«Посадити хочуть за будь-яку ціну». Адвокат Юлії Кузьменко про новини у справі Шеремета

інтерв'ю
Юлія Кузьменко у суді - «Посадити хочуть за будь-яку ціну». Адвокат Юлії Кузьменко про новини у справі Шеремета
Юлія Кузьменко у суді

«Логіку слідства можна було б охарактеризувати так: «тут бачу, тут не бачу»

Розслідування справи про вбивство Павла Шеремета триває. Підозрювані, музикант Андрій Антоненко, військова медсестра Яна Дугарь, подружжя Грищенків та дитячий лікар Юлія Кузьменко, перебувають під слідством майже п’ять місяців. «Главком» відстежує перебіг слідства та судових засідань.

Останні новини: термін тримання під вартою Кузьменко продовжено до 30 травня, і апеляційний суд погодився із таким вердиктом першої інстанції. Водночас у ЗМІ з’явилась інформація, що підозрюваній терміново потрібно до стаціонару на лікування, а суд нібито її не відпускає. Про те, наскільки правдива ця інформація, яку роль у «справі Шеремета» може зіграти вилучена у чоловіка підозрюваної минулого тижня рушниця, а також що про справу думає новий генпрокурор Ірина Венедіктова в інтерв’ю «Главкому» розповів адвокат Юлії Кузьменко Тарас Безпалий.

За версією слідства, Кузьменко закладала вибухівку під автівку Шеремета, допомагав Їй Антоненко, подружжя Грищенків виготовило вибухівку, а Дугарь напередодні злочину фотографувала місце знаходження відеокамер.

Безпалий: Що слідство хоче знайти за 2 місяці, якщо не змогло за 4 роки?
Безпалий: Що слідство хоче знайти за 2 місяці, якщо не змогло за 4 роки?

Як зараз самопочуття пані Юлії?

Все гаразд. Щодо самопочуття інформація була дещо викривлена. Під час засідання суддя Лашевич акцентував увагу на необхідності переведення до стаціонару. Насправді ситуація дещо інша. У своїй апеляційній скарзі (йдеться про апеляцію на рішення суду щодо продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до 30 травня, - «Главком») я зазначав, що під час судового засідання 1 квітня до Юлії викликали «швидку», у неї були проблеми з тиском – щоправда, не можу точно сказати, чи він був підвищений чи понижений. Відповідно, я говорив про необхідність її обстеження, а оскільки в умовах ізоляторі тимчасового тримання (ІТТ) це неможливо, то потрібен стаціонар. Суддя ж озвучив це трохи інакше: мовляв, їй потрібно лікування на стаціонарі.

В ізоляторі її якось лікують?

Ні, ніяк. Для того, щоб розуміти, що лікувати, потрібне обстеження. Час від часу вона сама вживає якісь ліки для нормалізації тиску. Проблеми не є критичними, я їх пов’язую з усіма переживаннями.

Під час обшуку 23 квітня у помешканні Юлії було вилучено рушницю. За версією слідства, Кузьменко закладала вибухівку під час організації замаху на Павла Шеремета. Який зв'язок є між цим обвинуваченням та вилученою зброєю?

Під час обшуку вилучили мисливську зброю – це рушниця, яка належить Петру Кияну, цивільному чоловіку Юлії. Зброя зареєстрована.

Про зв'язок між вибухівкою і мисливської зброї я і сам запитував у слідчих. На особисте переконання оперуповноваженого, який був незаконно присутній на обшуку, така зброя може бути перероблена під бойову. Але ж ця зброя не перероблена під бойову, і для встановлення цього факту не потрібно її вилучати! На мою думку, це просто тиск на Кузьменко і Кияна.

Адвокат Безпалий так пояснив свої слова про незаконну присутність слідчого: «Ухвала суду на обшук дається конкретному слідчому, а також певному колу осіб – це можуть бути інші слідчі, опероуповноважені. При цьому закон не дає право по-своєму трактувати цю ухвалу суду. В ухвалі на обшук був дозвіл на обшук лише слідчими, натомість фактично прийшли опероуповноважені, а права на це вони не мали». Опероуповноважені на це відповіли, що їм такий дозвіл дав слідчий. «Я ж як захисник звернувся до ДБР щодо незаконного проникнення у приміщення. Відповідна заява подана, чекаємо на відкриття провадження», - додав адвокат.

До слова, серед інших вилучених предметів – флешка з музикою та відеореєстратор, причому без карти пам’яті. Крім того, вилучили вай-фай роутер. Зараз розкажу, що це за роутер. Ще у січні слідство зажадало доступу до Facebook-сторінки Кузьменко. Юлія відповіла: «Нема питань, приходьте до мене в ІТТ, я зайду в аккаунт, ви скопіюєте усю необхідну інформацію». Але виникла проблема: в ІТТ немає роутера, придбайте його. Петро Киян купив роутер, а також дві сім-картки. Дві – оскільки було невідомо, яка мережа там краще ловить. Саме ці роутер і «сімки» слідство вилучило під час нещодавнього обшуку. Це абсолютна маячня: який стосунок до справи мають флешка з музикою (вилучена під час обшуку у грудні, окрім неї слідчі забрали також окуляри та камуфльований одяг, у якому Кузьменко їздила до зони АТО, - «Главком») та роутер?! І це при тому, що Юлії досі не повернули речі, вилучені чотири місяці тому.

Оперуповноважені кажуть мені, що це питання до старшого слідчого. Я йому телефоную – він нічого не каже з цього приводу. Я йому надіслав дві ухвали суду (про те, що речі потрібно повернути), - він їх ігнорує. Щодо невиконання рішення суду відкриті два кримінальні провадження. Таке враження, що закон слідству неписаний.

У себе в Facebook ви оприлюднили допис, у якому повідомили, що перебуваєте разом із Кияном під стінами Нацполіції. Темою для виклику на допит була вилучена рушниця?

Цивільному чоловіку Кузьменко 23 квітня вручили повістку на допит на сьогодні на 10 ранку. Причина виклику – факт співмешкання. О 10-й ранку ми прийшли до поліції, але спускатися за нами ніхто не поспішав. О 10.30 я звернувся до бюро перепусток в поліції, і мені відповіли, що заявки на перепустки для нас ніхто не лишав. Я набрав слідчого і повідомив, що існують якісь рамки, і якщо за п’ять хвилин до нас ніхто не прийде, ми підемо геть. Через хвили 15 за нами прийшли. Під час допиту слідчий надав мені постанову про створення групи слідчих та витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань. У цей витяг мають бути вписані прізвища усіх слідчих, які розслідують цю справу – у нашому випадку їх 60. У витязі ж було вказано лише дев’ять. Я зауважив, що відповідно до цього документу, він не має права проводити допит, оскільки його прізвища там немає. Однак слідчий допит все ж провів. А це незаконно.

Чому Кияна викликали у кінці квітня, а не ще у грудні, коли затримали Клименко?

Його в грудні один раз викликали, він дав розгорнуті свідчення. Сьогодні ж допитували про походження майна, вилученого під час обшуку.

Чому цей обшук провели тільки зараз, адже підозра була оголошена Кузьменко 12 грудня?

Я займаюся захистом у кримінальних справах понад 11 років, і до цього моменту жодного разу не стикався із тим, щоб у рамках одного провадження в одному і тому самому місці проводили обшук двічі. Більше того, рушниця, яку вилучили, була у квартирі і у грудні, тоді її чомусь не вилучали. Господарка приміщення впродовж 4,5 місяця перебуває в ІТТ. Які нові докази можна знайти у квартирі, якщо людина туди навіть не заходила? Зазначу, що у той же день пройшли обшуки у колишнього чоловіка Кузьменко, який давно вдруге одружився і давно живе із новою сім’єю, а також у його сестри. Тобто слідчі ходять по всіх знайомих, колишніх, родичах Юлії, аби хоч щось знайти. Це або відчуття безсилля, або брак мізків.

Одним з аргументів сторони обвинувачення щодо залишення Кузьменко в ізоляторі були побоювання, що вона може виїхати закордон або у «ЛДНР». Наскільки ці побоювання аргументовані?

Логіку слідства можна було б охарактеризувати так: «тут бачу, тут не бачу». Прокурор у клопотанні справді вказував, що Юлія може виїхати в «ЛДНР». Я показував роздруківки із сайтів цих квазіреспублік, де вказано, що Юлія знаходиться в їхньому «розстрільному списку». Вона – волонтер, яка допомагала АТО.

Тепер щодо гіпотетичного виїзду закордон. Слідчі кажуть, що не можуть знайти два її закордонні паспорти. Я тричі приносив на засідання ці паспорти, демонстрував їх. Коли кладеш перед слідчим на стіл два паспорти, а слідчий їх не бачить, то я вважаю це сюрреалізмом. Під час останнього засідання я наголошував, що зараз втекти закордон фактично неможливо: не літають літаки, не йдуть потяги.

Суд теж бачить ці паспорти?

Суд пише рівно те саме, що зазначено у клопотанні прокурора. Тобто теж «не бачить» документи.

Зверніть увагу: під час розгляду апеляції суддя Київського апеляційного суду Тетяна Росік просто… спала! Я вважаю, це повна неповага. Людина нагло досипала під час засідання.

Термін розслідування справи продовжено до 12 червня. Які слідчі дії ще заплановані?

Мені про це невідомо. З адвокатами Кузьменко такою інформацією не діляться, посилаючись на таємницю слідства. Причинами продовження слідство назвало необхідність провести ряд експертиз, знайти нові докази. Але які нові докази вони за пару місяців збираються знайти, якщо не знайшли за чотири роки (від загибелі Шеремета)? І ще: йдеться про пошук нових доказів, але ж на частину наявних, які є на користь Кузьменко, слідство просто не звертає уваги. Складається враження, що посадити хочуть за будь-яку ціну.

Чи слід очікувати подовження розслідування до середини грудня (коли спливе термін розслідування справи)?

У них зараз порожні матеріали – нема чого передавати у суд. Я схиляюсь до того, що вони продовжуватимуть строки до 12 грудня, і таке право у них є.

Водночас генпрокурор Ірина Венедіктова нещодавно в інтерв’ю сказала, що до 12 червня цю справу потрібно передати до суду. Тому прогнозувати, як воно буде, важко.

Чи зв’язувалась Венедіктова із захистом Кузьменко особисто?

Ні. Ми неодноразово писали на її ім’я різні скарги, проте всі вони «спускаються» від генпрокурора до головного прокурора відділу, потім потрапляють до прокурора Сергія Зузака (представляє сторону обвинувачення у справі), і він нам відписує, що слідство діє у рамках закону. Я сподіваюся, що найближчим часом карантин закінчиться, всі державні органи нормально запрацюють, і тоді ми намагатимемося потрапити на зустріч до Венедіктової чи її заступників і переконати, що немає підстав для утримання Юлії під вартою.

Як проходить розслідування позову проти ексзахисника Кузьменко Влада Добоша (якого звинувачують у тиску на суддів)?

Нічого не можу сказати, бо спілкувався з ним місяця 1,5 тому. Я не в курсі.

Це правда, що пару місяців назад у команді захисту Кузьменко стався конфлікт, у результаті якого від подальшої роботи над справою Добош відмовився?

Ні, такого не було.

Наталія Сокирчук, «Главком»

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Натисніть «Подобається», щоб читати
Glavcom.ua в Facebook

Я вже читаю Glavcom в Facebook

НАЙПОПУЛЯРНІШЕ

Про використання cookies: Продовжуючи переглядати glavcom.ua ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом і погоджуєтеся на використання файлів cookies Згоден   Про файли cookies

«Посадити хочуть за будь-яку ціну». Адвокат Юлії Кузьменко про новини у справі Шеремета