Астрономи вперше побачили, що відбувається із зіркою перед вибухом (відео)

Астрономи вперше побачили, що відбувається із зіркою перед вибухом (відео)
SN 2020tlf – це наднова зоря перед вибухом
фото: скріншот із відео

Перетворення у небесному тілі починаються задовго до вибуху

Побачити наднову зірку – це велика удача. Тому шкода, що вони не спалахують так часто. Точніше, вони не спалахують достатньо близько, щоб побачили ми. А от астрономам з цим простіше. Про це пише Astrophysical Journal.

Деякі зірки закінчують своє існування у яскравому та феєричному вибуху. SN 2020tlf – це якраз така зоря. Ця наднова відносить до типу II. На таких світилах незадовго перед вибухом відбувається кілька швидкоплинних процесів, які раніше не вдавалося зафіксувати. Та цього разу вчені були на готові.

Зірку, яка стала надновою SN 2020tlf заздалегідь завдяки системі телескопів Pan-STARRS. Це сталося літом 2020 року. У жовтні 2020 року зоря вибухнула надновою. Науковці були готовими й вели спостереження за допомогою обсерваторії Кека.

«Це схоже на спостереження за бомбою уповільненої дії. Ми ніколи не підтверджували таку бурхливу активність вмираючої червоної надгігантської зірки, де ми бачимо, як вона виробляє таке світлове випромінювання, а потім колапсує та згоряє», – говорить авторка дослідження Рафаелла Маргутті.

Зірку виявили завдяки тому, що вона перед вибухом випромінювала дуже багато світла. Ймовірно, зоря скинула частину верхніх прошарків, які потім нагріла та «змусила» яскраво випромінювати. Якби не це, то Pan-STARRS точно б не розгледів зірку на відстані 120 млн світлових років у галактиці NGC 5731.

Відкриття та факт спостереження за зіркою перед вибухом – це не просто щось новеньке. Річ у тому, що раніше вважалося, що червоні надгіганти «еволюціонують» безпосередньо перед самим вибухом.

Проте спостереження за SN 2020tlf (а точніше, за зіркою, яка стала цією надновою) показують протилежне – перетворення починаються задовго до вибуху. Цікаво, що деякі інші червоні надгіганти не проявляли такої активності перед тим, як перетворитися на наднову зорю.

Нагадаємо, раніше астрономи показали наймасивніше скупчення галактик.

Читайте також:

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: