Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Релігієзнавець: Вибори президента продемонстрували створення нової релігії – войовничий секуляризм

  • Розсилка
  Релігієзнавець: Вибори президента продемонстрували створення нової релігії – войовничий секуляризм
  Світлина з відкритих джерел

  Сьогодні українці перебувають у вульгарно-утилітарній системі, в якій цінність людини нульова. Ми всі тепер спостерігаємо народження нової релігії войовничого секуляризму. Християнство з його ціннісним базисом, з його світоглядною матрицею мало вплинуло на результати виборів президента. Таку оцінку дала релігієзнавець, Інститут філософії ім. Сковороди НАНУ, Оксана Горкуша під час прес-конференції в прес-центрі «Главком».


  Оксана Горкуша, релігієзнавець, Інститут філосової ім. Г. Сковороди НАНУ
  Оксана Горкуша, релігієзнавець, Інститут філосової ім. Г. Сковороди НАНУ  Всі зараз перебувають в стресовій ситуації і не можемо зрозуміти, що відбувається в державі. «Ми казали, що найбільше люди довіряють церкві, волонтерам, але раптом ми побачили, що наші громадяни довіряють телевізору та Інтернету. Сьогодні ми з вами є свідками створення нової релігії – войовничого секуляризму. Тобто ми думали, що існуємо в християнській релігії, а на повірку з’ясувалося, що християнство з його ціннісним базисом, з його світоглядною матрицею мало вплинуло на результати виборів президента», - говорить Горкуша.

  На її думку, громадяни не голосували за християнські цінності. «Вони проголосували за вульгарний утилітаризм помножений на легковажний інфантелізм. Громадяни так довго боялися клерикалізації суспільства, освіти, що свідомість людини буде кимось тоталітарно підпорядкована, і маємо те, що свідомість уже стала підпорядкована певним каналам і інформаційним потокам. Найлегше сповідувати програму, яка не потребує включення в дійсність людини лише перебування у віртуальному просторі, яка не потребує жодної жертви для людей», - каже Горкуша.

  Християнство є хорошою альтернативою, адже пропонує іншу парадигму. «У вульгарно-утилітарній системі людина - ніхто. Вона фактично той самий гвинтик, носій інформації. А в ідеології християнства людина - суб’єкт, самоцінна особистість, і вона є Образом і Подобою Божою, Господнім співтворцем в процесі свторення дійсності. Цінність людини у вульгарному утилітаризмі нульова, вона оцінюється настільки, скільки здобула матеріальних благ, наскільки вона може впливати на ситуацію. Але ми не знаємо, хто насправді керує ситуацією і хто переключає канали, щоб нав’язати дійсності якусь «країну мрій». Я вжила термін вульгарний утилітаризм помножений на легковажний інфантилізм на позначення нової форми релігійності, що сьогодні переважає. Суспільство надзвичайно втомлене за п’ять років війни, люди емоційно виснажені і не можуть сприймати дійсність у тому постійно-стресовому режимі, тому є бажання втекти в якусь компенсаційну ілюзію, казку. І тут з картинки їй пропонують іншу віртуальну реальність. Але треба пам’ятати твір Карла Коллоді «Пінокіо», де дерев’яний хлопчик на своєму шляху до становлення себе як справжньої дитини потрапляє до рук шахрая, який пропонує йому країну мрій. Сьогодні ми всі це саме переживаємо. Треба повертати цінність, сенс,справжнє значення, бо сьогодні нам замість героїв пропонують персонажів, замість дійсності - фальсифікат», -  підсумувала Горкуша.

  Переглянути запис прес-конференцію:

  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ