Новий канцлер ФРН. Що відомо про Олафа Шольца та його ставлення до України

Німеччина
Новий канцлер ФРН. Що відомо про Олафа Шольца та його ставлення до України

Ангелу Меркель на посаді канцлера замінить соціал-демократ Олаф Шольц

фото: reuters

Марксист та антикапіталіст очолить головну економіку Європи

Лідери провідних німецьких політичних сил, Соціал-демократичної партії (СДПН), Вільної демократичної партії (СДП) та партії «Зелені», уклали угоду про створення коаліційного уряду. Згідно з домовленістю, Ангелу Меркель на посаді канцлера замінить соціал-демократ Олаф Шольц. «Главком» зібрав найбільш цікаві факти з життя тп політичної кар’єри нового канцлера Німеччини, який, як очікується, почне виконувати свої обов’язки на початку грудня 2021 року.

Юрист і захисник трудових прав

Олафу Шольцу 63 роки. Він член СДПН. Одружений з однопартійцем Бріттою Ернст з 1998 року. Подружжя не має дітей.

Майбутній політик народився в Оснабрюці, що на північному заході країни, а виріс у районі Ральштедт, у Гамбурзі. Має двох молодших братів, один з яких працює анестезіологом, а інший очолює комп’ютерну компанію у Гамбурзі.

У 1977 році закінчив гімназію, після чого вивчав право у Гамбурзькому університеті. У 1985 році почав працювати адвокатом, був партнером юридичної фірми Zimmermann, Scholz und Partner у Гамбурзі. До обрання до Бундестагу був спеціалістом з трудового права, а також юристом у Центральній асоціації німецьких споживчих кооперативів.

Олаф Шольц та його дружина Брітта Ернст – однопартійці (фото: newsrnd)

Олаф Шольц та його дружина Брітта Ернст – однопартійці (фото: newsrnd)

Прихильник Маркса і критик НАТО

З 1975 року Шольц перебуває у лавах Соціал-демократичної партії Німеччини. Був активістом організації Jusos («Молоді соціалісти»), пізніше молодіжного крила СДПН. З 1987-го по 1989-й був віце-президентом Міжнародного союзу соціалістичної молоді. Під час перебування в Jusos підтримував марксистське крило StoMoKap (державний монополістичний капіталізм університетських груп), а також журнал SPW, де пропагував «подолання капіталістичної економіки». Він також критикував «агресивно-імперіалістичне НАТО», ФРН як «європейський оплот великого бізнесу» та соціал-ліберальну коаліцію, яка ставить «голе збереження влади вище будь-якої форми предметної суперечки», пише Handelsblatt.

Майбутній очільник уряду Німеччини майже 20 років з невеликою перервою обіймав керівні партійні посади у Гамбурзі. Після того, як СДПН пішла з уряду після виборів 2009 року, Шольц повернувся до керівництва СДПН у Гамбурзі, а також був обраний заступником лідера партії. Він привів свою партію до перемоги на виборах у Гамбурзі 2011 року, був обраний бургомістром і перебував на цій посаді до 2018 року.

10 серпня 2020 року за пропозицією лідерів СДПН Саскії Ескен та Норберта Вальтер-Боржанса Олафа Шольца було висунуто кандидатом у бундесканцлери на федеральних виборах 2021 року. Соціологічні дослідження показували, що на той час він був найбільш популярним «лівим» політиком країни. У підсумку партійний з’їзд 96,2% голосів віддав за те, аби Шольц став кандидатом у канцлери.

Шольц про Україну

Перебуваючи у статусі кандидата у канцлери наприкінці вересня цього року Шольц заявив, що виступає за збереження транзиту російського газу через Україну. «Важливо, щоби були враховані гарантії, пов'язані з його використанням («Північного потоку – 2»). Щоби Україна залишалася транзитною державою і щоб ми подбали, аби забезпечення деяких країн Східної Європи газом, наприклад, не було поставлено під загрозу з боку Росії», – казав він. Загалом Олаф Шольц нечасто згадував Україну принаймні впродовж виборчої кампанії до Бундестагу. Заявляв, що Крим окуповано Росією, яка вчиняє агресію проти України на Сході і Азовському морі. Він бачить Україну в майбутньому одним із ключових продавців водню для Німеччини, яка декларує скорочення викопного палива. «Я детально спілкувався з представниками України, які вийшли на мене. В їхньому уявленні, ми дуже допомагаємо їм у проєкті, який має велике значення для Німеччини, а саме – вхід у водневу економіку. Вони твердо переконані, що зможуть стати виробниками водню з відновлюваних джерел, який, між іншим, може транспортуватися і трубопроводом, який зараз транспортує газ», – казав Шольц під час телевізійних дебатів під час виборчої кампанії.

Коаліційна угода нового уряду Німеччини містить пункт, в якому вказана готовність підтримувати рух України до членства в Європейському Союзі. «Ми працюватимемо спільно з ЄС та його державами-членами над подальшим розвитком «Східного партнерства». Такі держави, як Україна, Молдова і Грузія, котрі прагнуть членства в ЄС, повинні отримати змогу наближатися (до цього) шляхом послідовних реформ у сфері верховенства права та ринкової економіки», – йдеться у тексті угоди.

Хто увійшов до нового уряду

Після визначення канцлера коаліція почала формувати уряд. Імена більшості міністрів лідери більшості в новому Бундестазі обіцяють оприлюднити наступного тижня. Але вже зараз відомо, хто обійме одну із ключових посад – очолить Міністерство закордонних справ. Міністеркою стане співлідерка «зелених» Анналена Бербок.

Анналена Бербок очолить німецьку дипломатію. Її ставлення до Росії – дуже критичне (фото: reuters)Анналена Бербок очолить німецьку дипломатію. Її ставлення до Росії – дуже критичне (фото: reuters)

Вона виступає проти того, щоби Німеччина підтримувала трубопровід «Північний потік – 2». Водночас Бербок вважає недоцільним членство України у НАТО через конфлікт із Росією. За повідомленням ЗМІ, інший співлідер партії «Зелених» Роберт Габек очолить міністерство з питань клімату та економіки, а лідер вільних демократів Крістіан Лінднер стане міністром фінансів. Лінднер виступає за збереження санкцій проти РФ, але бачить їх більш індивідуальними, точковими. В той же час він застерігає Росію від шантажу України у питаннях постачання газу до України. Як і інші партнери по коаліції, виступає проти надання Україні членства у НАТО.

Михайло Глуховський, «Главком»

Коментарі — 0

Авторизуйтесь , щоб додавати коментарі
Іде завантаження...
Показати більше коментарів
Дата публікації новини: