Натисніть «Подобається», щоб читати
  Glavcom.ua в Facebook

  Я вже читаю Glavcom в Facebook

  Нагріти киян. Завдання виконано

  столиця
  • Наталка Прудка
  • Розсилка
  Нагріти киян. Завдання виконано

  За три доби до початку опалювального сезону «Нафтогаз» змилувався. Києву дадуть газ, але на яких умовах?

  Газовий монополіст «Нафтогаз України» нарешті погодився постачати газ новій столичній компанії «Київтеплоенерго». «12 жовтня «Нафтогаз» та «Київтеплоенерго» підписали договір на постачання газу, який базується на мировій угоді та повністю враховує вимоги Закону… Тепер комунальне підприємство має доступ до газу і може відновити гаряче водопостачання у будь-який момент», - повідомив у Фейсбуці керівник «Нафтогазу України» Андрій Коболєв.

  Не залишився осторонь від цієї довгоочікуваної події і столичний мер Віталій Кличко: він пообіцяв відновити гаряче водопостачання найближчими днями, переклавши провину за некомфортні умови, які майже півроку сиділи без гарячого водопостачання, на монополіста. «Небажання «Нафтогазу» йти на діалог, змусило третину киян залишатися без гарячої води… Місто взяли в заручники монополісти, які постачають газ», - зробив висновок Кличко.


  Мер столиці зазначив: експерти вивчають можливості поступового переходу Києва від централізованого теплозабезпечення до локального
  Мер столиці зазначив: експерти вивчають можливості поступового переходу Києва від централізованого теплозабезпечення до локального

  Історія цього тривалого конфлікту отримала розв’язку в критичний момент – якраз перед стартом опалювального сезону. 10 жовтня Господарський суд Києва затвердив мирову угоду між «Нафтогазом України», комунальним підприємством «Київтеплоенерго»  та підприємством «Київенерго», підконтрольним Рінату Ахметову. Останнє управляло теплоенергетичним комплексом Києва з 2001 року. У квітні 2018 року завершилася 17-річна угода міста з ПАТ «Київенерго», і функція постачання гарячої води і тепла була передана новоствореному муніципальному підприємству  «Київтеплоенерго». Але процес розлучення наштовхнувся на проблему боргів за газ. «Нафтогаз України» відмовлявся підписувати договори з новим комунальним підприємством, яке почало управляти теплоенергетичним комплексом столиці, але відмовилося брати на себе борги попередника. Сторони конфлікту довго не могли узгодити кінцеву суму боргу – кожна називала цифру, яка відрізнялася одна від одної на мільярд. Зокрема, керівництво «Київенерго» стверджувало, що на кінець квітня заборгованість перед «Нафтогазом» - 3,8 млрд грн, газовий монополіст наполягав на цифрі 4,8 млрд. Різниця в мільярд - це нараховані штрафи і пені. У процесі тривалих узгоджень «Київенерго» та «Нафтогазу» обсяг нарахованих штрафних санкцій доходив і до 1,7 млрд грн.

  Багатомісячні перемовини завершились тим, що новостворене муніципальне підприємство «Київтеплоенерго» таки визнало себе правонаступником боргів «Київенерго». Але їхня сума у підсумку була зафіксована на рівні 2,4 млрд грн.  Заступник голови КМДА Петро Пантелеєв пояснює: «Предметом мирової угоди між комунальним підприємством «Київтеплоенерго» та НАК «Нафтогаз України» є боргові зобов’язання, що мають джерела для компенсації, – це заборгованість споживачів. А от штрафи та пені, на чому ми, власне, наполягали, списані і не є предметом врегулювання мирової угоди». Чиновник переконує, що компроміс досягнутий у ході дуже складних переговорів, до яких долучався і уряд. Кабмін дійсно виділив субвенцію «Київенерго» (729 млн грн) на погашення різниці в тарифах порівняно з їх економічно-обґрунтованим  рівнем.

  «Певні кошти вже надійшли на рахунки «Нафтогазу», - підтверджує «Главкому» перший заступник голови «Нафтогазу» Сергій Перелома. За його даними, відповідно до закону №1730 про реструктуризацію боргів теплокомунальних підприємств,  компанії «Київенерго» були списані нараховані «Нафтогазом» штрафи на суму майже 1,7 млрд грн. На урядовій селекторній нараді віце-прем’єр  Геннадій Зубко зауважив, що цей приклад повинен стати зразком для наслідування іншими підприємствами теплокомуненерго, адже більшість з них  ігнорують надану їм можливість вибратися з боргової проблеми.  Крім того, компанії «Київенерго» була списана заборгованість на суму 161 млн грн – через невиплату з державного бюджету компенсацій за різницю в тарифах. Після такого різкого зменшення спірної суми боргів «Київенерго», що мали б перейти у спадок «Київтеплоенерго», міська влада погодилася на компроміс.

  Проте дехто з депутатів Київради розвінчує позитивні реляції столичних чиновників та урядовців і переконує: компенсувати борги, які були накопичені компанією Ахметова, доведеться коштом киян.

  Перш ніж «Нафтогаз», «Київтеплоенерго» та «Київенерго» підписали мирову угоду, проект цього документа депутати прискіпливо розглянули на засіданні постійної комісії ЖКГ в Київраді, де піддали різкій критиці надання права «Нафтогазу» нараховувати штрафи і пені вже на визначений в документі борг 2,4 млрд грн. 

  Зокрема, депутат Костянтин Богатов написав у Фейсбуці:  «… сума боргу не є остаточною, розмір потенційних пені та штрафів нам невідомий… «Київтеплоенерго» приймає на себе кредиторську заборгованість перед «Нафтогазом» на основну суму 2,4 млрд, тоді як  дебіторська заборгованість, яку передає «Київенерго» на погашення цього боргу, також становить 2,4 млрд, але включає в себе нарахування (пеню та штрафи), які ще не підтверджені ні споживачами, ні судами. Тобто, виникає певний дисбаланс, розмір якого нам невідомий. Опосередковано це підтверджується передачею місту відповідальності по виконанню 26-ти договорів, за якими зараз заборгованість перед НАКом не зафіксована», - пояснює Богатов.

  На його думку, це боляче вдарить по міському бюджету.  «Яким чином в останні два сезони компанія «Київенерго» «формувала борги» за тепло, багатьом киянам відомо не з чуток. В усіх випадках, коли я, як депутат, втручався в розбірки між мешканцями та «Київенерго», були на 100% доказані фіктивні нарахування. Якщо ця ситуація має масовий характер, то реальний розмір прийнятих боргів мешканців буде суттєво меншим порівняно з схваленим боргом перед «Нафтогазом». Отже, не складно передбачити, що після підписання «мирової» угоди, ми будемо спостерігати судові позови «Нафтогазу» до «Київтеплоенерго» щодо стягнення неустойки та інших нарахувань на борг, який вже визнаний за комунальним підприємством вказаною угодою».

  Боргова невизначеність зумовлює ризики і для міського бюджету, з якого, на думку депутата, «доведеться виплатити сотні мільйонів гривень зобов’язань, тобто, це відбуватиметься з кишені кожного киянина. І кожна гривня заміщення боргу з бюджету стане дотацією відомому олігарху». Однак депутати проігнорували застереження Костянтина Богатова, і текст мирової угоди  ухвалили голосами депутатів «Батьківщини», «Солідарності» та «Єдності».

  Погоджена судом мирова угода зобов’язала «Нафтогаз» укласти договори з  «Київтеплоенерго» на постачання газу для виробництва теплової енергії, гарячої води та електроенергії населенню та суб’єктам господарювання, в тому числі й бюджетним та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються ними для виробничо-комерційної діяльності).

  Тим часом сотні житлових будинків, лікарень, дитячих та інших установ у столиці вже майже півроку залишаються без гарячої води. Найбільше потерпають Оболонський, Подільський, Святошинський, переважна більшість споживачів Деснянського, невелика частина Дніпровського та Солом’янського районів. Гарячим водопостачанням забезпечені райони, що отримують теплоносій від ТЕЦ-5 (робота якої забезпечена закупівлею комерційного газу), від Дарницької ТЕЦ, що працює на вугіллі, а також від сміттєспалювального заводу «Енергія».

  Наталка Прудка, «Главком»


  Коментарі ()
  1000 символів залишилось
  НАЙПОПУЛЯРНІШЕ