантині 14 днів, вона була і є здоровою. 

  У Чернівецькій області створено штаб з протидії поширенню коронавірусу. Які питання він розглядає, які проблеми потребують нагального вирішення?

  Питання фінансування, виділення додаткових коштів на засоби захисту. Мова про цілий комплект, не тільки про маски. Також питання взаємодії між різними силовими структурами, між медиками та силовими структурами. У межах двох адміністративних одиниць нашої області запроваджено карантин. Там також має бути певна співпраця між поліцією, медиками. Ми припинили сполучення між нашими районними центрами і містом Чернівці. Тому нині слід правильно організувати проїзд медичних працівників до місць роботи. Всюди така проблема є, не тільки у нас. 


  У Чернівецькій області перевіряють заклади на дотримання карантину
  У Чернівецькій області перевіряють заклади на дотримання карантину

  Яким чином медпрацівники добираються зараз до лікарень?

  Ми виділили для цього шкільні автобуси. До речі, у нас самоорганізоване суспільство, яке створило у Viber групу «Підвези медика». У цій групі вже понад 1000 людей. Там як медики, так і ті, хто бажає їх підвезти. Все в онлайн-режимі, як Blablacar. 

  Які головні проблеми на шляху подолання COVID-19 у області?

  Якщо взяти комунікацію, то вона у нас на хорошому рівні. Люди дуже схвильовані, вони остерігаються цієї хвороби. Ми з ними працюємо, пояснюємо. Як і всій Україні, нам би хотілося бачити краще устатковані наші заклади охорони здоров’я. Нам усім ще бракує дисципліни. Люди погано слухаються того, що не треба ходити вулицями. А особливо люди старшого віку не дуже цього дотримуються. 

  «Купити апарат штучної вентиляції легень практично неможливо»

  Скільки лікарень в області в разі потреби готові прийняти хворих на коронавірус?

  У нас є вичерпний перелік. Це дві обласні лікарні, які працюють зараз. Залучені до цього шість районних лікарень. По одному, по двоє підозрюваних вони почали госпіталізувати, тому що це хворі не важкі. В область (до Чернівців) намагаємося везти більш проблемних пацієнтів. 


  Чернівецькі лікарі опинилися на передовій у боротьбі з Covid-19
  Чернівецькі лікарі опинилися на передовій у боротьбі з COVID-19

  Наскільки серйозною є проблема нестачі апаратів для штучної вентиляції легень у вашій області?  Київ, наприклад, має 200 таких апаратів.

  Проблема така, як і всюди. У нас ціла область має вчетверо менше апаратів, ніж Київ. Якби нам держава дала апаратів 70, ми були б задоволені. От ви зараз читаєте, що в Італії до апаратів штучної вентиляції легень під’єднані близько 5000 людей. Але жодна система охорони здоров’я не в змозі мати таку кількість апаратів просто у резерві. Адже це не передбачено ніде жодними наказами, жодними нормативами. Купити апарат штучної вентиляції легень в Україні сьогодні практично неможливо тому, що Європа нам їх не продає, оскільки їм самим не вистачає. Фірми беруть замовлення на доставку в межах 2-3 тижнів. У нас є благодійники, які хотіли би придбати, але стають у чергу до цих фірм, тому що пропозиції немає. Існують, звичайно, апарати Hamilton по 1 млн грн. А якісних і не дуже дорогих немає. 

  Чи достатніми для діагностування є так звані швидкі тести, для чого роблять додаткові тести?

  Якщо ми говоримо про захворювання на коронавірус, ми повинні мати тести для полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) у лабораторії. Результати жодних інших тестів не є достовірними. Який би ви з інших тестів не робили, зобов’язані після нього зробити ПЛР, інакше ваш результат, чи позитивний, чи негативний, від швидкого тесту не має жодного значення. Чому так? Тому що так званий швидкий тест на антитіла стає позитивним, наприклад, не раніше 6-7 доби. У деяких людей 10 доба. От ви зробили на 8 добу аналіз, а він негативний. Ви щасливі, відпускаєте людину додому, а вона насправді хвора і просто не встигла виробити антитіла і продовжує заражати інших людей. Орієнтуватися на швидкі тести не можна. Вони потрібні для самозаспокоєння. 

  У нас у аеропортах і на кордонах проводився температурний скрінінг. Але якщо навіть не кожне тестування здатне виявити COVID-19, хіба може вимірювання температури бути ефективним?

  В Україні цього недостатньо. От ми маємо пункт пропуску Порубне (на українсько-румунському державному кордоні. – «Главком»), ми чітко знаємо, що в усіх бусах, які їхали останні дні з Італії через цей перехід, коли вже Італія закривалася, а вони гнали і гнали, мали парацетамол і ібупрофен. Тобто усі вони за кілька годин до перетину кордону пили ібупрофен і потім проходили температурний контроль. 

  Тут ані медики, ані держава ні до чого. Якщо наше населення не сприймає контроль і не хоче правдиво поміряти температуру, дізнатися, чи захворів, чи не заражає рідних, то до чого тут держава? Ми всі є держава. Кого звинувачувати, якщо у черзі правильно не стоять – на відстані 1,5-2 метри один від одного?

  Можливо, у людей брак інформації і вони не чули роз’яснень?

  Так багато про проблему, як ми, не говорить ніхто і ніде. Всі читають про це, але чому знання не використовують, – питання. 

  Чи телефонують люди до Департаменту охорони здоров’я області? Що запитують, якої інформації потребують?

  У нас створена гаряча лінія. У нас складається таке враження, що ми обслуговуємо усю Україну. У деяких містах телефони не працюють і нас запитують, як зв’язатися в інших областях. Усім намагаємося надати допомогу. 

  У Китаї 19 березня вперше не було зафіксовано жодного випадку інфікування на COVID-19. Україні також знадобиться кілька місяців, щоб опанувати ситуацію? Нині у нас навіть ще не пік захворювань?

  Я не знаю, що розуміти під піком. Якщо багата країна дуже швидко обстежує пацієнтів, то вона може зрозуміти, яка ситуація серед населення. Ми поки не можемо зрозуміти, наскільки у нас це широко розповсюджене серед населення, тому що в нас замало обстежених. Це можна буде зрозуміти, коли когорти обстеження будуть більші. 

  Тобто ви погоджуєтеся з думкою, що кількість інфікованих прямо залежить від кількості обстежених?

  Однозначно так. Ми маємо такі високі результати порівняно з іншими регіонами України тільки тому, що ми дуже адекватно вибирали групу підозри. Ми дуже широко відстежували контактний ланцюг. 

  Михайло Глуховський, «Главком»

  Читайте також:
  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ