Історія святкування Дня Хрещення Русі на державному рівні сягає 2008 року. Тоді указом президента України № 668/2008 від 25 липня 2008 року День хрещення Київської Русі був оголошений державним святом. Щоправда, два патріархата – Московський та Київський – окремо один від одного організовують ходу.
Найбільш «екстремальним» святкування Дня хрещення Русі було в липні 2016 року. Тоді УПЦ МП організувало всеукраїнську масштабну акцію «Хресний хід – за мир, любов та молитву за Україну». Православні цієї московської церкви вирушили на Київ: одна колона - з Почаївської Лаври, що на Тернопіллі, друга колона йшла зі Святогірської Лаври, що на Донеччині. Згідно плану обидві колони повинні були зустрітися 27 липня на Володимирській гірці. Практично цілий липень дві колони рухалися до столиці. І весь цей час вся країна жила в очікуванні провокацій та терактів. Адже віряни несли портрети російських царів та були з георгіївськими стрічками, які є символом сепаратистів Донбасу. Підтримали ходу одіозні політики з колишньої Партії регіонів. Чимала кількість правоохоронних сил була кинута на забезпечення порядку. Лунали припущення, що цей хресний хід є «проектом» Кремля. На щастя для всіх ситуацію вдалося втримати і все пройшло без надзвичайних подій.
Цього року теж дві ходи до Дня Хрещення Русі пройшли у два дні. 27 липня хресний хід організувала московська церква, а Київський патріархат оголосив всенародну ходу на 28 липня. Провокацій і заворушень в ці дні не було.
Сергій Здіорук, філософ-релігієзнавець, провідний науковий співробітник відділу гуманітарної безпеки Національного інституту стратегічних досліджень, розповідає, що власне хресний хід-є хорошою і корисною справою. Адже він піднімає дух вірян, консолідує їх. Проте зазначає, що заходи організовані від УПЦ МП та УПЦ КП мають різницю в їх розумінні та трактуванні самим організаторами. На переконання вченого московська церква проводить свої ходи з політичною метою.
27 липня, 2017, 13:00